خواص شکلات در افراد مختلف، متفاوت است یعنی شکلات برای همه ی افراد لزوما پرفایده نیست و نمی توان مصرف آن را به همه ی افراد توصیه کرد. زنان شیرده هم جزء گروهی هستند که باید در مصرف شکلات احتیاط کنند. تانما در این مطلب علاوه بر خواص شکلات در شیردهی، روش و شرایط مصرف شکلات در شیردهی را نیز بیان می کند.

انواع شکلات

شکلات تلخ

شکلات های تلخ، شکلات های بدون شیرهستند. شکلات های تلخ بسته به درصدشان از درصد شکر کمتری نسبت به شکلات های شیری و سفید برخوردار هستند. شکلات تلخ 100% هیچ گونه شکری ندارد.

شیری

شکلات های شیری، شکلات های حاوی شیر و شکر هستند.

سفید

در شکلات سفید تنها از چربی دانه کاکائو (کره کاکائو) استفاده می شود. این شکلات کاکائو ندارد و شکلات سفید یک شکلات واقعی و مفید محسوب نمی شود.

خواص شکلات

 • شکلات افسردگی و کسالت را از بین می برد زیرا حاوی «آندورفین» است. این ترکیبات با درد مقابله کرده و احساس نشاط ایجاد می کند.
 • شکلات باعث تولید «سروتونین» نیز می شود که باعث آرامش و خوش اخلاقی می شود
 • شکلات از خوردنی هایی است که به هضم غذا کمک می کند. مقدار 200 گرم از شکلات به راحتی هضم در معده هضم می شود.
 • مصرف به اندازه شکلات تلخ ، به دلیل افزایش انعطاف پذیری دیواره عروق برای بیماران قلبی و کبدی مفید است
 • خوردن شکلات انرژی فراوانی به بدن می دهد اما خیلی زود هم این انرژی تحلیل می رود که برای سلامت بدن چندان مفید نیست.
 • خوردن یک تکه شکلات تلخ در روز می تواند فشار خون را به حالت متعادل در بیاورد.
مضرات شکلات در شیردهی

فواید شکلات در شیردهی

فواید مصرف شکلات در شیردهی

مادر در دوران تغذیه نوزاد خود با شیر مادر باید از رژیم غذایی سالم که سرشار از سبزیجات و میوه­های تازه است، استفاده کند. البته، مصرف شکر و غذاهای فرآوری شده نیز در مقادیر خیلی کم و گاه به گاه ایرادی ندارد؛ مصرف این مواد غذایی باعث می­شود تا در کنار استفاده از مواد غذایی سالم و مغذی، مادر پر از انرژی شده و برای مراقبت از کودک خود آماده شود.

بنابراین وقتی شیر می دهید ممکن است بخواهید چیزهای زیادی بخورید که شکلات هم از آن مستثنی نیست. تا وقتی شیرخوار کولیک نشده یا کارکرد مزاجش با مشکلی مواجه نشده و نیز به اختلالات خواب و بی قراری دچار نشده است می توانید از خودتان پذیرایی کنید. اما اگر هوس شکلات دارید به مقدار محدود بخورید. اما اگر شیرخوار شما واکنش نشان داد شاید مجبور باشید مصرف آن را قطع کنید.

مضرات مصرف شکلات در شیردهی

 • در اثر خوردن شکلات در شیردهی، مواد موجود در شکلات ممکن است به دلایل مختلف بر شیرخوار تاثیر بگذارد اما این اعتقاد وجود دارد که کافئین اصلی ترین دلیل آن است.
 • مصرف بیش از اندازه خوردن شکلات در شیردهی به معنای مصرف زیاد کافئین است که منجر به کم شدن تولید شیر در مادران شیرده می شود.
 • کمتر از یک درصد کافئینی که وارد جریان خون مادر می شود وارد شیر می شود و یک ساعت پس از مصرف در بیشترین مقدار خود قرار دارد.
 • مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بدن شیرخوار کافئین را پاکسازی کند و مصرف زیاد آن توسط مادر می تواند شیرخوار را اذیت کند.
 • علاوه بر این، مصرف کافئین ممکن است بر جریان شیر مادر تاثیر بگذارد یا انقباض رگ های نوک پستان را در صورت وجود بدتر کند.
 • اگر مادر شیرده هر شش ساعت یک بار، شکلات را در اندازه 4 اونس مصرف کند، کودک او در هنگام شیر خوردن، با غلظت بالای تئوباریم در شیر مادر روبرو شده و ممکن است 10 میلی­گرم تئوباریم در روز دریافت کند. دریافت این مقدار تئوباریم، برای بدن نوزاد امری طبیعی نخواهد بود.
شرایط مصرف شکلات در شیردهی

مضرات مصرف شکلات در شیردهی

از دیگر تأثیرات منفی خوردن شکلات توسط مادر شیرده، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • بی­ثباتی اخلاق و رفتار نوزاد شیرخوار
 • بروز بثورات جلدی (به علت ایجاد آلرژی به محصولات تهیه شده از شکلات) بر روی صورت و بدن نوزاد شیرخوار
 • مبتلا شدن نوزاد شیرخوار به علائم بیماری پیش فعالی
 • مشاهده مشکل بی­خوابی در نوزاد شیرخوار
 • امتناع کردن نوزاد از تغذیه با شیر مادر

میزان مصرف شکلات در شیردهی

زنان می­توانند در دوران شیردهی خود شکلات بخورند، اما مصرف آن باید به دلیل داشتن مقادیر بالایی از چربی­ها، قندها و مقدار کمی مواد مغذی در حد متعادل و محدود باشد. زیرا میزان تحریک­پذیری هر کودکی نسبت به کافئین، متفاوت از سایر نوزادان است؛ بنابراین، مادر باید میزان مصرف شکلات خود را بر اساس پذیرش بدن کودک خود تنظیم کند.

بر این اساس، بررسی نشانه ­های تحریک­پذیری یا عدم توانایی کودک، جهت مصرف میزان کافئین توسط مادران شیرده، ملاک اساسی به شمار می­رود.از طرفی یک زن شیرده می­تواند فقط یک فنجان شکلات داغ را در روز مصرف نماید؛ اما او باید مقدار مصرف کافئین را با توجه به حساسیت و تحریک­پذیری بدن کودک شیرخوار خود محدود نماید.

روش مصرف شکلات برای مادر شیرده

خوراکی های شکلاتی

غذاهایی با مخلوط شکلات مانند انواع کوکی­های شکلاتی، بستنی شکلاتی، کیک شکلاتی یا شیر کاکائو می­توانند گاهی اوقات توسط مادران شیرده مصرف شوند اما به عنوان یک زن شیرده قبل از استفاده از این مواد غذایی، حتماً در این مورد با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

شکلات تیره یا سفید؟

اگر شکلات تیره در اندازه بسیار کم در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر مصرف شود، بهتر از شکلات سفید خواهد بود. این نوع شکلات دارای شکر کمتری نسبت به شکلات سفید بوده و حاوی فلاونوئیدها است که برای سلامت قلب خود مادر شیرده و نوزاد او بسیار مفید است؛ اما شکلات سفید که در کارخانه پردازش شده و حاوی مقادیر بالایی قند می­باشد، برای بدن مادر شیرده و نوزاد او کاملاً مضر است.

میزان مصرف شکلات در شیردهی

روش مصرف شکلات در شیردهی

موارد منع مصرف شکلات در شیردهی

 • بدن برخی از کودکان نیز ممکن است نسبت به مصرف شکلات آلرژی نشان داده و دچار مشکلات پوستی و تنفسی شود. در چنین مواردی، مادر شیرده باید از مصرف محصولات لبنی و تخم­مرغ که با شکلات ترکیب شده است، اجتناب کند.
 • مادران شیر ده نباید شکلات تلخ مصرف کنند.مصرف شکلات تلخ تاثیرات بدی در مزه شیر می گذارد.
 • برای افراد مضطرب نیز توصیه می شود مصرف انواع شکلات ها محدود شود، زیرا شکلات ها به دلیل داشتن کافئین زیاد، باعث افزایش اضطراب می شوند.
آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید