خواص عرق بیدمشک در بارداری به دلیل خاصیت آرامش بخشی آن، مورد توجه برخی متخصصان طب سنتی است اما خانم های بارداری در مصرف داروهای گیاهی باید جانب احتیاط را نگه دارند. تانما در این مطلب علاوه بر خواص بیدمشک، نکاتی در خصوص تأثیر مصرف آن بر زایمان و جنین بیان می کند؛

انواع عرق بیدمشک

از جمله برندها و انواع عرق بیدمشک می توان به بیدمشک ربیع، زمانی، نادر، آوند و نسترن اشاره کرد.

فواید مصرف عرق بیدمشک در بارداری

  • بهبود عملکرد دستگاه گوارش و تسکین تورم
  • عرق بید مشک، ملین طبع است و همچنین سردرد های ناشی از گرم مزاجی را تسکین می دهد.
  • به دلیل سرد مزاجی عرق بیدمشک، مصرف آن در درمان تب و کاهش حرارت بدن مفید است.
  • از دیگر خواص عرق بیدمشک ، کاهش قند خون می باشد.
  • عرق بیدمشک آرام بخش بوده و برای رفع درد و خستگی ناشی از کار و فعالیت مفید می باشد.
  • یکی از مشکلات شایع زنان در طی بارداری، افسردگی دوران بارداری و تنش های روحی است، برای تسکین این تنش ها در صورت ضرورت می توان از مقدار کمی مخلوط عرق بیدمشک و عرق بهارنارنج استفاده نمود.
  • کم اشتهایی در بارداری باید درمان شود زیرا جنین نیاز به تغذیه کافی دارد. برای درمان کم اشتهایی در دوران بارداری می توان از عرق بیدمشک استفاده کرد.
  • عرق بیدمشک تپش قلب را در دوران بارداری کاهش می دهد.
انواع عرق بیدمشک

فواید مصرف عرق بیدمشک در بارداری

مضرات مصرف عرق بیدمشک در بارداری

به طور کلی داروهای گیاهی خواص زیادی دارند، اما مصرف آنها در دوران بارداری ممکن است موجب بروز مشکلاتی برای مادر و جنین شود، از این رو در این دوران باید مصرف گیاهان دارویی به حداقل برسد و مادران باردار لازم است قبل از مصرف هر گونه داروی گیاهی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

تأثیر مصرف عرق بیدمشک بر زایمان

عرق بیدمشک موجب کاهش قند خون می شود، از این رو مصرف آن برای خانم های باردار به خصوص مادرانی که سابقه خونریزی و سقط جنین دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

تأثیر مصرف عرق بیدمشک بر جنین

به دلیل طبیعت سرد آن، مصرف بیش از حد آن ممکن است به جنین آسیب وارد کند.

تانما علاوه بر بیان خواص عرق بیدمشک و مضرات آن در بارداری، شرایط و روش مصرف آن را نیز در زیر آورده است؛

شرایط مصرف عرق بیدمشک در بارداری

برای اطمینان از سالم بودن گیاهان دارویی مورد استفاده، بهتر است محصولات شرکت های معتبر و با علامت استاندارد استفاده شود.

میزان مصرف عرق بیدمشک در بارداری

می توانید نصف فنجان عرق بیدمشک را با یک لیوان آب سرد مخلوط کرده و به همراه کمی شکر و یا عسل میل نمایید.

روش مصرف عرق بیدمشک برای زن باردار

مصرف شربت بیدمشک و عرق بیدمشک در بارداری به مقدار کم و با نظر پزشک، به منظور تسکین تنش های روحی، جسمی و کاهش افسردگی دوران بارداری مفید است. لذا شکوفه های درخت بیدمشک که در زبان محلی «پیش پیشا» گفته می شود، دارای اسانس معطری و کاربرد دارویی هستند و قبل از باز شدن برگ ها ظاهر می شوند.

این سنبله ها بایستی تا قبل از شروع اولین بارندگی های بهاری چیده و عرق آنها به روش های سنتی یا صنعتی گرفته شود، چراکه برخورد باران با این شکوفه ها و نشستن قطره های باران بر روی آنها، از کیفیت و مطلوبیت عرق گرفته شده، می کاهد. از این عرق هم به طور مستقیم استفاده شده و هم برای تهیه نقل، شیرینی پزی و شربت سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان مصرف عرق بیدمشک در بارداری

روش مصرف عرق بیدمشک در بارداری

شربت بیدمشک

برای تهیه شربت بیدمشک، شكر یك پیمانه، آب دو پیمانه و عرق بیدمشک نصف پیمانه مورد نیاز است. به این منظور، آب را درون ظرف ریخته، حرات می دهیم تا به جوش آید، زمانی كه آب به جوش آمد، شكر را به آن اضافه كرده و اجازه می دهیم به مدت دو دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت برداشته تا سرد شود.

پس از اینکه شهد کمی خنک شد، آب، شهد و عرق بیدمشك را به میزان دلخواه مخلوط كرده و در پایان كمی گلاب و زعفران به شربت بیدمشک اضافه كنید تا خوش عطرتر شود. از شربت بیدمشک در طب سنتی ایران به عنوان تقویت کننده، آرامبخش، ضد رطوبت و ضد گرمازدگی استفاده میشود.

عرق بیدمشک و عسل

عرق بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است،همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند. برای کم اشتهایی ده گرم گل بیدمشک با ده گرم برگ و ده گرم پوست آن را با یک لیوان آب سرد روی شعله بگذارید تا یک جوش بزند و سی دقیقه دم کنید. پس از شیرین کردن با عسل به مدت چهار روز بعد از هر غذا روزی دو مرتبه میل کنید.

موارد منع مصرف عرق بیدمشک در بارداری

توصیه می شود که مادران باردار و به ویژه بانوانی که سابقه یا خطر سقط جنین، خونریزی دوران بارداری و مشکلات مشابه دارند؛ مصرف آنها را به حداقل کاهش دهند و به ویژه در مورد داروهای گیاهی تنها با مشورت پزشک با تجربه اقدام کنند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید