خواص عرق کیالک در بارداری و تأثیر مصرف عرق کیالک بر جنین هنوز مورد تأیید پزشکان طب سنتی نیست و نمی توان به طور قطعی مصرف آن را در بارداری به خانم ها توصیه کرد. تانما در این مطلب بر خواص عرق کیالک و موارد منع مصرف آن در بارداری اشاره می کند.

کیالک چیست؟

کیالک یک گیاه تیغ دار معمول است که طول آن به پنج پا می رسد و در دامنه ی کوهها و اراضی جنگلی آفتابی در سرتاسر جهان می روید. کیالک یا زالزالک جزء تیره ی گیاهان طبی مانند انواع رز است ولی گلهای این گیاه معطر نیست. گله ای آن در بوته های کوچک رشد می کنند و به رنگ سفید، قرمز یا صورتی هستند. زالزالک یا کیالک طبیعت سرد و خشک دارد.

فواید عرق کیالک

درمان بیماری دیابت

امروزه می توان برای کاهش لیپید های سرم و سطح گلوکز در خون به خصوص در افراد مبتلا به دیابت از دارو های گیاهی استفاده کرد. ترکیبات موجود در عرق کیالک باعث کاهش قند خون و بهبود درعملکرد انسولین خون خواهد شد.

تقویت قلب و بازکننده عروق

یکی از خواص عرق گیاه کیالک، گشادتر کردن رگ های کورونر قلبی است. این خاصیت به دلیل وجود ماده ای به نام کراتگوس لاکتون در زالزالک به وجود آمده است. همچنین این میوه برای درمان تنگی نفسی که ناشی از بیماری های قلبی باشد نیز مفید است.

درمان مشکلات گوارشی

وجود ماده تانن در زالزالک باعث شده تا از عرق آن برای درمان ناراحتی های گوارشی مانند اسهال و به خصوص اسهال خونی استفاده شود.

خنک کنندگی

یکی از خواص ارزشمند عرق کیالک خاصیت خنک کنندگی و ضد التهابی این عرق است. حکمای طب سنتی ایران زالزالک را از نظر طبیعت سرد و خشک می دانند و از عرق آن به عنوان تب بر استفاده می کنند.

درمان کم خونی و سل

ترکیبات مفید موجود در این گیاه مانند اسید تار تاریک و اسید مالیک در درمان مشکلاتی نظیر کم خونی و سل کاربرد فراوانی دارد.

مضرات عرق کیالک در بارداری

فواید عرق کیالک در بارداری

فواید مصرف عرق کیالک در بارداری

طبق بررسی های به عمل آمده درباره مصرف گیاه زالزالک و یا عرق آن در بارداری، هنوز شواهدی دال بر وجود خطر برای مادر باردار و جنین و تأثیر مصرف عرق کیالک بر زایمان مشاهده نشده است اما بهتر است که میزان و نحوه مصرف این عرق در این دوران با مشورت افراد متخصص در این زمینه انجام گیرد.

مضرات مصرف عرق کیالک در بارداری

مصرف زیاد عرق کیالک، می تواند باعث عوارضی چون سردرد، میگرن، خستگی، تهوع، تپش قلب، لکه های پوستی خفیف، خواب آلودگی، علائم بیماری های رودی معدی شود از طرفی مصرف مقادیر زیاد این گیاه به شکل دارو برای خانم های باردار و شیرده مناسب نمی باشد.

تانما علاوه بر خواص عرق کیالک و مضرات آن، در زیر بر روش و موارد منع مصرف آن در بارداری هم اشاره کرده است؛

میزان مصرف عرق کیالک در بارداری

میزان مصرف عرق کیالک سه تا چهار فنجان در طول شبانه روز و استفاده از آن قبل از غذا مجاز می باشد. اما خانم های باردار علاوه بر مشورت با پزشک در خصوص میزان مصرف عرق کیالک، بهتر است یک لیوان قبل یا بعد از غذا از آن میل کنند.

شرایط مصرف عرق کیالک در بارداری

میزان مصرف عرق کیالک در بارداری

روش مصرف عرق کیالک برای زن باردار

در خصوص شرایط مصرف عرق کیالک در بارداری با پزشکتان مشورت کنید. اما می توانید با روش های زیر مصرف آن را در برنامه غذایی خود بگنجانید؛

چای کیالک

می توان از برگ ها، گل ها و دانه های زالزالک خشک چای درست کرد.

دمنوش کیالک

آب را به مدت ۲ دقیقه بر روی گاز بگذارید و پس از جوش آمدن ۳ الی ۴ عدد زالزالک به آن بیافزایید و به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید ، سپس زالزالک ها را از آن خارج کنید ، درون یک فنجان بریزید و از چای خود لذت ببرید.

شربت کیالک

برای تهیه شربت کیالک به عرق کیالک، یک و نیم لیتر؛ عرق کاسنی یک لیتر؛ عرق شاه طره، نیم لیتر و سکنجبین، یک لیوان احتیاج دارید. سپس تمام مواد را به خوبی با هم ترکیب و در یخچال نگهداری کنید؛ می توانید در طول روز سه لیوان از آن را استفاده کنید که بهترین زمان مصرف آن نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا است.

میزان مصرف عرق کیالک در بارداری

روش مصرف عرق کیالک برای زن باردار

موارد منع مصرف عرق کیالک در بارداری

  • مادران باردار مبتلا به مشکلات قلبی نباید بدون مشورت با پزشک خود عرق کیالک را مصرف کنند چرا که این عرق ممکن است در عملکرد دارو های مربوط به نارسایی قلبی، فشارخون بالا، آنژین، آریتمی قلبی و … تداخل ایجاد کند.
  • مصرف عرق کیالک به صورت همزمان با داروهای مرتبط با فشار خون ، دستگاه گوارش و قلب باید حتما با مشورت پزشک متخصص انجام شود ، زیرا ممکن است باعث تشدید بیماری شود.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید