خواص عناب در دوران بارداری را بسیاری از پزشکان طب سنتی مورد تأیید قرار داده اند و اگر عناب به میزان مشخصی مصرف می شود، می تواند فواید زیادی برای مادر و جنین داشته باشد. تانما در این مطلب به بیان خواص عناب، مضرات، ارزش غذایی و موارد منع مصرف آن در دوران بارداری می پردازد.

ارزش غذایی عناب

این میوه تغذیه سالم زندگی سالم - خوبی از ویتامین C و حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای مواد معدنی است. همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور می باشد.

در ضمن حاوی پکتین (به عنوان کلسیم پکتات) به عنوان فیبر محلول موثر در کاهش چربی و قند خون است. چربیکمی دارد. نسبت اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در میوه عناب بالا است، بنابراین متخصصین تغذیه می توانند عناب را به عنوان بخشی از رژیم غذایی توصیه نمایند.

فواید و مضرات عناب برای بارداری

خواص عناب برای بارداری

خواص عناب در دوران بارداری

مصرف عناب در تمام طول دوران بارداری مفید است ولی خوردن عناب در ماه دوم بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است. در این خصوص، در طب اسلامی سفارش شده است که مادر باردار در ماه دوم بارداری ، هر روز بر دو عدد عناب ، سوره توحید خوانده و آن ها را ناشتا بخورد. هر کدام از ماه های بارداری خصوصیاتی دارند و ماه دوم بارداری ، ماه شکل گیری صورت و پیدایش اجزاء صورت جنین است.

عناب، تصفیه کننده و تمیز کننده خون ، دفع کننده سموم بدن و نیز روشن کننده پوست صورت و خوش آب و رنگ کننده آن است.خواص عناب در بارداری بسیار زیاد است و خوردن آن با تجویز پزشک توصیه می شود.

1-عناب و آرامش بارداری

عناب نقش فعالی در آرامش اعصاب و کاهش استرس و اضطراب دارد و از آن جایی که خواب آور هم است ، می تواند نقش مهمی در آرامش دوران بارداری و کاهش اضطراب و استرس زنان حامله داشته باشد.

2-عناب و از بین بردن ضعف بارداری

ضعف بدن یکی از مسائلی است که مادران باردار معمولا دچار آن می شوند و استفاده از مواد غذایی انرژی زا در طی دوران بارداری که موجب تقویت بدن زنان باردار و کاهش ضعف بدنی آن ها بشود از اهمیت خاصی بر خوردار است. در این بین ، عناب با تقویت انرژی بدن می تواند عامل مهمی در پیشگیری از ضعف و بی حالی مختص دوران بارداری باشد.

همچنین بخوانید:

3-عناب و تقویت سیستم ایمنی بدن در بارداری

میوه عناب ، منبع غنی از آنتی اکسیدان طبیعی بوده و همچنین سرشار از ویتامین های آ و ث و نیز پتاسیم است که در تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری نقش مهمی می تواند ایفا کند.

4-رفع تهوع بارداری با عناب

تهوع و استفراغ از مشکلات شایع برخی زنان باردار می باشد و عناب نقش مهمی در جلوگیری از تهوع و استفراغ در دوران بارداری دارد. عناب همچنین می تواند در تسکین دردهای شکمی در دوران بارداری مفید باشد.

فواید و مضرات عناب برای بارداری

رفع تهوع بارداری با عناب

5-عناب و رفع فشار خون بارداری

فشار خون بارداری یکی از مشکلات دوران بارداری محسوب می گردد که متاسفانه ممکن است بعضی از مادران باردار به آن مبتلا شوند. عناب نقش مهمی در کاهش و کنترل فشار خون دارد و برای مادران بارداری که احیانا از مشکل فشار خون بارداری رنج می برند ، مصرف عناب توصیه می گردد.

6-تأثیر عناب بر زیبایی جنین

تمیز بودن خون در دوران بارداری بر روی زیبایی جنین تاثیر کمی گذارد و عناب یک تصفیه کننده خون و دفع کننده سموم از بدن برای این امر می باشد که از خواص عناب در بارداری محسوب می شود.

7- عناب و یبوست بارداری

تأثیر عناب برای کمک به درمان یبوست با مطالعات بالینی مختلف به اثبات رسیده است و به تمام افرادی که از یبوست رنج می برند توصیه می شود هر روز صبح یک تکه زنجبیل تازه و چند دانه عناب را در یک لیوان آب جوش قرار داده و پس از چند دقیقه این نوشیدنی را میل کنند.

عناب تقویت کننده دستگاه گوارش است و مطالعات بالینی، تأثیرات آن برای رفع مشکلات مختلف گوارش را نشان داده است. مصرف عناب به هضم غذا کمک کرده و در جلوگیری از نفخ موثر است.

خواص دمنوش عناب در بارداری

برای تهیه دمنوش یا دم کرده عناب باید ابتدا عناب ها را شسته و خیس کنید. هسته ها را خارج کنید و میوه خردشده را داخل یک قوری بریزید. قوری را با آب ۸۰ درجه پر کنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.جوشانده عناب شما حاضر است.

این دمنوش شیرین است و نیازی به شیرین کننده خاصی ندارد. در صورت تمایل می توانید چند قطره آبلیمو به آن اضافه نموده و بنوشید. در دوران بارداری با خوردن دمنوش عناب از این خاصیت ها بهره مند شوید:

 • خاصیت ملین ( در صورت جوشاندن با آب یا شیر)
 • کمک به هضم غذا و تصفیه کننده خون
 • کاهش دهنده چربی خون
 • آرام کننده اعصاب
 • ضد سرفه
 • آرامش بخش و ضد بد خلقی
 • رفع استرس و اضطراب
 • کاهش دهنده فشارخون
 • تقویت دستگاه گوارشی
 • مهارکننده سلول های سرطان خون و کنترل رشد تومور و سلول های سرطانی
 • کاهش دهنده حرارت بدن
فواید و مضرات عناب برای بارداری

خواص دمنوش عناب برای بارداری

میزان مصرف عناب در بارداری

در طب اسلامی توصیه شده که مادر در ماه دوم بارداری هر روز سوره ی مبارکه توحید را بر دو عدد عناب بخواند و آن را ناشتا میل کند.

موارد منع مصرف عناب در بارداری

 • افرادی که از نفخ بیش از حد، انگل های روده ای و خلط بیش از حد رنج می برند، بهتر است قبل از مصرف عناب با پزشک مشورت کنند.
 • مصرف عناب برای زنان باردار باید با آگاهی پزشک انجام شود.
 • مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون می باشند توصیه نمی شود.

مضرات و عوارض عناب

 • زیاده روی در خوردن عناب باعث كم شدن غرایز جنسی می شود.
 • عناب در اشخاص سرد مزاج، تولید گاز و نفخ می کند و این گونه افراد باید عناب را با مَویز میل نمایند.
 • عناب موجب ازدیاد ویتامین k می شود که در نتیجه آن خون غلیظ می شود بنابراین مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون هستند، توصیه نمی شود.
 • افرادی که از نفخ بیش از حد، انگل های روده ای و خلط بیش از حد رنج می برند، بهتر است قبل از مصرف عناب با پزشک مشورت کنند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید