خواص قارچ در بارداری به عنوان یک ماده مغذی بسیار زیاد است و پزشکان همیشه از تأثیر مصرف قارچ بر جنین صحبت می کنند و بانوان باردار را به مصرف آن تشویق کرده اند. تانما در این مطلب خواص قارچ در بارداری را مطرح می کند و نکاتی را در مورد روش و موارد منع مصرف آن بیان می کند که بسیار حائز اهمیت است؛

فواید مصرف قارچ در بارداری

ویتامین ب

 • ویتامین ب باعث افزایش سلامتی پوست و بهبود سیستم گوارشی و عصبی می شود.
 • ویتامین ب شامل تیامین، ریبوفلارین، نیاسین و پانتوتنیک اسید است که برای بدن ضروری هستند.
 • یک فنجان قارچ هشت درصد از مقدار روزانه ریبوفلارین مورد نیاز خانم باردار را تامین می کند.
 • تیامین، نیاسین و پانتوتنیک باعث رشد جنین و قوی شدن سیستم عصبی مرکزی می شود.

ویتامین د

ویتامین د ویتامینی است که در مواد غذایی بسیار کمی وجود دارد و بیشتر از طریق خود بدن با قرار گرفتن در برابر نور خورشید تامین می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد آپارتمان نشین دچار کمبود این ویتامین هستند. قارچ منبع مناسبی از ویتامین د می باشد. ویتامین د باعث جذب کلسیم و برای تشکیل استخوان و دندان جنین نیاز است. یک فنجان قارچ حاوی دوازده واحد ویتامین د است.

پروتئین

پروتئین به مقدار مناسب در قارچ وجود دارد و باعث رشد بهتر جنین و بخصوص رشد عضلات جنین می شود.

آهن

بدن به میزان هموگلوبین بیشتری در طول بارداری نیاز دارد. زیرا حجم خون در بارداری افزایش می یابد. آهن منبع غنی از هموگلبین است و قارچ نیز حاوی آهن می باشد. یک فنجان قارچ حاوی هشت میلی گرم آهن است. اگر رژیم غذایی مناسبی ندارید، بدنتان دچار کمبود آهن شده و عوارضی مانند زایمان زودرس، کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد و ... را به همراه دارد.

مضرات مصرف قارچ در بارداری

فواید مصرف قارچ در بارداری

چربی سالم و کربوهیدارت

قارچ دارای چربی می باشد ، اما چربی های موجود در قارچ سالم است ، چربی های موجود در قارچ برای دوران بارداری بسیار مفید است. مادرانی که در دوران بارداری هستند بهتر است قارچ مصرف کنند چرا که انرژی لازم و کافی برای سلامت بدن را به شما می دهد. کربوهیدرات موجود در قارچ برای سلامت مادر و جنین مفید است.

بهبود خلق و خو

خلق و خو در دوران بارداری متفاوت است ، برای اینکه خلق و خوی مناسبی در دوران بارداری داشته باشید می توانید از قارچ استفاده کنید ، مصرف قارچ می تواند باعث اثرگذاری ویژه بر روی خلق و خوی شما شود. قارچ به دلیل پروتئینی که دارد می تواند باعث بهبود روحیه شده و از نوسانات خلق و خو جلوگیری کند.

تأثیر مصرف قارچ بر زایمان

فیبر ماده ای است که به هضم بهتر غذا کمک می کند و تا حد زیادی نیز باعث پیشگیری از یبوست در بارداری شده و از خستگی جلوگیری می کند. به علاوه باعث راحت تر شدن زایمان می شود. آنتی اکسیدان موجود در قارچ نیز شامل سلنیوم است که بدن را از آسیب رادیکال های آزاد نجات می دهد و باعث افزایش ایمنی بدن می شود.

مضرات مصرف قارچ در بارداری

قارچ فواید بسیار زیادی دارد ولی بعضی افراد به آن حساسیت دارند و به همین دلیل این افراد یا باید از خوردن قارچ صرف نظر کنند و یا اینکه با مشورت پزشک متخصص یک نوع خاص از قارچ که به آن حساسیت ندارند را انتخاب و مصرف نمایند.

در صورتی که به قارچ حساسیت داشته باشید و آنرا مصرف کنید می تواند عوارضی مثل حمله آسمی داشته باشد. ضمن اینکه حساسیت به قارچ می تواند باعث مشکلاتی مثل ترشح زیاد بزاق و تورم در دهان شود که در نتیجه باعث مشکل در نفس کشیدن شود.

قارچ های مجاز در بارداری

مضرات مصرف قارچ در بارداری

قارچ های مجاز در بارداری

 • قارچ های دکمه ای سفید
 • قارچ های قهوه ای
 • قارچ های دارویی (شیتاکه و ماتیک)
 • قارچ های پورچینی
 • قارچ های کرکونوسه و مرچلا
 • قارچ شاه صدف یا ارینگ (Pleurotus eryngii)
 • قارچ های اینوکی (Enokitake)
 • قارچ بونا شیمجی

قارچ های غیر مجاز در بارداری

 • قارچ جادویی
 • قارچ پاراسول
 • قارچ مورکلای خوراکی

سایر قارچ های سمی که باید از خوردن آن ها اجتناب کنید، عبارتند از: آمانیتا فالوئیدس، قارچ دکمه ای، قارچ قیفی، Portable, قارچ کلاهک مرگ، قارچ مگس، قارچ انجل وینگ، قارچ Conocybe Filaris، قارچ Deadly Webcap ،Autumn Skullcap، قارچ فرشته ویرانگر و Podostroma Conru-damae.

قارچ های غیر مجاز در بارداری

قارچ های مجاز در بارداری

تانما در بالا خواص قارچ و مضرات آن را بیان کرد، در زیر قصد دارد شرایط و روش مصرف آن را مطرح کند؛

شرایط مصرف قارچ در بارداری

 • نباید در دوران بارداری شخصا اقدام به جمع آوری یا چیدن قارچ های وحشی کنید زیرا به دلیل شباهت بسیار زیاد، تشخیص انواع سمی و غیرسمی آن از هم بسیار دشوار و گیج کننده بوده و ممکن است در انتخاب دچار اشتباه شوید.
 • قارچ تازه بخرید که دارای لکه های سیاه نباشد.
 • در مورد قارچ های فرآوری شده، تاریخ انقضا را بررسی کنید.
 • قارچ را درست بشویید و به خوبی طبخ کنید. هرگز قارچ خام مصرف نکنید.

میزان مصرف قارچ در بارداری

خواص قارچ در بارداری بسیار زیاد است اما این نکته هم مهم است که آن را در مقدار متوسط ​​مصرف کنید، زیرا هرچند برای مادران و نوزادان بسیار مغذی است، اما اگر مصرف آن بیش از حد باشد، برخی عوارض جانبی ممکن است برایتان رخ دهد.

روش مصرف قارچ برای زن باردار

اگر قارچ بخوبی پخته شود، غذایی بسیار خوشمزه است. بیشتر مردم قارچ را در سالاد، سوپ و پیتزا می ریزند. بنابراین قارچ خام در دروان بارداری مناسب نیست زیرا سرطان زا است. همچنین برای تمام انسان ها، قارچ به صورت خشک شده یا عصاره یا سوخاری توصیه می شود.مقدار کمی از مواد سرطان زا در قارچ خام موجود است که با پختن یا خشک کردن، این مواد از بین می روند.

موارد منع مصرف قارچ در بارداری

قارچ جادویی و سمی

تنها قارچی که یک خانم باردار نباید مصرف کند قارچ خام، جادویی و سمی است. سایر انواع قارچ ها آن هم بصورت پخته، مشکلی ندارد. قارچ جادویی یا مجیک ماشروم نوعی قارچ است که سمی است و حاوی ماده ای به نام سیلوسایبین است. این ماده شیمیایی بر فعالیت مغز و رشد جنین تاثیر می گذارد. پزشکان به خانم های باردار توصیه می کند از این مواد دوری کنند. این قارچ ها در طول شیردهی نیز توصیه نمی شوند. در هنگام کندن قارچ وحشی باید مراقب باشید زیرا برخی قارچ های سمی مشابه قارچ های خوراکی هستند.

میزان مصرف قارچ در بارداری

موارد منع مصرف قارچ در بارداری

عوارض خوردن قارچ های سمی در بارداری

ناهنجاری های مادرزادی

مصرف قارچ های سمی یا مسموم می تواند منجر به نقص جسمی هنگام تولد در نوزادان شود.

توهم زا

برخی قارچ های سمی به دلیل محتوای روان پریشی، خاصیت توهم زایی دارند و باعث تغییر در فعالیت مغز می شود.

قارچ خام

قارچ خام نیز در دوران بارداری نباید مصرف شود زیرا سرطان زا است. برای تمام انسان ها، قارچ به صورت خشک شده یا عصاره یا سوخاری توصیه می شود. مقدار کمی از مواد سرطان زا در قارچ خام موجود است که با پختن یا خشک کردن، این مواد از بین می روند. همچنین باعث افزایش ایمنی بدن، تامین فیبر، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید