خواص لوبیا قرمز که در دسته ی حبوبات قرار می گیرد، بسیار فراوان است و این دانه ی مغذی را می توان در انواع غذاها و سالادها به کار ببریم. تانما در این مطلب قصد دارد شما را با خواص لوبیا قرمز در بارداری و تأثیر مصرف لوبیا قرمز بر جنین بیشتر آشنا کند؛

فواید مصرف لوبیا قرمز در بارداری

افزایش مقدار آهن

هنگامی که زنی حامله می شود، بدن او به آهن بیشتری برای ساخت سلول های قرمز خون و رشد جنین داخل رحم خود نیاز خواهد داشت. به همین دلیل، پزشكان متخصص زنان و زایمان توصیه می كنند كه مصرف لوبیای قرمز می تواند ماده غذایی خوبی برای بالا بردن سطح هموگلوبین خون در بدن این زنان باشد. یکی از خواص لوبیا قرمز ان است که به زنان باردار کمک می کند تا فقر آهن را در بدن خود از بین برده و قدرت ذهنی شناختی جنین داخل رحم خود را هم به میزان قابل توجهی بالا ببرد. علاوه بر این موارد، آهن موجود در دانه های لوبیای قرمز به توسعه جنین داخل رحم زنان باردار کمک کرده و باعث افزایش حجم خون او خواهد شد.

سرشار از اسیدهای آمینه ضروری

دانه های لوبیای قرمز حاوی 8 نوع اسید آمینه ضروری هستند، که مصرف آن ها می تواند پروتئین مورد نیاز بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد را به راحتی تامین کند. علاوه بر این، اسیدهای آمینه موجود در لوبیای قرمز برای مبارزه با بسیاری از عفونت ها و بیماری های زنانه بسیار موثر بوده و سیستم ایمنی بدن زنان را در دوران بارداری به میزان قابل توجهی قوی خواهد کرد، که این شرایط برای حفظ سلامت خود این افراد و جنین داخل رحمشان بسیار مفید است. همچنین، پروتئین های ایجاد شده توسط این اسیدهای آمینه به ساخت سلول های بدن کودک متولد نشده هم کمک کرده و آنها را بیش از حد قوی می کند.

آنتی اکسیدان های طبیعی

به عنوان یک زن حامله به خاطر بسپارید كه آنتوسیانین و آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در دانه های لوبیای قرمز برای حفظ سلامت پوست بدن خود شما و کودک داخل رحمتان بسیار مفید هستند. همچنین، فراموش نکنید كه مصرف یک منبع غنی از آنتی اکسیدان، مانند دانه های لوبیای قرمز می تواند شانس ابتلا به دیابت بارداری را هم در بدن شما به شدت کاهش دهد. البته، یادتان باشد كه اگر شما انواع تیره رنگ این نوع لوبیا را برای مصرف روزانه خود در دوران بارداری انتخاب کنید، از از آنتی اکسیدان بسیار بالاتری برخوردار خواهید شد.

کاهش سطح کلسترول

جالب است بدانید كه قرار دادن مواد غذایی حاوی فیبر بالا مانند دانه های لوبیا در رژیم غذایی دوران بارداری زنان، بدن این افراد را قادر می سازد تا سطح کلسترول خون خود را در حد طبیعی حفظ كنند. علاوه بر این، دانه های لوبیای قرمز از توانایی بالایی برای سنتز کردن کلسترول خون زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد برخوردار هستند. پس، می توان ادعا كرد كه اسیدهای صفراوی موجود در روده زنان حامله هم با قرار دادن مواد غذایی حاوی فیبر بالا مانند لوبیای قرمز در رژیم غذایی روزانه آن ها خواهد شد. در واقع، می توان ادعا كرد كه مصرف لوبیای قرمز در طی دوران بارداری زنان باعث می شود تا چربی اضافی در بدن این افراد تشکیل نشود.

کاهش تهوع و ویار بارداری

یادتان باشد كه مصرف دانه های لوبیای قرمز به طور روزمره و در طی دوران بارداری می تواند با از بین بردن اسیدهای صفراوی موجود در روده، کمک زیادی به بدن شما در جهت غلبه بر احساس "تهوع" صبحگاهی در ابتدای روز نماید، چون با حذف اسیدهای صفراوی، ویار صبحگاهی و یا احساس تهوع نیز در بدن این افراد به شدت کاهش خواهد یافت.

کاهش اثرات سولفیت در بدن زنان باردار

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله عاشق سالادها و مواد غذایی موجود در اغذیه فروشی ها هستید، بدانید که بدن شما ممکن است در معرض خطر اثرات سولفیت، که به عنوان یک ماده نگهدارنده به مواد غذایی اضافه می شود، قرار گیرد. به دلیل این که دانه های لوبیای قرمز حاوی سطح بالایی از یک ماده معدنی کمیاب به نام "مولیبدن" هستند، مصرف آن ها همراه مواد غذایی آماده و بسته بندی شده می تواند بخش عمده ای از اکسید سولفیت که نوعی آنزیم سم دار است، را از بدن زدوده و به سلامت زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد کمک کند. علاوه بر این موارد، مصرف دانه های لوبیای قرمز به زنان حامله کمک خواهد کرد تا بدن خود را در برابر اثرات آلرژی مربوط به وجود سولفیت در مواد غذایی مانند سردرد و یا بالا رفتن ضربان قلب ایمن سازند.

مضرات مصرف لوبیا قرمز در بارداری

فواید مصرف لوبیا قرمز در بارداری

تأثیر مصرف لوبیا قرمز بر زایمان

وجود مس در دانه های لوبیای قرمز به بدن زنان باردار کمک می کند تا التهاب مختلف را در اعضای خود کاهش دهند. همچنین، مس موجود در این ماده غذایی برای سلامت بدن زنان حامله و جنین داخل رحم این افراد بسیار مفید بوده و به منظور افزایش فعالیت آنزیمی در بدن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. فراموش نکنید كه این حالت هم به نوبه خود به بدن زنان حامله کمک می کند تا حالت طبیعی لاستیکی موجود در مفاصل، رگ های خونی و رباط های بدن خود را در دوران بارداری به خوبی حفظ كرده و برای به دنیا آوردن نوزاد با زایمان طبیعی آماده گردند.

ایجاد آرامش و رفع خستگی مادر باردار

به دلیل این که دانه های لوبیای قرمز دارای مقادیر فراوانی منیزیم هستند، مصرف آن ها در دوران بارداری باعث از بین رفتن حالت خستگی در بدن زنان خواهد شد. فراموش نکنید كه حالت تسکین و از بین رفتن خستگی زنان حامله با شل شدن عروق خونی، اعصاب و عضلات بدن این افراد روی می دهد. همچنین، مصرف این دانه های مغذی برای از بین بردن شرایط نامطلوب مانند سردردهای میگرنی، درد عضلات و آسم هم در بدن زنان باردار بسیار مفید بوده و از بروز این مشكلات جلوگیری خواهد کرد.

مضرات مصرف لوبیا قرمز در بارداری

تأثیر مصرف لوبیا قرمز بر جنین

نباید در مصرف این ماده غذایی نیز مانند سایر مواد خوراكی افراط نمود، چون دانه های لوبیای قرمز دارای مواد مغذی ضروری برای تامین نیازهای نوزادان متولد نشده بوده و می توانند سرعت رشد جنین را تا حد زیادی بالا ببرند. همچنین افراط کردن در مصرف دانه های لوبیای قرمز برای کنترل ولع زنان در دوران بارداری اصلا ایده خوبی نیست، چون می تواند عوارض جانبی جدی را برای زنان حامله و جنین داخل رحم این افراد ایجاد کند.

نقرس و سنگ کلیه

به دلیل این که دانه های لوبیای قرمز دارای ماده ای طبیعی به نام پورین هستند، مصرف بیش از حد آن ها ممکن است منجر به بروز مشکل نقرس و یا سنگ کلیه در این مادران شود.

سمی بودن لوبیا قرمز خام

لوبیای خام حاوی مقادیر زیادی پروتئین سمی به نام لکتین است که به آن «فیتوهماگلوتینین» گفته می شود. به حال گزارش هایی مبنی بر مسمومیت انسان و حیوان ناشی از مصرف لوبیا قرمز خام منتشر شده است. در انسان علائم مسمومیت آن شامل اسهال و استفراغ است و گاهی اوقات نیاز به بستری شدن وجود دارد.اما خیساندن و یا پختن لوبیا قرمز، بیشتر این سم را از بین می برد و لوبیا قرمز را به یک غذای بی ضرر و مغذی برای خوردن تبدیل می کند. قبل از مصرف لوبیا قرمز حتما باید حداقل ۵ ساعت در آب خیسانده و بعد حداقل ۱۰ دقیقه در دمای ۱۰۰ درجه جوشانده شود.

شرایط مصرف لوبیا قرمز در بارداری

مضرات مصرف لوبیا قرمز در بارداری

مواد ضد هضم

لوبیا قرمز خام و نیم پز، حاوی انواع مواد ضد هضم (antinutrients) است که با جلوگیری از جذب مواد مغذی از طریق دستگاه گوارش، باعث می شود خواص آن ها به بدن نرسد. اگرچه ممکن است این اتفاق گاهی مفید باشد، اما این یک مشکل بزرگ در کشور های درحال توسعه ای است که لوبیا ماده غذایی اصلیشان است.

نفخ و استفراغ

در بعضی افراد، مصرف لوبیا ممکن است اثرات ناخوشایندی مانند نفخ، اسهال و استفراغ به جای بگذارد و علت آن هم فیبر های نامحلول به نام آلفا گالاکتوزید ها هستند که شایع ترین آن ها عبارتند از: استیکوس، ورباسکوپ و ریفینوز. این مواد، به گروهی از فیبر ها به نام FODMAP ها تعلق دارند که ممکن است علائم سندروم روده تحریک پذیر را افزایش دهند. آلفا گالاکتوزید ها را می توان با خیساندن لوبیا ها از بین برد.

تانما علاوه بر بیان خواص لوبیا قرمز و مضرات آن، در زیر بر شرایط و روش مصرف آن اشاره کرده است؛

شرایط مصرف لوبیا قرمز در بارداری

برای کاهش نفخ حبوبات، بهتر است یک روز قبل آنها را در آب خیس کنید، با این کار تا حدودی مشکل نفخ شان حل می شود.

در ضمن، اگر حبوبات را 15 دقیقه در دمای 70 درجه سانتی گراد یا بالاتر بجوشانید، تا حدود زیادی مشکل ممانعت کننده های آنزیمی از بین می رود.

تمام حبوبات، محیط مناسبی برای رشد باکتری ها، حشرات و لارو محسوب می شوند، بنابراین بهتر است آنها را در مکانی خنک نگهداری کنید تا شرایط مناسب برای رشد باکتری و حشرات فراهم نشود.

میزان مصرف لوبیا قرمز در بارداری

از آنجا که خواص لوبیا قرمز فروان است، مادران باردار برای تأمین پروتیئن مورد نیاز بدن خود، دانه های لوبیای قرمز را در طول سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری خود مصرف می کنند. اما یادتان باشد كه نباید در مصرف این ماده غذایی نیز مانند سایر مواد خوراكی افراط نمود، چون دانه های لوبیای قرمز دارای مواد مغذی ضروری برای تامین نیازهای نوزادان متولد نشده بوده و می توانند سرعت رشد جنین را تا حد زیادی بالا ببرند.

روش مصرف لوبیا قرمز در بارداری

خانم های باردار لوبیا قرمز را می توانند در بسیاری از غذاها و سالادهای خود بگنجانند و از فواید ارزشمند آن بهره مند شوند. چند روش مصرف این ماده مغذی را در زیر می خوانید:

لوبیای جوشیده

مقدار 30 گرم لوبیای خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید ده دقیقه بجوشد سپس آنرا صاف کرده و یک فنجان قبل از هر غذا بنوشید.

لوبیای پخته

لوبیا را در آب ریخته و بجوشانید تا کاملا پخته و نرم شود و به مقدار یک فنجان در روز بخورید برای جلوگیری از نفخ معده می توان لوبیا را با خردل ، زیتون و آبلیمو مصرف کرد.

سوپ لوبیا

از نظر داشتن مواد پروتئینی و الیاف بسیار مفید است. سوپ لوبیا را با جعفری و گشنیز و هویج بپزید.

میزان مصرف لوبیا قرمز در بارداری

روش مصرف لوبیا قرمز در بارداری

خوراک لوبیا قرمز و قارچ!

  • به علت وجود لوبیا قرمز در این خوراک ویتامین های مختلفی نظیر K و B و C، پروتئین، منگنز، آهن و … به بدن مادر وارد می شود و باعث تقویت در جنین می شود.
  • از آنجایی که غلظت خون در زنان باردار بیشتر می شود، برای اینکه بتوانند این خون زیاد را کنترل کنند به هموگلوبین احتیاج دارند، که با مصرف آهن به راحتی هموگلوبین در بدن مادر باردار ساخته می شود.
  • خوراک لوبیا قرمز با قارچ منبع بسیار خوبی برای آهن است و زنان باردار می توانند با مصرف آن، آهن بدن خود را تامین کنند و به جز تأمین آهن با خوردن این خوراک شاهد رشد خوبی در جنین خواهند بود.
  • دوران بارداری به اختلال هورمونی معروف است و همینطور دستگاه گوارش ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. مصرف این خوراک مانع از مشکلات گوارشی شده و هضم را برای خانم های باردار راحت می کند.
  • اگر باردار هستید این خوراک را حتما در وعده های اصلی خود قرار دهید و بهتر است در وعده ناهار این غذا را میل کنید.

موارد منع مصرف لوبیا قرمز در بارداری

  • باید در طی نه ماه دوران حاملگی خود از مصرف غذاهای کنسرو شده مانند کنسرو لوبیای قرمز دور بمانید، چون مصرف این گروه مواد غذایی می تواند برای سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحم او بسیار خطرناک باشد.
  • خواص لوبیا قرمز زیاد است اما لوبیا به علت داشتن پروتئین برای شخصی که مبتلا به بیماری نقرس بوده و اسید اوریک خونشان بالاست مناسب نیست.
آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید