تمشک به گونه های گیاهی متعددی در خانواده رز متصل می شود . این میوه ترش مزه بوده و به صورت خام یا پخته خورده می شود. بوته تمشک در مناطق گرم و مرطوب به ویژه در جنگل ها و صحراها می روید . این گیاه میوه دار همیشگیست و ساقه های چوبی دارد .تمشک انواع متفاوتی دارد. از انواع تمشک می توان به تمشک قرمز و تمشک سیاه اشاره کرد. خواص انواع تمشک تقریبا به هم نزدیک می باشند و به همین دلیل در ادامه این نوع از خواص بررسی می گردد.

خواص تمشک برای پوست

خواص تمشک برای پوست

برخی افراد معتقدند که تمشک قرمز توسط افرادی ماقبل تاریخ به آمریکای شمالی برده شده و این درحالی است که تمشک های سیاه بومی غرب هستند اما در حالت کلی بیش از ۲۰۰ نوع تمشک وجود دارد . از دیگر نام های تمشک می توان به توت وحشی و یا سه گلی اشاره کرد . به مانند بسیاری از میوه ها خواص تمشک نیز بسیار زیاد است و قسمته ای میوه و تخم و گل آن مورد استفاده قرار می گیرد. گلهای تمشک به رنگ های سفید، صورتی و یا به صورت خوشه در ماههای مرداد پدیدار می شوند و تا مهرماه دوام دارند .

خواص تمشک برای سلامت بدن

تمشک برای جلوگیری از بیماری های کبدی به ویژه سرطان کبد بسیار مناسب است. این میوه کوچک و قدرتمند به سوختن چربی در ناحیه کبد کمک می کند . از دیگر وظایف تمشک می توان به وظیفه بهبود گوارش، سم زدایی و پیشگیری از بیماری ها اشاره کرد. فیبرهای موجود در تمشک از ایجاد یبوست پیشگیری کرده و سبب سالم نگهداشتن مجاری گوارشی می گردد. فیبر به مقدار کافی باعث دفع مدفوع از بدن شده و همینطور سبب می شود تا روزانه سموم بدن از طریق صفرا خارج شود .

فواید تمشک

فواید تمشک

مطالعاتی وجود دارد که نشان داده است که برای افزایش ایمنی بدن می توانید از میوه هایی که دارای فیبر زیادی هستند نظیر تمشک استفاده کنید . برای سلامت چشم خود می توانید از تمشک استفاده کنید. از دیگر خواص تمشک می توان به محافظت از چشم ها در برابر آسیب نور ماورا بنفش اشاره کرد. تمشک دارای آنتی اکسیدان زآگزانتین است که اشعه های مضر نورآبی را تصفیه می کند . بهبود باروری از دیگر کارهایی است که توسط تمشک انجام می شود از آنجا که تمشک دارای ویتامین c زیادی می باشد لذا در خانم ها و آقایان می تواند سبب بهبود باروری گردد .

خواص تمشک

خواص تمشک

ویتامین سی موجود در تمشک در حفظ سلامتی بافت ها و عروق خونی کمک کننده است . از دیگر فواید تمشک می توان به خواص ضد التهابی آن اشاره کرد که از آسیب رسیدن به غشای سلولی پیشگیری می کند و سبب افزایش قدرت دستگاه ایمنی می شود . تصلب شرایین از جمله بیماری هایی است که به دلیل انباشت موادی نظیر چربیها، پلاک ها و سلولهای ماکروفاژ در مرکز عروق خونی ایجاد می شود شما می توانید با استفاده از تنش از احتمال ابتلا به این بیماری دوری کنید . مصرف تمشک در دوران بارداری توصیه می شود. زنان باردار با مصرف کم تمشک، احتمال پاره شدن کیسه آب خود را کاهش می دهند و احتمال زایمان طبیعی با مصرف تمشک افزایش پیدا می کند . منگنز در تمشک به مقدار زیاد وجود دارد و این ماده معدنی برای تسکین سندروم قبل از قاعدگی مفید است . برای کنترل سطح کلسترول بد خون نیز می توانید به تمشک اعتماد کنید .

خواص تمشک برای پوست

خواص تمشک برای زیبایی و پوست بسیار عنوان می شود . ویتامین c موجود در تمشک سبب می شود تا استفاده از آن برای حفظ سلامت پوست و مو ضروری باشد. میوه هایی که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند می توانند روند پیری را کند کنند و سبب جوانسازی پوست شما شوند. وجود ویتامین c موجود در میوه تمشک سبب جلوگیری از سرطان پوست می شود که مواد مغذی موجود در تمشک قابلیت استفاده در لوازم های آرایشی مختلف را دارند. میوه هایی نظیر تمشک برای پوست بسیار مفید هستند و اثرات مضر خورشید بر روی پوست جلوگیری می کند. اگر دچار اگزما می باشید تمشک خاصیتی دارد که می تواند به عنوان داروهای گیاهی استفاده شود. تمشک جنگلی منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای ناخن و پوست و مو بسیار مناسب است .

خواص درمانی تمشک

خواص درمانی تمشک

تمشک دارای مقادیر زیادی فولات است که به شکل گیری سلول های قرمز خون کمک می کند و سبب بهبود کیفیت موی شما می شود. سیلیکون در چند هفته باعث ضخیم شدن موها می گردد که تمشک را یک منبع مالی برای سیلیکون می دانند که جلوی ریزش مو را میگیرد و می تواند رشد مو را به دنبال داشته باشد. برای اینکه موهایی درخشان را تجربه کنید، استفاده از تمشک برای شما ضروری خواهد بود .

مضرات تمشک

اگرچه تمشک به طور ذاتی دارای فواید زیادی می باشد اما قبل از مصرف آن برای اولین بار باید اطمینان حاصل کنید که به این میوه حساسیت نداشته باشید. لازم به ذکر است که از مصرف آب تمشک صنعتی اجتناب کنید، چون دارای مواد نگهدارنده می باشد . کسانی که به ناراحتی کبد مبتلا هستند نباید در خوردن تمشک افراط کنند .از دیگر موارد منع مصرف تمشک می توان به بیماران مبتلا به صرع اشاره کرد که در آن ها باعث ایجاد تشنج می شود .

انواع تمشک

انواع تمشک

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید