خواص نارنگی و پوست آن برای زیبایی و سلامت شمانارنگی یکی از میوه های پاییزه است که خوردن میوه نارنگی و حتی پوست نارنگی برای درمان بیماری های زیادی مفید است . انواع نارنگی نظیر نارنگی جنوب ، نارنگی شمال و نارنگی تاکستان در بازار یافت می شود که خواص انواع نارنگی تقریبا به مانند یکدیگر است.همچنین خواص نارنگی برای سلامت بدن مفید است. خواص نارنگی برای زیبایی نیز تاثیر گذار است.

اگر می خواهید شبها خواب راحتی داشته باشید می توانید چند دانه نارنگی بخورید . چسبندگی خون را به خوردن میوه نارنگی می توانید درمان کنید .سیاه شدن شریان ورم جدار عروق تصلب شرایین و فلج ناقص و آنژین را میوه نارنگی می تواند بهبود ببخشد . نارنگی دارای مقدار فراوان ویتامین a است و همینطور منبع غنی بتاکاروتن استهمین سر میوه نارنگی برای پیشگیری از سرطان نیز مفید می باشد . چرا که نارنگی این میوه پاییزه بخاطر فسفر زیاد و ویتامین های فراوان می تواند باعث تقویت حافظه و هوش شما بشود و این که برای کاهش گرمای غریزی بدن و برای رفع بی اشتهایی این میوه مفید است.

خواص نارنگی برای دیابت

اگر دیابت دارید نارنگی بخورید .عده ای از دانشمندان و محققان کشف کردند که نارنگی منبعی کامل است از ترکیبات فلانوییدی بهنام نوبیلتین است . نوبیلتین در سوزاندن چربی و همینطور جلوگیری از تولید چربی در بدن نقش موثری دارد . پس شما می توانید به راحتی و با خوردن میوه پاییزه نارنگی از بیماریهای ناشی از چاقی در بدنتان مثل دیابت نوع دو جلوگیری کنید.

نارنگی و جلوگیری از سکته

نارنگی بخورید تا از سکته کردن جلوگیری کنید . نارنگی دارای مقدار زیادی پتاسیم است که این پتاسیم می تواند از یکسری بیماری ها از جمله لخته شدن خون جلوگیری کند . کسانی که نارنگی مصرف می کنند بر اساس مطالعات انجام شده بر روی ۶۹ هزار نفر ۱۹ درصد کمتر خطر ابتلاء به این بیماری مثل لخته شدن خون قرار می گیرند .

خواص نارنگی برای کاهش وزن

اگر می خواهید وزنتان را کم کنید و رژیم غذایی بگیرید حتما نارنگی را در این رژیم غذایی قرار دهید . نارنگی علاوه بر اینکه فیبر زیادی دارد حاوی ویتامین ای از که از تولید کورتیزول جلوگیری میکند . کورتیزول هورمونی است که استرس زا است و استرس را در بدن ترشح می کند و بدن شما را تشویق می کند تا چربی ذخیره کند .

نارنگی

نارنگی

نارنگی و جلوگیری از سرطان

از دیگر خواص درمانی نارنگی میتوان به جلوگیری از سرطان اشاره کرد. می توانید نارنگی بخورید چرا که در خواص نارنگی، پیشگیری از سرطان عنوان شده است. نارنگی یک ترکیب به نام لیمو نویید دارد .بر اساس تحقیقی که محققان و دانشمندان در کره انجام دادند لیمو نویید ممکن است از گسترش سرطان سینه و سرطان خود جلوگیری کند . اما این مطلب روی حیوانات انجام شده است و هنوز نمی دانند که آیا نارنگی نتایج مشابهی که روی حیوانات داشته را روی انسان نیز می گذارد یا نه به دست نیامده است.

نارنگی و فعالیت ورزش

اگر فعالیت ورزشی می کنید حتما میوه پاییزه نارنگی را امتحان کنید ، چرا که در نارنگی مقادیر زیادی پتاسیم بوده و وجود مقادیر زیاد پتاسیم از خواص نارنگی میباشد . طبق تحقیقات نشان داده شده است که نارنگی برای ماهیچه ها مفید است چون رشد و بهبود ماهیچه ها را تقویت می کند.

نارنگی و دستگاه گوارش

اگر می خواهید دستگاه گوارش سالم تری داشته باشید می توانید نارنگی میل کنید . نارنگی یکی از آبدارترین میوه هایی است که وجود دارد . لازم به ذکر است که نارنگی در مقایسه با ۳ تا ۴ اونس آب ،مقدار آب یکسانی دارد . همین مقدار آب با ویتامین هایی که در نارنگی وجود دارد باعث میشود که مواد مغذی را جذب کند و غذایی که میل شده را مرطوب نگه داشته و به بخش گوارش کمک می کند.

نارنگی و تقویت سیستم گوارش

از دیگر خواص نارنگی میتوان به تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد . نارنگی سرشار از ویتامین c می باشد که وجود همین ویتامین باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شما را بهبود ببخشد. جالب است بدانید که نارنگی میوه پاییزه است و معمولاً در پاییز بیماری های مثل سرماخوردگی و آنفولانزا تب و غیره وجود دارد و خوردن نارنگی باعث می شود که احتمال ابتلا به این بیماری ها کم شود.

اگر به فکر سلامتی خود هستید و نمی خواهید بیمار شوید هست می توانید نارنگی بخورید .

نارنگی و تاثیر آن بر خلق و خو

بو و میوه نارنگی باعث می شود تا خلق و خوی بهتری داشته باشید . طبق تحقیقاتی که پزشکان کلینیک مامایی و انجام داده اند دریافته اند که مصرف میوه نارنگی . با افزایش حالت کلی بدن ارتباط دارد . بوی نارنگی باعث می شود که احساس افسردگی اضطراب و یا استرس را از شما دور کند . پس اگر بعد از یک روز کاری بد وارد خانه شدید و احساس خستگی داشتید می توانید بوی نارنگی را استشمام کنید تا حس بهتری داشته باشید .

نارنگی و تاثیر آن بر مو

اگر می خواهید موی مرطوب داشته باشید می توانید بعد از حمام از نارنگی استفاده کنید . گاهی احساس می کنید که موهای شما چرب شده است حتی بعد از حمام کردن وعلت این مسئله . آبی که با آن حمام کردید می باشد . نارنگی به دلیل داشتن منابع ویتامین آ در خود می تواند برای پوست سر شما مفید باشد و پوست سر شما را مرطوب کند و همچنین با آلودگی هایی که باعث می شوند تا

موی شما ضعیف تر شوند مقابله می کند .اگر می خواهید موهای براق داشته باشید ما به شما خوردن نارنگی را پیشنهاد می کنیم . چرا که این میوه پاییزه دارای مقادیر زیادی ویتامین سی میباشد و همان طور که می دانید ویتامین c به بدن کمک میکند تا آهن را جذب کند و همین جذب آهن باعث می شود که بدن و مو مواد مغذی بیشتری جذب کنند و همین امر باعث می شود که شما موی براق

و زیبا خواهید داشت .

نارنگی ضد اسپاسم قوی

نارنگی ضد اسپاسم است . لازم به ذکر است که تشنج تنها در گرفتگی عضلات به وجود نمی آید بلکه می تواند در سیستم گوارشی سیستم عصبی سیستم تنفسی نیز رخ بدهد که همین موجب می شود تا به بیماری هایی مانند یبوست آسم و سرفه ایجاد شود . شما می توانید به راحتی و با مصرف میوه نارنگی به عنوان روغن آرامشی بین سیستم هایی که ذکر شد به دست بیاورید و همین طور از اسپاسم جلوگیری کنید .

خواص نارنگی برای کبد چرب

خواص نارنگی برای کبد چرب

نارنگی ضد عفونی کننده قوی

نارنگی یک ضدعفونی کننده بسیار قوی است . شما می توانید از نارنگی به عنوان یک روغن استفاده کنید و آن را مثل یک پماد روی سطح خارجی بدن خود بمالید . این کار باعث می شود که یک مدل باکتری به اسم استروپتوککس ارءوس کشته شود . این باکتری مسئول عفونت های بسیاری در بدن شما است و می تواند درد شمار شدیدتر کند ؛ چرا که عفونت را از بخشی به بخش دیگر بدن منتقل می کند پس می توانید نارنگی را به صورت یک روغن روی زخم بمالید تا این باکتری را بکشد .

نارنگی و بهبود عملکرد شناختی

برای بهبود عملکرد شناختی از نارنگی می توانید استفاده کنید .چرا که در خواص نارنگی دارای مقادیر زیادی پتاسیم و آنتی اکسیدان ها اسید فولیک است که اینها را به عنوان مزایای عصب شناسی میشناسند. فولات بیماری آلزایمر را کاهش می دهد و به کاهش شناختی نیز مشهور است. پتاسیم ای که در نارنگی وجود دارد جریان خون به مغز را افزایش می دهد و تمرکز شناخت و فعالیت عصبی را بالا میبرد .

نارنگی دارای مقادیر زیادی ویتامین است .نارنگی دارای مقادیر زیادی ویتامین ب ۶ است از این جهت از خواص نارنگی برای کودکان نیز استفاده می شود.

کمبود ویتامین ب ۶ در بدن موجب تهوع و افسردگی میشود و باید گفت که مصرف زیاد ب ۶ نیز بدن را دچار اختلال می کند . بالاترین حدی که بزرگسالان بالای 1۸ سال به ویتامین ب نیاز دارند ۱۰۰ میلی گرم است که برای بزرگسالان نیز این مقدار بالا از و آنهایی مقدار نیاز ندارند مگر اینکه با تجویز پزشک باشد .

نارنگی میوه ای مفید برای زنان باردار اگر باردار هستید یا نوزاد دارید از میوه نارنگی میل کنید . نارنگی دارای ویتامین b مانند اسید فولیک است که طبق تحقیقات نشون نشان داده شده است که فولان برای تشکیل سلول خون قرمز در نوزادان قبل از تولد و همچنین برای شکل گیری لوله عصبی در نوزادان قبل از تولد کمک می کند .اگر در زنان باردار اسید فولیک چند شود منجر به نقص لوله عصبی در نوزادان یا تولد نوزادان کم وزن می شود .

نارنگی و حفظ فشار خون

اگر می خواهید فشارخون خود را حفظ کنید نارنگی میل کنید .نارنگی علاوه بر آن که حاوی مقدار زیادی پتاسیم است و مقدار کمی سدیم نیز دارد . چه وجود همین پتاسیم و سدیم منجر به آن می شود که رگ های خونی آرام شوند و فشار خون حفظ شود . ویتامین c ویتامین ب ۶ پتاسیم فیبر برای سلامت قلب مناسب است .خواص نارنگی دارای تمام این ویتامین ها و فیبر پتاسیم می باشد . همانطور که گفته شد نارنگی می تواند با عفونت ها مبارزه کند . اگر یک نارنگی بزرگ را میل کنید ۵۳ درصد از ویتامین c نیاز روزانه تان را مصرف کردید . و وجود همین ویتامین c که دارای آنتی اکسیدان قوی در آن است باعث می شود تا بدن در برابر عفونت مقاومت کند . از آنجا که نارنگی سرشار از ویتامین C است لذا از خواص نارنگی برای کرونا نیز به خوبی یاد می شود.

خواص نارنگی برای پوست

خواص نارنگی برای پوست

نارنگی مفید برای دستگاه گوارش

اگر می خواهید پوست و موی صاف داشته باشیم از نارنگی استفاده کنید . ویتامین c و علاوه بر مبارزه با عفونت در ایجاد و حفظ کلاژن نیز مفید است کلاژن پروتئینی است که در مو و پوست ضروری است و همینطور در آنها یافت می شود . ویتامین آ نیز برای حفظ رطوبت مو از طریق تولید چربی ایفای نقش میکند. و همین طور نارنگی به دلیل داشتن فیبر عالی می تواند به بهبود دستگاه گوارش معده نیز کمک کند . از خواص نارنگی برای یبوست نیز به کار می رود. خواص نارنگی برای کبد نیز به کار می رود . خواص نارنگی برای کلیه نیز کاربرد دارد.

فواید دیگر نارنگی

با نوشیدن آب نارنگی یا اضافه کردن میوه خشک شده آن به غذا می توانید فشارخون را کاهش دهید و آن را کنترل کنید . افرادی که پتاسیم بیشتری برای بدن خود نیاز دارند می توانند میوه نارنگی را مصرف کنند . چون میوه نارنگی پاییزه است می توانید پودر نارنگی یا آب این میوه را در زمستان نیز استفاده کنید . اگر سرفه می کنید می توانید پوست خشک شده نارنگی را در فصل زمستان استفاده کنید . اگر شما و عزیزانتان تب کردید و یا تراکم خونتان در کبد بالا رفت می توانید نارنگی بخورید . اگر شب ها نمی توانید بخوابید می توانید یکی دو ساعت قبل از خواب چند دانه نارنگی بخوریم تا این مشکل برطرف شود .از خواص نارنگی برای لاغری نیز یاد می شود چرا که نارنگی اسیدی است. خواص نارنگی در طب سنتی کاربرد دارد.

به دلیل آنکه این میوه سرد است باید از مصلح نارنگی بعد از خوردن آن میل کنید. مصلح نارنگی نیز مانند دیگر میوه ها عسل است .

نارنگی و دفع سموم بدن

نارنگی باعث ادرار می شود و همین امر باعث می شود که سموم بدن را دفع کند البته باید توجه داشته باشید که در مصرف و خوردن نارنگی زیاده روی نکنید . اگر بیماری هایی دارید که دچار سرگیجه می شوید ما به شما خوردن نارنگی را پیشنهاد می کنیم . نارنگی به دلیل داشتن منیزیم زیاد تاثیر خوبی بر روی دستگاه گوارش سیستم عصبی و فعالیت های عضلانی می گذارد . همچنین نارنگی دارای میزان فسفر و کلسیم بالا می باشد و همین امر باعث می شود که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن نیز موثر باشد . نارنگی همچنین خون را نیز تسویه و همینطور زیاد می کند . اگر دچار مسمومیت با الکل شدید می توانید با نوشیدن آب نارنگی یا همینطور خوردن نارنگی تازه این مسمومیت را برطرف کنید . اگر دچار نفخ شکم هستید می توانید نارنگی بخورید . نارنگی اشتها آور است و برای قلب و معده مفید می باشد.

نارنگی و خواص آن

نارنگی و خواص آن

خواص پوست نارنگی

علاوه بر اینکه میوه نارنگی دارای فواید بسیار زیادی است پوست و نارنگی نیست خواص زیادی دارد . به عنوان مثال می توان به این نکته اشاره کرد که خوردن پوست نارنگی از بیماری قلبی پیشگیری می کند . نارنگی هایی که پوست سبز رنگ دارند برای درمان فشار خون پایین و التهاب از آنها استفاده می شود . اگر کلسترول بد خون دارید می توانید پوست و نارنگی را بجوید تا آن را کاهش دهد .

و باید اضافه کرد که از سر آن مثل داروهای شیمیایی است که عوارض هم ندارد .

جالب است بدانید که آنتی اکسیدان موجود در پوست نارنگی ۲۰ برابر بیشتر از آنتی اکسیدان خود نارنگی است .

اگر دچار اختلالات ریه و طحال هستید پوست نارنگی را میل کنید چرا که بر اساس طب چینی پوست نارنگی باعث برطرف شدن اختلالات ریه و طحال میشود . اگر اختلالات مربوط به خواب استرس و ناراحتی های عصبی افسردگی دارید پوست میوه نارنگی را مصرف کنید . همچنین پوست نارنگی برای برطرف کردن حالت تهوع و نفخ مفید است . پوست نارنگی موجب دفع مایعات اضافه بدن میشود و با چاقی مفرط مقابله می کند . لازم به ذکر است و شما می توانید پوست نارنگی را بعد از شستن و خشک کنید و به شکل پودر بیاورید می توانید پودر را در تمام غذاهای تان از جمله سوپ برنج چای مرغ خورشت و غیره اضافه کنیم .

مضرات نارنگی

اما میوه نارنگی همانطور که فواید بسیار زیادی دارد عوارض جانبی در مصرف بی رویه نیز دارد . یکی از عوارض مصرف زیاد نارنگی نازک و ضعیف شدن مینای دندان است چرا کنارنگی اسیدی است . و این اسید موجب می شود تا لایه مینای دندان شما نازک شود . همان طور که می دانید این مینای دندان است که دندان را در مقابل ویروس ها و باکتری ها و غیره حفاظت می کنند و اگر مینای دندان تخلیه شود موجب عفونت و مشکلات سلامتی دهانی و همچنین حساسیت دندان می شود . از موارد منع مصرف نارنگی میتوان به ایجاد زخم معده یا التهاب معده میشود و همین امر موجب می شود تا معده شما بسوزد . نارنگی به دلیل اسیدی بودن موجب می شود تا سوزش سر دل داشته باشید .نارنگی به دلیل داشتن ویتامین c برای حفظ سلامت بدن شما مفید است و همچنین باعث می شود تا از پیری زودرس جلوگیری کند . همچنین موجب افزایش ایمنی بدن کمک به از بین بردن مایعات سدیم کاهش اسکابیز و غیره است .

اما این به شرطی است که شما به مقدار کافی نارنگی مصرف کنید ولی اگر بخواهید بیشتر از حد معمول نارنگی بخورید باعث خروج مایعات بدن و نمک خواهد شد . چرا که اگر نارنگی بخورید باعث ادرار مکرر شما میشود و همین امر موجب می شود تا نمک بدن را نیز از دست بدهید عدم وجود نمک باعث ادرار بیش از حد میشود قبل از خوردن نارنگی ابتدا آن را بشویید چرا که اگر نارنگی تمیز نباشد به دلیل وجود مواد آفت کش بر روی پوست آن باعث می شود تا شما بیمار شوید .

فواید نارنگی

فواید نارنگی

اگر بیش از اندازه نارنگی مصرف کنید باعث ایجاد استفراغ تهوع و درد لگن می شود چراکه نارنگی اسیدی است و همین موجب می شود تا اسید معده افزایش پیدا کند . و همین اسید معده موجب استفراغ تهوع و درد در ناحیه لگن می شود اسید نارنگی موجب فرسایش آستر معده می شود .ما به شما توصیه می کنیم که از نارنگی به مقدار زیاد استفاده نکنید چرا که مصرف بیش از اندازه نارنگی ویسک سنگ صفرا و سنگ کلیه را در بدن شما افزایش می دهد . باز هم به همین دلیل که این یک ماده اسیدی است و در صورت مصرف زیاد باعث تشکیل بلورهای میشود . که همین بلورها موجب ایجاد سنگ صفرا و سنگ کلیه می شود چون مانع جذب کلسیم در بدن تان خواهدبود .

اگر پوست خشکی دارید نارنگی بیش از حد میل نکنید ؛ چرا که مصرف بیش از حد نارنگی باعث کاهش مایعات موجود در بدنشما می شود .اگر مشکلی با صورت خود دارید و روی صورتتان آکنه اتفاق می افتد یا جوش میزند نارنگی نخورید . چرا که نارنگی یک ماده اسیدی است که می تواند روی آکنه تاثیر بگذارد و این اتفاق با خونریزی شدید موجب میشود .و همین امر موجب می شود تا روی صورت شما زخم ایجاد شود .

اگر مشکل ریزش مو دارید نارنجی نخورید چرا که نارنگی موجب ریزش مو میشود .

مصرف بیش از اندازه نارنگی موجب گرفتگی عضلات و اسهال میشود. چرا که نارنگی دارای مقادیر زیادی فیبر است که در حالت عادی برای بخش گوارشی بسیار مناسب است اما اگر خیلی زیاد به بدن شما برسد موجب اسهال و گرفتگی عضله میشود . اثر مصرف بیش از اندازه نارنگی در دراز مدت روی رنگ پوست تان مشاهده می شود . معمولاً این تغییرات بدین گونه است که قسمت هایی از بدن روشن تر و قسمتهای دیگر کمی تیره تر به نظر می آیند که اصطلاحاً به آن پوست چرمی گفته می شود افرادی که به نور خورشید حساس هستند و نمی توانند بدون ضد آفتاب زیر نور آفتاب قرار بگیرند باید مصرف بیش از اندازه نارنگیرا کم کنند . چرا که مصرف بیش از اندازه نارنگی موجب حساسیت پوست به نور خورشید میشود .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید