خواص پیاز در بارداری بسیار است و تقریبا مورد منع مصرفی برای آن ذکر نشده است. البته رعایت حد اعتدال و احتیاط در مصرف آن برای خانم های باردار لازم و ضروری است. در این مطلب تانما علاوه بر ذکر خواص پیاز، بر تأثیر مصرف پیاز بر زایمان و جنین نیز اشاره کرده است؛

انواع پیاز

 • پیاز زرد
 • پیاز شیرین
 • پیاز قرمز
 • پیاز سفید
 • پیاز گلابی شکل
 • پیازچه
 • پیاز بهاری
 • تره فرنگی
 • شلوت یا شالت
فواید پیاز در بارداری

انواع پیاز

فواید مصرف پیاز در بارداری

سم زدایی از بدن

وجود فلزات سنگین در بدن می تواند هم برای مادر و هم جنین مضر باشد. اسیدهای آمینه نظیر سیستئین و متیونین موجود در پیاز به سم زدایی بدن شما کمک می کند.

تقویت سیستم ایمنی

پیاز سرشار از ویتامین C است. خواص آنتی اکسیدان این ویتامین می تواند سیستم ایمنی مادر را تقویت کند و از رشد جنین محافظت بعمل آورد.

جلوگیری از یبوست

پیاز منبعی غنی از فیبر غذایی است و می تواند به تنظیم کارکردن شکم شما کمک کند. اگر در دوران بارداری دچار یبوست شده اید، خوردن پیاز خام می تواند به شکل موثری مشکل شما برطرف کند.

تنظیم فشار خون

پیاز خام انبار مواد مغذی گیاهی است که به تنظیم فشار خون کمک می کند. افزودن پیاز به برنامه غذایی می تواند مشکلات ناشی از فشار خون بالا در دوران بارداری مانند، پره اکلامپسی ، فشارخون بالای بارداری و زایمان زودرس را کاهش بدهد.

جلوگیری از دیابت بارداری

پیاز حاوی کرومیم است که از مقاومت انسولین جلوگیری و به تنظیم قند خون کمک می کند. یک سوپرفود است که به جلوگیری از دیابت بارداری یاری می رساند.

مضرات پیاز در بارداری

فواید پیاز در بارداری

کنترل اضافه وزن

مادران باردار همیشه نگران اضافه وزن خود هستند. پیاز از آن جا که کالری و چربی بسیار کمی دارد، در دوران بارداری از ضروریات محسوب می شود. پیاز را به سالاد و ساندویچ خود اضافه کنید تا درد گرسنگی خود را به روشی سالم مدیریت کنید.

جلوگیری از ورم لثه در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری لثه های شما را در مقابل ایجاد پلاک، التهاب و خونریزی آسیب پذیر می کند. جویدن پیاز به خاطر خواص ضدباکتریایی به بهبود سلامت دهان شما در دوران بارداری کمک می کند.

درمان گلودرد

اگر در دوران بارداری گلو درد دارید و می خواهید از مصرف آنتی بیوتیک هم بپرهیزید، از آب پیاز برای درمان موثر گلودرد استفاده کنید.

تأثیر مصرف پیاز بر جنین

سلامت جنین

استفاده از پیاز در دوران بارداری می تواند موجب افزایش سلامت جنین نیز شود چرا که مانع از جذب آلودگی ها به جنین می شود.

زیبایی جنین

یکی دیگر از مزایای استفاده از پیاز در دوران بارداری زیبایی جنین است چرا که تحقیقات نشان می دهد مادران بارداری که در طول این ایام اقدام به مصرف منظم پیاز می نمایند فرزندان زیباتر را نیز به دنیا می آورند چرا که آلودگی های هوا و مواردی از این دست با استفاده از پیاز از بین می رود و دیگر هیچ تاثیری بر جنین بر جای نمی گذارد.

کاهش سقط جنین

کاهش احتمال سقط جنین در سایه مصرف پیاز نیز می تواند یکی دیگر از مزایای استفاده از پیاز باشد چرا مطالعات نشان می دهد مادران بارداری که پیاز مصرف می کنند احتمال سقط جنین در آنها بسیار کمتر از دیگر مادران می باشد.

فواید مصرف جنین در بارداری

تأثیر مصرف پیاز بر جنین

مضرات مصرف پیاز در بارداری

سوزش معده و اسهال

خوردن مقدار زیاد پیاز در دوران بارداری ناراحتی معده را در شما افزایش می دهد.

مشکلات تنفسی و آلرژیک

برخی از بانوان باردار ممکن است به خاطر مصرف بیش از حد پیاز دچار مشکلات تنفسی و آلرژیک شوند. در موارد حاد همچنین ممکن است دچار شوک آنافیلاکسی شوید که برای بارداری بسیار مضر است.

تانما ضمن خواص پیاز و مضرات آن، در ادامه مطلب به بیان شرایط و میزان مصرف پیاز در بارداری پرداخته است؛

شرایط مصرف پیاز در بارداری

 • کارشناسان توصیه می کنند پیازهای قرمز و زرد را بیشتر مصرف کنید چون از انواع دیگر آنتی اکسیدان بیشتری دارند. پیاز زرد ۱۱ برابر بیشتر از پیاز سفید آنتی اکسیدان دارد.
 • بهتر است پیاز را به صورت خام مصرف کنید، پختن پیاز می تواند به میزان زیادی آنتی اکسیدان ها را کاهش بدهد. حتی بریدن و خرد کردن زیاد پیاز هم باعث می شود درصدی از ویتامینC آن تخریب شود و از بین برود.
 • در انتخاب پیاز دقت کنید. پیازهای خشک و سفت انتخاب کنید که بو ندهند و جوانه هم نزده باشند. پیازهایی که بوی تند و گندیدگی می دهند می توانند به جای فایده برای شما دردسر درست کنند.
 • پیاز باید سالم ، تمیز و عاری از میکروب و هر گونه له شدگی باشد و پوست پیاز به راحتی میکروب را جذب می کند پس باید سالم و بدون ترک خوردگی باشد.
 • پیاز باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.
میزان مصرف پیاز در بارداری

شرایط مصرف پیاز برای زن باردار

میزان مصرف پیاز در بارداری

می توانید با خیال راحت پیاز را در طی کل دوران بارداری مصرف کرده و با به کار انداختن جوانه های چشایی خود، از مصرف این ماده مغذی لذت ببرید. با این حال، به یاد داشته باشید همانطور که در انجام هر کاری رعایت حد اعتدال یک نکته اساسی است، باید در خوردن پیاز هم جانب احتیاط را نگه داشت! چون مصرف بیش از حد پیاز هم مانند هر ماده غذایی دیگر می تواند در این مرحله حساس زندگی، برای سلامت خود مادر و جنین داخل رحم او خطرناک باشد.

روش مصرف پیاز برای زن باردار

خوردن پیاز به هر شکل، بریدن و مصرف خام یا افزودن آن به سبزیجات هنگام آشپزی ، روش درست استفاده از آن است. اما مصرف زیاد پیاز خام در دوران بارداری توصیه نمی شود چرا که این مهم می تواند تأثیرات منفی در بوی بدن نوازد به جای بگذارد.

موارد منع مصرف پیاز در بارداری

به خاطر فواید بسیار پیاز، مصرف آن در دوران بارداری توصیه می شود و تقریبا مورد منع مصرفی برای آن ذکر نشده است. البته توجه داشته باشید که به منظور اجتناب از هرگونه تأثیر جانبی نامطلوب، پیاز را به اعتدال مصرف کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید