خواص پیله ابریشم برای پوست و زیبایی بسیار متنوع است همچنین امروزه برای درمان برخی بیماری ها هم کاربرد دارد که به آن "پیله درمانی" می گویند و در صنعت لوازم آرایشی نیز از آن استفاده می کنند. تانما در این مطلب شما را با روش پاکسازی پوست با پیله ابریشم آشنا می کند؛

پیله کرم ابریشم چیست ؟

کرم ابریشم بعد از خروج از تخم ( تفریخ ) که 13 روز طول میکشد شروع به تغذیه از برگ درخت توت میکند. کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است که به هر مرحله از تغذیه «سن» و به هر مرحله از پوست اندازی «خواب» گفته می شود.

می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1 و2 و3 را «کرم جوان» گویند. سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد. کرم ابریشم بعد از تغذیه و چند مرحله پوست اندازی بعد از حدود یک ماه اقدام به ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.

کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ( فیبروئین ) ترشح می کند و بعد با چسبی ( سریسین ) که تهیه می کند پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند. این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ، یک پیله می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داسته باشد.

اجزاء تشکیل دهنده پیله کرم ابریشم

پیله کرم ابریشم از دو پروتئین طبیعی به نام های فیبروئین و سریسین تشکیل شده است. این دو پروتئین شامل 15 نوع آمینو اسید فعال هستند که در صنعت آرایشی بهداشتی و صنعت پزشکی بسیار مورد نوجه است. 15 نوع آمینو اسید موجود در پیله ابریشم به قرار زیر است:

 • متیونین
 • ایزولوسین
 • لوسین(Leu)
 • لیزین
 • آرژنین
 • سیستئین
 • اسید آسپارتیک
 • ترئونین
 • سرین
 • اسید گلوتامیک
 • گلیسین
 • آلانین
 • گلاسین (۴۳ درصد) در فیبروئین
 • آلانین (۳۰ درصد) در فیبروئین
 • سرین (۱۲ درصد) در فیبروئین

همچنین در صد بسیار پایینی از ابریشم را واکس ها و فیبر تشکیل داده است.

مضرات کرم پیله ابریشم

خواص کرم پیله ابریشم برای پوست

مواد معدنی موجود در پیله ابریشم

ویتامین A

این ویتامین برای رشد طبیعی ، تکثیر، بازسازی سلول های پوست لازم است و آنتی اکسیدان هم هست این ویتامین رنگ پوست را بهبود میبخشد و عمق گرفتن خطوط صورت را کند میکند انعطاف پذیری پوست را زیاد میکند و همینطور در داروهای درمانی جوش بکار میرود.

ویتامین E

این ویتامین برای رشد بافتهای سالم لازم است و یک آنتی اکسیدان فوق العاده پایدار است همچنین پوست را مرطوب و شفاف می کند.از مضرات رادیکالهای آزاد میکاهد و به درمان سوختگی،التیاب،بریدگی و سوزش کم میکند.

سرسین

تار ابریشم الیاف لطیف و درخشانی است که توسط کرم ابریشم تنیده میشود سرسین نام گلیکو پروتئینی پوششی و درخشنده الیاف ابریشم است که عمل کلاژن سازی را تقویت میکند و همچنین باعث تقویت خاصی کششی پوست می گردد که این خود باث میشود این محصول اثر مستقیم بر روی چین و چروک صورت داشته باشد امروزه در صنعت آرایشی بهداشتی به صورت شیمیایی استفاده میشود.

انواع پیله ابریشم

پیله ابریشم معمولی

پیله معمولی یا به اصطلاح کثیف به همان حالت اولیه و بسته به فروش میرسد یعنی به همراه کرم یا شفیره داخلش و برای استفاده از آن باید آن را باز کنید و شفیزه رو خارج کنید و چون تمیز نشده هستند ممکن است پیله خراب و کثیف هم بینشان باشد.

پیله ابریشم تمیز

پیله ابریشم تمیز به صورت باز عرضه می شود یعنی شفیره داخل پیله را بیرون می آورند و پیله های خراب و نا مرغوب را جدا می کنند و به صورت کلی حالت یکدست تری نسبت به نمونه بسته دارند.

تشخیص پیله های ابریشم اصلی

ابریشم طبیعی پارچه ای ارزشمند است که دارای ظاهری براق و صاف می باشد. برای تولید نخ ابریشم، از پیله کرم ابریشم فراوری شده استفاده می شود. به دلیل دشواری تولید این محصول برخی از شرکت ها اقدام به تولید پارچه ابریشم مصنوعی می کنند. آنها با تولید آن از الیاف ویسکوز یا مصنوعی، تلاش می کنند تا محصولی مشابه را تولید کنند.

ابریشم ناخالص اغلب به صورت عادی و توسط افراد غیر حرفه ای قابل تشخیص نیست، اما از نظر کیفیت پایین ظاهری و دوام نامناسب قابلیت شناسایی را دارد. برای یادگیری نحوه تشخیص بین ابریشم مصنوعی و طبیعی می توان از روش های زیر استفاده کرد:

روش آتش و ابریشم

ابریشم مصنوعی بدون توقف می سوزد، اما ابریشم طبیعی آتشگیری ضعیف تری دارد و باید بیش از یک بار آتش زده شود، از این رو می توان از روش سوختن برای شناخت ابریشم طبیعی استفاده کرد.

روش چروک سنجی

روش دیگری که می توانید برای فهمیدن اینکه ابریشم طبیعی است یا نه سعی بر چروک کردن آن است.دو قطعه ابریشم را در دست بگیرید؛ (مصنوعی و طبیعی) چراکه با این روش تعیین آن آسان تر خواهد بود. پارچه ها را در مشت خود فشار دهید، 10 ثانیه کافی است، اکنون کف دست خود را باز کنید؛ پارچه اصل چروک نشده است اما ابریشم مصنوعی دارای چروک زیاد یا کمی به واسطه مواد استفاده شده در آن خواهد بود.

مضرات کرم پیله ابریشم

خواص کرم پیله ابریشم برای پوست

تاریخچه استفاده از پیله کرم ابریشم برای پوست

در کتب باستان آمده است که روزی ملکه چین در زیر درخت شاه توت نشسته بود که ناگهان پیله کرم ابریشم به داخل نوشیدنی این بانو افتاد. وقتی ملکه پیله ابریشم را از داخل نوشیدنی خود بیرون آورد متوجه تار بسیار زیبا و لطیف ابریشم شد. و خوشحال شد که نخ مورد نیاز برای بافت لباس بسیار زیبای خود و همسرش را پیدا کرده است.

از آن زمان تولید و بافت پارچه های ابریشم شروع شد و همچنین زمان بسیاری این راز فقط مختص کشور چین بود تا به مرور زمان شهرت بالای ابریشم و استحکام و زیبایی آن باعث شد که کشور های دیگه هم برای استفاده و تولید آن دست به کار شوند.

بعد از گذشت مدتی متوجه لطافت و جوان ماندن پوست دست کارگرانی که برای تولید نخ ابریشم با پیله ابریشم سر و کار داشتن شدند که با تحقیق محقیقن پی به وجود تعداد زیاد آنتی اکسیدان داخل پیله بردند که برای پوست میتواند مفبد باشد. از این رو به دنبال روش استفاده از پیله کرم ابریشم برای زیبایی پوست گشتند.

فواید پیله ابریشم

الف)خواص پیله کرم ابریشم برای زیبایی

خواص پیله ابریشم برای صورت

فواید پیله کرم ابریشم برای پوست بسیار زیاد است. پیله های ابریشم حاوی پروتئین های طبیعی، اسیدهای آمینه و کلاژن هستند که برای جلوگیری از پیری و بهبود انعطاف پذیری و تغذیه پوست، از بین بردن لکه های صورت و سلول های مرده بسیار عالی ست.

از جمله خواص پیله ابریشم برای پوست لطافت بخشی به پوست است. هنگامی که به آرامی با پیله های ابریشمی نرم و مجلل (لاکچری)، صورت خود را ماساژ می دهید، Sericin (اغلب در کرم های ضد پیری امروزی استفاده می شود) آزاد می گردد که برای بدن انسان ضروری ست.

با استفاده مداوم از پیله ابریشم، صورت شما صاف و صافتر خواهد شد. آمار نشان می دهد که آسیب ایجاد شده با اشعه UV و جای زخم پس از یک ماه استفاده از پیله ابریشم تا ۲۰٪ بهبود میابد.

آبرسانی پوست با پیله ابریشم

خاصیت پیله ابریشم برای پوست از بعد آبرسانی نیز بسیار مهم است. پیله های ابریشم همچنین به خوبی صورت را آبرسانی می کنند. همه ما در شرایطی قرار گرفته ایم که پس از استفاده از لایه بردارها متوجه شده ایم که پوستمان خشک است.

هنگامی که پوست خود را با یک پیله ابریشمی مجلل درمان می کنید، پوست شما جوان تر، شادتر، لایه برداری شده و مرطوب به نظر می رسد. به لطف شگفتی های پیله های ابریشم، پوستتان حس می کند که دگردیسی مخصوص به خود را گذرانده است.

پیله ابریشم برای پاکسازی پوست

پاکسازی با پیله ابریشم بسیار موثر است. برای پاکسازی پوست با پیله ابریشم، با غوطه ور کردن پیله ها در آب گرم، sericin موجود در آن فعال می شود. sericin دارای ۱۸ اسید آمینه است که پوستتان آن ها را جذب کرده و روشن تر و پرتر می گردد. خواص پیله ابریشم برای صورت نه تنها برای استفاده در روتین پوست جوش دار بسیار خوب است، بلکه به آرامی پوست را لایه برداری کرده و مانند یک آهنربا، پوست مرده و آلودگی ها را به خود می گیرد.

پیله ابریشم برای جوان سازی پوست

به دلیل وجود مواد طبیعی در پیله کرم ابریشم، آن ها می توانند در پوست جادو کنند. در نتیجه، آنها به پوست ما کمک می کنند سلول های سالم خود را حفظ کرده و آن را جوان و صاف نشان می دهد.

روش استفاده از پیله کرم ابریشم

 • پوست محل استفاده را با آب شست و شو دهید.
 • ابتدا دو عدد پیله ابریشم را داخل آب داغ انداخته و سه تا چهار دقیقه صبر میکنیم تا نرم شود.
 • پوست محل استفاده را مرطوب کنید.
 • پیله ها را از آب خارج کرده و با انگشت اشاره از قسمت برش خورده میگیریم
 • به آرامی و صورت دایره ای وار پوست خود ماساژ دهید.

دوره درمان پیله کرم ابریشم

حداقل دوره تاثیر پذیری پیله ابریشم 21 روز می باشد بعد از استفاده مداوم در این مدت شما تاثیرات مثبت ترکیبات ابریشم را روی پوست خودتان مشاهده و لمس می کنید. باید توجه داشت استفاده مداوم از پیله ابریشم میتواند همیشه برای پوست شما مفید باشد زیرا پیله کرم ابریشم دارای مواد بسیار موثری برای تغذیه و مراقبت از پوست شماست.

دوره درمان پیله کرم ابریشم

روش استفاده از پیله کرم ابریشم

خواص روغن پیله کرم ابریشم

شادابی و طروات پوست

وجود پروتئینی به نام سریسین در این روغن به حفظ رطوبت و آبرسانی پوست کمک می نماید و باعث حفظ طروات و شادابی پوست می گردد.

ضد جوش و آکنه

باعث پاکسازی چربی اضافی پوست شده و جرم های پوستی را از سطح پوست می زداید. این عمل باعث می شود تا منافذ پوست باز شده و چهره فرد روشن و شفاف گردد همچنین با این عمل جوش و آکنه نیز ازبین می رود و از بروز دوباره آن پیشگیری می گردد.

لایه بردار و ترمیم کننده پوست

وجود پروتئین فیبروئین در این روغن باعث می شود همچون یک لایه بردار عمل نماید و به ترمیم پوست کمک می نماید. اگر می خواهید: لک، جای جوش ، اسکارهای پوستی و … را از روی پوست خود محو کنید خرید روغن پیله ابریشم بهترین انتخاب است.

برطرف نمودن چین و چروک

این روغن منبع غنی از پروتئین می باشد و به دلیل خواص کلاژن سازی که دارد باعث بهبود پوست شده و از چین و چروک های پوستی و پیر شدن پوست جلوگیری می نماید. پس اگر می خواهید جوانی را به پوست خود باز گردانید پیشنهاد ما به شما استفاده از روغن طبیعی پیله ابریشم می باشد.

ضد آفتاب طبیعی

سریسین که در این روغن موجود است برای جلوگیری از آفتاب سوختگی مناسب بوده و احتمال ایجاد سرطان های پوستی را در فرد تا حد ممکن کاهش می دهد. این ترکیب از پوست در برابر نور خورشید محافظت نموده و و روند پیری پوست را نیز کاهش می نماید.

طریقه روغن گیری

گروه دکتر اویل روش بن ماری را برای استخراج روغن پیله ابریشم مناسب دانسته و در یک محیط کاملاً بهداشتی و با وسایل استریل در بسته بندی های استاندارد آماده عرضه به عزیزان می نمایند. جهت خرید روغن پیله ابریشم اصل از همین صفحه اقدام کنید.

طریقه استفاده از روغن

این روغن مصرف خوراکی نداشته و فقط می توان به صورت موضعی آن را استفاده نمود. قبل از مصرف تست حساسیت صورت پذیرد.

ب)خواص درمانی پیله ابریشم

خواص پیله ابریشم برای بیماری های قلبی

به طور کلی افراد معمولا پس از حمله قلبی سلامت خود را بدست می اورند اما خود قلب در اثر حمله قلبی آسیب غیرقابل جبرانی می بیند. در واقع سلول و بافت های مرده در اثر قلبی احیا نمی شوند و با مقداری بافت غیرفعال و خنثی جایگزین می شوند اما دانشمندان هندی توانسته اند با استفاده از پیله ابریشم نوعی بافت برای ترمیم این زخم ها بسازند.

خواص پیله ابریشم برای درمان شکستگی استخوان

پیله ابریشم کاربردهای بسیاری دارد که از جمله آن می توان به تاثیر این ماده در ترمیم استخوان های شکسته اشاره کرد. احتمالا شما هم با مضرات و دردسرهای استفاده از فزهای خاص مانند تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ در جراحی برای پایداری استخوان ها شنیده اید.

استفاده از این مواد ممکن است باعث بروز مشکلات بیشتری شود و بیرون آوردن آنها به یک جراحی دوم نیاز دارد اما پژوهشگرانی توانسته اند با استفاده از پیله ابریشم نوعی انعطاف پذیرتر، قوی تر و کشش پذیر برای جایگزین پلاتین تولید کردند که در حفظ سلامت استخوان ها تاثیر بهتری دارد. همچنین این ماده پس از یک سال در بدن از بین رفته و جذب می شود و نیازی به جراحی دوم برای خارج کردن ان نیست.

خواص پیله ابریشم برای درمان و پیشگیری از سرطان

دانشمندان توانسته اند نوعی میکروسکوپیک از پیله های کرم ابریشم تولید کنند که از داروهای حساس برای تخریب هنگام ذخیره و پردازش بدن محافظت می کنند و کرم خلق شده به نام «بامبیکس موری» برای ساخت خانه های محافظتی برای مولکول ها استفاده می شود.

مضرات پیله کرم ابریشم

خواص درمانی پیله کرم ابریشم

ج) نقش پیله ابریشم در صنعت لوازم آرایشی بهداشتی

از سریسین که یک پروتئین درخشان و پوشش دهنده در الیاف ابریشم است با طی کردن فرایندی کنترل شده آنزیمی، در صنایع آرایشی بهداشتی استفاده می شود. این بیو-پلیمر طبیعی که یک زیست محرک تقویتی موثر و بی نظیر در این صنعت هاست اهمیت بسیار بالایی دارد.

استفاده از این ماده نه تنها باعث مقابله با شرایط نامناسب مانند خشکی پوست مفید است بلکه باعث لطافت، کشیدگی و شادابی پوست نیز می شود و با اتصال به تارهای مو، باعث افزایش ضخامت و ترمیم شکستگی ها، ایجاد مقاومت کششی و حالت دهندگی برای شانه کردن می شود و در درمان موخوره تاثیر بسیاری دارد.

مضرات پیله ابریشم برای پوست

ما با خطرات مستند استفاده از پیله کرم ابریشم به عنوان لایه بردار مواجه نشده ایم ، اما پوست همه متفاوت است. توصیه میکنیم ، مانند سایر محصولات آرایشی و بهداشتی ، ابتدا مقدار کمی را آزمایش کنید تا واکنش پوست را بسنجید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید