خواص کره در بارداری هم برای مادر هم برای جنین بسیار فراوان است و مادر باردار می تواند این ماده لبنی خوش طعم را در وعده های خود داشته باشند. تانما در این مطلب علاوه بر خواص کره در بارداری، شرایط مصرف کره در بارداری را نیز مطرح می کند؛

انواع کره

کره شیرین

کره ترش

کره بادام زمینی

کره پسته

فواید مصرف کره در بارداری

عضله سازی

با وجود اینکه تصور می شود مصرف چربی موجب چاقی و اضافه وزن خواهد شد، چربی های موجود در کره از نوع اشباع هستند و به عضله سازی کمک می کنند.

سلامت استخوان ها

کره سرشار از کلسیم است و به رشد دندان های سالم و حفظ توده استخوانی کمک می کند.

کاهش استرس

مادران باردار همیشه به تغذیه سالم و حفظ شادمانی توصیه می شوند چرا که استرس از عوامل منفی تاثیرگذار بر رشد جنین است. کره به دلیل برخورداری از فلاونوئید تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سطح استرس دارد.

جوان سازی پوست

بارداری با تغییرات هورمونی و فیزیکی زیادی همراه است که در اثر آن مادر خسته و بی حال به نظر می رسد. کره آنتی اکسیدان هایی دارد که به بازسازی سلول های پوست کمک کرده و پوست جوان تر و درخشان تر به نظر می رسد.

مضرات مصرف کره در بارداری

فواید مصرف کره در بارداری

انرژی بخش

بسیاری از ویتامین های موجود در کره مانند دی، ای و کا به جذب مواد معدنی غنی کمک می کنند که موجب افزایش انرژی خواهد شد.

بهبود مشکلات هورمونی

کره به درمان تمامی مشکلات هورمونی کمک می کند، اما قبل از مصرف لازم است با پزشک مشورت شود.

تنظیم سطح کلسترول خون

کره حاوی اسیدهای چرب زنجیره کوتاه و متوسط ​​است و در نتیجه به تنظیم سطح کلسترول مادر باردار کمک می کند.

رفع تهوع بارداری

کره برای بسیاری از مادران باردار که تهوع و بیماری صبحگاهی دارند، گزینه خوبی برای طعم دار کردن غذاست. طعم کره غذا را اشتها آور تر و مصرف آن را راحت تر می کند. اما بهتر است در دوران بارداری از کره بدون نمک و کم چرب استفاده شود.

تأثیر مصرف کره بر جنین

کنترل هورمون ها و سلامت جنین

هورمون ها در دوران بارداری و اثراتی که بر بدن دارند، همیشه خوشایند نیست. با مصرف کره می توان سطح بسیاری از هورمون ها را کنترل کرد و حتی کاهش داد. با این حال، از آنجا که هورمون ها مستقیماً با سلامت جنین در ارتباط هستند، مشورت با پزشک ضروری به نظر می رسد.

ویتامین کا، ای و دی و تکامل جنین

در دوران بارداری بدن انرژی زیادی مصرف کرده و مادر دائم احساس خستگی می کند. کره حاوی ویتامین های حیاتی مانند ویتامین کا، ویتامین ای و ویتامین دی است که نقش مهمی در رشد و تکامل اندام های بدن جنین و نیز جذب عناصر مهم و تأمین انرژی مورد نیاز بدن دارند.

تأثیر مصرف کره بر زایمان

تأثیر مصرف کره بر جنین

رشد مغزی جنین

از آنجا که اسید فولیک و ویتامین ای به رشد مغزی جنین کمک می کند و روند رشد را تسریع می نماید، مصرف مقادیر مناسب آن همواره به مادران باردار توصیه می شود. کره سرشار از ویتامین ای بوده و منبع مکمل مناسبی برای این ویتامین است.

کاهش اضطراب مادر و رشد جنین

سلامت روانی و عاطفی مادر در دوران بارداری به اندازه سلامت جسمانی او حائز اهمیت است. استرس بارداری می تواند بر رشد جنین و قدرت مادر تأثیر گذار باشد. کره حاوی فلاونوئیدها است که سطوح استرس را کاهش می دهند و به حفظ آرامش ذهن کمک می کنند.

رشد استخوانی مناسب جنین

مصرف مقدار مناسب کلسیم در دوران بارداری لازم و ضروری است چرا که رشد ساختار اسکلتی جنین، از جمله دندان های او به وجود کلسیم در بدن بستگی دارد. مقدار کلسیم موجود در کره خوب است و از این جهت کره غذای مفیدی به شمار می آید.

تأثیر مصرف کره بر زایمان

بعد از هفته 37 جنین کامل شده و هر زمان ممکن است به دنیا بیاید. همانطور که می دانید کره به طور طبیعی ملین و اگر زیاد مصرف شود زایمان آور است. چرا که حرکات روده را تشدید می کند و انقباضات رحمی را افزایش می دهد. بنابراین واژن را چرب کرده و موجب تسهیل زایمان خواهد شد. بنابراین کره منبع سالم چربی به شمار می آید که مصرف متعادل آن به نفع مادر و جنین است.

مضرات مصرف کره در بارداری

همانطور که می دانیم اصلی ترین جزء کره را چربی تشکیل می دهد. مصرف کره در مادر باردار مبتلا به دیابت بارداری یا سابقه بیماری قلبی، می تواند بیماری را تشدید کرده یا موجب باز نمود کامل آن شود. با زیاده روی در مصرف کره، چربی اشباع موجود در آن چاقی را در افرادی که اضافه وزن دارند، تشدید می کند بنابراین قبل از مصرف این ماده پرکالری، تمامی شرایط باید بررسی شود.

میزان مصرف کره در بارداری

مضرات مصرف کره در بارداری

تانما علاوه بر خواص کره در بارداری، روش و میزان مصرف آن را نیز آورده است؛

میزان مصرف کره در بارداری

افزودن کره به غذاهای مختلف از جمله خوراک ها، شیرینی ها و حتی یک تکه نان، بافتی خامه ای به آن می بخشد. کره بدون نمک در دوران بارداری مضر نیست و اگر به اندازه مصرف شود، موجب جذب مواد معدنی شده و انرژی بیشتری تامین می کند، بنابراین نباید هرگز کره را از برنامه غذایی حذف کرد.

مصرف چند قاشق چای خوری کره بدون نمک، هر چند وقت یکبار، اشکالی ندارد اما نباید به طور منظم در برنامه غذایی گنجانده شود. در مصرف کره هیچگاه نباید کمیت را فراموش کرد و همواره باید مقدار مصرف را در نظر داشت زیرا اگر از حد بگذرد، دردسرها شروع می شود.

اضافه کردن کره به برخی غذاها، عطر و طعمی دلفریب به آنها می بخشد. کره به جذب برخی عناصر مهم کمک می کند، لذا می توان آن را به میزان اندک مصرف کرد. بهتر است کره مرتباً به عنوان غذای اصلی، دست کم در برنامه غذایی دوران بارداری، مصرف نشود. اما گاهی اوقات به اندازۀ یک قاشق چای خوری مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

روش مصرف کره برای زن باردار

  • کره به عنوان پخشینه همراه با نان یا سایر اقلام پخته شده مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سبزیجات را می توان با کره بخار پز یا در آن سرخ کرد.
  • برای بهبود طعم و مزه کره را می توان به هر غذایی اضافه کرد.
  • تمامی میان وعده های سبک را می توان با کره طبخ کرد.

موارد منع مصرف کره در بارداری

  • خانم های بارداری که کلسترول بالایی دارند باید از مصرف مواد غذایی مانند کره بپرهیزند.
  • خانم های باردار که اضافه وزن و چاقی دارند بهتر است در بارداری کره استفاده نکنند.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید