خواص بلدرچین بسیار است و بسیاری از افراد در سنین مختلف می توانند مصرف گوشن و تخم مرغ ان را در برنامه غذایی خود بگنجانند. لازم به ذکر است خواص بلدرچین و مصرف متعادل آن برای زنان باردار هم مفید است. خواص گوشت بلدرچین در بارداری و تأثیر مصرف گوشت بلدرچین بر زایمان و جنین را در تانما بخوانید؛

فواید مصرف گوشت بلدرچین در بارداری

گوشت بلدرچین می تواند برای خانم های باردار مفید یا مضرر باشد که به شرایط خانم باردار بستگی دارد. به همین دلیل به خانم های باردار توصیه می کنیم قبل از مصرف گوشت بلدرچین با پزشک خود مشورت کنند. در زیر برخی خواص گوشت بلدرچین در بارداری را می خوانید؛

تأثیر مصرف گوشت بلدرچین بر جنین

بلدرچین مزایای تغذیه بسیار خوبی را برای زنان باردار فراهم می کند. به گفته الیوت، مانند گوشت های دیگر، پروتئین بالایی دارد، که برای توسعه مغز جنین حیاتی است. گوشت بلدرچین حاوی چربی اشباع نشده و کلسترول خوب (HDL) است.

رفع کم خونی خانم باردار

گوشت بلدرچین نیز همانند گوشت سایر پرندگان حتی بیشتر با کم خونی و علایم ان مبارزه می کند. در هر 100 گرم گوشت بلدرچین 24 درصد یعنی 5 میلی گرم آهن وجود دارد در حالی که در سایر پرندگان این مقدار کمتر است. وجود آهن و روی در گوشت بلدرچین به بیماران و خانم های باردار در رفع کم خونی کمک می کند.

رفع حالت تهوع بارداری

خوردن گوشت بلدرچین به میزان مناسب در دوران بارداری می تواند تهوع بارداری را کاهش دهد. همچنین باعث بهترشدن وضعیت خواب کسانی می شود که از بی خوابی رنج می برند.

مضرات

فواید گوشت بلدرچین در بارداری

جلوگیری از آلرژی و آسم در بارداری

آلرژی و آسم از بیماری های شایع در دوران بارداری هستند که گوشت بلدرچین با دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی زیاد مانع از بروز آن ها می شود.

پیشگیری از افسردگی بارداری

نتایج مطالعات نشان می دهند، وجود عناصر معدنی در گوشت این پرنده از پر خوری های دوران بارداری جلوگیری می کند و حتی مانع افسردگی دوران بارداری نیز می شود.

کلسترول خوب در بلدرچین!

با توجه به وجود مقدار قابل توجهی کلسترول خوب در گوشت بلدرچین، مصرف مداوم و صد البته اصولی آن باعث از بین رفتن کلسترول بد موجود در خون می شود و بدین ترتیب شما را از انواع بیماری های قلبی و عروقی می رهاند.

تأمین پروتئین

در هر 100 گرم گوشت بلدرچین 25 گرم پروتئین و انواع آمینو اسید ها نهفته است، بنابراین مصزف هفتگی دو الی سه عدد بلدرچین، نیاز بدن شما به پروتئین را برطرف می نماید.

مبارزه با سرطان

به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین A، ویتامین گروه B، و سایر ویتامین ها در گوشت بلدرچین، آن را به دارویی بسیار قوی برای از بین بردن رادیکال های ازاد موجود در سلول ها و در نتیجه مبارزه با سرطان بدل نموده است.

تقویت مغز و حافظه

به دلیل وجود روی و فسفر و سایر مواد معدنی موجود در گوشت این پرنده، منبع بسیار خوبی برای تامین مواد مغذی مورد نیاز مغز می باشد. مصرف آن در کودکان موجب تقویت هوش و حافظه و در بزرگسالان باعث پیشگیری از الزایمر می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین های گروه B عامل مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل انواع بیماری ها می باشد، بنابراین اگر می خواهید بدن سر حال و پر انرژی داشته باشید حتما هفتگی یک ال دو بار گوشت بلدرچین مصرف نمایید.

مضرات گوشت بلدرچین در بارداری

فواید گوشت بلدرچین در بارداری

خواص تخم بلدرچین در بارداری

 • وجود پروتیین و چربی مفید در ساختار تخم بلدرچین موجب متابولیسمی مناسب در سلولهای بدن جنین میشود.
 • برای اینکه جنینی باهوش داشته باشید تخم بلدرچین را در برنامه غذایی خود قرار دهید زیرا هوش فرزندتان را تقویت میکند.
 • مصرف تخم بلدرچین در دوران بارداری موجب رشد قد جنین شده و مقاومت بدن جنین را بالا میبرد.
 • خوردن تخم بلدرچین در دوران شیردهی باعث افزایش شیر مادران شیرده خواهد شد.
 • با گنجاندن تخم بلدرچین در برنامه غذایی مادران شیرده سیستم گوارشی آن ها تقویت میشود.
 • تقویت سیستم عصبی مادران شیرده با خوردن تخم بلدرچین امکان پذیر است.
 • تخم بلدرچین این ماده مغذی اشتها را در کودکان افزایش داده و موجب تحریک رشد آن ها میگردد.
 • بیخوابی و برهم خوردن سیکل خواب یکی از مشکلات دوران بارداری است که با خوردن تخم بلدرچین تا حدی این مشکل حل میشود.
 • همچنین خوردن تخم بلدرچین بعد از زایمان و یا جراحی سزارین روند درمان را تسریع میکند.
 • عوامل بسیاری در دوران بارداری باعث ضعف عملکرد سیستم دفاعی بدن میشود که خوردن تخم بلدرچین تا حدی به این موضوع کمک خواهد کرد.
 • تخم بلدرچین میل و توان جنسی را تقویت کرده و در بدن حساسیت ایجاد نمیکند.

شرایط مصرف تخم بلدرچین در بارداری

 • مصرف تخم بلدرچین در صورتی که کاملا تازه بوده و به خوبی پخته شود در دوران بارداری بلامانع است.
 • از مصرف تخم هایی که بوی بد و زرده قهوه ای رنگ داشته و یا تاریخ انقضای آنها سپری شده است خودداری کنید.
 • مصرف تخم بلدرچین در صورت عسلی و یا نیم پز بودن با خطر ابتلا به مسمومیت های غذایی همراه بوده و باید از مصرف آنها به خصوص در این دوران اجتناب کرد.

چند هشدار مهم برای خانم های باردار!

 • اگرچه مصرف تخم بلدرچین برای سلامتی بدن بسیار مفید است ولی به دلیل وجود اسیدهای چرب اشباع در این ماده غذایی باید در خوردن آن تعادل را رعایت کرده و از خوردن بیش از اندازه آن خود داری نمایید.
 • خوردن تخم بلدرچین در خانم های بارداری که اضافه وزن دارند باید زیر نظر پزشک مصرف شود.
 • مادران بارداری که دچار چاقی و یا چربی خون در دوران بارداری هستند بهتر است قبل از مصرف تخم بلدرچین با پزشک خود مشورت نمایند.
شرایط مصرف تخم بلدرچین در بارداری

خواص تخم بلدرچین در بارداری

مضرات مصرف گوشت بلدرچین در بارداری

با وجود فواید بسیار گوشت بلدرچین ، زیاده روی در مصرف آن می تواند به مشکلات مختلفی منجر شود. برخی از مشکلات که در اثر زیاده روی در مصرف گوشت بلدرچین به وجود می آیند عبارت اند از:

 • پایین آمدن فشار خون
 • صدمه دیدن متابولیسم
 • مشکلات کلیوی
 • تشکیل سنگ کلیه
 • تجمع کلسترول
 • جلوگیری از جذب مواد مغذی

تانما علاوه بر بیان خواص بلدرچین در بارداری و مضراتش، میزان و روش مصرف آن برای زن باردار را در زیر آورده است؛

شرایط مصرف گوشت بلدرچین در بارداری

نحوه خرید گوشت بلدرچین

 • هنگام خرید گوشت بلدرچین، به تاریخ انقضای آن توجه کنید. گوشت تازه ی بلدرچین باید بدون بو، کاملاً تمیز و عاری از هر نوع بقایای پر باشد.
 • در بسته ای پلاستیکی یا فویل پیچیده و در سردترین قسمت یخچال نگه دارید و در اولین فرصت ممکن بعد از خرید، آن را طبخ کنید.
 • اگر تا دو روز پس از خرید قصد پختن بلدرچین را ندارید، بهتر است آن را منجمد کنید.

رفع انجماد گوشت بلدرچین

 • برای باز کردن یخ گوشت بلدرچین منجمد شده ، هرگز از دمای اتاق استفاده نکنید. گذاشتن گوشت یخ زده در یخچال از شب قبل بهترین روش برای رفع انجماد است.
 • روش دیگر غوطه ور ساختن آن در آب سرد است. برای این کار گوشت بلدرچین منجمد شده را با قرار دادن در بسته ای مقاوم نسبت به آب، داخل آب سرد قرار دهید و هر 30 دقیقه یک بار آب را عوض کنید تا آب گرم نشود.

میزان مصرف گوشت بلدرچین در بارداری

پزشکان توصیه می کنند مادران باردار با مصرف ۳ وعده از این گوشت در هفته می توانند دوران بارداری خود را سالم سپری کنند. همچنین خانم های باردار سعی کنند مقدار مصرف تخم بلدرچین بیش از دو یا سه تخم مرغ در هفته نباشد و اگر از تخم بلدرچین استفاده می کنید به علت کوچک بودن سایز تخم مرغ می توانید از تعداد بیشتری تخم بلدرچین استفاده کنید.

روش مصرف گوشت بلدرچین برای زن باردار

میزان مصرف گشت بلدرچین در بارداری

روش مصرف گوشت بلدرچین برای زن باردار

گوشت نپخته بلدرچین می تواند باعث بروز مسمومیت های غذایی، عفونت سیستمیک و آسیب به جنین در حال رشد شود. بنابراین پیش از مصرف از پخته بودن کامل گوشت و تهیه آن در شرایط بهداشتی اطمینان حاصل کنید.

مصرف بلدرچین هایی که در مزارع صنعتی پرورش یافته و یا در طبیعت شکار شده اند می تواند خطرات بهداشتی عدیده ای را در برداشته باشد. دکتر لیز الیوت پزشک متخصص مغز و اعصاب در کتاب "آنجا چه اتفاقی می افتد" در این باره توضیح می دهد که آنتی بیوتیک ها و هورمون های مورد استفاده در طیور جزء مواد تراتوژن به شمار می روند و مصرف آنها به خصوص در طول دوره های خاصی از بارداری باعث وارد آمدن آسیب به جنین در حال رشد می شود.

علی رغم آنکه مصرف بلدرچین وحشی به طور کلی ایمن تر به نظر می رسد ولی نمی توان دریافت که آیا پرنده در معرض آلاینده ها و مواد شیمیایی خطرناک قرار گرفته است یا خیر. بنابراین بهتر است مادران باردار احتیاط کرده و تا حد امکان از مصرف بلدرچین وحشی خودداری کنند. زیرا بنا به گفته دکتر الیوت برخی از آلاینده های محیطی نیز می توانند به عنوان فاکتورهای تراتوژنیک در بدن عمل کنند.

موارد منع مصرف گوشت بلدرچین در بارداری

 • زنان باردار باید احتیاط کنند و از مصرف نوع وحشی این پرنده اجتناب کنند.
 • زنان باردار از مصرف گوشت نپخته بلدرچین پرهیز کنند زیرا باعث آسیب به جنین خواهد شد.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید