خواص گوشت بوقلمون در بارداری به عنوان یکی از انواع پروتئین های حیوانی بسیار زیاد است و خانم های باردار باید مصرف متعادل آن را در برنامه غذایی خود قرار دهند. تانما در این مطلب ضمن بیان خواص بوقلمون در بارداری، بر تأثیر مصرف بوقلمون بر زایمان و جنین نیز پرداخته است؛

فواید مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

پروتئین بالا

هر 120 گرم گوشت بوقلمون تقریبا حاوی 32 گرم پروتئینی است که بدن شما در این دوره به آن احتیاج دارد.

انواع ویتامین و املاح معدنی

گوشت بوقلمون دارای مقادیر زیادی از ویتامین گروه ب ، فسفر ، پتاسیم ، آهن و زینک می باشد. این مواد برای بدن مفید بوده و باعث می شود تا آنتی اکسیدان های قوی در برابر رادیکال های آزاد موجود در بدن ایجاد شود. سلنیوم موجود در گوشت بوقلمون برای بدن مفید است و برای یک بارداری سالم بسیار ضروری است.

رفع کم خونی

پیشگیری و درمان کم خونی به دلیل وجود هموگلوبین زیاد در ران بوقلمون مصرف آن برای افرادی که کمبود آهن دارند بسیار مفید است و توصیه می شود.

چربی کم

گوشت بوقلمون به دلیل دارا بودن چربی های اشباع شده کم، پروتئین بالا و درصد کربوهیدرات پایین برای بیماران مفید است؛ همچنین به علت درصد بسیار کم چربی های اشباع شده در این گوشت، مصرف آن برای افرادی که دارای کبد چرب هستند مناسب است.

کلسترول پایین

گوشت بوقلمون به نسبت سایر گوشت های موجود در بازار دارای کلسترول کمتری می باشد ، از این رو انتخاب بهتری محسوب می شود. برای جلوگیری از مصرف کلسترول زیاد می توانید گوشت بوقلمون را جایگزین گوشت های دیگر کنید.

مضرات مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

فواید مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

کنترل قند خون

خیلی از کارشناسان معتقدند که گوشت بوقلمون برای افراد دیابتی بسیار مفید می باشد چرا که باعث کنترل بهینه قند خون در بدن می شود.

سلامت استخوان و دندان

گوشت بوقلمون حاوی مقادیر مناسبی از فسفر است که برای سلامت و تقویت استخوان ها و دندان ها ضروری است. شما با مصرف یک وعده کباب بوقلمون می توانید نزدیک به ۲۰۰ میلی گرم فسفر جذب بدن خود کنید.

رفع مشکلات بی خوابی

این گوشت دارای تریپتوفان می باشد که یک اسید آمینه مفید برای مغز می باشد. این اسید آمینه باعث تولید سروتونین در بدن می شود. سروتونین در بدن باعث می شود که شما احساس آرامش کنید. خیلی از افراد از گوشت بوقلمون برای درمان بی خوابی های شبانه استفاده می کنند. ویتامین ب۳ و ب۶ موجود در این گوشت باعث می شود تا اختلالات خواب شما رفع شود.

آنتی بیوتیک قوی!

گوشت بوقلمون حاوی آنتی بیوتیک هایی است که با هیچ دارویی برابری نمی کند.

تأثیر مصرف گوشت بوقلمون بر جنین

سلنیوم فراوان بوقلمون

بوقلمون دارای سیستئین و سلنیوم زیاد بوده که برای دوران بارداری اهمیت زیادی دارند چون آنتی-اکسیدان بالقوه اند. هر دوی اینها به بالا نگه داشتن یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های بدن یعنی پراکسیداز گلوتائیون کمک می کنند. پراکسیداز گلوتاتیون رادیکال های آزادی را که در اثر مجاورت با مواد مضر محیط ایجاد شده اند، خنثی می نماید.

از جمله مواد مضر محیط اشعه ماورای بنفش آفتاب، مواد پاک کننده، مواد آرایشی، دود سیگار و آفت کش های موجود در غذا هستند. رادیکال های آزاد می توانند به هر عنصری بدن شما آسیب برسانند. ولی وقتی به رگ های متوکندری حمله می کنند، خطرناکترند.

بنابراین رساندن خون به کودک شما امری حیاتی است و میتوکندری ها مسئول ایجاد انرژی اند که به آن ها نیاز شدید دارید چون همچنان که کودک رشد می کند و وزن آن افزایش می یابد، شما هستید که باید دائم او را تأمین کنید. فقط تقریبا 120 گرم گوشت کباب کرده و سینه بوقلمون 45 درصد سلنیوم مورد نیاز شما را دارد.

تأثیر مصرف گوشت بوقلمون بر زایمان

تأثیر مصرف گوشت بوقلمون بر جنین

مضرات مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

 • گوشت بوقلمون دارای اسید آمینه پورین است، لذا مبتلایان به نقرس باید آن را به میزان خیلی کم مصرف کنند.
 • گوشت بوقلمون دارای مقدار کمی اگزالات است. لذا بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی، خیلی کم باید آن را بخورند.
 • همچنین افراد مبتلا به چربی خون بالا بهتر است از گوشت روشن‏تر آن استفاده کنند.

تانما علاوه بر خواص گوشت بوقلمون در بارداری، در ادامه ی مطلب به بیان شرایط و میزان مصرف گوشت بوقلمون در بارداری نیز پرداخته است؛

شرایط مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

 • در هنگام خرید گوشت بوقلمون باید دقت کنید که آلوده نباشند. گوشت بوقلمون آلوده باعث رشد باکتری هایی در بدن مادر می شوند که باعث آسیب رسیدن به جنین شده و همچنین موجب به وجود آمدن عفونت لیستریا می شود.
 • گوشت را با دمای پایین و به مدت طولانی بپزید.
 • گوشت را در 300 درجه فارنهایت بپزید.
 • وقتی دمای پخت به 140 درجه رسید، می توانید دمای پخت را تا 400 درجه فارنهایت افزایش دهید.
 • برای اینکه مطمئن شوید، گوشت کاملا پخته و یا نه، بهتر است از یک ترمومتر خوان استفاده کنید.
 • اگر می خواهید به نحو احسن از فواید بوقلمون در بارداری بهره مند شوید، سعی کنید تا می توانید از بوقلمون ارگانیک استفاده کنید.

میزان مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

خواص گوشت بوقلمون بسیار زیاد است و وقتی شما باردار هستید باید مقداری بوقلمون بخورید. بوقلمون منبع پروتئین است که چربی اش کم بوده و مملو از مواد غذایی سودمند برای شما و کودک در حال رشد شما است. فقط 28 گرم آن حدود 60 درصد پروتئین مورد نیاز شما را تامین می کند. همچنین مصرف ۱۵۰ گرم گوشت بوقلمون در روز نیمی از اسیدفولیک بدن را تأمین می کند و مصرف متعادل آن برای مادران باردار بسیار مفید است.

روش مصرف گوشت بوقلمون برای زن باردار

میزان مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

روش مصرف گوشت بوقلمون برای زن باردار

اگر می خواهید غذای سالمی را با بوقلمون بپزید، توصیه می شود بوقلمون را به صورت بخارپز یا کبابی مصرف کنید. این شیوه طبخ بهتر از سرخ کردن است. در ضمن بوقلمون پخته و خرد شده به عنوان ساندویچ گوشت، غذایی کامل است و بوقلمون پخته و قطعه قطعه شده، جایگزین خوبی برای گوشت گاو در آب گوشت و سوپ است.می توانید به جای مرغ در پای سالاد از بوقلمون استفاده کنید ولی بوقلمون را خیلی سرخ نکنید.

موارد منع مصرف گوشت بوقلمون در بارداری

 • نمک موجود در بوقلمون کمی بالاست، از این رو مصرف مداوم آن برای بیماران مبتلا به فشار خون یا خانم های باردار توصیه نمی شود.
 • قسمت تیره گوشت بوقلمون چربی بیشتری نسبت به قسمت گوشت سفید آن دارد، بنابراین بهتر است افراد دارای فشار خون و چربی بالا از قسمت گوشت ران آن استفاده نکنند.
 • گوشت بوقلمون در مقایسه با گوشت مرغ ارزش غذایی بالاتری ندارد و مصرف آن به بیماران قلبی توصیه نمی شود.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید