خواص گوشت شتر مرغ در بارداری بسیار زیاد است و در بین انواع گوشت ها می تواند گزینه ی خوبی برای خانم های باردار باشد. تانما در این مطلب در خصوص تأثیر مصرف گوشت شتر مرغ بر جنین و تأثیر مصرف گوشت شتر مرغ بر زایمان نکاتی را مطرح می کند؛

فواید مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

درمان کم خونی

گوشت شترمرغ برای درمان کم خونی و همچنین برای زنان باردار بسیار موثر است. آهن موجود در این گوشت باعث می شود تا کم خونی تا حدود زیادی درمان شود. گوشت شترمرغ یک منبع عالی برای درمان کم خونی و زنان باردار می باشد.

مقابله با باکتری های مضر

گوشت شترمرغ به طور طبیعی در برابر باکتری های مضر مثل E.coli و Salmonella مقاوم است. در واقع یک PH خاص در این گوشت مانع آلودگی آن به این باکتری ها می شود. برای دست یابی به این حد PH تولید کننده های شترمرغ باید در طول فرایند حمل و نقل و در حین کشتار، استرس آن ها را کم کنند.

کنترل سطح گلوکز

در حالی که گوشت شتر مرغ عاری از قند است, گوشت قرمز برای افرادی که قند خون بالا دارند، توصیه نمی شود. خوردن بیش از حد گوشت قرمز برای قلب خوب نیست، به خصوص برای بیماران دیابتی با این حال پزشکان می گویند که شتر مرغ کاملاً مفید است، حتی اگر شما مبتلا به دیابت باشید. شاخص کلیسمی گوشت شترمرغ صفر است و انتظار نمی رود که باعث افزایش سطح گلوکز شما شود.

قابلیت هضم بالا

گوشت شتر مرغ به میزان بسیار چشمگیری ترد بوده و از قابلیت هضم استثنائی برخوردار است، طوری که ۹۰ درصد آن قابل هضم بوده و از این حیث پس از گوشت ماهی در رتبه دوم قرار دارد. در صورتی که گوشت مرغ و گاو ۸۷ درصد قابلیت هضم دارند.

مضرات مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

فواید مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

مفید برای فشار خونی ها

میزان کم سدیم در گوشت شترمرغ، استفاده از آن را برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند، ممکن می سازد.

مفید برای جنین

گوشت شتر مرغ سرشار از انواع ویتامین ها، پروتئین ها و عناصر و ترکیبات مورد نیاز برای جنین و مادر جنین می باشد.

جلوگیری از اضافه وزن

مصرف گوشت شتر مرغ به سبب دارا بودن چربی پایین از اضافه وزن دوران بارداری می کاهد، البته مصرف بی رویه می تواند مضر باشد.

جلوگیری از سردی رحم

برای فلج، سستی و خواب رفتن اعضا، درد مفاصل، سیاتیک ، نقرس و بیماری های سرد رحمی مفید است.

مضرات مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

گوشت شترمرغ به عنوان یکی از گوشت های دیرهضم شناخته می شود که مصرف آن برای گرم مزاجان و افرادی که مشکلات گوارشی دارند خوب نیست.

شرایط مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

  • این گوشت بافت ضعیفی دارد و به تعبیری لطیف است بنابراین نباید زیاد پخته شود چون زود خشک می شود.
  • میزان زمانی که برای پخت یک برش از گوشت شتر مرغ صرف می شود کمتر از زمان پخت برای همان میزان گوشت گاو است.
  • استفاده از مایکروویو یا مایکروفر برای طبخ این گوشت توصیه نمی شود، چرا که به شدت آن را خشک می کند.
میزان مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

شرایط مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

تانما علاوه بر خواص گوشت شتر مرغ در بارداری، در زیر نکاتی را در خصوص میزان و روش مصرف آن آورده است؛

میزان مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

گوشت شتر مرغ بسیار شبیه گوشت گوسفند و گاو است ولی دارای چربی کمتر و مفیدتر است و به شرطی که این گوشت از جای معتبر و سالم تهیه شود برای زنان باردار مشکلی ندارد. البته باید در نظر داشت که زیاده روی در هر ماده غذایی صحیح نیست و باید به اندازه مصرف شود.

روش مصرف گوشت شتر مرغ برای زن باردار

برای طعم دار کردن گوشت شترمرغ ، آن را در مخلوطی از آب لیموترش، روغن زیتون، سیر له شده، فلفل قرمز خردشده، پودر زیره سبز، پودر تخم گشنیز، نمک و فلفل سیاه و یا سس سویا به مدت کم قرار دهید زیرا این گوشت طعم ها را سریع به خود جذب می کند سپس گوشت را سیخ بزنید و در مدت کمی کباب کنید.

مصرف آن همراه با مُصلحات اصلی (سرکه و روغن) می تواند هضم آن را راحت تر و عوارض آن را هم برطرف سازد. گوشت شتر مرغ یک گوشت طعم دار است و مزه آن شبیه گوشت مرغ نیست و اگر به طور صحیح پخته شود، طعم آن مثل استیک می شود.

4 دستور پخت برای مصرف گوشت شتر مرغ

کباب شترمرغ

گوشت را به مدت ۴۵ دقیقه با مواد فوق مزه دار کنید.سپس گوشت را به سیخ کشیده و کباب کنید.

بریانی گوشت شترمرغ

نمک و فلفل و خردل را در ظرفی ریخته و کاملا با گوشت مخلوط کنید.سپس برای مدت ۴ ساعت گوشت را در آبلیمو و شکرو لیموی رنده شده بخوابانید. سپس گوشت رابه سیخ کشیده، کباب کرده و سرونمایید.

پیتزا با گوشت شترمرغ

سطح نان پیتزا را با گوجه فرنگی و پیاز مخلوط شده آغشته کنید،سپس برشهای گوشت و گوجه فرنگی برش داده شده را روی آن قرار دهید.کمی پونه،نمک،فلفل و روغن زیتون بر آن بپاشید.در طبقه بالای فر در دمای ۲۴۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید.تخم مرغها را نیمرو کرده و بعد از پختن پیتزاها روی آن قرار دهید.

موارد منع مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

روش مصرف گوشت شتر مرغ برای زن باردار

سمبوسه شترمرغ

پیاز و سیر را تفت دهید،سپس چاشنی را به آن اضافه کرده و کمی حرارت دهید.سپس گوشت،نمک،فلفل،آبلیو و شکر را به آن اضافه کرده و تفت دهید.بعد از تفت دادن از روی حرارت بردارید تا سرد شود.گشنیز و پنیر فتا را به آن اضافه کنید.

سپس نان شیرینی پزی را باز کرده و به آن کره بمالید. کمی از گوشت را در آن قرار دهید و سه گوش تا کنید.روی آن را با کره آغشته کنید.سپس در فر ۱۹۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قرار دهید.هرگونه سوال و مشاوره در این زمینه توسط این شرکت ارائه می شود .

موارد منع مصرف گوشت شتر مرغ در بارداری

خواص گوشت شتر مرغ زیاد است اما دو گروه از افراد بهتر است از مصرف گوشت شترمرغ پرهیز کنند تا در طول سال مصرف کمی داشته باشند. گروه اول کسانی که سیستم گوارشی ضعیفی دارند بهتر است از مصرف گوشت شترمرغ پرهیز کنند و گروه دوم کسانی که گرم مزاج هستند مصرف این گوشت برای آنها مضر است.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید