خوردنی هایی برای خواب بهتر

خواب راحت شبانه  می تواند نشاط و انرژی  روز ما را تأمین کند ، اگر یک خواب راحت و خوب  ندارید و  در روز کسل و بی انرژی هستید پیشنهاد ما به شما  این است که تغذیه تان را اصلاح کنید چرا که تغذیه مناسب می تواند عامل موثری در رفع بی خوابی شبانه است کافی است امتحان کنید و  یک خواب راحت و آسوده  شبانه را تجربه نمایید . 

خواب راحت

سویا

غذاهایی که با سویا درست می‌شود مانند توفو، میسو و …، سرشار از ایزوفلاون‌ها است. این ترکیبات، تولید سروتونین را افزایش می‌دهد. سروتونین هورمونی در مغز است که روی چرخه‌ی خواب و بیداری بدن تأثیر دارد. در مطالعات صورت گرفته، افرادی که روزانه یک یا دو وعده غذای درست شده با سویا مصرف کرده اند، طولانی‌تر خوابیدند و خواب باکیفیت‌تری داشتند.

کیوی

این میوه ‌ی سبز رنگ، می‌تواند یک اسنک عالی برای پیش از خوابتان باشد. آزمایشات نشان میدهد، زمانی که افراد یک ساعت قبل از خواب، دو عدد کیوی خوردند، یک ساعت بیشتر خوابیدند. کیوی، سرشار از ویتامین C و E، سروتونین و اسیدفولیک است که همه‌ برای خواب خوب، مفید هستند.

آب آلبالوی ترش

آب آلبالوی ترش که سرشار از ملاتونین است موجب خواب بهتر میشود. وقتی افراد بزرگسالی که بی‌خوابی مزمن دارند، روزی دو بار یک فنجان آب آلبالوی ترش بنوشند، از شدت بی‌خوابی‌شان کاسته شده و احساس راحتی بیشتری میکنند.

خواب راحت

غذاهای غنی از فیبر

فیبر بیشتر می‌تواند رمز خواب بهتر باشد.مصرف فیبر بیشتر منجر به خوابی عمیق‌تر میشود. فیبر، مانع نوسان در قند خون می‌شود که عاملی برای کاهش ملاتونین است. لوبیا، کنگر فرنگی، کینوآ و غلات سبوس‌دار غذاهای فیبر دار هستند.

ماهی

بیشتر ماهی‌ها، مخصوصاً سالمون و تُن، ویتامین B۶ را در بدن افزایش داده که برای تولید ملاتونین ضروری میباشد. ملاتونین هورمون خواب‌آوری است که در تاریکی تولید می‌شود.

ماست

محصولات لبنی مانند ماست و شیر ، مقادیر مناسبی کلسیم دارند و تحقیقات میگوید که کمبود کلسیم می‌تواند به خواب رفتن را با مشکل مواجه کند.

خواب راحت

غلات کامل

بلغور جو و سایر غلات کامل، سرشار از منیزیم اند و مصرف کم منیزیم می‌تواند در خواب عمیق ماندن را سخت‌ تر کند.

موز

موز، معروف است به داشتن پتاسیم فراوان، ولی منبع خوبی از ویتامین B۶ نیز هست که برای تولید ملاتونین ضروری میباشد.

کلم برگ

معروف است که محصولات لبنی کلسیم دارند. اما سبزیجات برگ‌داری چون کلم برگ هم می‌توانند مقادیر خوبی از کلسیم به بدن برسانند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید