افتادگی پلک یکی از مشکلات شایع در تمام جهان است که موجب تداخل در بینایی و زیبایی ظاهر صورت می شود.افتادگی پلک علل متفاوتی دارد و اغلب به دنبال عملکرد ضعیف عضلات بالابرنده پلک و در اثر ضعف اعصاب ایجاد می شود.تانما در این مطلب شما را با انواع افتادگی پلک و راه های درمان افتادگی پلک بدون جراحی و روش طب سنتی آشنا می کند؛

افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک یا پتوز (ptosis) پتوز یعنی شل و آویزان شدن لبه پلک بالایی. گاهی افتادگی پلک ممکن است آنقدر خفیف باشد که به سختی مورد توجه قرار گیرد و یا به حدی شدید باشد که کل مردمک را بپوشاند .

درمان افتادگی پلک با طب سنتی

افتادگی پلک

انواع افتادگی پلک :

۱-اکتسابی

انواع اکتسابی افتادگی پلک

-افتادگی پلکی عصبی

-افتادگی پلکی عضله ای

-افتادگی پلکی تاندونی

-افتادگی پلکی مکانیکی

۲-مادرزادی

افتادگی پلک مادرزادی در کودکان می تواند به دلایل مختلفی از جمله ضعف عضله ای ایجاد شود.

درمان افتادگی پلک با طب سنتی

در مقدمه باید بگوییم که از نظر طب سنتی، هر چه که چشم درشتر باشد بلغم در آن بیشتر است و غلبه بلغم در پلک ها باعث پف آلودگی و ورم پلک ها می شود. از طرفی باز اگر غلبه بلغم از این هم بیشتر شد پلکها می افتد و فرد اصطلاحا دچار افتادگی پلک می شود.

1-درمان افتادگی پلک با چای بابونه

بابونه دارای خواص ضد التهابی است که می تواند پلک چشم را تقویت کرده و برای درمان افتادگی پلک چشم مفید می باشد.

دو عدد چای کیسه ای بابونه را در آب جوش بیندازید و بگذارید تا عصاره آن در بیاید، پس از خنک شدن کیسه ها را به مدت 15-20 دقیقه بر روی پلک چشم بگذارید.

درمان افتادگی پلک با طب سنتی

درمان افتادگی پلک با چای بابونه

2-درمان افتادگی پلک با سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ برای سفت شدن پوست و رفع افتادگی پلک چشم مفید می باشد. پلک چشم ها را تمیز کنید و مقداری سفیده تخم مرغ را بر روی آن ها بمالید و بگذارید تا خشک شود سپس چشم ها را با آب سرد بشویید.

3-درمان افتادگی پلک با انگور

انگور حاوی عناصری است که از روند پیری سلولی جلوگیری می کند بنابراین با اضافه کردن انگور به رژیم غذایی خود می توانید از افتادگی پلک چشم جلوگیری کنید.

4- درمان افتادگی پلک با ماساژ

  • انگشتان را بر روی چشم ها بگذارید و به آرامی چشم ها را به سمت گوش ها بکشید، حالا چشم ها را خیلی سریع پنج تا ده بار باز و بسته کنید.
  • انگشت اشاره خود را بر روی ابرو ها بگذارید به آرامی به طرف پایین فشار دهید، در همین حال سعی کنید با غلبه بر فشار ابرو ها را به طرف بالا بکشید، با کمک این تمرین، عضله اطراف چشم و پلک فوقانی تقویت می شود.

این روش را برای 5 تا 10 دقیقه تکرار کنید.

  • انگشتان خود را روی شقیقه ها قرار داده و مختصری چشم ها را به سمت گوش ها بکشید. چشم ها را باز و بسته کنید.۱۰-۵ بار سریعا این کار را انجام دهید.
  • درمان افتادگی پلک با طب سنتی

    درمان افتادگی پلک با ماساژ

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید