افتادگی پلک چهره شما را غم انگیز و خسته نشان می دهد ولی کشیدگی و زاویه داشتن چشم ها چند سال سن شما را جوان تر میکند.یکی از شایع ترین مشکلات افتادگی پلک این است که خستگی زودرس پلک و چشم را به دنبال دارد، جلوی دید را می گیرد و مشکلات پوستی ایجاد می کند.اگر شما هم از افتادگی پلک رنج می برید پیشنهاد میکنم تا پایان این مقاله از تانما با ما همراه باشید.

افتادگی پلک چیست

افتادگی پلك یا پتوز (Ptosis )به افتادگی پلك فوقانی و باریك شدن شكاف پلكی اطلاق می شود که می تواند یك یا هر دو چشم را مبتلا کند. این بیماری ممكن است از مقدار کم که به زحمت قابل تشخیص است تا افتادگی کامل طوری که تمام مردمك را بپوشاند متغیر باشد.

در این حالت فرد برای دیدن مناسب، ابرو و پیشانی خود را بالا داده و در موارد شدید، سر خود را به بالا و عقب گرفته و یا با انگشت، چشم خود را باز نگه می دارد. پتوز هم در بچه ها و هم در بزرگسالان رخ می دهد، اما بیشتر موارد آن در سالخوردگی است.

افتادگی پلک

افتادگی پلک چیست

علت افتادگی پلک چیست

پتوز ممکن است در بدو تولد وجود داشته باشد (پتوز مادرزادی) یا بعدا در طول زندگی به وجود می آید. پتوز مادرزادی ناشی از نقص در اختلال عضله بالا برنده پلك فوقانی است که پلک را به بالا می كشد(عضله لواتور). در این حالت، عضله نه بدرستی منقبض شده و نه به طور عادی شل می شود.

افتادگی پلک دارای علل زیادی است که شامل موارد زیر است

بالا رفتن سن

با گذشت زمان، تاندون درون عضله كشیده شده، که منجر به افتادگی پلك فوقانی می گردد.

بیماری عصبی

پتوز می تواند به علت اختلال عصبی باشد که عضله بالا برنده پلك (عضله لواتور) را کنترل می کند.

بیماری عضلانی (میوپاتی)

بیماری های ذاتی عضله (که ممکن است عضله لواتور و عضلاتی که چشم و صورت را حركت می دهد درگیر كند) نادر هستند و همچنین ممکن است باعث دوبینی شوند؛ مانند میاستنی گراویس.

انواع افتادگی پلک

پتوز مادرزادی

این بیماری می تواند در زمان تولد نوزاد، به دلیل عدم تكامل عضلات بالا برنده پلك و یا به همراه سایر بیماری های مادرزادی ظاهر شود که به آن افتادگی پلك مادرزادی اطلاق می شود

پتوز اکتسابی

انواع اکتسابی این بیماری می تواند به دلیل اختلال در عضله بالا برنده پلك فوقانی در اثر افزایش سن (شایعترین علت)، اشكال در اعصاب مربوط به این عضلات، و یا آسیب پلك در اثر تومورها، التهابات و وارد شدن ضربه به پلك ایجاد شود.

افتادگی پلک

علت وانواع افتادگی پلک

درمان افتادگی پلک با لیزر

جراحی پلک با لیزر به عنوان راهکاری برای رفع افتادگی پلک ، رفع پف بالای چشم و در نهایت جوانسازی پلک و برداشتن کیسه های چربی زیر چشم ، امروزه طرفداران خوبی پیدا کرده است . برداشتن پلک چشم با لیزر هم برای پلک بالا و هم برای پلک پایین به تنهایی و یا به طور همزمان مورد استفاده قرار می گیرد .

در نتیجه ی لیزر پلک چشم و رفع افتادگی پلک با لیزر ، چشم های فرد جوان تر به نظر می رسد و همینطور خستگی و پیری چشم ها برطرف می شود . علاوه بر این از طریق برداشتن پف بالای چشم با لیزر ، چشم ها بازتر شده و درشت تر به نظر می رسند .

روش درمان افتادگی پلک با لیزر

در واقع در این نوع عمل به جای استفاده از تیغ جراحی در برش ها از لیزر استفاده می شود که به نام بلفاروپلاستی با لیزر معروف شده است و این در خالی است که بیمار تصور می کند عمل پلک بدون برش انجام می شود و تنها لیزر تابانده می شود اما این تصور از بلفاروپلاستی با لیزر کاملا اشتباه است. در برخی موارد از تاباندن لیزر جوانسازی جهت بهبود و جوانسازی وضعیت اطراف چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

ممکن است خیلی از افراد به اشتباه تصور کنند که برداشتن پلک چشم با لیزر بدون ایجاد هر گونه برشی و تنها با استفاده از تابش لیزر ، انجام می شود ، در صورتی که این تصور اشتباه است !

در حقیقت در لیزر پلک افتاده و رفع پف بالای چشم با لیزر ، به جای استفاده از تیغ برای برش ، لیزر به کار می رود . از این رو به این سبک از عمل ، عمل بلفاروپلاستی با لیزر نیز گفته می شود . البته در برخی موارد از تاباندن لیزر به عنوان راهکاری برای جوانسازی اطراف چشم استفاده می شود.

در تکنیک برداشتن پلک بالا با لیزر ، در ابتدا فرد تحت بی حسی موضعی قرار گرفته و یا بیهوشی عمومی می شود . پس از آن از طریق لیزر ، برشی در پلک بالایی ایجاد می شود. بعد از آن جراح ، پوست و چربی اضافه را از طریق برش ایجاد شده بر می داردو محل برش را با چسب مخصوص و یا به وسیله بخیه می بندد .

در عمل پف بالای چشم با لیزر و یا جراحی پلک پایین با لیزر نیز ، کیسه های چربی را از طریق برش هایی که لیزر Co2 در پلک بالا یا پلک پایین به وجود آورده است ، بر می دارد . معمولا در این حالت بخیه لازم نیست و جای زخم حتی دیده نمی شود .

پس از برداشتن چربی ها و کم شدن پف پلک از لیزر جهت لیفت و یف کردن بافت پلک نیز استفاده می شود . ( در صورت درخواست فرد از پزشک)

افتادگی پلک

درمان و علت افتادگی پلک

مزایای درمان افتادگی پلک با لیزر

 • بهبودی سریع تر اتفاق می افتد .
 • پس از برداشتن پلک چشم با لیزر ، فرد درد زیادی تجربه نخواهد کرد .
 • اسکار و یا جای زخمی در محل برش با لیزر ، پدید نمی آید .
 • نسبت به روش های جراحی سنتی ، تورم کمتری ایجاد می شود .
 • کاهش قابل توجه خونریزی و در مواردی حتی عدم وجود خونریزی
 • درمان بدون اینکه به ریزش مژه ها منجر شود ، انجام می شود .
 • بینایی فرد بهتر شده چرا که پوست اضافه جلو چشم برداشته می شود .

معایب درمان افتادگی پلک با لیزر

عوارض جراحی پلک شامل خونریزی داخل چشم، ناتوانی در بستن کامل چشم، برگشتن پلک به داخل یا خارج، خشکی چشم ، باقی ماندن جای برش و اشک ریزش است. خطرناک ترین عارضه عمل نیز همان خونریزی داخل چشم است که با ایجاد فشار روی عصب بینایی ممکن است موجب کوری فرد شود.

ناتوانی در بستن چشم به علت برداشته شدن بیش از حد پوست پلک رخ می دهد. به همین دلیل همیشه به جراحان پلاستیک صورت توصیه می شود تا حداکثر محافظه کاری را در جراحی پلک انجام دهند.

درواقع کم برداشتن همیشه بهتر از زیاد برداشتن است. اگر مختصری از شلی پوست پلک بالا باقی بماند بسیار بهتر از این است که چشم همیشه باز بماند زیرا بازماندن چشم موجب خشکی قرنیه و به دنبال آن زخم، عفونت و کدر شدن قرنیه می شود. این امر نیز به نوبه خود موجب از دست دادن بینایی فرد می شود. برداشتن بیش از حد پوست پلک تحتانی باعث می شود لبه آن به طرف پایین کشیده شود و سفیدی چشم بیشتر در دید قرار گیرد و ظاهر نامناسبی برای بیمار ایجاد کند.

افتادگی پلک

مزایا و معایب افتادگی پلک

افراد مناسب درمان افتادگی پلک با لیزر

جراحی در سنین جوانی

دسته اول را بیمارانی تشکیل می دهند که خواستار تغییر شکل پلک برای زیباتر شدن چهره در سنین جوانی هستند. وضعیت این افراد، زمینه خانوادگی و ارثی دارد و پلک های آنها از همان سنین جوانی پف کرده است. دسته ای از این افراد نیز چشم هایی شبیه ژاپنی ها دارند یعنی شیار پشت پلک در آنها تشکیل نشده است که برای این موارد نوع به خصوصی از عمل جراحی پلک به نام بلفاروپلاستی اورینتال انجام می شود.

در این نوع جراحی با ایجاد چین پلکی چشم ها حالت درشت تری پیدا می کنند.

جراحی در سنین میانسالی

دسته دوم افرادی هستند که در اثر مرور زمان و بالا رفتن سن، نخستین آثار سالخوردگی را در پلک خود می بینند. در این افراد جراحی پلاستیک پلک با هدف جوان سازی چهره و برگرداندن حالت چشم ها به سال های قبل انجام می شود. درحقیقت این نوع بلفاروپلاستی که اصطلاحا بلفاروپلاستی رجوونیشن نامیده می شود یکی از هفت نوع جراحی اصلی برای جوان سازی چهره به شمار می آید.

جراحی برای رفع اختلالات پلک

دسته سوم افرادی هستند که به علت شلی بیش از حد پلک ها دچار مشکلات متعدد در عملکرد پلک می شوند. شلی بیش از حد پلک بالا موجب افتادگی پوست پلک روی مژه های بالا می شود. شلی بیش از حد پلک پایین نیز موجب باز ماندن پلک ها و خشکی چشم می شود. در این افراد عمل جراحی پلاستیک پلک برای اصلاح عملکرد پلک ها انجام می شود و به همین دلیل بلفاروپلاستی فانکشنال نام دارد.

انتخاب جراح پلک

افراد همیشه سوال می کنند که بین جراحان پلاستیک، جراحان فک و صورت و چشم پزشکانی که فلوشیپ جراحی پلاستیک چشم دارند کدام را انتخاب کنند؟ بلفاروپلاستی یک عمل جراحی بسیار دقیق، ظریف و فوق تخصصی است بنابراین بهتر است جراح این عمل، دانشنامه بورد فوق تخصصی در زمینه جراحی های پلاستیک و به خصوص در ناحیه صورت داشته باشد.

البته صرف عنوان فوق تخصص کافی نیست و تلفیقی از حداکثر هنر، تجربه، دانش و مهارت جراح است که می تواند بهترین نتایج را در پی داشته باشد. در این زمینه جراحانی که بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک صورت یا فلوشیپ جراحی پلاستیک چشم را کسب کرده اند از اولویت حرفه ای برخوردارند. گرچه متخصصان دیگر رشته ها نیز ممکن است بتوانند پس از طی دوره های فشرده و شناخت دقیق از آناتومی و فیزیولوژی این منطقه حساس، تحت نظارت اساتید مجرب، تبحر کافی را در این زمینه کسب کنند.

افتادگی پلک

افراد مناسب افتادگی پلک

افراد نامناسب درمان افتادگی پلک با لیزر

برخی از عارضه های چشمی نیز هستند که شرایط فرد را برای انجام لیفت پلک با لیزر نا مناسب می کنند .

کسانی که ابروهای آنها به شدت افتادگی دارد نمی توانند تنها به نتایج لیفت پلک با لیزر دل خوش کنند بلکه لازم است همزمان با آن لیفت ابرو نیز انجام دهند .

به افرادی که دچار اختلالات خونی می باشند به شدت توصیه می شود که از انجام این عمل چشم پوشی کنند

البته در همان جلسه اول معاینه ، پزشک با توجه به شرایط شما که با پرسش ، ازمایش و بررسی سوابق پزشکی شما به دست می آورد به شما خواهد گفت که کاندید خوبی برای انجام این عمل هستید یا خیر .

مراقبتهای قبل از درمان افتادگی پلک با لیزر

قبل از اقدام برای لیزر پف بالای چشم و جراحی پلک پایین با لیزر ، باید حتما چشم و پلک ها توسط متخصص جراح تحت معاینه قرار گیرد تا از نبود مشکلی که به جراحی و نتایج آن خلل وارد کند ، اطمینان حاصل شود .

علاوه بر این در طی این جلسه تعیین می شود که افتادگی پلک ناشی از پوست اضافه در پلک بالا می باشد و یا مشکل از افتادگی ابروست . چرا که اگر مشکل از افتادگی ابرو باشد ، برداشتن پوست اضافه پلک ، افتادگی ابرو افزایش می یابد . پس در مورد این افراد به شدت توصیه می شود که عمل پلک چشم با لیزر را همزمان با لیفت ابرو انجام دهند تا پس از عمل ، ظاهر ابروها بیش از حد ، افتاده به نظر نرسند .

تا 10 روز قبل از جراحی پف چشم با لیزر از داروهای رقیق کننده خون مصرف ننمایید .

معمولا به منظور راحتی فرد قبل از شروع عمل افتادگی پلک با لیزر ، از یک بی حس کننده موضعی و در مواردی حتی بیهوش کننده در کنار بی حسی موضعی عمومی به کار می رود .

افتادگی پلک

مراقبتهای قبل از درمان افتادگی پلک با لیزر

مراقبتهای بعد از درمان افتادگی پلک با لیزر

 • فرد می تواند پس از گذشت 2 روز از عمل پلک با لیزر ، به فعالیت های روزمره و کاری خود بازگردد . البته بهتر این است که تا 10 استراحت داشته باشد .
 • بعد از جراحی تورم و یا کبودی در اطراف چشم چندان مشاهده نمی شود ، اما در صورت بروز کبودی و یا ورم اندک هم می توان از کمپرس یخ برای کاهش این حالت استفاده کرد .
 • از پماد آنتی بیوتیک تجویزی پزشک سر وقت استفاده نمایید .
 • بعد از یک هفته می توان از یک کرم مرطوب کننده در اطراف چشم استفاده کرد البته باید در نظر داشت که کرم نباید الکل داشته باشد و یا عطری باشد . بعد از آن می توان بدون نگرانی از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کرد .
 • بهتر است پس از لیزر پلک ، سر را بالا گرفته و از کمپرس یخ استفاده نمایید .
 • پس از گذشت چند روز می تواند بدون مانع از مواد ارایشی استتفاده نمایید .
 • معمولا 4 تا 6 روز بعد از درمان ، فرد باید برای برداشتن بخیه ها به کلینیک مراجعه نماید .
 • لازم است باند استریل کوچکی که پس از اتمام عمل پلک چشم با لیزر ، بر روی محل برش قرار داده می شود را حتما خود جراح از روی زخم باز کند .
 • در طول روز باید از قطره چشم و در شب باید از پماد روان کننده استفاده کرد تا مانع بروز خشکی چشم شوند .
 • تا مدتی بعد پس از درمان ، به هیچ وجه نباید خم نشوید .
 • تا 10 روز پس از جراحی پف چشم با لیزر ، نباید ورزش کرد و یا اجسام سنگین بلند کرد .
 • توصیه می شود تا یک هفته از مصرف مواد و داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید .
 • بعد از لیزر پلک لازم است برای جلسات معاینه بعد از عمل بعد از 5 روز ، 12 هفته و پس از آن هر 3 ماه یکبار تا 18 ماه بعد به مطب پزشک مراجعه نمود .
 • برای پنهان کردن قرمزی پوست پس از هفته دوم ، می توان از یک آرایش لیزری پودری استفاده کرد .
 • بعد از عمل لیزر پلک ، حدود 30 دقیقه در اتاق ریکاوری نگه داشته می شوید و پس از آن به تخت خود منتقل می شوید .
 • 4 تا 6 ساعت پس از جراحی ، از کیسه های یخ بر روی ناحیه درمان و اطراف چشم استفاده می شود تا چشم ها خنک نگه داشته شوند .
 • پس از عمل لازم است که ساعتی یکبار از کرم مرطوب کننده مخصوص بر روی پوست جراحی شده بزنید تا پوست آن خشک نشود .
 • افرادی که تنها یکی از پلک هایشان ( پلک بالا یا پلک پایین) جراحی می شود نیازی به بستری شدن ندارند .
 • در مواردی جهت کاهش درد علاوه بر آنتی بیوتیک ، مسکن نیز برای فرد تجویز می شود .
 • گاهی ممکن است در روند بهبودی ، محل درمان دچار خارش شود که برای کاهش این حالت قرص و ژل های مخصوصی تجویز می شود یا یم توان از قرص های آنتی هیستامین مانند پریتون استفاده کرد ( توصیه می شود در صورت خارش پوست به هیچ وجه آن را نخارانید چرا که خارش می تواند خونریزی و زخم را به دنبال داشته باشد ) .
 • در مواردی که فرد پس از درمان دچار بی خوابی و اختلال خواب می شود ، بهتر است به پزشک اطلاع دهد تا بنا به شرایط ویژه ای که دارد برای درمان بی خوابی اش ، دارویی تجویز شود .
 • تا 4 هفته باید مراقب باشید که چشم و پلک ها در معرض نور خورشید قرار نگیرند ، علاوه بر این باید آنها را از مواجه شدن با آلودگی ها نیز دور کنید . بدین منظور می توان دور عینک آفتابی را با پوشش مخصوص پوشاند .
 • در صورت استفاده از بخیه ، 5 روز بعد بخیه ها توسط پزشک جراح برداشته می شوند و 1 هفته بعد معاینه ای از چشم و پلک ها صورت می گیرد .
 • بهتر است در طول دوره بهبود بر روی استفاده از عینک حساس بوده و به خصوص در مواقعی که قرار است زیر نور خورشید باشید در استفاده از آن سهل انگاری نکنید .
 • 2 هفته بعد از درمان می توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید .
 • در صورتی که کرم بر روی پوست پلک پلک خشک شده بود به هیچ وجه به زور آن را جدا نسازید چرا که می تواند سبب خونریزی و در نهایت اسکار شود . به جای آن می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کرده یا آن را زیر دوش و اسپری آب بشویید و یا پس از زدن صابونی ملایم و چند دقیقه منظر ماندن به آرامی به کم پنبه پاک نمایید.
افتادگی پلک

مراقبتهای بعد از درمان افتادگی پلک با لیزر

دوره درمان افتادگی پلک با لیزر

معمولاً پس از جراحی مقداری کبودی و ورم در اطراف چشم بیمار مشاهده می شود که امکان کنترل آن از طریق کمپرس یخ وجود دارد. این کبودی و ورم ایجادشده به طور تقریبی ۱ تا ۲ هفته ماندگاری دارد.

پزشک بعد از عمل جراحی لیزری پلک به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه شما را در اتاق ریکاوری نگه می دارد و سپس به تخت خودتان انتقال داده می شوید. به منظور خنک نگه داشتن چشم ها ، در اطراف چشم به مدت ۴ الی ۶ ساعت کیسه های خنک کننده گذاشته می شود. بعد از جراحی هر ساعت یک بار روی پوست جراحی شده کرم مرطوب کننده بمالید و هر دو ساعت یک بار در چشم هایتان اشک مصنوعی بریزید ، تا خشک نشود . در صورتی که یک عمل انجام دهید ، جراحی لیزر پلک بالا یا پایین نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست ، و پزشک برای کاهش درد علاوه بر آنتی بیوتیک ، مسکن هم به شما تجویز کند .

برای خارش و خواب قرص تجویز می شود ، و برای پوستتان یکسری کرم ها و ژل هایی برای مرطوب بودن و عدم خارش تجویز می شود .ب مدت ۴ هفته بعد از عمل جراحی از چشمانتان در برابر نور آفتاب و آلودگی به خوبی محافظت کنید ، و دور عینک آفتابی تان را با پوشش مخصوص بپوشانید . بعد از ۵ روز برای برداشتن بخیه ها و بعد از ۷ روز جهت معاینه پلک به پزشکتان مراجعه کنید.

بعد از مدت ۱۰ روز می توانید به سرکارتان بروید، بهتر است روز های اول بعد از عمل فعالیتتان حدقل باشد . بعد از عمل می توانید برای محافظت از چشم ها عینک بزنید ، ولی ب مدت ۱ الی ۲ هفته اصلا آرایش نکنید و همچنین لنزهای تماسی را می توانید ۲ هفته بعد از عمل استفاده کنید .

بعد از عمل شما دردی شبیه به آفتاب سوختگی را احساس خواهید کرد ، که ممکن است تا ۷۲ ساعت طول بکشد ، می توان برای کاهش درد از مسکن های ساده چون کودیدرامول استفاده کرد . در روز ۴ الی ۵ ممکن است ، پوستتان به خارش بیفتد ، که نباید آن را بخارید ، چون خارش ممکن است ، باعث خونریزی و زخم شود ، اگر خونریزی ایجاد شد و بند نیامد ، حتما به پزشکتان مراجعه کنید . کرم های مرطوب کننده و قرص های آنتی هیستامین مانند پیریتون (کلرفنامین) به کاهش خارش کمک می کند .

کرم خشک شده روی پوست را به زور پاک نکنید ، چون ممکن است باعث ایجاد اسکار و خونریزی شود . در عوض از کرم مرطوب کننده استفاده کرده وزیر دوش و اسپری آب بشویید و می توانید روی آن صابون ملایم مالیده و بعد از چند دقیقه به کمک پنبه پاک کنید . دید شما هم در چند روز تار خواهد بود ، بعد از چند روز با کاهش ورم و بهبود خشکی چشم دید هم بهتر می شود .

وجود یک قرمزی خفیف بعد از عمل نشان دهنده بهبودی بعد از جراحی پلک می باشد .( معمولا با مصرف الکل و قرار گرفتن در معرض گرما یا آفتاب تا چند ماه دوام خواهد یافت .) اسکار به جا مانده یک خط قرمز یا صورتی مشخص است، که تدریجاً محو شده و به خط سفیدی تبدیل می شود که در مورد پلک بالا به راحتی می توان آن را با آرایش پوشاند. زخم های ناشی از پاکسازی، ظرف ۵ تا ۷ روز بهبود می یابند (تا آن موقع از کرم مرطوب کننده استفاده کنید .)

بعد از ۷ روز، از یک کرم مرطوب کننده ساده بدون الکل یا عطر در اطراف پوست التیام یافته استفاده کرده و روی آن کرم ضدآفتاب بزنید. بعد از عمل می توان از یک آرایش لیزری پودری برای پنهان کردن قرمزی پوست استفاده کرد.

افتادگی پلک

دوره درمان افتادگی پلک با لیزر

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید