اگزمای کودکان یکی از شایعترین مشکلات پوستی در آن هاست و از علائم و عوارض اگزما در کودکان می توان به خارش و قرمزی شدید پوست اشاره کرد. تانما در این مطلب نکات مهمی را در خصوص مراقبت های درمانی اگزما و درمان اگزما در طب سنتی بیان می کند؛

اگزما چیست ؟

اگزما نوعی التهاب پوستی است. این التهاب که با نام "درماتیت آتوپیک" هم از آن یاد می شود، می تواند منجر به خشکی، سوزش، قرمزی، خارش یا حتی تاول زدن پوست شود. افرادی که دچار اگزمای پوستی هستند اغلب دوره هایی را تجربه می کنند که علائم اگزمای پوست در آن ها شدید می شود.

در سوی مقابل ممکن است دوره هایی هم وجود داشته باشد که همه علائم بهبود پیدا می کند و از بین می رود. اگزمای فصلی در سرمای زمستان هم عاملی برای خشکی پوست است، پس با آبرسانی پوست و جلوگیری از تبخیر آن می توان از بروز مشکلاتی نظیر اگزما جلوگیری کرد.

شیوع اگزما

این عارضه پوستی بیشتر در کودکان و افراد جوان، مثل صورت نوزادان بروز پیدا می کند. اما اگزما فقط مختص این قشر سنی نبوده و می تواند نوزادان، کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان را درگیر کند.معمولا ۶۵ درصد کودکان در طول سال اول زندگی خود، علائم اگزما را تجربه می کنند. در۹۰ درصد، علائم این ناراحتی پوستی تا پیش از ۵ سالگی افزایش می یابند و وخیم تر می شوند.

انواع اگزما

 • درماتیت آتوپیک
 • درماتیت تماسی
 • اگزمای دیس هیدروتیک
 • درماتیت یا اگزمای نومولار (سکه ای)
 • درماتیت سبورئیک
 • درماتیت استاز
شیوع اگزما

انواع اگزما

منشاء اگزما

علت اگزما کاملا مشخص نیست؛ اما اعتقاد بر این است که سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال شده و در هنگام قرار گرفتن در معرض تحریک کننده، واکنش تهاجمی از خود نشان می دهد. اگزما گاهی اوقات به علت پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن، به پروتئین ها نیز ایجاد می شود.

به طور معمول سیستم ایمنی بدن به عوامل بیگانه واکنش نشان می دهد و آن ها را از بین می برد، اما بعضی از موارد مانند اگزما سیستم ایمنی توانایی تشخیص عامل بیگانه مثل باکتری و ویروس را از دست داده و به تمام پروتئین های موجود در بدن حمله می کند و این امر می تواند سبب اگزما در پوست شود.

علل اگزما در کودکان

آنچه که باعث بروز اگزما در هر کودکی می شود، متفاوت است، ولی مواد معطر و خوشبویی که با پوست بچه تماس پیدا می کنند مثل صابون، شامپو و کرم، می توانند باعث شروع اگزما در کودک شوند. لذا برای کودک خود، از پودر یا صابون لباسشویی، نرم کننده لباس، دستمال مرطوب پاک کننده، دستمال کاغذی، صابون، شامپو و کرم بچه ی بدون بو (بدون عطر) استفاده کنید.

عوامل خطرزا

 • آب و هوای خشک
 • پشم، پر و پوسته بدن حیوانات
 • گرده گیاهان، قارچ ها و کپک ها و گردوخاک
 • صابون و مواد شوینده تند و قوی
 • گرمای هوا و عرق کردن بدن
 • مواد معطر

علائم اگزما در کودکان

 • خارش و سوزش پوست
 • قرمزی
 • تاول و برآمدگی
 • تورم
 • برچستگی
 • پوسته پوسته شدن
 • خشکی پوست
 • تکه های دایره ای شکل قرمز یا کمرنگ روی سطح پوست
 • پوست ضخیم یا چرمی شکل
منشاء اگزما در کودکان

علائم اگزما در کودکان

تشخیص اگزما

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص اگزما وجود ندارد. اگر پزشک شما قبلا این بیماری را دیده باشد، با مشاهده علائم اگزما می تواند آن را تشخیص دهد. آزمایش آلرژی پچ (Patch) می تواند آلرژن های خاصی را که باعث ایجاد علائم می شوند، مانند آلرژی های پوستی مرتبط با درماتیت تماسی (نوعی اگزما) را شناسایی کند. در طی آزمایش پوستی پچ، آلرژن (عاملی که باعث بروز آلرژی می شود) خاصی بر روی لکه و دانه هایی که روی پوست شما وجود دارد، گذاشته و اگر پوست شما به آن آلرژن های خاص حساسیت داشته باشد متلهب و تحریک خواهد شد.

همچنین پزشک شما می تواند با بررسی پوست کودک اگزما را تشخیص دهد. او ممکن است برای تأیید تشخیص خود و درمان شما را به متخصص پوست ارجاع دهد. هیچ راهی وجود ندارد که پیشاپیش بدانیم آیا کودک از اگزما خلاص می شود یا خیر، اما خوشبختانه با افزایش سن کودک معمولاً از شدت این عارضه کاسته می شود. بسیاری از کودکان تا دو سالگی و بسیاری دیگر در دوران بزرگسالی از اگزما رهایی می یابند.

پیشگیری از اگزما

افراد مستعد اگزما باید از شست و شوی بیش از اندازه پوست بپرهیزند، زیرا این کار با خشکی پوست همراه است و زمینه را برای ابتلا به اگزما فراهم می کند.همچنین استفاده از بعضی غذاها و خوراکی ها باید در افراد مستعد آلرژی و اگزما محدود شود، برای مثال خوردن غذاهایی که نگهدارنده و مواد افزودنی دارند مانند نوشابه و پفک به هیچ وجه توصیه نمیشود.

همچنین پیشگیری از خشکی پوست و ایجاد اگزما، با آبرسانی پوست و جلوگیری از تبخیر آب ممکن است. بنابراین توصیه می شود از کرم هایی که پایه آب و چربی دارند استفاده شود. بهترین کرم نیز برای افراد مستعد آلرژی، کرمهایی است که بو، رنگ و افزودنی های کمتری دارد. بهتر است برای انتخاب یک کرم خوب و ضدحساسیت به پزشک مراجعه کنید و طبق دستور پزشک از داروخانه بخواهید آن کرم را برایتان بسازد.

استفاده از دستکش در فصل های سرد نیز کمک زیادی در جلوگیری از ابتلا به اگزمای فصلی می کند.تنها پزشک، امکان تشخیص قطعی آلرژی را دارد و بعضی افراد با مشاهده علائم آلرژی، مصرف قرص های ضدحساسیت بویژه آنتی هیستامین اقدام می کنند که انجام این کار نه تنها نتیجه ای ندارد، بلکه در بسیاری موارد باعث تشدید آلرژی نیز می شود.

درمان اگزما در کودکان

ا) درمان دارویی اگزما

اگر پس از انجام پیشنهادهای فوق، در راش ناشی از اگزما بهبود ایجاد نشد، پزشک ممکن است استفاده از استروئیدهای موضعی ملایم را پیشنهاد دهد. اگر این داروها مؤثر نبود، پزشک ممکن است یک استروئید قوی تر تجویز کند. گاهی اوقات کرم ها یا پمادهای استروئیدی در کمک به شکستن یک چرخهٔ سمج اگزما معجزه می کند.

محققان در حال ساخت داروهای جدیدی برای کمک به مبتلایان به اگزما هستند، بنابراین اگر کودک شما همچنان با این عارضه دست به گریبان است، از پزشک خود بخواهید که اطلاعات خود دربارهٔ داروهای موجود را به روز کند یا به یک پزشک دیگر مراجعه کنید. اگر کودکتان تب یا علائم دیگری از عفونت را بروز داد، به عنوان مثال اگر ناحیهٔ اگزما گرم است یا ترشح دارد یا پوسته ٔ زردی روی آن را گرفته است، حتماً با پزشک او تماس بگیرید.

درمان اگزما

درمان دارویی اگزما

2) درمان اگزما با تغذیه

غذاهای آلرژی زا را بشناسید

اگزما یک آلرژی خاص نیست، اما برخی غذاهای آلرژی زا موجب بروز اگزما یا تشدید آن در برخی کودکان می شود. اگر شما یا پزشک مشکوک هستید که غذاهای خاصی روی اگزمای کودکتان تأثیر می گذارد، محتمل ترین مظنون ها در مرحلهٔ اول شیر گاو و تخم پرندگان هستند و به دنبال آنها سویا، گندم، بادام زمینی و ماهی است.

شاید بخواهید این مواد را از رژیم غذایی فرزندتان و رژیم غذایی خودتان درصورتی که او را با شیر مادر تغذیه می کنید حذف کنید. غذاهای مشکوک به آلرژی زایی را از یکی یکی حذف کنید و بعد از حذف هر غذایی چند هفته صبر کنید، زیرا ممکن است پاک شدن تمام اثرات یک غذا از سیستم بدنی کودکتان همین قدر طول بکشد.

پژوهش ها دربارهٔ ارتباط بین مواد غذایی و اگزما همچنان ادامه دارد. به عنوان مثال، در پژوهشی که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، محققان آلمانی، بین اگزما در کودکان دو ساله و رژیم غذایی مادران در طی چهار هفتهٔ آخر بارداری که حاوی مقادیر بالایی مارگارین، روغن های گیاهی و مرکبات است ارتباطی پیدا کردند.

علاوه بر این، اگرچه محققان هنوز به نتیجهٔ قطعی نرسیده اند، اما برخی مطالعات جدید نشان می دهد مصرف مکمل های پروبیوتیک در طول دورهٔ پیش از زایمان و در دورهٔ کودکی ممکن است به جلوگیری از بروز اگزما در کودکانی که ریسک بالایی برای آلرژی یا اگزما دارند کمک کند. برخی مطالعات نیز نشان داده اند که پروبیوتیک ها می توانند شدت اگزما را کاهش دهند.

3) درمان خانگی اگزمای کودکان

استحمام منظم را فراموش نکنید

با پزشک کودکتان درباره ٔ اینکه کودکتان را چند وقت یک بار حمام دهید، صحبت کنید. بسیاری از کارشناسان اکنون معتقدند که حمام روزانه یا یک روز در میان می تواند برای کودکان مبتلا به اگزما مفید باشد. فقط مراقب باشید که آب را بیش از حد گرم نکنید، زیرا آب خیلی گرم در مقایسه با آب ولرم، پوست را سریع تر خشک می کند.

صابون و پاک کننده ها را با دقت انتخاب کنید

از صابون های ملایم و بدون عطر و بو یا پاک کننده ها و شامپوهای غیرصابونی یا محصولاتی را که برای پوست های حساس ساخته شده اند، برای کودکتان استفاده کنید. برای شستن لباس ها و ملافه ها، از شوینده های ملایم و بدون عطر و رایحه استفاده کنید و از نرم کنندهٔ پارچه استفاده نکنید.

از مرطوب کننده ها استفاده کنید

از یک صابون ملایم یا محلول پاک کنندهٔ غیرصابونی برای فرزندتان استفاده کنید و شامپو و صابون را در انتهای حمام بزنید تا کودک مدت طولانی در آب صابونی قرار نگیرد. به محض اینكه كودكتان را از داخل وان بیرون می آورید، آب اضافی پوست او را با یک حوله یا دستمال نرم بگیرید. مراقب باشید که پوستش را نمالید و نسابید.

سپس، درحالی که پوست او هنوز مرطوب است، فوراً مقدار زیادی کرم مرطوب کننده یا نرم کننده، پماد، کرم یا لوسیونی که رطوبت خود بدن را در داخل پوست نگه می دارد، به پوست کودک بزنید. پمادها و کرم ها در مقایسه با لوسیون ها، حاوی مواد نرم کنندهٔ بیشتر و آب کمتری هستند و معمولاً برای کودکان مبتلا به اگزما بهترین گزینه هستند.

درمان اگزمای کودکان با طب سنتی

درمان خانگی اگزمای کودکان

نرم کننده ها را فراموش نکنید

پزشکان نرم کننده ها را برای کودکان در تمام سنین توصیه می کنند. آنها پیشنهاد می کنند که برای مدت زمان کوتاهی نرم کننده را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که پوست کودک شما را تحریک نخواهد کرد. مؤثرترین روش، آب رسانی و نرم کردن همزمان پوست است.

برای این کار نرم کننده را به پوست مرطوب کودک بعد از حمامش بزنید. نرم کننده باعث بهبود نواحی قرمز، ملتهب و دارای خارش نخواهد شد، اما کمک خواهد کرد تا مانع محافظتی نامرئی پوست ترمیم شود. این مانع که بخشی از لایهٔ خارجی طبیعی پوست است در کودکان مبتلا به اگزما آسیب دیده است.

اجازه دهید پوست نفس بکشد و خنک بماند

لباس های کودک خود را از پارچه های نرم طبیعی، مانند پنبه تهیه کنید. از پشم و مواد دیگری که ایجاد خارش می کنند و می توانند پوست های بسیار حساس را تحریک کنند پرهیز کنید. با پوشاندن لباس بیش از حد به فرزندتان دمای بدن او را خیلی بالا نبرید.

از خاراندن جلوگیری کنید

کودکتان ممکن است سعی کند با خاراندن پوست خود با دست هایش یا با مالیدن صورتش به ملافه در طول خواب، خارش و ناراحتی خود را تسکین دهد. اما خراش دادن و مالیدن می تواند باعث تحریک یا التهاب بیشتر پوست شود و در نتیجه مشکل اگزما را خیلی بدتر کند. برای پیشگیری، از نرم ترین ملافه های ممکن در تخت یا گهوارهٔ کودک استفاده کنید و ناخن های او را کوتاه نگه دارید. از پارچه و پوشش های کرکی خودداری کنید. اگر کودکتان تحمل می کند، هنگام خواب به دست هایش دستکش یا جوراب پنبه ای بپوشانید.

عود اگزما را تسکین دهید

در طول دورهٔ عود اگزما، می توانید یک کمپرس سرد را چندین بار در روز روی ناحیهٔ ملتهب قرار دهید و بعد به آن مرطوب کننده بزنید. اگر فرزندتان به دلیل خارش پوستش مشکل زیادی برای به خواب رفتن دارد، با پزشک کودک مشورت کنید. او ممکن است یک آنتی هیستامین را برای کمک به خواب بهتر کودک پیشنهاد کند.

کودک را از محرک ها دور کنید

تغییرات دمایی سریع می تواند اگزما را بدتر کند. بنابراین، تلاش کنید که از داغ شدن بدن کودکتان و سپس، سرد شدن سریع او یا برعکس جلوگیری کنید. اگر به نظر می رسد که جرقهٔ بروز اگزما توسط مواد آلرژی زای محیطی، مانند آلرژی های فصلی زده می شود، می توانید از یک متخصص آلرژی برای راهنمایی در مورد چگونگی مقابله با این آلرژی ها مشورت بخواهید. همچنین فرزند خود را به شدت از دود سیگار دور نگه دارید.

کودک را از استرس دور کنید

سعی کنید عوامل استرس زایی که ممکن است باعث بروز اگزما در فرزندتان شود را شناسایی و آنها را به حداقل برسانید. هر آنچه می توانید را برای کمک به فرزندتان برای مقابله با استرس انجام دهید، مثلاً با برنامه ریزی زمان بیشتری برای تمدد و استراحت کودکتان یا کمک به آماده کردن تکالیفش؛ اگر به مدرسه می رود.

عوض کردن شیر خشک را امتحان کنید

یک نکتهٔ ویژه برای والدین کودکان این است که اگر از شیر خشک استفاده می کنید و کودکتان اگزما دارد، پزشک ممکن است جایگزین کردن آن با یک نوع هیپوآلرژنیک اما نه سویا را پیشنهاد کند. این کار همیشه چاره ساز نیست، اما ارزش امتحان کردن را دارد.

درمان گیاهی اگزمای کودک

درمان خانگی اگزمای کودک

4) درمان گیاهی اگزمای کودکان

 • استفاده از روغن بنفشه یا روغن گردو برای قسمت هایی از بدن که دچار اگزما شده است بسیار مفید است.
 • استفاده از آب برنج یکی از مؤثرترین راه ها برای درمان سریع اگزما است.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید