اگزما یک بیماری پوستی شایع است که به دلایل متعددی در بخش های مختلف بدن ایجاد می شود و پزشک براساس دلیل ابتلا، از درمان های مختلف و مؤثر استفاده می کند. تانما در این مطلب ضمن بیان علائم و روش های کنترل اگزما، درمان اگزما با مواد طبیعی و سایر روش ها را مطرح می کند؛

اگزما چیست ؟

به التهاب یا آماس پوست اگزما (eczema) گویند. واژه اگزما ریشه یونانی به معنی جوشاندن دارد که علائم این بیماری مانند قرمزی، التهاب و خارش را به خوبی نشان می دهد. شدت اگزما به انواع خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می شود.

سرایت اگزما

البته اگزمایی که در اثر قارچ ها و گال ایجاد میشوند قابل انتقال به دیگران است. انواع دیگر اگزما واگیر دار نیست. درماتیت آکتوپیک و اگزما اغلب در نوزادان ایجاد می شود و مسری نیست.

شیوع اگزما

اگزما حدود 9/30 درصد از جمعیت آمریکا را تخت تاثیر قرار داده و به نظر می رسد افرادی که در در آب و هوای خشک و شهرستانها زندگی می کنند بیشتر احتمال ابتلا به اگزما را دارند. اگزما به طور مساوی در هر دو جنس مرد و زن رخ می دهد و یك کودک از هر پنج كودك و همچنین یك نفر از هر ۱۰ بزرگسال به این عارضه مبتلا می شوند.

انواع اگزما

 • درماتیت آتوپیک
 • درماتیت تحریکی
 • درماتیت حساسیتی تماسی
 • درماتیت استازیس
 • عفونت قارچی
 • گال
 • پومفولیکس
 • لیکن سیمپلکس مزمن
 • اگزمای نامولار
 • اگزمای پوست خشک
 • درماتیت سبورئیک
اگزما چیست

انواع اگزما

علل اگزما

علت خاص اگزما ناشناخته باقی مانده است، اما اعتقاد بر این است که ترکیبی از عوامل ارثی و محیطی به وجود آورنده آن هستند. اگر پدر و مادر قبلا اگزما و یا بیماری آتوپیک داشته اند کودکان نیز بیشتر احتمال ابتلا به اگزما خواهند داشت اگر هر دو والد بیماری آتوپیکرا داشته باشند شانس فرزندان افزایش می یابد. بر اساس گزاشات حدود نیمی از کودکان دچار درماتیت اتوپیک هستند که به این ترتیب شانس ابتلا به بیماری های دیگر اتوپیک در در آنها افزایش می یابد.

عوامل خطرساز

 • محرک ها
 • آلرژن ها
 • میکروب ها و باکتری ها
 • درجه حرارت
 • مواد غذایی
 • استرس
 • هورمون ها

مشاغل و افراد مستعد اگزما

 • تمیزکاری
 • آرایشگاه زنانه
 • پرستاران و کادر درمانی
 • خشکشویی

علائم اگزما

 • خارش و سوزش پوست
 • قرمزی
 • تاول و برآمدگی
 • تورم
 • برجستگی
 • پوسته پوسته شدن پوست
تشخیص اگزما

علائم اگزما

تشخیص اگزمای پوستی

دکتر ممکن است نیاز به دیدن چند مرتبه ای بیمار را به منظور ایجاد یک تشخیص دقیق داشته باشد دلیل این کار این است که افراد با تجربه اگزما ترکیب بسیار منحصر به فردی از علائم دارند که این علائم نیز تمایل به نوسان در شدت در طول زمان را دارد
تشخیص در درجه اول از علائم بیمار است، اما سابقه پزشکی نیز مهم است. یک دکتر اغلب در مورد سابقه خانوادگی بیمارو دیگر بیماری های آتوپیک مانند آسم و تب یونجه، قرار گرفتن در معرض یک محرک و هر گونه مواد غذایی محرک، اختلال خواب، درمان های گذشته برای علائم پوستی و استفاده از استروئید و یا داروهای دیگر از بیمار سوال می کند.

دکتر ممکن است بیمار را به پزشک متخصص آلرژی یا متخصص پوست برای ارزیابی بیشتر ارجاع دهد. آنها همچنین ممکن است اقدام به رد کردن شرایط دیگر که می تواند موجب ناراحتی های پوستی شود،کنند . این کار می تواند شامل آزمایش های زیر شود:

تست پچ

مواد بر روی سطح پوست برای تست آلرژی پوستی قرار داده می شود.

تست پوستی

یک سوزن حاوی مقدار کمی از یک آلرژن مشکوک به پوست برای تست آلرژی زده می شود سوزن لزوما داخل پوست نمی رود مانند گرده و یا مواد غذایی.

نظارت مواد غذایی

غذاهایی حذف می شود و سپس رژیم غذایی جدیدی برای تعیین اینکه آیا یک حساسیت غذایی وجود دارد یا خیر به بیمار معرفی می شود.

روش های درمان اگزما

درمان قطعی

درمان اگزمای حاد در نوزادان و بزرگسالان، جایی که ترشح چشم گیر وجود دارد، نیازمند دوره های مکرر استفاده از محلول رقیق سرکه یا استفاده از آب شیر به صورت کمپرس و درپی آن اجازه ی تبخیر به آن است. این کار اغلب با قرار دادن قسمت آسیب دیده ی بدن در جلوی یک پنکه بعد از قرار دادن کمپرس انجام می شود.

وقتی از ترشحات حاد کاسته میشود، بعد از آن استفاده از استروئیدهای موضعی (مانند کرم تریامیسولون) میتوانند درمان موثری باشند. در بیماری های گسترده، ممکن است نیاز به استروئید های سیستمی باشد یا خوراکی ویا تزریقی استفاده میشوند.

همچنین در خصوص درمان دائمی اگزما باید گفت که هر نوع اگزما نیازمند نوع خاصی از درمان است. آسان ترین اگزمایی برای درمان دائمی آن هایی هستند که در اثر قارچ ها یا گال ایجاد میشوند. اگزمای تماسی حساسیتی در صورتی درمان میشود که ماده ی حساسیت زا (آلرژن) شناخته شده و از تماس با آن پرهیز شود. هرچند بسیاری از متخصصات بر این باورند که درمان دائمی برای اگزما وجود ندارد.

درمان خانگی اگزما

درمان قطعی اگزما

درمان خانگی اگزما

برای پیشگیری از اگزما و بدتر شدن علائم آن روش های زیر می تواند مؤثر باشد:

 • استفاده از کمپرس سرد برای تسکین خارش، نوشیدن مقدار زیادی آب (این روش بسیار مفید است)
 • حمام با آب ولرم که درون وام یک چهارم فنجان جوش شیرین ریخته شده باشد.
 • روغن خالص و تصفیه شده شترمرغ دارای خواص ضدالتهابی است و اگزما را درمان می کند.
 • روغن زیتون را به پوست خود بمالید و پس از چند دقیقه آن را با یک شامپوی ضدآلرژی بشویید تا تأثیر بگذارد.
 • سعی به کاهش استرس های روزمره زندگی داشته باشید و ب په استراحت کافی بپردازید.
 • همیشه پوست خود را مرطوب نگه دارید.
 • سعی کنید هوای منزل را با دستگاه های مرطوب کننده، مرطوب نگه دارید.
 • روزانه 15 تا 20 دقیقه بدون هیچ گونه کرم و یا محافظی درمعرض نور خورشید قرار بگیرید و مطمئن باشید که این مدت کوتاه هیچ آسیبی به پوست شما نمی رساند. به این روش UV درمانی گویند.
 • تخم مرغ، محصولات لبنی، شکلات، رنگ های مصنوعی، طعم دهنده های و غذاهای فرآوری شده را از زندگی خود حذف کنید.
 • نوشیدن چای سبز و چای سفید را به حد معمول در برنامه خود داشته باشید.

درمان اگزما با تغذیه

الف) پرهیز غذایی

عدم مصرف غذاهایی که باعث آلرژی می شوند
بدن هر فرد در برابر غذاها متفاوت عمل میکند و ممکن است برای هر فرد غذای خاصی محرک باشد.برای فهمیدن اینکه چه غذاهایی اگزمایتان را شعله ور میکنند،یک رژیم غذایی حذف ۱۴ روزه را امتحان کنید. آلرژن های غذایی مانند تخم مرغ،لبنیات،گندم،آجیل،سویا و غذاهای دریایی را طی ۱۴ روز حذف کنید. موارد بالا را یکی یکی به رژیم غذایی تان اضافه کنید و ببینید اگر هر یک از آنها محرک بروز اگزمایتان هستند یا خیر.

حذف همه ی محصولات لبنی
معمولا افرادی که اگزما دارند،با لبنیات، مخصوصا شیر گاو و پنیر ها که از مولکولهای پروتئینی بزرگی تشکیل شده اند که برای هضم سخت است، مشکل دارند.همچنین لبنیات،غذاهای اسیدی هستند و مصرف بیش از اندازه ی اسید میتواند باعث بروز اگزما شود.اگر نمیتوانید بدون خوردن شیر زنده بمانید،بعضی افراد شیر بزغاله را به عنوان جانشینی برای شیر پاستوریزه،خوشمزه و سالم میدانند.شیر بزغاله سرشار از آنزیم ها و باکتری های مفید است که به لوله ی گوارش کمک میکنند.

پرهیز از خوردن غلات با قند بالا
غلاتی که قند بالایی دارند،باعث به سرعت بالا رفتن انسولین خون میشوند و بالا رفتن قند خون میتواند باعث نامتعادل شدن هورمونها شود.غلات معمولی که قند بالایی دارند شامل چیپس ذرت،کیک،پای،کرن فلکس های فرآوری شده،برنج سفید و آرد سفید هستند.افرادی که از آلرژی به گلوتن رنج میبرند،۳ برابر بیشتر احتمال بروز علائم اگزما را دارند.اگر در حال حاضر میدانید که سلیاک دارید،مطمئن باشید که از گلوتن دوری میکنید چرا که ممکن است اگزمایتان را تحریک کند.اگر مطمئن نیستید که به گلوتن آلرژی دارید یا نه،یک رژیم غذایی حذف را امتحان کنید و ببینید که آیا علائم اگزمایتان کم میشود یا خیر.

عدم مصرف نوشیدنی های محرک
نوشیدنی های محرک مثل قهوه و سوداهایی کافئین بالایی دارند و چای،در بالا بردن سطح استرس همکاری دارند.بالا بودن استرس به بروز مشکلات پوستی مرتبط است و باید توسط رژیم غذایی،ورزش و ریلکسیشن کنترل شود.نوشیدنی های کافئین دار غده های فوق کلیه را تحت تاثیر قرار میدهند و یک پاسخ استرسی را تحریک میکنند که میتواند به بروز علائم اگزما ختم شود.

پرهیز از قند،الکل،مواد غذایی فرآوری شده و سرخ کردنی
معمولا،مواد غذایی حاوی مواد شیمیایی،قند و چربی های ناسالم،قابل توصیه برای استفاده ی روزانه در رژیم غذایی تان نیستند.همچنین این غذاها باعث تورم میشوند که در بروز التهاب مشارکت میکند.کسانی که به شیرینی جات علاقه دارند،میتوانند میوه ی تازه یا شکلات تلخ را جایگزین شیرینی جات کنند.

درمان دارویی اگزما

درمان اگزما با تغذیه

ب) رژیم غذایی مناسب برای اگزما

امگا ٣ بخورید

غذاهاى سرشار از اسیدهاى چرب ضرورى،امگا ٣،به بهبود سلامت پوست شناخته مى شوند.این غذاهاى سرشار از اسید چرب امگا ٣ نه تنها باعث ساخت پوست جدید میشوند،بلکه به کاهش تورم کمک میکنند که خود باعث مقابله با اگزما میشود.غداهاى سرشار از امگا ٣ شامل سالمون،سایر ماهى هاى وحشى،روغن تخم بذر کتان،آجیل و و دانه ها(کدو،کنجد و آفتاب گردان)است . درحالى که بسیارى باور دارند بهترین کار،دریافت مواد مغذى از منابع غذایى طبیعى است،مکمل هاى امگا بسیار خوبى به عنوان گزینه هاى دیگر،وجود دارند.روغن جگر ماهى کاد دار داراى ویتامین A و D تخمیر شده،یکى از بهترین مکمل ها براى اگزما است.

مصرف پروبیوتیک ها
غذاهاى پروبیوتیک به بهبود سلامت معده و عملکرد ایمنى بدن شناخته شده اند.همچنین باعث کاهش التهاب و تولید آنتى بادى هایى میشوند که بدن را از عملکرد ضعیف در مقابل آلرژیها،متوقف میکند.مصرف ماست با باکتریهاى مفید زنده،کفیر و کامبوجا راهایى عالى براى افزایش پروبیوتیک اند.

رژیم غذایى سرشار از فیبر
یبوست باعث میشود که بدن راههاى دیگرى براى دفع توکسین پیدا کند که یکى از رایجترین راهها پوست است.رژیم غذایى پر فیبر از یبوست جلوگیرى میکند.سعى کنید فیبر را از کربوهیدراتهاى پیچیده ى سالم،مثل سبزیجات،جوانه ى غلات،آجیل و دانه ها،استفاده کنید.

نوشیدن آب فراوان
پوست،شامل یک تُن آب است و آبرسانى براى سلامت عمومى پوست،مفید است.مصرف آب به دفع توکسین و مرطوب نگه داشتن پوست کمک میکند.سعى کنید روزانه ٨ لیوان یا ۶۴ اُنس آب بنوشید.

درمان اگزما در طب سنتی

جوزهندی

عسل، جوزهندی و دارچین را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود و سپس آن را بر مناطق آسیب دیده پوست خود بمالید و پس از گذشت 30 دقیقه با آب گرم شستشو دهید. در روشی دیگر، یک قاشق غذاخوری پودر جوز هندی را با یک قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید تا خمیری غلیظ ایجاد شود و سپس آن را بر مناطق آسیب دیده بمالید و پس از گذشت 15-20 دقیقه با آب خنک شستشو دهید.

چوب صندل

4 قاشق چای خوری کافور و پودر چوب صندل را با آب یا گلاب مخلوط کنید تا خمیری غلیظ ایجاد شود. این خمیر را بر مناطق آسیب دیده پوست خود اعمال کنید و پس از گذشت حدود 10 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. این درمان را 2 بار در روزو طی یک ماه تکرار کنید.

بابونه

در مرحله اول 2-3 قطره روغن گیاهی بابونه را با یک قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید و روی مناطق آسیب دیده پوست اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید. این روش درمانی را حداقل 2بار درروز تکرار کنید تا زمانی که مشکل برطرف شود.

یک قاشق غذاخوری از گل های خشک بابونه را در یک فنجان آبجوش بریزید و حداقل به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا به خوبی دم بکشند. سپس از صافی رد کرده و اجازه دهید محلول خنک شود. پارچه ی تمیز را در محلول خیس کنید و حدود 10-15 دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده پوست خود بمالید. این روش را 3بار در روز تکرار کنید تا علائم فروکش کند.

درمان اگ

درمان اگزما در طب سنتی

روغن نارگیل

روزانه از روغن نارگیل برای تسکین علائم اگزما و بهبود ایمنی کلی بدن استفاده کنید. می توانید 2-3 قطره از آن را ببلعید یا به نوشیدنی و غذاهای خود اضافه کنید. برای تسکین فوری یا درد و خارش خفیف روغن نارگیل را مستقیما به پوست آسیب دیده خود بمالید. این درمان را روزانه استفاده کنید تا 100 درصد علائم شما برطرف شود.

درمان دارویی اگزما

مصرف داروهای بدون نسخه

منظور از داروی بدون نسخه، دارویی است که می توانید آن را بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کنید. بسیاری از داروهای بدون نسخه برای درمان اگزما و رطوبت رسانی به پوست استفاده می شوند.

برخی از این داروها نیز برای رفع علائم اگزما (راش، قرمزی و خارش) مفیدند. دسته ی دیگر داروهای بدون نسخه برای تمیز کردن ملایم پوست و جلوگیری از عفونت ناشی از اگزما مصرف می شوند.

مصرف داروهای موضعی

یکی دیگر از راه های درمان اگزمای پوستی استفاده از داروهای موضعی است که توسط پزشک تجویز می شوند. داروهای موضعی اگزما، قرمزی، راش، خارش و خشکی پوست ناشی از اگزما را کاهش می دهند.

داروهای سیستمیک

علت اصلی بیماری اگزما هنوز ناشناخته است. اما، محققان به این نتیجه رسیده اند که در این بیماری سیستم ایمنی بدن درگیر می شود. در اگزما، سیستم ایمنی بدن بیش از حد واکنش نشان می دهد و ملتهب می شود.

در نهایت نشانه هایی مانند خارش و قرمزی ظاهر می شوند و مشکلاتی برای لایه ی محافظ پوست ایجاد می شود. اگر بیماری شما شدید باشد، ممکن است پزشک داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی بدن را برای شما تجویز کند. این داروها سیستم ایمنی بدن را کنترل و سرکوب می کنند. به این ترتیب، نشانه های اگزمای شدید کاهش می یابند.

داروهای بیولوژیک

داروهای بیولوژیک (بیولوژیک ها) بخش خاصی از واکنش سیستم ایمنی را که در بروز علائم اگزمای پوستی نقش دارد، هدف می گیرند. این داروها در واقع، پروتئین هایی مشتق از ژن های انسانی هستند که مهندسی ژنتیک شده اند. داروهای بیولوژیک به صورت وریدی (از رگ) تزریق می شوند تا بخش های خاصی از سیستم ایمنی را که عامل التهاب است، هدف بگیرند.

درمان اگزما با نور درمانی

در نور درمانی، با دستگاه خاصی پرتو فرابنفش نوع B را به پوست می تابانند. هدف از این درمان، کاهش خارش و التهاب، افزایش تولید ویتامین D و تسریع مقابله با باکتری ها در پوست است.

درمان اگزما با پارافین تراپی

پارافین تراپی یا پارافین درمانی، یک روش درمانی جدید است که در بعضی مراکز زیبایی و درمانی انجام می شود پارافین به طور معمول چرب است و به خوبی می تواند رطوبت را در خود حفظ کند. به همین دلیل وقتی پارافین روی پوست مالیده می شود، منافذ پوست را باز کرده و با گردش بهتر خون؛ سلول های مرده و آلودگی های روی پوست را از بین می برد.

درمان اگزما

درمان اگزما با پارافین تراپی

به علاوه پارافین درمانی بسیاری از دردهای مفاصل و عضله ها را کاهش داده و علائم اگزما، پسوریازیس، آرتروز و یا بیماری های دیگر را کاهش می دهد. گویا سابقه این روش به زمان رومیان باستان برمی گردد و آنها از پارافین برای بهبود پوست بهره می بردند. مزایای این روش به دو دسته تقسیم می شود: مزایای درمانی که شامل تسکین دردهای مفاصل و عضلات و مشکلات پوستی می شود و مزایای آرایشی که شامل شادابی و لطافت هرچه بیشتر پوست می گردد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید