120 هزار بیمار دیالیزی در  کشور وجود دارد

 مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران گفت: هم اکنون 120 هزار بیمار دیالیزی، پیوندی و دچار نارسایی کلیه در کشور وجود دارد که به طور مستمر تحت درمان هستند و خدمات مورد نظر را دریافت می کنند.

داریوش آرمان شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاح مجهزترین بخش دیالیز خیر ساز شمالغرب کشور در زنجان افزود: متاسفانه شاهد رشد 15 تا 20 درصدی شمار مبتلایان به بیماری های حاد کلیوی در کشور هستیم و به عبارتی از هر چهار نفر یک نفر مستعد ابتلا به این نوع بیماری است.
وی اظهار داشت: برای پیشگیری از این بیماری باید کنترل های لازم و آموزش نکات پیشگیرانه به مردم سراسر کشور را در اولویت قرار داد چرا که هم اکنون حدود 70 درصد علت ابتلا به بیماری های حاد کلیوی دیابت و فشار خون است و حدود 25 میلیون ایرانی درگیر فشارخون، دیابت و یا بیماری پیش دیابتی هستند.
این مسئول ادامه داد: مطالعات نشان می دهد کلیه بیش از دیگر اعضای بدن دچار آسیب می شود و در این میان رسانه های گروهی باید همگام با متولیان حوزه سلامت برای سلامت خانواده و جامعه تلاش کنند.

بیمار دیالیزی
وی اضافه کرد: هزینه راه اندازی هر تخت دیالیزی بین یک میلیارد و 200 تا 1.5 میلیارد تومان در کشور براورد شده و این در حالی است که هم اکنون با کمبود سه تا چهار هزار دستگاه دیالیز در کشور مواجه هستیم.
آرمان افزود: در زمان حاضر بسیاری از بیماران دیالیزی برای دریافت خدمات دیالیزی باید 200 کیلومتر راه طی کنند و این درحالی است که برخی از بیماران نقاط محروم فقط با مبلغ یارانه روزگار می گذرانند.
وی بیان کرد: امروزه سه یا چهار بیمار دیالیزی یا پیوندی در خانواده ها وجود دارد که نیازمند دریافت خدمات درمانی هستند و درحالی که در صورت توجه به نشانه های این بیماری می توان از ابتلای به آن جلوگیری کرد.

این مسئول ادامه داد: این بیماری در ایران روند صعودی به خود گرفته درحالی که در کشورهای دیگر روند آن نزولی است.
وی ابراز کرد: تغذیه نادرست، بی تحرکی، جدی نگرفتن دیابت و فشار خون از علل بروز این بیماری محسوب می شود در حالیکه حتی بسیاری از افراد حاضر نیستند برای یکبار هم که شده نسبت به تست قند و فشار خون خود مبادرت کنند.
آرمان افزود: با یک بار اندازه گیری فشار خون و آزمایش خون ساده می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری و به عنوان سفیر سلامت این مهم را به دیگران نیز گوشزد کرد.

وی اظهار داشت: بررسی و تحقیقات نشان می دهد نیمی از بیماران دیابتی و فشار خون از بیماری خود مطلع نیستند و تنها 20 درصد نیم دیگری که از بیماری خود آگاهی دارند نسبت به درمان های لازم اقدام می کنند.
این مسئول ادامه داد: از 20 درصد اعلام شده نیز عده ای در ادامه راه، درمان را رها می کنند.

وی خاطرنشان کرد: روزانه 10 میلیارد تومان هزینه دیالیز در کشور است که با این ملبغ می توان ساختمان و مراکز فرهنگی متعددی ساخت.
مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران ادامه داد: بزرگترین مرکز دیالیز غیر دولتی غرب کشور در زنجان با دستان توانمند خیرین به بهره برداری رسید.
وی اظهار داشت: شهر زنجان با این اقدام ارزشمند برگ زرین دیگری را به تاریخ استان اضافه کرد و این مهم نمود دیگری از جنس خواستن مردم این استان بود.
بزرگترین مرکز دیالیز زنجان با 30 تخت استاندارد تجهیز شده است و ماهانه ظرفیت پذیرش 200 بیمار را دارد.
برای تجهیز و ساخت مرکز دیالیز خیرساز کشور در این استان چهار میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه شده است که با احتساب هزینه های کنونی رقم بسیار بالایی را شامل می شود.
 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید