درمان ترک پوستی را با روش های متعددی می توان انجام داد که از میان روش ها، لیزردرمانی یکی از روش های مؤثر و پرکاربرد است. تانما در این مطلب قصد دارد از درمان ترک های پوستی با لیزر برایتان بگوید با ما همراه شوید

ترک های پوستی یا استریا چیست؟

ترک پوست یا استریا، خطوط تقریباً فرو رفته پوستی است که بیشتر در نواحی تحت کشش به وجود می آید. این عـارضه بسیار شایع است و در بسیاری از زنان در سنین جوانی، در دوران بارداری و یا به دلیل چاق و لاغر شدن مشاهده می شود.این خطوط در ابتدا برجسته و قرمز رنگ هستند اما به تدریج صاف شده و به رنگ سفید در می آیند.

ترک های پوستی اغلب در نواحی شکم، سینه (به ویژه پس از شیردهی)، باسن و ران ها مشاهده می شوند. افراد چاق، خانم های باردار، افراد با رشد سریع جسمی در دوران بلوغ و افراد مبتلا به برخی بیماری های غدد درون ریز (پرکاری غده فوق کلیوی) مستعد این اختلال هستند.

مزایا معایب و نحوه درمان ترک پوستی با لیزر

درمان ترک پوستی با لیزر

درمان ترک های پوستی با لیزر فرنکشنال co2

بازسازی پوست با لیزر فرکشنال، یک فناوری استاندارد طلایی برای درمان ترک های پوست است، که ظاهر ترک (خط و خطوط) پوست را تا ۸۰٪ کمرنگ می کند. لیزر فرکشنال، با از بین بردن سلول های آسیب دیده پوست توسط پرتوهای لیزر میکروسکوپی، موجب جوانسازی پوست می شود.

این عمل موجب تحریک روند درمان طبیعی و تجدید سلول های پوست سالم می شود. مزیت لیزر فرکشنال این است که دقیقاً می تواند پوست آسیب دیده را مورد هدف قرار دهد، بدون آنکه به پوست اطراف آن ناحیه، آسیبی وارد سازد. این ویژگی، راحتی بیمار را افزایش می دهد و سبب بهبودی سریع بیمار می گردد.

نحوه لیزر درمانی ترک پوستی

در این روش، لایه های نازک پوست در اطراف ترک ها با استفاده از یک پرتو نور برداشته می شود. لیزر اکسایمر برای این روش منحصربه فرد است. در این روش نیز مانند دیگر روش های لیزر به جای سوزاندن یا بریدن نواحی آسیب دیده پوست، از نور لیزر ماوراءبنفش با انرژی بالا برای تخریب پیوندهای مولکولی در بافت پوست استفاده می شود، که موجب می گردد که بافت پوست در فرآیندی به نام سایش تجزیه گردد. پس از تکمیل فرآیند، ناحیه درمان شده به سرعت بهبود می یابد، لایه های جدید پوست سالم تشکیل می شود که این امر باعث ناپدید شدن ترک ها و تشکیل پوستی سالم و نو می گردد.

مزایای لیزردرمانی ترک پوستی

 • پوستی بهتر، نرم و صاف بدون جراحی
 • مدت کم (یا فاقد) دوره بهبودی پس از درمان
 • بهبود ظاهر پوست
 • قابل تحمل بودن جلسات درمان

معایب لیزردرمانی ترک پوستی

استفاده از لیزرهای زخم كننده مثل CO2 برای درمان ترک های پوستی چندان مناسب نیست زیرا اگر به صورت عمیق استفاده شود باعث تغییر رنگ پوست می شود كه تا مدت های طولانی آثار آن بجا می ماند و ظاهر پوست را از قبل بدتر می كند.

مزایا معایب و نحوه درمان ترک پوستی با لیزر

معایب لیزردرمانی ترک پوستی

عوارض لیزردرمانی ترک پوستی

رفع ترک های پوستی با لیزر، همانند هر روش درمانی دیگر، عاری از خطر نمی باشد. از آنجا که لیزر دارای توانایی سایش پوست می باشد، انجام ناصحیح این روش می تواند باعث ایجاد آسیب بافتی سطحی شود. به همین دلیل، شما باید متخصص پوست خود را با دقت انتخاب کنید.

همیشه این خطر وجود دارد که ترک های شدید با درمان لیزر به طور کامل برطرف نشوند. همچنین خطر ایجاد تاول و سایر واکنش های منفی به درمان وجود دارد، اما این عوارض موقت هستند و تهدیدکننده زندگی نمی باشند.

همچنین عوارض جانبی دیگر درمان ترک پوست با لیزر، شامل قرمزی موقت، خارش، تورم، تاول، کبودی، قرمزی طولانی مدت، روشن یا تیره شدن رنگ پوست در محل درمان است که معمولاً تا چند روز طول می کشد. خطر عفونت در محل درمان نادر است.

افراد مناسب لیزر درمانی ترک پوستی

لیزر درمانی برای تمام افراد دارای ترک (خط و خطوط) پوست در شکم، شانه، ران، باسن مناسب است.

افرادی که شرایط زیر را دارند، لیزردرمانی برایشان مناسب است

 • نوسانات هورمونی و رشد سریع در دوران بلوغ
 • بارداری و زایمان
 • افزایش و کاهش وزن ناگهانی
 • عضله سازی شدید به علت بدن سازی و وزنه برداری
 • استفاده از استروئیدهای افزایش دهنده عملکرد توسط ورزشکاران و بدنسازان
مزایا معایب و نحوه درمان لیزردرمانی ترک پوستی

افراد مناسب برای لیزردرمانی ترک پوست

افراد نامناسب لیزردرمانی ترک پوستی

 • افراد جوانی که هنوز در مرحله فعال جوش دوران بلوغ (آکنه) می باشند.
 • افرادی که پوست بسیار تیره دارند (به علت داشتن رنگدانه های فراوان پوستی و خطر تغییر رنگ پوست پس از لیزر)
 • افرادی که بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و لوپوس دارند و با تحریک پوستشان ممکن است بیماریشان عود نمایند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید