درمان جای جوش صورت با لیزر یکی از معروف ترین روش ها برای از بین بردن اسکار های پوستی یا ( جای جوش ) است.جای جوش مانند خود جوش صورت مخرب زیبایی فرد است و پوشاندن و مخفی کردن آن به همان اندازه دشوار است. ولی نگران نباشید با پیشرفت تکنولوژی همه چیز قابل درمان شده است.ما در این قسمت از تانما هرآنچه که باید شما در مورد درمان جای جوش با لیزر را بدانید جمع آوری کرده ایم.

اسکار یا جای جوش چیست

هنگامی که پا به سن بلوغ میزاریم، جوش ها کم کم روی صورت و بدن ما ظاهر میشن. دست زدن به این جوش ها و ترکوندنشون میتونه دلیل خوبی برای به جا موندن جای جوش روی پوست باشه. از اونجایی که خیلی از ما نتونستیم جلوی خودمان را بگیریم ، الان متاسفانه با مشکل جای جوش ( اسکار ) مواجه هستیم.

دست کاری کردن این جوش ها باعث به وجود آمدن فرو رفتگی هایی روی سطح پوست و یا تیرگی و لک در جای جوش می شه. روش های مختلفی برای درمان این اسکار ها وجود داره. روش هایی مثل استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی و یا استفاده از روش های خانگی. نکته ای که وجود داره این هست که ما دنبال کوتاه ترین و موثر ترین روش میگردیم. روشی مثل لیزر جای جوش صورت.

درمان جای جوش

اسکار یا جای جوش چیست

درمان جای جوش با لیزر

استفاده از لیزر برای رفع جای جوش یک روش غیر تهاجمی هست که جایگزین مناسبی برای روش هاییه که به جراحی نیاز دارن.لیزر برای رفع جای جوش و اسکار به این شکل عمل میکنه که نور و اشعه لیزر بسته به عمق عارضه تا حد مشخصی به پوست تابیده میشه و نفوذ میکنه. با این روش تحریک کلاژن سازی توی اون ناحیه بدون آسیب رسوندن به پوست اطرافش، باعث ایجاد سلول های جدید و پر شدن فرورفتگی ها و جای جوش ها میشه.

نکته

درسته که لیزر جای جوش صورت ، یک روش سریع برای درمان جای جوش ها به حساب میاد اما نباید انتظار داشته باشید بعد از یک جلسه ، معجزه اتفاق بیوفته.

از بین رفتن اسکارها زمان میبره و اگر میخواهید از این روش برای رفع اونها استفاده کنید ، باید صبور باشید. علاوه بر این مورد هزینه جلسات رو در نظر داشته باشید چون علاوه بر سریع بودن، یکی از گرون ترین روش های درمانی هم هست.

لیزر برای رفع جای جوش و لک

به کمک لیزر می توان فرورفتگی های ناشی از جوش و لکه هایی که بعد از جای جوش باقی میماند را درمان کرد.جالب اینجاست 90 درصد افراد مراجعه کننده برای از بین بردن جای جوش و لک به روش لیزر خانم ها هستند. البته بی شک به این دلیل است که خانم ها همیشه دوست دارن زیبا باشند و هرچیزی که باعث خلل در زیباییشان را داشته باشد دغدغه ی رفع آن را دارند.

درمان جای جوش

لیزر برای رفع جای جوش

مراحل درمان جای جوش با لیزر

مرحله اول سابسیژن

در عمل سابسیژن، سوزنی با لبه تیز برای بریدن اتصال های جای جوش ایجاد کننده فرو رفتگی در سطح پوست وارد پوست می شود.

در این روش درمان آکنه و از بین بردن جای جوش از سوزن نوکور با گیج ۱۸ استفاده می شود. سوزن نوکور، سوزن خاصی است که نوک باریک و لبه تیز دارد و به کمک آن، لایه دوم پوست (درمیس) بریده می شود. پس از تعیین نوع درمان رفع جای آکنه ، این ناحیه علامت گذاری می شود و با کرم بی حس کننده موضعی و تزریق لیدوکائین موضعی بی حس می شود.

سوزن نوکور با زاویه ۸۰ درجه وارد پوست می شود و با حرکت ضربه ای به جلو و عقب و با حرکت “برف پاک کنی” به چپ و راست جای جوش های لایه میانی پوست که سطح پوست را به پایین می کشد بریده می شود.

سابسیژن ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد، اما نهایت تلاش به کار برده می شود تا ناحیه مورد نظر پیش از ورود سوزن بی حس شود. اکثر بیماران به جز درد سوزن بی حسی هیچ چیز دیگری احساس نمی کنند.سابسیژن عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

بیمار گاهی پس از سابسیژن با کبودشدگی و درد مواجه می شود و در صورت شکافته شدن رگ نیز خون زیر پوست جمع و لخته (تشکیل هماتوم ) می شود، که البته شبیه کبودشدگی است و تنها تفاوت شان طولانی تر شدن زمان رفع هماتوم است. خطر بروز عفونت یا درد مزمن نیز بسیار پایین است.

سابسیژن عملی نیست که در یک نوبت به طور کامل انجام شود. پس از چند بار تکرار شدن درمان جای جوش صورت ، انتظار می رود که جای جوش به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد بهبود یابد. سابسیژن بهترین نتیجه را زمانی به دست می دهد که در کنار دیگر روش های درمان جای جوش، مانند پرکننده ها و بازسازی و تجدید سطح با لیزر CO2 به کار برده شود.

اکثر بیماران به ۲ تا ۶ جلسه درمان جوش با سابسیژن نیاز دارند. بیمار می تواند پس از جلسه سوم از پرکننده ها برای پر کردن جای جوش استفاده کند یا مستقیماً از بازسازی با لیزر بهره بگیرد.

مزایای این روش رفع جای جوش عبارتست از

 • بستری نشدن و عدم نیاز به استراحت
 • حداقل خطرات و عوارض
 • کاهش جای جوش های با شکل بشقابی و با پایه گسترده
 • مکمل دیگر روش ها و رویکردهای درمانی

مرحله دوم پیلینگ یا لایه برداری پوست با تری کلرو استیک اسید(TCA)و۹۰%

لایه بردارهای شیمیایی برای از بین بردن جای جوش و ناراحتی های پوستی متعدد دیگری مانند پیگمنتیشن، چروک و لکه و رفع سیاهی زیر بغل مفید هستند. لایه بردار شیمیایی جای جوش لایه های بیرونی پوست مرده را پوسته پوسته می کند تا پوست جدید سالمی با رنگ بهتر آشکار شود.

از لایه بردارهای شیمیایی برای رفع جای جوش صورت و همچنین برای درمان نقطه ای جای جوش روی قفسه سینه، گردن یا پشت بدن استفاده می شود.

مزیت اصلی بهره گیری از لایه بردار شیمیایی این است که علاوه بر رفع اسکار جوش، منافذ بسته کاهش می یابند، نقاط پیگمنتیشن مقاوم محو می شوند و بافت پوست بهبود می یابد. به علاوه لایه برداری شیمیایی به اندازه روش های درمانی دیگری مانند لیزر دردناک نیست.

لیزر تیرگی کشاله ران برای روشن کردن پوست تیره غدد چربی و زیر بازو استفاده می شود. این لیزرها رنگ دانه ها را هدف قرار می دهند و پوست را روشن تر می کنند. با این حال، قبل از رسیدن به نتایج مورد نظر، بین سه تا چند جلسه درمانی نیاز است.

چند لایه بردار شیمیایی برای درمان جای جوش در دسترس اند که از نظر قیمت، مواد اولیه به کار برده شده و شدت درمان متفاوت اند.

 • لایه بردار بتا هیدروکسی اسید (BHA)
 • جسنر
 • آلفا هیدروکسی اسید (AHA)
 • فنول و TCA از لایه بردارهای شیمیایی رایج محسوب می شوند.

فنول و TCA مؤثرترین لایه بردار جهت رفع جای جوش به شمار می روند، اما حتماً باید تحت نظارت پزشک مجرب به کار برده شوند.

ناحیه مورد نظر پیش از استفاده از فنول و TCA کاملاً پاک می شود؛ جلسه درمانی TCA حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

پزشک معمولاً توصیه می کند تا به منظور حصول بهترین نتیجه دو جلسه لایه بردای با TCA انجام شود.

بیماران پس از هر جلسه درمانی استفاده از لایه بردار AHA معمولاً با عوارض جانبی ای مانند قرمزی، پوسته پوسته شدن و خشکی پوست مواجه می شوند، اما این عوارض جوانبی معمولاً ملایم اند و مانعی بر سر راه انجام فعالیت های معمول روزانه به شمار نمی روند. نتایج بلندمدت درمان با لایه بردار شیمیایی معمولاً مناسب هستند؛ پوست صاف تر می شود و کاهش یا رفع جای جوش، آکنه و لک از نتایج بلندمدت استفاده از لایه بردار TCA محسوب می شوند.

مرحله سوم درمان لیزر فراکشنال (فرکشنال)

درمان با لیزر فرکشنال یکی از روش های غیرتهاجمی برای درمان جای جوش است که نیازی به استراحت وبستری شدن ندارد و عمل ساده ای با ناراحتی بسیار خفیف است که معمولاً جای جوش را تا حد زیادی از بین می برد.

علاوه بر درمان جای آکنه و جوش از لیزر برای کاهش چروک و خطوط ظریف روی پوست و رفع سیاهی زیر بغل استفاده می شود. این روش معمولاً برای تمام پوست ها مناسب است. در درمان با لیزر از پالسی با نور شدید استفاده می شود که می تواند به لایه به لایه پوست نفوذ کند. نور لیزر تولید کلاژن و تجدید سلولی را به طور همزمان تحریک می کند و پوست را سفت می کند. سپس لایه آسیب دیده پوست برداشته می شود تا به این وسیله لایه های سالم زیرین پدیدار شوند.

این درمان جای جوش صورت ، بسته به اندازه ناحیه تحت درمان، نهایتا یک ساعت طول می کشد. بیمار، برخلاف عمل های جراحی، می تواند فوراً فعالیت های معمول را پس از لیزر درمانی دنبال کند. هنگام آماده سازی، صورت بیمار کاملاً تمیز می شود و پیش از شروع درمان به بیمار محافظ چشم داده می شود.

این عمل معمولاً با بی حسی موضعی (تزریق داروی بی حسی در محل تحت درمان) انجام می شود. پزشک متخصص پوست پس از تأثیرگذاری داروی بی حسی از لیزر مخصوص برای بازسازی پوست استفاده می کند. با بهره گیری از پرتو کنترل شده نور لیزر، لایه های بیرونی پوست تبخیر می شوند و در نتیجه پوست صاف تر و جوان تر زیرین آشکار می شود.

همان طور که لایه های قدیمی پوست برداشته می شوند، رشد سلول های جدید تحریک می شود. عمل بازسازی پوست با لیزر فراکشنال معمولاً ۳۰ تا ۴۵ دققیه طول می کشد. پزشک به بیمار کمک می کند تا به خوبی برای این عمل آماده شود و به این ترتیب بهترین نتیجه ممکن در درمان جای جوش به دست آید.تعدا جلسات مورد نیاز برای لیزر درمانی رفع جای زخم سه تا چهار جلسه می باشد .

ضمن اینکه مراکز درمانی با خرید دستگاه لیزر پوست متنوع به صورت سفارشی، بسته به محل و جنس و ظاهر پوست و مو آن ناحیه، لیزر مناسب را انتخاب می کنند که با پوست و موی آن ناحیه سازگار باشد و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید.

درمان جای جوش

مراحل درمان جای جوش با لیزر

انواع جای جوش

جای جوش چکشی (درصد شیوع بالا و رایج)

جای جوش چکشی فرورفتگی های عمیق با عرض کمتر از ۲ میلی متر است که روی پوست پخش می شوند و در نتیجه این گونه به نظر می آید که چکش یا یخ شکن چند نقطه از پوست را سوراخ کرده است.

جای جوش واگنی (درصد شیوع بالا و رایج)

جاهای جوش واگنی به صورت مثلثی و دارای لبه های عمودی تیز هستند و به جای آبله مرغان شباهت دارند. این گونه جای جوش می تواند سطحی یا عمیق باشد، و غالباً روی گونه ها و شقیقه ها به چشم می خورند.

جای جوش دره ای شکل (درصد شیوع بالا و رایج)

جای جوش دره ای شکل پی آمد آسیب دیدن زیر سطح پوست است که به پوست ظاهری موج مانند می دهد. این نوع جای جوش معمولاً گسترده و سطحی است.

جای جوش هایپرتراپیک یا برجسته (درصد شیوع پایین)

جای جوش هایپرتراپیک برجسته و برآمده است و معمولاً بیشتر روی پشت بدن و قفسه سینه به چشم می خورد، البته بروز آن روی گردن و صورت نیز بعید نیست. این ضایعات پوستی حاصل از جوش یا آکنه شدید (کیست یا برآمدگی) معمولاً از محدوده زخم اولیه فراتر نمی روند و به مرور زمان کوچک تر می شوند.

هایپرپیگمنتیشن (این نقاط جای جوش نیستند.)

از اصطلاح هایپرپیگمنتیشن برای اشاره به نقاط قرمز یا تیره ای استفاده می شود که پس از بهبود جوش یا کورک به جا می مانند. این نقاط، که خال یا لکه نیز نامیده می شوند، جای زخم و جوش نیستند، اما غالباً چون چند ماه یا حتی چند سال طول می کشد تا برطرف شوند، به اشتباه جای زخم یا جوش دانسته می شوند.

درمان جای جوش

انواع جای جوش

مزایای درمان جای جوش با لیزر

لیزردرمانی برای جای جوش ها می تواند ظاهر اسکارها را کاهش دهد. در واقع با تمرکز نور در لیزر درمانی هم لایه ای از پوست برداشته می شود، هم سلول ها پوست تحریک می شوند که سلول های جدید بسازند و سلول های آسیب دیده را پوشش دهند.

 • این روش نیاز به بیحسی پوست دارد. گاهی اوقات سدیشن هم نیاز می باشد.
 • درمان لیزر اسکارها کاملا سرپایی می باشد. پس باید فقط توسط یک درماتولوژیست یا متخصص پوست در یک کلینیک پوست و زیبایی صورت گیرد.
 • لیزردرمانی با نور متمرکزی که دارد، بخش های آسیب دیده بدن را درمان می کند.
 • لیزردرمانی در ضمن برای از بین بردن جای جوش و آکنه بسیار مناسب است.
 • با لیزر پوست مرده از بین می رود و اسکارها ناپدید می شوند. از جمله(جای زخم,جای سوختگی,جای آکنه)
 • به خاطر این روش که شامل گرما و نور می باشد، پزشک در صورت حساسیت شما به نور، انجام نمی دهد.
 • لیزردرمانی اسکارها، در واقع آن ها را ناپدید نمی کند. به جای آن، می تواند جای جوش را خیلی کمرنگ تر کند.
 • بدن با انجام این پروسه جای زخم را ترمیم می کند.
 • در واقع یک لایه ای روی زخم شکل می گیرد و از آلودگی ها محافظت می کند.
 • گاهی اوقات یک پوست به شکل خود به خود شکل می گیرد. بسته به عمق زخم، اسکار اغلب بعد از پوسته شدن می افتد.
 • این جای جوش ها با نور به مرور زمان کم می شوند.
 • زمانی که جای جوش دائمی می شود، لیزردرمانی می تواند برای پاکسازی لایه رویی سطح آسیب دیده پوست استفاده شود.
 • اساسا پوست با بهبودی اش نرم می شود.
 • این لیزرها روی عروق خونی در بافت جای جوش متمرکزند و قرمزی را کاهش می دهند.
درمان جای جوش

مزایای درمان جای جوش با لیزر

معایب درمان جای جوش با لیزر

معایب این روش از جمله شامل درد، تورم، قرمزی، و سوزش موقتی می باشد. این عوارض معمولا بعد از یکی دو روز از بین می روند.

هیچ عوارض خاص دیگری ندارد. تا ۳ الی ۱۰ روز بعد از انجام لیزر کاملا بهبود پیدا می کند.

عوارض درمان جای جوش با لیزر

هیچ کدام از اختراعات بشر کامل و بدون نقص نیستند. این موضوع درمورد لیزر جای جوش هم صدق میکنه.این که لیزر تا چه اندازه ای میتونه روی پوست شما عوارض به جا بگذاره، به نوع پوست شما، میزان ضخامت اسکار و آکنه و همینطور میزان تخصص پزشک معالج شما بستگی داره. با این وجود برای از بین بردن جای جوش با لیزر، تا الان عوارض زیادی گزارش نشده . اما به صورت کلی میشه گفت این عوارض ، شامل 4 مورد زیر هستن

 • قرمزی پوست
 • احتمال خارش پوست در حین درمان و بعد از اون
 • تورم و بروز کبودی در ناحیه درمان با لیزر
 • امکان سفید شدن و یا سیاه شدن غیر معمول بخشی از پوست که لیزر شده

البته این عوارض معمولا موقتی هستن و در صورت رعایت منظم مراقبت های پوستی بعد از لیزر درمانی به مرور برطرف خواهند شد.

درمان جای جوش

معایب درمان جای جوش با لیزر

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال یا فراکسل یک روش جدید جوان سازی پوست صورت است که در درمان لک صورت ، از بین بردن جای جوش و رفع ترک پوست به کار می رود.

این روش لیزر صورت در تمام مراکز زیبایی درمانی دنیا در حال انجام است. به طور مثال کلینیک epionebh در بورلی هیلز آمریکا از لیزر فرکشنال استفاده می کند. نتیجه این لیزر قابل مقایسه با پیکسل ها در تصاویر دیجیتال است، چرا که در نقاط کوچک پوست تحت درمان، سلول های قدیمی نابود شده و با عناصر جدید و سالم جایگزین می شوند.

در لیزر فرکشنال co2 یا فراکسل ، نور لیزر به تعداد زیادی شعاع های کوچکتر نور تقسیم می شود. این پرتو های کوچک نور به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کنند. سپس پوست بوسیله این پرتوهای کوچک نور، پوست جدید را جایگزین پوست آسیب دیده می کند. گرمای لیزر نیز سبب کاهش کلاژن موجود در پوست شده و درنتیجه باعث تولید کلاژن جدید در پوست می شود.

با استفاده از روش لیزر فرکشنال می توان با شدت انرژی کمتر، ایمن تر و سریع تر از سایر لیزر های درمانی، پوست را درمان نمود. در نتیجه، بیماران می توانند روشی بدون ریسک و نگرانی را انجام داده و به جوانسازی پوست خود دست یابند. دستگاه لیزر فرکشنال این مرکز ۲۰۱۷ بوده و همچنین دارای تاییدیه FDA آمریکا است.

درمان جای جوش

لیزر فرکشنال

بهترین سن برای لیزر جای جوش

افرادی که سنشون از بلوغ گذشته باشه، در بیشتر مواقع دیگه جوش نمی زنن و باید دنبال برطرف کردن جای جوش های قدیمی خود باشن. افرادی که سن بلوغ رو پشت سر گذاشتن، بهترین گزینه ها برای برطرف کردن جای جوش با استفاده از لیزر هستن.

اگر شما هنوز در سنی هستین که پوستتون جوش میزنه و یا به هر دلیلی روی صورتتون جوش ها رو میبینید، باید در مرحله اول اقدام به درمان جوش های صورتتون کنید. در صورتی که با وجود داشتن جوش ، اقدام به استفاده از لیزر کنید ،ممکن هست شرایط رو از چیزی که هست بدتر کنید.

اقدامات لازم قبل از لیزر جای جوش

اگر تا این بخش از مقاله تانما ، به این نتیجه رسیدین که لیزر کردن جای جوش ها میتونه برای شما مفید باشه، بهتون پیشنهاد میکنیم حتما اقدامات قبل از لیزر کردن پوست رو هم مطالعه کنید. مطالعه این بخش میتونه به شما کمک کنه تا پوستتون رو برای گرفتن نتیجه بهتر آماده کنید.

حتما قبل از لیزر درمانی، یک جلسه مشاوره با پزشک ترتیب بدین و درباره توقعاتتون از لیزر جای جوش صورت رو مطرح کنید و در مورد سوابق پزشکیتون و هر سوالی که در این زمینه براتون پیش میاد صحبت کنید.

پزشک میتونه با شنیدن صحبت های شما ، نتایج لیزر درمانی رو برایتون پیش بینی کنه و بهتون توضیح بده. شما هم تصورات واقع گرایانه تری نسبت به لیزر درمانی پیدا میکنید. بعضی از مشکلات پوستی هستن که فقط با جراحی قابل درمان اند و هزینه کردن برای لیزر توی این موارد کار بیهوده ای هست.

علاوه بر مشورت با پزشک لازمه 2 هفته قبل از لیزر مصرف کرم ها و داروهایی که منجر به التهاب میشن رو قطع کنید. همینطور به هیچ عنوان پوستتون رو برنزه نکنید. آزمایش های هورمونی قبل از اقدام به لیزر هم میتونه تعیین کنه که شما به چند جلسه لیزر درمانی احتیاج خواهید داشت.

درمان جای جوش

اقدامات لازم قبل از لیزر جای جوش

اقدامات لازم بعد از لیزر جای جوش

همونطور که قبل از لیزر جای جوش صورت نیاز هست که یک سری اقدامات رو انجام بدید، بعد از لیزر جای جوش صورت هم اقداماتی وجود دارن که باید اونها رو رعایت کنید. این موارد عبارتند از

 • تا 1 هفته یا 10 روز بعد از لیزر از کرم های آرایشی روی پوست صورت به خصوص توی نواحی لیزر شده استفاده نکنید.
 • 2 هفته بعد از لیزر درمانی برای معاینه دوباره به پزشک معالجتون مراجعه کنید.
 • تا زمانی که التهاب ناشی از لیزر به طور کامل برطرف نشده،از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید دوری کنید.
 • فواصل زمانی توصیه شده توسط پزشک رو برای جلسات درمانی بعدی رعایت کنید و داروهایی که ما بین این جلسات توسط پزشک تجویز میشن رو به صورت منظم استفاده کنید تا نتایج نهایی لیزر به بهترین شکل ممکن اتفاق بیوفته.

موارد بالا نکات اصلی هستن که باید رعایت کنید. با این وجود اگر پزشک معالج شما دستوراتی متفاوت با موارد بالا رو برای شما عنوان کرد، حتما اونها رورعایت کنید. دلیل این موضوع اینه که ، نوع پوست هر شخص با شخصی دیگه متفاوت هست و ممکنه چیزی که برای شما مناسبه برای یک فرد دیگه مناسب نباشه.

درمان جای جوش

اقدامات لازم بعد از لیزر جای جوش

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید