هر فردی در هر موقعیت شغلی ممکن است گاهی به پایین ترین نقطه زندگی خود برسد و در این میان دچار افسردگی و استرس شود و در نهایت روزهای خود را با بی حوصلگی پشت سر بگذارد . درمان افسردگی هایی که خیلی جدی به نظر نمی رسند چند روزی بیشتر طول نمی کشد و شما می توانید با استفاده از روش های بسیار ساده به درمان افسردگی و یا درمان استرس خود بپردازید . اضطراب دارید ، نگرانی دارید ، هراسانید ، ضربان قلبتان تند میزند ، ذهنتان تصاویر خوبی ندارد و یا در هر حالتی دچار مشکلاتی هستند که مربوط به افسردگی و استرس شما می شود ، نیازی به نگرانی نیست چرا که در اینجا می توانید به راحتی به درمان افسردگی و درمان استرس خود بپردازید .

روش های درمانی خانگی برای استرس و افسردگی

اگر در میان خانواده شما ، فردی وجود دارد که در دچار افسردگی شده است و در این مورد حرفی نمی زند ، بهتر است به سراغ او بروید و با دانستن زمان شروع افسردگی پیامدهای آن را چک کنید . از جمله فعالیت هایی که میتوان برای درمان افسردگی انجام داد ، رفتن به یک کلاس ورزشی و فعالیت بدنی شدید نظیر پیاده روی در خیابان هایی است که احساس خوبی نسبت به آن پیدا می کنید . البته نوشتن نیز می تواند در وجود شما تاثیر قابل توجهی بگذارد .

درمان افسردگی

درمان افسردگی

گلبرگ گل رز خواص بسیاری دارد و یکی از این خواص در درمان افسردگی دیده می شود . شما می توانید ۲۵ الی ۳۰ گلبرگ گل رز تازه را در آب بریزید و به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید و سپس گوشه ای بگذارید تا خنک شود و به آن شکر اضافه کنید . این مخلوط را دو یا سه بار در روز بنوشید . این درمان خانگی به راحتی می تواند شما را از شر و افسردگی رها کند .

برای درمان استرس شما بابونه کمک فراوانی می کند . اگر عصبی هستید و دلهره دارید یک فنجان چای بابونه به شما کمک می کند تا آرام بگیرید . ترکیبات موجود در گیاه بابونه اثراتی نظیر دارویی والیوم دارد . همچنین شما می توانید از مکمل بابونه استاندارد همراه با گل های خشک شده بابونه ، استفاده کنید . با توجه به مطالعاتی که در دانشگاههای فیلادلفیا صورت گرفته است بیماران مبتلا به اختلال اضطراب به مدت ۸ هفته مکمل بابونه مصرف کردند و مشاهده شد که در مقایسه با بیمارانی که شبه دارو مصرف کرده بودند ، علائم اضطراب شان تا حد زیادی کاهش پیدا کرده بود .

استرس کاری و درمان آن

استرس کاری و درمان آن

قدم زدن غصه خوردن در خانه شما را افسرده تر می کند پس بهتر است از خانه بیرون بزنید و کاری را که دوست دارید انجام دهید . می توانید پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید . به دوستان خود سر بزنید . شطرنج بازی کنید . مطالعه کنید و یا به فعالیت های پر جنب وجوش رو بیاورید . این گونه فعالیت ها در کنار دمنوش های مناسب می تواند به درمان افسردگی شما کمک کند .

زعفران یک درمان خانگی افسردگی است . این ماده سطح سروتونین را در مغز افزایش میدهد و در نتیجه می تواند افسردگی های خفیف را درمان کند . این گیاه یک چاشنی خوشمزه برای تهیه غذا و خوراکی است و شما میتوانید با اضافه کردن آن به غذا و مصرف طور منظم از افسردگی پیشگیری کنید .

ممکن است شما هم شنیده باشید که راهب های ژاپنی مدت ها مدیتیشن می کنند و این در حالی است که کاملاً هوشیار هستند و در عین حال آرامش خود را حفظ می کنند . یکی از دلایل مدیتیشن آرامش آنها وجود اسید آمینه موجود در چای سبز است که ال تنانین نام دارد . پژوهش ها نشان می دهد که این ماده به کاهش ضربان قلب و پایین آوردن فشارخون کمک فراوانی می کند و اضطراب را کاهش می دهد . در یک پژوهش محققان دریافتند زمانی که ۲۰۰ میلی گرم ال تنانین را به افراد تجویز کردند و آنها را در مرز اضطراب قرار دادند ، آنها در حین انجام آزمایش آرام تر و بسیار متمرکزتر بودند و برای دریافت ال تنانین کافی ، لازم است تا چای سبز را به مقدار زیاد بنوشید و مصرف حداقل پنج و حداکثر ۲۰ فنجان به شما کمک فراوانی خواهد کرد .

درمان استرس

درمان استرس

گل رازک دارای اسانس فراری است که از آن در آروماتراپی یه همان رایحه درمانی می توان استفاده کرد و شما می توانید گل رازک را در بالش خود قرار دهید . این گیاه بسیار تلخ است و معمولاً از آن در چای استفاده نمی کنند ، مگر اینکه با بابونه مخلوط شده باشد. رازک اغلب همراه با یک گیاه سنبل الطیب به عنوان ترکیب آرامبخش برای خواب راحت استفاده می شود و اگر پزشک شما برایتان داروی آرامبخش و خواب آور تجویز کرده است و آن را مصرف می کنید ، از گیاهان آرامش بخش استفاده نکنید و در این خصوص از پزشک خود کمک بگیرید .

یک فنجان قهوه می تواند روز شما را پر طراوت و با نشاط بکند . دقت کنید که کافئین موجود در قهوه به بهبود دهنده خلق و خوی کمک کرده و سبب می شود تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید . یک یا دو فنجان قهوه در روز افسردگی خفیف را از بین می برد اما اجازه ندهید که مصرف شما از دو فنجان بیشتر شود چرا که در غیر این صورت ممکن است سبب افزایش افسردگی گردد .

اگر در یک موقعیت استرسی قرار گرفتید تنفس آرام و عمیق می تواند در کاهش استرس به شما کمک کند . همراه با تنفس عمیق اکسیژن بیشتری وارد بدن می شود که می تواند منجر به آرامش ذهن و بدن شود . روزانه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه تنفس آهسته و عمیق به خوبی به جلوگیری از استرس کمک می کند . تنفس آهسته می تواند به شما کمک کند تا فکر بهتری داشته باشید و راه حل های بهتری برای مقابله با استرس انتخاب کنید . هنگامی که شما تحت استرس قرار دارید ، در جایی آرام و راحت دراز بکشید ، چشمانتان را ببندید و از طریق بینی تنفس عمیق داشته باشید . نفس خود را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی و در ۵ ثانیه نفستان را خارج کنید . انجام ۵ یا 6 بار این کار به شما کمک می کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید .

اگر احساس می کنید دچار افسردگی موقت شده اید ، بهتر است ببینید انجام چه کارهایی می تواند شما را سرگرم کند . بهترین راه این است که فعالیت های مورد علاقه خود را بر روی کاغذ بیاورید . البته مسئله این است که هنگام ناراحتی و بی حوصلگی هیچ کاری لذت بخش نیست اما شما می توانید از فعالیت هایی که قبلا از انجام آن ها لذت می بردید ، لیستی تهیه کنید و یکی پس از دیگری آنها را انتخاب کرده و انجام دهید و در نهایت این کار به شما کمک می کند تا با انجام آنها به سوی درمان افسردگی خود بروید .اگر شما به افسردگی تغییرات فصلی مبتلا شده اید ، زردچوبه می تواند کمک فراوانی کند . مواد موجود در زردچوبه به شیوه ای مثبت بر روی سروتونین مغز تأثیر می گذارد و در نتیجه افسردگی را کاهش می دهد .

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب

برخی از مکمل های گیاهی بدون اینکه شما را خواب آلوده کنند از اضطراب تان کمک می کند و این در حالی است که برخی از آنها می توانند به خواب آلوده کردن شما کمک کند . سنبل کوهی در دسته دوم قرار دارد ، یعنی حاوی ترکیبات آرامش بخش است که برای درمان بی خوابی استفاده می شود . اگر می خواهید سنبل کوهی را امتحان کنید حتما این ماده را بعد از ظهر و یا عصر امتحان کنید نه پیش از رفتن به سرکار. سنبل کوهی بوی ناخوشایندی دارد و همین علت سبب شده تا افراد آن را به صورت کپسول استفاده کنند تا به صورت چای یا دمنوش و سنبل کوهی معمولاً با سیاه سایر گیاهان آرام بخش نظیر رازک ، بابونه و بادرنج بویه ترکیب می شود .

در قرون وسطا از گیاه بادرنجبویه برای کاهش اضطراب استرس و اضطراب و داشتن خواب راحت استفاده می شد . به طور کلی گیاه بادرنجبویه یک روش درمان خانگی استرس است که به راحتی به کمک شما می آید ، چراکه بر اساس مطالعه کسانی که به میزان استاندارد این گیاه را مصرف کرده اند نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند ، آرام تر بودند . گیاه بادرنجبویه بسیار بی خطر است اما مراقب باشید چرا که برخی از مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد این گیاه می تواند ، اضطراب را بیشتر کند . بنابراین به دستورالعمل ها دقت کنید و این گیاه را با دوزهای پایین مصرف کنید . بادرنجبویه به شکل چای سبز و دمنوش نیز به فروش می رسد و معمولاً با سایر گیاهان آرام بخش نظیر رازک ، بابونه و سنبل کوهی ترکیب می گردد .

پیش از این نیز به این موضوع اشاره کردیم که ورزش برای مغز بسیار مفید است و یک بازرس قدرتمند برای افسردگی و اضطراب به شمار می رود . البته باید دقت کنید که ورزش نه تنها یکی از دلایل اصلی کاهش اضطراب است اما می تواند در کنار آن به درمان افسردگی شما نیز کمک کند . ۲۱ دقیقه طول میکشد تا ورزش استرس شما را به صورت کاملاً برطرف کند . زمانی که استرس دارید و روی تردمیل می روید می بینید که می بینید که پس از تمرین بسیار آرام می شوید . اگر ورزش کردن را دوست ندارید می توانید پیاده روی تند انجام دهید و به این ترتیب به درمان اضطراب خود بپردازید .

همچنین بخوانید:

اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید ، به هیچ عنوان به بیماری و افسردگی و اضطراب مبتلا نخواهید شد . بهتر است برای رژیم غذایی خود از موادی با ویتامین بی و ویتامین c استفاده کنید و استفاده از اسفناج ، مارچوبه ، تخم آفتابگردان و هویج ، مرکبات و چغندر به شما کمک می کند تا بتوانید راحت تر از ابتلا به افسردگی دوری کنید . ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری جو با یک فنجان شیر سویا شیر برنج کمک میکند تا افسردگی از شما دور شود. البته این ترکیب باید به صورت منظم مصرف گردد . بادام زمینی نه تنها قلب شما را سالم نگه می دارد بلکه سبب زنده و سالم نگه داشتن ذهن تان نیز می شود و شما می توانید 8 بادام زمینی را پودر کرده و هر روز آن را با یک لیوان شیر بخورید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید