درمان شپش را به روش های مختلفی می توان انجام داد. اما یکی از راه های مفید و اثربخش، درمان شپش سر در خانه با روش های ساده و سنتی است. برای آشنایی با چند روش خانگی شپش سر با تانما همراه شوید؛

درمان های خانگی شپش سر

1-درمان شپش سر با سرکه

روش اول:میلی لیتر سرکه سیب را با 15 میلی لیتر روغن جوجویا و 10 قطره اسانس پونه و 10 قطره اسانس نیااولی و 15 قطره اسانس عرعر مخلوط کنید و موهایتان را به دقت و کاملا آغشته به این مخلوط کنید و بعد از یک ساعت موی خود را شانه زده و بعد بشویید.

روش دوم: سرکه را گرم کرده و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و 30 دقیقه صبر کنید و بعد بشویید و یا اینکه مخلوط روغن معدنی و سرکه را بر روی موهای خود بمالید تا شپش ها از موهایتان جدا شوند. این کار را ادامه دهید تا به کلی شپش ها از موهایتان جدا شوند.

درمان های خانگی شپش سر

درمان شپش سر با سرکه

2-درمان شپش سر با اسپند

یکی از بهترین و مشهورترین و البته و بی خطرترین روش ها برای درمان شپش اسپند است. توصیه می شود از این روش برای همه کودکانی که به مدرسه می روند استفاده شود حتی اگر موهای آن ها سالم است و شپش ندارد.

برای این روش درمان باید یک قاشق اسپند خشک را آسیاب کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. این مقدار برای موهای بلند را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید. سپس کل موها را به این ترکیب آغشته کرده و اجازه دهید تا 45 دقیقه روی موها باقی بماند. برای اثربخشی بهتر می توانید موها را با یک کیسه پلاستیکی پوشش دهید. سپس موها را با آب گرم آبکشی نمایید.

3-درمان شپش سر با روغن زیتون

ابتدا به تمام موهای تان روغن زیتون بمالید سپس موهای خود را در قسمت بالای سر جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آن ها را بپوشانید. ممکن است موها چسبناک و روغنی باشند، بنابراین می توانید حوله ای را دور گردن خود بیندازید تا این مواد را جذب کند. سه تا هشت ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید، زیرا تحقیقات نشان داده شپش ها می توانند تا دو ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند.

4-درمان شپش سر با حنا

یکی از شیوه های قدیمی درمان شپش سر استفاده از گیاه حنا است. برای انجام این کار باید حنا را با آب گرم مخلوط کرد و تمام موهای سر خود را با آن پوشش داد. سپس یک پوشش پلاستیکی روی موها قرار داده و مدت ۳ ساعت صبر کرد. پس از این زمان موهای خود را شسته و با استفاده از شانه، موها را به آرامی شانه کرد. نکته مهم این است که پس از شانه کردن مو، باید برس را در آب صابون قرار داده و خوب شست تا شپش های آن از بین بروند.

5-درمان شپش سر با وازلین

قبل از رفتن به رختخواب یک لایه ی ضخیم از وازلین را روی پوست سرتان بمالید و سر خود را با یک کلاه دوش یا حوله محکم پوشش دهید. اجازه بدهید به مدت یک شب بماند.

صبح، از روغن بچه برای زدودن وازلین از روی سرتان استفاده کنید. موهای خود را به طور کامل شانه کنید تا شپش ها کاملا زدوده شوند. این روش درمان شپش سر را به مدت چند شب پشت سر هم تکرار کنید.

6-درمان شپش سر با روغن نارگیل

ابتدا، مو را به طور کامل با سرکه سیب آبکشی کنید و اجازه بدهید خشک شود. سپس به طور کامل مو و پوست سر را به روغن نارگیل آغشته کنید. سرتان را با یک کلاه دوش یا حوله بپوشانید و اجازه بدهید به مدت شش تا هشت ساعت یا یک شب تا صبح بماند.

هنگام صبح، موهای تان را شانه کنید و سپس مثل همیشه شامپو بزنید. این درمان شپش سر را هر روز به مدت یک هفته برای ریشه کن کردن شپش تکرار کنید. برای این که این درمان موثرتر واقع شود، قبل از استعمال آن چند قطره روغن معطر رازیانه به روغن نارگیل اضافه کنید.

درمان های خانگی شپش سر

درمان شپش سر با روغن نارگیل

7-درمان شپش سر با سس مایونز

سس مایونز پرچرب را به میزان فراوان روی پوست سرتان بمالید و موها را با یک کلاه دوش یا حوله بپوشانید و اجازه بدهید در حدود هشت ساعت یا یک شب تا صبح بماند.

صبح، موهای تان را شامپو کنید و پس از آن، آن ها را خوب شانه بزنید تا تمام شپش های باقی مانده از روی شان زدوده شوند. این روش درمان شپش سر را هر روز به مدت یک هفته تکرار کنید.

8-درمان شپش سر باروغن درخت چای

یک قاشق چایخوری روغن درخت چای، یک اونس شامپوی نرمال و سه قاشق غذاخوری روغن زیتون یا نارگیل را با هم مخلوط کنید. ترکیب حاصل را به آرامی در سراسر مو بمالید و سرتان را با یک کلاه دوش یا حوله پوشش دهید.

اجازه بدهید ترکیب به مدت نیم ساعت روی سرتان بماند و بعد به طور کامل با آب گرم شستشو دهید.در نهایت، موهای تان را در حالی که هنوز مرطوب هستند شانه کنید تا شپش های مرده از روی موهای تان زدوده شوند.

*توجه: روغن درخت چای را مستقیما روی پوست سر استعمال نکنید.

9-درمان شپش سر با پیاز

چهار الی پنج عدد پیاز را در مخلوط کن بریزید تا خمیر شود. حال این خمیر را بر روی غربال (صافی) بگذارید و با استفاده از قاشق برای گرفتن آب پیاز اقدام کنید. پوست سر خود را با آب پیاز اسپری کنید و سپس یک کلاه دوش یا حوله حمام بر روی سر خود قرار دهید.

حداقل به مدت دو ساعت صبر کنید و سپس سر خود را با شامپو و آب گرم بشویید. موهای خود را خشک کنید و از شانه ضد شپش برای شانه کردن تخم های شپش سر استفاده کنید. از این روش درمان شپش برای سه روز و سپس یک بار در هفته به مدت دو ماه استفاده کنید.

10-درمان شپش سر با آبلیمو

مقداری آب لیمو تازه را بر روی پوست سر بمالید. به مدت 30 دقیقه صبر کنید و سپس سر خود را با سرکه شستشو دهید. پس از آن، سر خود را با آب گرم بشویید. از این روش برای جلوگیری از شپش سر یک بار در هفته استفاده کنید.

11-درمان شپش سر با واجبی (نوره)

نوره (واجبی) را به صورت دوغاب (یعنی خیلی شل و آبکی) در می آورید و آنرا طوری که با چشمان ایشان به هیچ وجه برخورد نداشته باشد بر روی کل موهای سر می ریزید به گونه ای که تمامی مو تا مغز و ریشه آن آغشته شوند و بعد از دو الی سه دقیقه آنرا می شویید (قبل از اینکه باعث ریزش موی ایشان شود).

با انجام این کار تمامی شپش ها از بین می روند و باید مراقب باشید و بهداشت محیطی را رعایت نمایند تا از محیط یا شخص یا لباس های آلوده مجدداً آلوده نشوند. تماس نوره با شپش باعث انفجار و هلاکت آن می گردد.

*توجه: در صورت عدم دقت در بکارگیری درست و صحیح دستورالعمل، اگر مایع حاصله به صورت کاملاً رقیق (یعنی خیلی شل و آبکی) تهیه نشود و یا بیش از سه دقیقه روی موی شما باشد ممکن است باعث ریزش موی سر شما گردد.

درمان های خانگی شپش سر

درمان شپش سر با واجبی

12-درمان شپش سر با نعناع و سرو کوهی

25 گرم نعناع را با 25 گرم میوه سرو کوهی و 10 عدد میخک و 10 عدد برگ عرعر را به مدت 20 دقیقه در سرکه بجوشانید و بعد از ولرم شدن از صافی رد کنید و موهایتان را به ان آغشته سازید و اجازه دهید تا 1 ساعت بر روی موهایتان بماند و سپس موها را شانه بزنید.

13-درمان شپش سر با شامپو پرمترین

لوسیون پرمترین هم یکی دیگر از روش های درمانی است که با موادی که دارد به شپش ها زنده حمله میکند و آن ها را میکشد. گزارش هایی مبنی بر مقاوم شدن شپش سر به این ماده وجود دارد و به همین دلیل ممکن است این روش برای همه تاثیرگذار نباشد.

*توجه: مراقب واکنش های آلرژیک باشید. اگر به این ماده حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید.

14- درمان شپش سر با روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ برای درمان شپش سر بسیار مفید است. به مقدار نیاز، روغن بادام تلخ و آب را با هم مخلوط کنید و به خوبی تكان دهید. سپس مخلوط آماده شده را به نواحی سر و ساقه ی مو بمالید و ماساژ دهید تا تمام سطح پوست سر را بپوشاند. بهتر است محلول را شب استفاده و صبح بشویید. می توانید با شانه كردن، رشك ها را از موها جدا كنید. باید درمان را به فاصله ی ۷ تا ۱۰ روز تكرار كرد.

درمان های خانگی شپش سر

درمان شپش سر با روغن بادام تلخ

**قابل ذکر است روش های غیر علمی دیگری نیز برای درمان شپش سر در میان برخی افراد رواج دارد مانند درمان شپش سر با نوشابه یا درمان شپش سر با نفت، اما هنوز سندیت علمی برای این گونه روش ها وجود ندارد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 302
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید