ماه های سرد سال با خود مشکلاتی را به همراه می آورد . از جمله این مشکلات می توان به درد مزمنی اشاره کرد که بر اساس بر اثر خشکی پوست به وجود می آید . اگر شما در دسته افرادی قرار بگیرید که در مواجهه با خشکی پوست از لوسیون استفاده می کنید و معمولاً نتیجه نمی گیرید باید بگوییم که راه حل این روش بسیار ساده تر از آن است که برای آن هزینه میکنید یا به آن فکر می کنید . رطوبت رسانی به پوست می تواند بسیار کمک کننده باشد اما با توجه به نظر متخصصان پوست راه های طبیعی برای جلوگیری از خشکی پوست وجود دارد که سبب می شود تا پوست به صورت خودکار رطوبت مورد نیاز را تامین کرده و به این ترتیب از خشک شدن آن جلوگیری می شود .

علل خشکی پوست

در فصل های سرد و خشک نظیر پاییز و زمستان رطوبت هوا کاهش پیدا می کند و این موضوع می تواند خشکی بیشتر پوست را به همراه داشته باشد . هوای سرد باعث کاهش خونرسانی و ترشح چربی سطح پوست می شود و این عوامل سبب تشدید خشکی و حساسیت پوست در فصل های سرد می گردند . علامتهای این عارضه شامل خشک شدن سطح پوست ، پوسته ریزی ، قرمزی و خارش پوست است . این مشکل در ناحیه های مختلف بدن می تواند به وقوع بپیوندد اما در نواحی که چربی آن کمتر است احتمال وقوع بیشتری دارد که از جمله این نواحی می توان به دست ، ساعد ، ساق ، مچ و کف پا و کف دست اشاره کرد .سرما علاوه بر کاهش دمای پوست به خصوص در انتهای اندام ها باعث کاهش تعریق و ترشحات می شود که از این طریق ترشحات تامین کننده رطوبت و چربی طبیعی بدن کاهش پیدا می کند.

خشکی پوست دست

خشکی پوست دست

خشکی در افراد مسن ، اطفال و کسانی که سوابق اگزما یا حساسیت های پوستی دارند در این فصل ها بیشتر خواهد بود . پوست خشک دارای منافذ کوچکی است و با کاهش قابل ملاحظه ای از نوعی ماده چربی به نام سبوم همراه می شود که این ماده نقش محافظ و نرم کننده پوست را به دنبال دارد . پوست های خشک شده معمولاً ظاهری ظریف و شکننده دارند و نسبت به تغییرات اقلیمی نظیر باز دما و رطوبت بسیار آسیب پذیر هستند . برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که پوست شما خشک است یا نه ، لازم است تا صورت خود را شسته و آن را خشک کنید . سپس به مدت چند دقیقه دستمال کاغذی را بر روی پوست قرار داد اگر دستمال کاغذی به وسیله چربی پوست تغییر رنگ نداد ، این موضوع نشانگر خشک بودن پوست شماست .

توصیه های مهم برای پیشگیری از خشکی پوست

اگر دچار خشکی پوست هستید بهتر است از حضور در مکان و ساعات بسیار سرد جلوگیری کنید . همچنین پوشش کامل بدن به منظور حفظ دمای بدن ، لباس مناسب ، دستکش و جوراب کاملاً غیر ضروری می باشد . شستشوی مکرر دست و صورت و بدن با صابون می تواند موجب از بین رفتن چربی سطح پوست شود و نرم کنندگی کافی برای پوست شما به دنبال نداشته باشد . لذا سعی کنید در این فصل از شستن مکرر دست ها بپرهیزید . به منظور درمان خشکی پوست در فصول سرد بهتر است تا دوش گرفتن خود را کوتاه کنید . موثرترین عادت رفتاری که بر روی پوست خشکی پوست تاثیر می گذارد همین دوش گرفتن است . بیشتر افراد پس از یک روز طولانی و خسته کننده ترجیح می دهند که یک دوش طولانی بگیرد اما باید توجه کنید که قرار گرفتن مداوم و طولانی مدت در برابر آب گرم سبب می شود که پوست روغن های حیاتی خود را از دست بدهد و این موضوع در نهایت منجر به خشکی پوست می گردد .

رطوبت رسانی به پوست

رطوبت رسانی به پوست

زمانی که دوش می گیرید یا صورتتان را می شویید باید پوست خود را مرطوب کنید . به جای این که صورتتان را به حال به مالی بهتر است با ضربه زدن آرام بر روی پوست به وسیله حل آن را خشک کنیم در حالی که پوست آن هم اینکه هنوز کمی نمناک است از لوسیون های نرم کننده استفاده کنید تا بیشترین جذب برای پوست صورت تان یا دست هایتان صورت پذیرد در خصوص اینکه چه مرطوب کننده ای را استفاده کنید باید بگوییم در فصول زمستان بهتر است از کرم های مرطوب کننده غلیظ استفاده شود . البته نباید فراموش کنیم که زیاده روی در مصرف لوسیون ها خود می تواند معضلاتی را به دنبال داشته باشد .

چرا که زمانی که هر ساعت حجم زیادی از ترکیبات مرطوب کننده بر روی پوست مالیده می شود ، پوست دیگر درک خود را از محیط واقعی از دست می دهد و همین موضوع سبب می شود که پوست به این نتیجه برسد که محیط اطراف خشک نبوده و دیگر لزومی برای تولید رطوبت طبیعی وجود ندارد به این ترتیب پوست پیش از پیش خشک به نظر می رسد و این عدم تولید رطوبت بدن می تواند وضعیت پوست را وخیم تر کند . برای درمان سریع خشکی پوست لازم است تا یک سیکل منظم در استفاده از لوسیون های مرطوب کننده پیدا کنید . از جمله درمان داروئی خشکی پوست می توان به کرم هایی اشاره کرد که در داروخانه ها یافت می گردند.

درمان خشکی پوست در کودکان

کودکان در در فصول سرد نیز می توانند دچار خشکی پوست شوند برای درمان خشکی پوست در نوزادان و کودکان لازم است تا مدت زمان حمام ها کوتاه تر شود و به جای آب داغ از آب گرم و صابون به مقدار کم استفاده کنید . استفاده از یک نرم کننده و مرطوب کننده مخصوص پوست صورت می تواند یک گزینه مناسب باشد . حتماً یک دستگاه رطوبت ساز را در اتاق روشن کنید . از یک دستگاه بخور سرد در اتاق کمک بگیرید و و همیشه کودک خود را هیدراته نگه دارید و مقدار زیادی به او آب بدهید .

درمان خشکی پوست در کودکان

درمان خشکی پوست در کودکان

اگر فرزندتان زیر شش ماه است ، شیر مادر یا شیر خشک را قطع نکنید . از کودک در برابر عوامل محیطی نظیر سرما و باد محافظت کافی را داشته باشید . به کودک خود لباس تنگ یا از جنس پارچه های زبر و خشن نپوشانید . اگر کودک شما پوستش خیلی می خارد مراقب باشید که ناخنهای او همیشه و به طور مستمر تمیز و کوتاه نگه داشته شود و به پوست کودک خود پودر بچه یا عطر نزنید .

خشک شدن پوست در بادرداری

برای جلوگیری از خشکی پوست در بارداری می توانید از روغن نارگیل اصل و خام و صابون کاستیا کمک بگیرید . خشکی پوست در دوران بارداری امری طبیعی به شمار می رود و در این زمان شستشوی پوست از اهمیت ویژه ای برخوردار است . هر چقدر که پوستتان را بهتر پاکسازی کنید بهتر است . پوست های مرده با تجمع خود جلوی رشد غدد چربی را می گیرند و همین موضوع می تواند به خشک شدن بیشتر پوست کمک کند . برای شستشوی پوست در زمان بارداری به هیچ عنوان از شوینده های صابونی استفاده نکنید چرا که این شوینده ها خاصیت قلیایی دارند و سبب می شود تا پوست شما خاصیت اسیدی خود را از دست بدهد . از شوینده های حاوی الکل نباید استفاده شود چرا که این شوینده ها نه تنها خوب نیستند بلکه خشکی برای پوست به ارمغان می آورند .

طب سنتی و خشکی پوست

استفاده از ماسک ماست نیز می تواند به شما کمک کند تا پوستی سالم تر و زیباتر داشته باشید و البته این روش یک درمان خشکی پوست در طب سنتی نیز به شمار می رود . به این منظور لازم است تا یک لایه از ماست ساده را بر روی پوست خود بمالید و برای چند دقیقه آرام ماساژ بدهید و سپس با آب گرم بشویید . در طب سنتی آمده است که مالیدن روغن های رطوبت دار نظیر روغن بنفشه ، روغن کدو با روغن بادام شیرین و همچنین گل ختمی می تواند خشکی پوست را کاهش دهد.

لطافت پوست

لطافت پوست

استفاده از لعاب گل ختمی می تواند باعث رطوبت بخشی به بدن شود و به این منظور لازم است تا ۲ قاشق غذاخوری گل را در دو لیوان آب برای ۵ دقیقه بجوشانید تا لعاب دار شود . سپس آن را صاف کرده و پس از شستن بدن در حمام ۱۵ دقیقه بر روی ناحیه خارش دار یا کل پوست دست ها و پاها قرار دهید . سپس آن را با کاردک پاک کرده و روغن بادام را نیز بمالید . این روش می تواند برای نگه داشتن رطوبت کافی بدن موثر باشد .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید