درمان فوری سرماخوردگی به روش های مختلفی امکان پذیر است البته بستگی به شدت و علائم فرد سرماخورده نیز دارد یعنی در واقع درمان سریع سرماخوردگی در هر فرد متفاوت خواهد بود. تانما در این مطلب ضمن بیان علل و علائم سرماخوردگی، چند نسخه خانگی برای درمان سرماخوردگی نیز ارائه می دهد؛

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی در حقیقت نوعی بیماری تنفسی است که به قسمت فوقانی دستگاه تنفسی مربوط می شود و ویروس ها عامل اصلی ابتلا به آن هستند. بزرگسالان به طور میانگین دو تا سه بار و کودکان به طور متوسط شش تا هشت بار در در سال سرما می خورند. در هر دوره، سرماخوردگی حدود ۱۴ روز طول می کشد.

چرا به سرماخوردگی دچار می شویم؟

عامل ایجاد کننده ی و علل سرماخوردگی را نمی توان یک نوع خاص از ویروسها نام برد. با این حال اینگونه میتوان گفت که بیماری سرماخوردگی را گروه عظیمی از ویروسها (بیش از 200 نوع) از دسته رینوویروسها و کوروناویروسها میتوانند ایجاد کنند که هرساله به تعدادشان افزوده میشود. شیوه های انتقال سرماخوردگی به اشکال زیر است:

 • سرفه
 • عطسه
 • تماس دست آلوده با مخاط دهان چشم و یا بینی
 • ایجاد تماس های دهانی
 • استفاده از لیوان و قاشق مشترک
 • دیگر مواردی که با ترشحات مخاطی دهان بینی و یا چشم فرد بیمار در تماس بوده است .

علائم سرماخوردگی کدامند؟

به منظور تشخیص انواع سرماخوردگی باید علائم مختلفی در فرد ظاهر شود که گاهی فرد دچار علائم خفیف و کمک و گاهی دچار علائم شدید و مختلف می شود. در زیر علائم شایع سرماخوردگی را می خوانید:

 • گرفتگی و آبریزش بینی بصورت مایع شفاف رنگ
 • قرمزی و آبریزش چشم
 • درد در ناحیه گوش و گلو
 • سرفه های خفیف و سرفه های شدیدتر در شب هنگام
 • سوزش و خارش بینی و از بین رفتن حس بویایی و چشایی
 • تب کم در مواردی کم و کوتاه مدت
 • ایجاد مشکلات تغذیه در کودکان و بیقراری آنها
 • سردرد نیز در برخی افراد
 • کسلی و خستگی و فرسودگی و بی حالی
درمان فوری سرماخوردگی

علائم سرماخوردگی

با چه روش هایی می توانیم سرماخوردگی خود را درمان کنیم؟

برای درمان سرماخوردگی علاوه بر اینکه بهتر است تحت نظر پزشک باشید اما علائم خفیف را می توانید با روش های خانگی و سنتی ساده بهبود ببخشید. از جمله روش های درمان سریع سرماخوردگی شامل موارد زیر است:

مایعات فراوان مصرف کنید

یکی از روش های درمان فوری سرماخوردگی مصرف مایعات فراوان است. زمانی که بیمار هستید، بدن در معرض خطر کم آبی قرار می گیرد، زیرا مخاط بیشتری تولید کرده یا با تب مواجه می شوید.

افزون بر این، ممکن است زمانی که با گلودرد مواجه هستید، تمایلی به مصرف مایعات نداشته باشید که می تواند به کم آبی بدن منجر شود. تأمین آب مورد نیاز بدن می تواند روند بهبودی را تسریع کند. آب، آبمیوه های تازه، آب گوشت یا آب لیمو گرم به رفع احتقان و پیشگیری از کم آبی بدن کمک می کنند.

به اندازه کافی استراحت کنید

زمانی که بیمار هستید، استراحت به میزان کافی ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما افراد بسیاری در ابتدای بیماری به این نکته کمتر توجه می کنند و این شرایط می تواند در بلندمدت بیماری را تشدید کند.

پس از تجربه نخستین علائم بیماری، به بدن خود استراحت دهید، حتی اگر فکر می کنید می توانید روال عادی زندگی خود را ادامه دهید.یک روز استراحت کافی می تواند فرق بین پیشگیری از وخیم شدن علائم و تشدید بیماری و یک سرماخوردگی شدید زمین گیر کننده را مشخص کند.

مخاط اضافه را پاکسازی کنید

گرفتگی بینی شرایطی آزاردهنده است. اگرچه می توانیم اکسیژن مورد نیاز بدن را از طریق دهان تامین کنیم، اما گرفتگی بینی و ناتوانی در تنفس از آن همچنان احساسی ناخوشایند را در ما ایجاد می کند. علاوه بر این، عدم رفع احتقان ممکن است به یک عفونت شدید منجر شود که برای درمان آن به مصرف آنتی بیوتیک نیاز است.

از این رو، دفع مخاط اضافه اهمیت دارد. استفاده از قطره ها یا اسپری های بینی برای رفع گرفتگی بینی و همچنین مصرف مایعات گرم، مانند چای گیاهی یا آب گوشت، می تواند به پاکسازی مخاط اضافه کمک کند.

هوای محیط را مرطوب نگه دارید

ماه های سرد سال به عنوان فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا شناخته می شوند. ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا در دما های پایین تر و رطوبت کم بهتر دوام می آورند. از این رو، اگر احساس می کنید بیمار شده اید، مرطوب نگه داشتن هوا با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده یا بخار ساز می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

این شرایط می تواند به کاهش احتقان کمک کرده و به مسیر های هوایی برای مبارزه بهتر با عفونت کمک کند. تعویض آب روزانه دستگاه و پیروی از دستورالعمل شرکت سازنده دستگاه مرطوب کننده هوا را فراموش نکنید.

حتی در زمان بی اشتهایی غذا بخورید

زمانی که بیمار هستید باید بدن خود را با غذا های سالم تغذیه کنید. حتی اگر اشتها ندارید باید برای مبارزه با عوامل بیماری زا غذا های مغذی و مقوی مصرف کنید، زیرا بدن برای غلبه بر میکروب ها به مواد مغذی فراوان نیاز دارد.

سوپ مرغ دارای بسیاری از مواد ضروری و مغذی و ویتامین است که به درمان علائم سرماخوردگی متداول، کمک میکند. خواص آنتی اکسیدان بالای موجود در سبزیجات سوپ مرغ باعث تسریع روند بهبودی میشود.

بنابراین,سوپ مرغ به علت داشتن مزایای سلامتی بسیار توصیه میشود,باعث تسکین کمبود آب بدن و تسریع بهبود سرما خوردی میشود. برای نتیجه ی بهتر,یک سوپ خانگی درست کنید و از سبزیجات و مرغ ارگانیک استفاده کنید.

پیاده روی کنید

برای بهبود گردش خون در زمان سرما خوردگی ورزش سبک کنید ویا نیم ساعت پیاده روی داشته باشید، زیرا ورزش با بهبود گردش خون سبب گردش بهتر پادتن های ضد میکروب سیستم ایمنی می گردد. اما از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید و در صورت تمایل ورزش سبک انجام دهید.

داروهای بدون نسخه مصرف کنید

برای از بین بردن علائم سرماخوردگی می توان از داروهای بدون نسخه استفاده کرد. مثلا برای از بین بردن درد و تب از استامینوفن یا ایبوپروفن، برای کنترل عطسه، آبریزش، خارش چشم و بینی و سرفه از ضد حساسیت ها (آنتی هیستامین) و برای رفع احتقان و گرفتگی بینی می توانید از دکونژستانت استفاده کنید.

درمان سریع سرماخوردی

درمان سرماخوردگی در خانه

مصرف سیر

یکی از روش های درمان سرماخوردگی در خانه این است که 4 یا 5 قاشق سیر خرد شده را در یک لیوان آب بجوشانید. و در 1 قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید.2 یا 3 بار در روز این مخلوط را بخورید. همچنین میتوانید سیر خام خرد شده را در سالاد و یا همراه با شیر گرم بخورید.

مصرف عسل خام

ساده ترین درمان خانگی این است که 1 قاشق چای خوری آب لیمو و 2 قاشق عسل را مخلوط و مصرف کنید. هر دوساعت یک بار ،این محلول را مصرف کنید تا گلو درد ناشی از سرما خوردگی را تسکین دهید. اگر بخواهید,میتوانید یک قاشق غذا خوری عسل خام را بخورید. کودکانی که سرفه میکنند و سرما خوردگی دارند ,میتوانند 1/2 قاشق چای خوری (2.5میلی لیتر) عسل خام را قبل از خواب مصرف کنند.

شربت پیاز بخورید

2یا 3 تکه پیاز قرمز را به صورت افقی خرد کنید. یک تکه کوچک از پیاز قرمز را در داخل یک ظرف شیشه ایی قرار دهید و عسل خام را به آن اضافه کنید. این روند را تا زمانی که شیشه پر شود تکرار کنید.

شیشه را بپوشانید و بگذارید 12 تا 15 ساعت بماند.زمانی که شما در شیشه را باز میکنید,در آنجا یک محلول غلیظ مانند شربت وجود دارد.چند بار در روز یک قاشق غذا خوری از شربت را برای تسکین گلو درد و سایر علائم سرماخوردگی ,بخورید.

مصرف کدو حلوایی

کدو حلوایی منبع مناسب ویتامین E، C و بتاکاروتن است که همه آنها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.برای درمان سرماخوردگی کدو حلوایی را به صورت بخار پز به همراه کمی پودر نبات و دارچین مصرف کنید.

مصرف برگ های ریحان

ریحان به کاهش تب کمک می کند و نشانه های سرماخوردگی، سرفه و آنفلونزا را کاهش می دهد. برای درمان سرماخوردگی برگ های ریحان را به صورت ریز خرد کنید و در ظرف مخصوص یخ قرار دهید. سپس این ظرف را با آب پر کنید و در فریزر بگذارید.

شیر زرد چوبه درست کنید

شیر را بجوشانید و 1/2قاشق چای خوری پودر زردچوبه و 1/2قاشق چای خوری پودر زنجبیل به آن اضافه کنید.(همچنین میتوانید از زنجبیل تازه نیز استفاده کنید) اجازه دهید که شیر با دمای اتاق سرد شود,سپس میتوانید بدون سوختن دهانتان آن را بنوشید. سعی کنید 2 بار در روز مخصوصا قبلا از خواب آن را بنوشید.

سینه تان را با روغن اکالیپتوس ماساژ دهید

اکالیپتوس به دلیل ضدعفونی کننده و خلط آور بودن روی سلول های برونشیت تأثیر می گذارد، ترشحات ریوی را روان کرده و التهاب مجاری تنفسی را درمان می کند. برای درمان سرما خوردگی 15 تا 20 قطره روغن اکالیپتوس را در 25 میلی گرم روغن مایع گیاهی ریخته و سینه تان را با آن ماساژ دهید.

برای درمان فوری سرماخوردگی در کودکان چه کنیم؟

بهتر است کودک را در هنگام سرماخوردگی نزد پزشک کودکان ببرید اما درمان های طبیعی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، باعث راحتی بیشتر کودک می شود و تحمل دوره ی سرماخوردگی را برای او آسان تر می کند:

استراحت

خواب یک درمان عالی است. خواب مناسب باعث حفظ سلامتی می شود و به درمان بیماری کمک می کند. در خواب ترکیباتی آزاد می شود که عملکرد سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. نکته ی مهم اینکه در زمان استراحت از چندین پتو برای پوشانیدن کودک تان استفاده نکنید تا دمای بدنش خیلی بالا نرود.

بالا آوردن زیر سر کودک

کمی قسمت سر تشک را بالا بیاورید. این کار به تخلیه ی سینوس ها و افزایش راحتی کودک کمک خواهد کرد. می توانید یک بالش کوچک یا وسیله ای زیر سر کودک بگذارید تا بالاتر بیاید.

درمان فوری سرماخوردگی در بارداری

درمان فوری سرماخوردگی کودکان

دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد با ایجاد رطوبت در فضای اتاق، خشکی و احتقان بینی کودک را کاهش می دهد. فقط پس از هر بار مصرف دستگاه بخور را بشویید. زیرا اگر دستگاه بخور آلوده باشد، می تواند باعث پخش کپک و قارچ در دفعات بعدی مصرف شود.

مصرف مایعات

مصرف مایعات باعث خروج میکروب ها از بدن می شود. بنابراین نوشیدن آب، آب میوه، چای و سایر نوشیدنی ها توصیه می شود. برخلاف برخی باورهای قدیمی، مصرف شیر هم به عنوان نوشیدنی مفید است.

دادن سوپ مرغ

سوپ مرغ (چه خانگی و چه آماده) می تواند به بهبود سرماخوردگی کمک کند. بخار سوپ باعث کاهش گرفتگی بینی می شود. آب سوپ باعث افزایش آب بدن می شود. مطالعات نشان داده اند مرغ و سایر ترکیباتی که در سوپ وجود دارند، اثری ضدالتهاب دارند. این خبر خوبی است. زیرا التهاب موجب سرفه و گرفتگی بینی می شود.

دوش گرفتن کودک با آب گرم

همان طور که گفتیم هوای مرطوب به کاهش علائم کمک می کند. می توانید آب گرم حمام را زودتر باز کنید تا بخار در فضای حمام جمع شود. سپس کودک تان دوش بگیرد. این بخار گرم به کاهش گرفتگی بینی کمک می کند. اگر کودک تان ترجیح می دهد از وان استفاده کند، می توانید وان را پر از آب گرم کنید. این کار هم به بهبود سرماخوردگی کمک می کند.

استفاده از اسپری نمکی بینی

اسپری نمکی بینی برای مرطوب، روان و تمیز کردن بینی مورد استفاده قرار می گیرد. این اسپری محتوی آب و نمک است. مصرف این اسپری محدودیتی ندارد و می توانید آن را در خانه هم بسازید. برای ساخت این محلول، دو یا سه قاشق چای خوری نمک (بدون ید) را با یک پیمانه آب (حدود ۴۷۳ میلی لیتر) مخلوط نمایید. به همین راحتی می توانید یک داروی خانگی درست کنید!

آب نمک غرغره کردن

یک چهارم قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کرده و سپس کودک تان آن را غرغره کند. اگرچه این روش درمان محسوب نمی شود، اما درد گلو را برای مدتی کاهش می دهد. می توانید این کار را هر زمانی که نیاز بود، انجام دهید.

برای درمان فوری سرماخوردگی در بارداری چه کنیم؟

خانم های باردار به دلیل شرایط خاصی که دارند باید در زمان سرماخوردگی حتما نزد پزشک زنان بروند تا تحت نظر او باشند و دچار عوارض سرماخوردگی برای خود و جنینشان نشوند اما برای کنترل و کاهش علائم اولین قدم ها باید شامل موارد زیر باشد:

 • استراحت
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات
 • اگر گلو درد دارید ، با آب شور گرم قرقره کنید .
 • اسپری بینی و اسپری برای شل شدن مخاط بینی و تسکین بافت بینی
 • تنفس گرم و مرطوب و بخار برای باز شدن گرفتگی ها
 • سوپ مرغ، کمک به تسکین التهاب و گرفتگی
 • اضافه کردن عسل یا لیمو به یک فنجان چای گرم برای تسکین گلو درد
 • استفاده از کمپرس سرد و گرم برای تسکین درد
پرهیزهای غذایی هنگام سرماخوردگی

درمان فوری سرماخوردگی در بارداری

در هنگام سرماخوردگی از خوردن چه غذاهایی پرهیز کنیم؟

با سرد شدن هوا و تغییرات آب و هوایی بدن تحت تأثیر قرار می گیرد و مدتی زمان نیاز است تا بدن با وضعیت جدید سازگار شود. به همین دلیل دقت در نوع مواد غذایی مصرفی کمک می کند تا از ابتلاء به سرماخوردگی و سرفه کردن جلوگیری یا از شدت آن کاسته شود. برخی از پرهیزهای غذایی هنگام سرماخوردگی به شرح زیر است:

غذاهای سرخ شده

مواد غذایی سرخ شده نه تنها موجب افزایش وزن می شوند بلکه می تواند علائم سرفه و سرماخوردگی را تشدید کند. روغن و چربی موجود در این مواد غذایی تولید کننده مخاط است که هنگام سرماخوردگی و سرفه کردن افزایش می یابد. توجه به مصرف مواد غذایی سالم و تقویت ایمنی از تشدید این شرایط جلوگیری می کند.

شیر

مصرف شیر برای بهبود وضعیت سلامت مفید است اما هنگام سرماخوردگی و وجود علائم سرفه می تواند مشکل ساز باشد همچنین مصرف دیگر انواع لبنیات می تواند مشکل ساز باشد چرا که عامل تولید مخاط بیشتر در بدن است. به همین دلیل مصرف این مواد غذایی پس از بهبود سرماخوردگی و سرفه توصیه می شود.

کافئین

خوراکی ها و نوشیدنی های حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای و نوشابه موجب تولید مخاط می شوند همچنین مصرف این نوع از خوراکی ها سرماخوردگی و سرفه را تشدید و سیستم ایمنی را ضعیف می کند.

مواد قندی و شیرینی

این نوع از خوراکی ها موجب التهاب شدید در بدن می شود و با تضعیف سیستم ایمنی عارضه سرماخوردگی و سرفه را تشدید می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید