درمان یبوست از بی تحرکی، عدم مصرف شیر و عدم نوشیدن آب می باشد و باید حتما روزانه مقدار کافی آب و شیر بنوشید و در کنار آن از زیاد نشستن های مکرر به صورت جد پرهیز نمائید.علت اصلی یبوست کندی در سرعت عبور مواد دفعی از روده بزرگ است که منجر به جذب بیشتر آب مواد دفعی شده و در نتیجه مدفوع خشک تر می شود.برای اینکه بدانید چه روش هایی کمک به درمان یبوست میکند این مطلب از تانما را از دست ندهید.

درمان فوری یبوست

درمان یبوست

درمان فوری یبوست

درمان سریع یبوست

درمان سریع برای یبوست چند روش دارد که راحت ترین آن و دسترس بودن آن به این صورت است

درمان سریع یبوست با دارو

علاوه بر روش های درمان خانگی یبوست برخی افراد تمایل دارند به خصوص در مواقع ابتلا به یبوست شدید به سراغ قرص ها و مکمل های درمان آن بروند. مکمل ها و قرص هایی وجود دارند که میتوانند به افزایش حرکات روده ای کمک کنند و در کاهش علائم یبوست تاثیر گذار باشند. به دلیل عوارض گسترده و غیرقابل پیش بینی مصرف چنین داروهایی توصیه می شود که حتما زیر نظر پزشک مصرف آنها را آغاز نمایید.

  • ملین ها
  • مکمل های فیبر Konsyl که باید همراه با آب فراوان مصرف شوند.
  • اسموتیک ها که به مایعات کمک می کنند در کولون راحت تر حرکت کنند مثل Miralax
  • محرک هایی که باعث انقباضات ریتمیک در روده می شود مانند Dulcolax
  • نرم کننده های مدفوع مثل Surfak
درمان یبوست

درمان سریع یبوست با دارو

درمان سریع یبوست با داروهای گیاهی

پیدا کردن داروهای گیاهی برای درمان یبوست ساده است. در واقع بسیاری از ملین ها بدون نیاز به نسخه، حاوی ترکیبات گیاهی هستند. گیاهان ملین به حرکت روده کمک می کنند و باعث خارج شدن مدفوع از بدن می شود. همچنین اضافه کردن فیبر و مایعات به برنامه غذایی افرادی که یبوست دارند، ضروری است.

لیستی از داروهای گیاهی برای درمان یبوست

ارجنگ

ارجنگ یکی از گیاهان دارویی شناخته شده با خاصیت ملین است که از عصاره پوستِ درختی با همین نام گرفته می شود. این عصاره باعث تحریک روده می شود تا به حرکت در آید. استفاده کوتاه مدت از آن، معمولا برای بدن به خوبی قابل تحمل است اما ممکن است باعث بروز دردهای شکمی شود.

علاوه بر این، استفاده بلند مدت از این گیاه، می تواند منجر به مشکلاتی برای کبد شود که دامنه این مشکلات از ناراحتی های خفیف تا از دست دادن کبد را در بر می گیرد.

اسفرزه

اسفرزه فیبر طبیعی ملین است که به سفت شدن مدفوع کمک می کند. اسفرزه معمولا برای درمان یبوست مزمن مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است با دیگر ملین های طبیعی و مصنوعی ترکیب شود. این دارو ممکن است عوارض جانبی از قبیل واکنش آلرژیک، حالت تهوع، معده درد و استفراغ داشته باشد.

ریواس

این گیاه نیز هم در پخت و پز و هم به صورت مستقیم برای از بین بردن یبوست استفاده می شود.این گیاه فقط باید به صورت کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرد.

سنا

سنا برای درمان یبوست و خالی کردن روده، قبل از برخی از روش های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. تاثیر میوه این گیاه از برگ آن خفیف تر است. سنا را باید به صورت کوتاه مدت و دوزی که پزشک تعیین می کند استفاده کنید. استفاده بلند مدت و دوز بالای آن می تواند به کبد آسیب وارد کند.

برگ درخت زبان گنجشک

برگ های درخت زبان گنجشک صاف و سبز تیره هستند. بو و عطر این برگ ها تا حدودی شبیه به چای سبز است. می توان این برگ ها را به طور دست نخورده یا پاک کرده خشک کرد یعنی بدون ساقهٔ میانی. خشک کردن برگ ها باید بلافاصله بعد از چیدن باشد. از این برگ ها به صورت دمنوش استفاده می کنند. به این صورت که یک نوک انگشت از برگ های خشک را در یک فنجان کوچک آب در حال جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.

درخت زبان گنجشک باعث سهولت عمل دفع شده و روده ها را تحریک می کند. توصیه می کنیم چندین هفته از این گیاه استفاده کنید. البته می توانید متناسب با مشکلتان با پزشک داروساز مشورت کنید تا میزان مصرفتان را مشخص کند. خوشبختانه تاکنون مواردی برای عوارض جانبی این گیاه ذکر نشده است.

ریشه گل ختمی

گل ختمی از آن «جامهٔ مخملی» اش گرفته تا در ترکیب تمام بخش هایش سرشار از موسیلاژ است برای همین هم یکی از ملین های طبیعی محسوب می شود. می توانید از ریشهٔ خردشدهٔ آن دمنوش تهیه کنید و یا اینکه آن را بجوید. مورد منع مصرفی برای این گیاه وجود ندارد اما اگر شما مشکل خاصی دارید قبل از مصرف حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

بارهنگ

بارهنگ یکی از آن گیاهان معروف و با خاصیت است. مصرف آن به صورت دمنوش با یبوست مقابله می کند. می توانید یک نوک انگشت از برگ های خشک این گیاه را در یک فنجان آب جوش دم و میل کنید. همچنین می توانید برگ های تازه آن را داخل سالاد ریخته و مصرف کنید.میوه ها و سبزیجات ضد یبوست مصرف میوه و سبزیجات (از همه نوع) به مقابله با یبوست کمک می کند.

بهترین حالت این است که میوه ها را با پوست میل کنید. تا جایی که امکان دارد از میوه ها و سبزیجات ارگانیک استفاده کنید.توجه داشته باشید که در بین میوه ها و سبزیجات برخی خواص ملینی بالایی دارند مانند کیوی ، آب سیب ، طالبی، آلو خشک و میوه های خشک دیگر و در بین سبزیجات نیز می توان به اسفناج اشاره کرد. برای مقابله با یبوست علاوه بر مصرف مواد غذایی ملین باید فعالیت بدنیتان را نیز بالا ببرید. بی تحرکی باعث تنبلی روده ها و تشدید مشکل یبوست می شود.

درمان یبوست

درمان سریع یبوست با گیاهان دارویی

درمان سریع یبوست با شیاف

شیاف رکتال که هم چنین شیاف ملین نامیده می شود، به شکل قرص است و در درون مقعد در جایی که آن ها حل می شوند و اثر می گذارند، قرار داده می شوند.

آن ها به همان سرعتی که تنقیه یا اماله عمل می کند و اثر می گذارد، عمل نمی کنند، اما معمولاً در مدت 30 دقیقه حرکت روده را تحریک می کنند.
سریع ترین شیوه های عمل شیاف ها
• دی اکسید کربن: 5 تا 30 دقیقه
• بیزاکودیل: 15 تا 60 دقیقه
• گلیسیرین: 15 تا 60 دقیقه
• سنا: 30 تا 60 دقیقه

درمان سریع یبوست با ماساژ

ماساژ به وسیله دستکاری، فشار دادن و کشیدن پوست و ماهیچه ها و مفاصل کار می کند.تکنیک ها شامل acupressure وshiatsuهستند. وقتی ماساژ در منطقه شکمی به کار گرفته می شود، ماساژ می تواند به آرام سازی ماهیچه هایی که مثانه و روده را تقویت می کنند و به ارتقا فعالیت روده کمک کند.

درمان سریع یبوست با خاکشیر

استفاده از خاکشیر برای درمان یبوست در طب سنتی بسیار شناخته شده است. امروزه یکی از مشکلات شهر نشینی کم تحرکی و در نتیجه مبتلا شدن به یبوست است. افراد ممکن است در طول زندگی خود بارها یبوست را تجربه کنند. در اکثر مواقع می توان این عارضه ی معده ای-روده ای را با درمان های خانگی درمان و یا پیشگیری کرد. استفاده از خاکشیر همان درمان خانگی است که برای برطرف شدن یبوست بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مصرف خاکشیر حتما آن را چند مرتبه بشورید تا خاک و ناخالصی های آن جدا شود. بهترین روش مصرف کردن خاکشیر جوشاندن آن با آب و چند حبه قند یا شکر است که به آن قنددداغ می گویند. مصرف روزانه ۲ تا ۳ قاشق غذا خوری خاکشیر با آب جوش و نبات علاوه بر بهبود یبوست به شفاف شدن و زیبایی رنگ چهره کمک می کند چرا که خاکشیر مقوی هاضمه و مقوی معده است.

درمان یبوست

درمان سریع یبوست با خاکشیر

درمان سریع یبوست با روغن زیتون

برای درمان یبوست می توانید یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را صبح میل کنید و یک قاشق دیگر را عصر ، و یا یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را با میوه و سبزیجات مجاز و متناسب با گروه خونتان میل کنید و یا غذاهای روزانه خود را با روغن زیتون تهیه نمائید. برای مثال ، صبح یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را با یک نوع میوه سودمند خورده و عصر آن را با بروکلی که سرشار از فیبر است میل کنید. همچنین می توانید با تهیه انواع سوپ با جو دو سر و روغن زیتون مشکل یبوست خود را حل کنید. به یاد داشته باشید که حتماً از مرغوب ترین نوع روغن زیتون استفاده کنید تا از فواید آن حداکثر استفاده را ببرید.
توجه بفرمائید که حتماً از روغن زیتون واقعی و با کیفیت استفاده نمائید. به همین منظور این شرکت مبادرت به واردات روغن زیتون ارگانیک و روغن هسته انگور با کیفیت بالا از ایتالیا نموده است که بزودی قابل عرضه خواهد بود.

درمان یبوست

درمان سریع یبوست با روغن زیتون

درمان سریع یبوست با گل محمدی

گل محمدی برای درمان یبوست بسیار مفید است. میتوانید آن را به صورت پودر و ساییده شده در ماست بریزید و بخورید. همچنین میتوانید از روش زیر برای درمان یبوست استفاده کنید.

درمان سریع یبوست با طب سنتی

خاکشیر

یکی از راهکارهای درمان یبوست در طب سنتی مصرف خاکشیر است. خوردن دو قاشق غذاخوری خاکشیر با یک لیوان آب گرم صبح و شب برای انواع مزاجها مناسب بوده و درمان مفیدی برای یبوست های خفیف است

آب انجیر

خوردن آب انجیر نیز برای درمان یبوست بسیار موثر است. به این منظور 7 عدد انجیر را در آب خیس کرده و بعد از نیم ساعت شربت انجیر را بخورید. این شربت بسیار ملین بوده و برای رفع پوکی استخوان هم بسیار مفید است

روغن زیتون

زیتون و روغن آن خاصیت ملین داشته و برای درمان و رفع یبوست بسیار مفید هستند

روغن کرچک

آخرین راه حل درمان خانگی یبوست با کمک طب سنتی، استفاده از روغن کرچک است. به این منظور یک قاشق چایخوری روغن کرچک را بعد از غذا بخورید. استفاده از روغن کرچک، بهتر است در خط آخر درمان یبوست مصرف شود

آلو

آلو یکی از میوه هایی است که به عنوان یک ملین طبیعی شناخته می شود، آلو حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان، ویتامین A، پتاسیم، آهن و فیبر می باشد که علاوه بر کمک به سلامت باکتری های مفید در روده به پاک سازی کولون هم کمک می کند.

شما همچنین می توانید برای درمان یبوست از آب آلو بدون هیچ افزودنی استفاده کنید.

درمان سریع یبوست با گیاهان دارویی

درمان یبوست

درمان سریع یبوست با گیاهان دارویی

درمان سریع یبوست با طب فشاری

گرفتگی روده و اختلال در اجابت مزاج وضعیتی سختی است که بایستی به سرعت درمان شود. گاهی اوقات تخلیه روده به طور طبیعی و بدون مشکل انجام میشود اما بعضی روزها به دلیلاشتباهات در تغذیه و سبک زندگی این روند دچار اختلال می شود اختلالی که با درد و ناراحتی همراه است.

یکی از درمان هایی که در این شرایط می توانند به سرعت مشکل شما را حل کند استفاده از طب فشاری است یا بهتر بگوییم فشار دادن قسمتی از بدنتان است.

نقطه ی موردنظر طب فشاری برای درمان یبوست کجاست؟

نقطه ای که باید برای درمان سریع یبوست و مشکلات روده این چنینی بایدفشار دهید چند میلیمتر پایین تر از ناف قرار دارد که بایستی بر حسب عرض انگشت سبابه نقطه مورد نظر را پیدا کنیم.

عرض انگشت سبابه خود را در عدد 3 ضرب کنید ، بر طبق اندازه استاندارد عرض این انگشت شما 1 اینچ است.

به زبان دیگر سه انگشت سبابه پایین تر از ناف درست نقطه ای که باید شما برای درمان فشار دهید.

چطور این کار را انجام دهیم؟

زمانی که در توالت هستید به مدت 1 تا 3 دقیقه این نقطه را فشار دهید. مدت فشار بستگی به شدت مشکل در روده شما دارد.

با فشار دادن این نقطه از بدن انرژی درمانی باعث شروع دفع مواد سمی ازروده ها می شود ، درست تاثیری که ماساژ عضلات شکم خواهد داشت.

فشار این نقطه از شکم علاوه بر رفع یبوست میتواند در درمان مشکلات گوارشی و دردهای قاعدگی موثر باشد.

علاوه بر این روش با نشستن به صورت چمباته هنگام اجابت مزاج می توانید کار روده ها را ساده تر کنید.

درمان یبوست

درمان سریع یبوست در سفر

بروز یبوست در سفر یکی از مشکلات گوارشی است که بسیاری از ما به آن دچار می شویم. یبوست در مسافرت حدود 40 درصد مردم را تحت تاثیر قرار می دهد. مردم سرویس بهداشتی و توالت خانه خود را دوست دارند و زمانی که وارد محیط جدیدی می شوند و برنامه های روزانه آنها نیز تغییر می کند، گاهی وارد منطقه ای با زمان محلی متفاوت می شوند، سیستم گوارشی از کنترل خارج می شود و مشکلاتی مانند نفخ بروز می کند. اما قرار نیست همیشه در مسافرت دچار این مشکل ناراحت کننده باشید.

درمان یبوست با مصرف مقدار کمی سرکه سیب در روز

مسافرت باعث می شود روش های درمانی برای رفع مشکلات گوارشی کمی پیچیده تر شوند. یکی از بهترین روش ها مصرف کمی سرکه سیب است. یک قاشق چایخوری سرکه سیب را در کمی آب حل کنید و به مدت 15 تا 30 دقیقه منتظر بمانید و قبل از هر وعده غذایی این محلول را میل کنید. این روش به عملکرد بهتر روده کمک می کند. سرکه سیب به تولید مایعات گوارشی کمک می کند. مایعات گوارشی برای تجزیه غذا ضروری هستند. این روش با بهتر کردن هضم غذا و عملکرد روده باعث از بین رفتن نفخ و گرفتگی های شکم می شود.

درمان یبوست با چای زنجبیل

در زمان سفرهای هوایی مقدار زیادی چای زنجبیل بنوشید. می توانید از دمنوش های زنجبیل در سفر استفاده کنید. تا جایی که می توانید چای زنجبیل بنوشید. زنجبیل رطوبت بدن را برطرف می کند، به بدن آبرسانی می کند، گردش خون را بهبود می بخشد، التهاب پاها را به حداقل می رساند و حرکت مواد غذایی را در بدن تسهیل می کند. وقتی به مقصد مورد نظر می رسید، میوه و سبزی به مقدار زیاد بخورید و در هفته اول سفر خود وعده های غذایی سبک تر داشته باشید. هر زمان وقت آزاد داشتید به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را در شکم تان جمع کنید و به این وسیله شکم خود را فشار دهید و روده تان را بیدار کنید تا حرکت روده انجام شود.

درمان یبوست با مصرف منیزیم و گرفتن دوش آب گرم

پودر منیزیم سیترات در مسافرت بسیار به دردتان می خورد. این شکل منیزیم به سرعت توسط خون جذب می شود و در نتیجه تاثیر خیلی سریع دارد. منیزیم به سیستم عصبی مرکزی کمک می کند و در نتیجه به شل شدن عضلات و هضم غذا کمک می کند و نفخ برطرف می شود. 20 دقیقه قبل از سفر و همچنین به محض رسیدن به مقصد دوش بگیرید، دوش گرفتن باعث آرامش بدن می شود و به بدن اجازه استراحت می دهد. به خاطر گرمای وارد شده به بدن پروتئین هایی آزاد می شوند که از بدن در مقابل استرس های ناشی از حوادث محافظت می کنند

درمان یبوست

درمان یبوست در سفر

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید