سنگ کلیه معمولاً از نمک و مواد معدنی درون کلیه ساخته می شود و می تواند درد زیادی را به افراد تحمیل کند . بیشتر وقت ها برای دفع سنگ کلیه و درمان درد کلیه از دارو استفاده می شود یا از طریق امواج سنگ ها را شکسته و خرد می کنند تا به وسیله ادرار یا نوعی کیسه این سنگ ها دفع شوند . جالب است بدانید از هر ۱۰ نفر در دنیا یک نفر حداقل یک بار هم که شده در طول زندگی اش سنگ کلیه دفع کرده است .

سنگ های کوچکی که در کلیه ها ایجاد می شوند می توانند با ادرار به راحتی دفع شود اما مشکل بر سر سنگ های متوسط یا بزرگ است که حرکت آنها در مجاری ادراری و دفع آنها بسیار دردناک بوده و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد . مردان بیشتر از زنان به سنگ کلیه دچار می شوند . تقریباً ۶.۱ درصد از مردان در معرض بیماری سنگ کلیه قرار دارند و این در حالی است که در زنان این درصد به ۱.۷ درصد می رسد .

علایم و نشانه های سنگ کلیه

برای تشخیص علائم و نشانه های سنگ کلیه باید آنها را بشناسید . در ادامه قصد داریم برخی از این علایم را بررسی کنیم و در انتها درمان های خانگی سنگ کلیه را عنوان خواهیم کرد . درد سنگ کلیه ، دردی است که آهسته و شبیه دندان درد در ناحیه کمر و لگن آغاز می شود و این درد می تواند از علائم نشان دهنده سنگ کلیه باشد . این نوع از درد اولین نشانه وجود مشکل در شماست . این درد می تواند مداوم یا متناوب باشد و به ندرت پیش می آید که به طور کلی از بین برود . ممکن است تصور کنید که با مصرف داروی مسکن ، درد شما از بین رفته است اما پس از چند ساعت یا چند روز شدت درد بیشتر شده و محل آن مشخص تر می شود . برخی از مبتلایان در ناحیه کلیه خود احساس فشار می کنند گویی ادرارشان می خواهد از مانعی بگذرد .

درمان فوری سنگ کلیه

درمان فوری سنگ کلیه

تب ، بی حوصلگی و درد از جمله مهم ترین نشانه های وجود سنگ کلیه است و مبتلایان به این بیماری ، بسیار دچار حس خستگی و بی حوصلگی می شوند . حتی ممکن است تب و لرز هم به سراغ آنها بیاید . در برخی از افراد ممکن است این علایم وجود نداشته باشند اما دچار حالت تهوع می شوند که معمولاً با سرماخوردگی و معده درد همراه است . در این گونه افراد راه رفتن برایشان سخت تر و سخت تر می شود و این گونه از دردها امکان انجام کارهای روزمره را از بین می برد . وجود خون در ادرار موضوعی است که باید سریعاً بررسی گردد و توسط پزشک علائم آن مشخص شود . یکی از نشانه های سنگ کلیه وجود خون در ادرار است . ممکن است اثری از خون در ادرار خود بیابید یا ادرارتان رنگی غیرعادی پیدا کنند .

تیره بودن رنگ ادرار در کنار تیز و شدید بودن ناحیه کلیه میتواند نشانه وجود سنگ کلیه باشد . در مورد علائم که خفیف تر هستند بهتر است مصرف آب خود را افزایش دهید تا این بیماری را سریعتر درمان کنید . درد های تیز و سوزن سوزن شدن در اطراف کمر از دیگر نشانه های علایم سنگ کلیه است . در این حالت دچار حمله سنگ کلیه شده اید و درد شما در این مقطع دو برابر می گردد و نیاز به مراجعه فوری پزشک دارید . این دردناک ترین قسمت بیماری است و حتی از بیرون آمدن سنگ کلیه و دفع آن دردناک تر است . تکرر ادرار از دیگر علایم نشان دهنده سنگ کلیه است . در این شرایط نیاز است تا مقدار بیشتری آب بنوشید . وجود درد در نواحی متفاوت بدن باعث عرق کردن بیش از حد می شود و همین موضوع می تواند نشان دهنده وجود سنگ کلیه در کلیه شما باشد .

هندوانه و درمان درد کلیه

هندوانه و درمان درد کلیه

اگر ادرار شما بوی تندی داشت حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است این تغییر بو مربوط به سنگ کلیه باشد . اگر درد شدید در قسمت پایین شکم خود احساس کردید که به سمت کشاله ران شما می رود حتماً به پزشک مراجعه کنید چرا که در این حالت ممکن است سنگ کلیه شما حمله کرده باشد . افزایش یا کاهش حجم ادرار نیز از دیگر نشانه های وجود سنگ کلیه در بدن شماست . دقت کنید که اگر حجم ادارات آن افزایش پیدا کرد حتماً میزان آب در وعده های غذایی تان بیشتر کنید .

روش های درمان سنگ کلیه

حال که علایم متفاوت سنگ کلیه را بررسی کردیم و نحوه شناسایی آن را عنوان نمودیم در اینجا قصد داریم تا به بررسی 'درمان درد کلیه با طب سنتی و یا درمان دارویی سنگ کلیه بپردازیم .

1. اولین روش نوشیدن مقدار کافی از آب است . این کار بسیار ساده و موثر و در عین حال ارزان قیمت است .

2. برای درمان کلیه درد در طب سنتی و دفع راحت آن مصرف آب مرکبات و به ویژه آبلیمو راه حلی کارآمد و موثر است .

3. لوبیا سرشار از پتاسیم بوده و یک درمان خانگی موثر برای سنگ کلیه به شمار می رود . بر اساس نتیجه تحقیق محققان ۶۰ گرم لوبیا قرمز باید برای ۶ ساعت در آب گرم جوشانده شود . این آب باید از صافی رد شده و اجازه بدهید مایع به دست آمده برای هشت ساعت سرد گردد . به مدت ۱ روز و ۲ ساعت یکبار می توانید یک لیوان از این نوع بنوشید . این ماده برای کاهش درد و دفع سنگ کلیه کمک کننده است .

4. برای درمان فوری درد کلیه خود می توانید از انار استفاده کنید . سعی کنید روزانه یک عدد انار کامل بخورید و یک لیوان آب انار تازه بنوشید یا اینکه با میوه های دیگر آن را ترکیب کرده و از آن سالاد تهیه کنید . گزینه دیگر در خصوص مصرف انار آسیاب کردن دانه های آن و ایجاد مخلوطی به مانند رب می باشد .

5. برای درمان درد کلیه در طب سنتی آمده است که برگ گزنه می تواند بسیار موثر باشد . لذا ۲ قاشق چای خوری برگ گزنه خشک شده را در یک فنجان آب داغ بریزید و سپس آن را در یک ظرف قرار داده و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه بماند . این نوشیدنی را ۲ تا ۳ بار در روز مصرف کنید .

درد کلیه ها

درد کلیه ها

6. جالب است بدانید که خوردن هندوانه به طور مرتب به درمان و پیشگیری از سنگ کلیه کمک می کند . همچنین می توانید در چای از دانه های هندوانه استفاده کنید .

7. اگر میزان سنگ کلیه شما زیاد است از غلات سبوس دار استفاده کنید چرا که در کاهش تولید سنگ کلیه تاثیر گذار است . بر اساس مطالعات توسط انجمن نفرولوژی آمریکا رژیم هایی که حامل شامل غلات باشد میزان سنگ کلیه را کاهش می دهند چرا که سرشار از ویتامین ها مواد معدنی و فیبر هستند .

8. یک نسخه قدیمی و چینی برای درمان سنگ کلیه استفاده از بادکش است . انجام بادکش گرم در ناحیه کلیه برای درمان درد کلیه و کاهش آن موثر است .

9. علاوه بر این روغن مالی کلیه ها با روغن هایی نظیر روغن کنجد و روغن دانه سیاه می توانند مشکلات کلیوی شما را کاهش دهد .

10. افرادی که به سنگ کلیه مبتلا هستند باید از کرفس استفاده کنند . نصف فنجان آب کرفس قبل از هر وعده غذایی برای بیماران سنگ کلیه تجویز می گردد .

11. ریشه قاصدک پاک کننده کلیه است و مصرف آن به میزان ۵۰۰ میلی گرم در روز و به صورت دو بار در روز می تواند برای دفع سنگ کلیه موثر باشد . ریشه قاصدک از صدها سال پیش به عنوان روشی درمانی برای کاهش سنگ کلیه استفاده می شود .

12. ساده ترین و بهترین راه برای درمان درد کلیه و پیشگیری از سنگ سازی آن آب رسانی به بدن است تا می توانید آب بنوشید تا به سنگ کلیه دچار نشوید و اگر دچار آن شدید دفع آن برای شما ساده تر گردد . آبرسانی بدن علاوه بر دفع سنگ ها سبب پیشگیری از سنگ سازی کلیه شما می گردد .

13. روغن کرچک خاصیت ضد التهابی دارد . اگر درد دارید می توانید از کمپرس روغن کرچک استفاده کنید . به این ترتیب یک پارچه تمیز را به روغن کرچک آغشته کرده و آن را بر روی پوست و ناحیه دردناک کلیه بگذارید تا جذب گردد . این روش به کاهش درد شما کمک می کند و به عنوان درمان فوری کلیه درد شناخته می شود .

14. سرکه سیب از جمله درمان خانگی کلیه درد است که خواص زیادی دارد و در دفع سنگ کلیه کمک کننده است . ۲ قاشق سرکه سیب را با ۲۲۰ میلی لیتر آب مخلوط کرده و میل کنید . این نوشیدنی علائم بروز سنگ کلیه را کاهش می دهد و از ایجاد سنگ در کلیه پیشگیری می کند .

روغن تراپی در درمان کلیه

روغن تراپی در درمان کلیه

15. برگ های ریحان ، کلیه را تقویت کرده و در نهایت درمان درد کلیه را به دنبال دارند . به این منظور لازم است که یک قاشق غذاخوری آب ریحان به یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و به مدت 6 ماه و روزانه مصرف شود .

16. مصرف منظم کرفس سبب جلوگیری از تولید سنگ کلیه می گردد .

17. خوردن روزانه یک سیب می تواند در درمان سنگ کلیه موثر باشد .

18. انگور دارای میزان بالایی از آب و پتاسیم است که خاصیت ادرار آور دارد و همین ویژگی در درمان سنگ کلیه تاثیر گذار است و از موثرترین درمان خانگی درد کلیه است .

19. برای درمان سنگ کلیه ، بهتر است روزی 2 بار سالاد حاوی برگ تربچه خورده شود .

20. آب گوجه را با کمی فلفل سیاه ترکیب کرده و هر روز صبح مصرف کنید تا کلیه ها تقویت شده و سنگ ها دفع گردد .

21. نان های سبوس دار منبع غنی منیزیم است که از شکل گیری سنگ کلیه پیشگیری می کند.

22. مصرف کافی آب در طول روز در پیشگیری و درمان سنگ کلیه موثر است.

23. برگ مو در درمان سنگ کلیه بسیار تاثیر گذار است و به خارج شدن آن کم می کند .

24. نوشیدن ماءالشعیر، برای دفع سنگ های کوچک تاثیر بسزایی دارد .

25. برگ پنیرک دارای خاصیت نرم کنندگی است که در از بین بردن سنگ کلیه نیز کاربرد دارد و باید پیش از هر وعده غذایی نوشیده شود .

26. یک قاچ از خربزه با پوست می تواند برای از بین بردن سنگ کلیه استفاده شود . اگر شما نمی توانید خربزه را با پوست بخورید ، می توانید آن را رنده کرده و مصرف کنید .

27. از جمله درمان دارویی کلیه درد که در سریع ترین زمان می تواند درد کلیه را تسکین دهد ، شیاف دیکلوفناک یا ایندومتاسین است .

28. مسکن های دیگر نظیر استامینوفن و ژلوفن نیز در دردهای کمتر می تواند تاثیر گذار باشدو جزو درمان دارویی دردکلیه می شویم .

29. اگر درد کلیه شما شدید شود باید به اورژانس مراجعه کنید تا تزریق آمپول پتیدین و یا مورفین صورت پذیرد .

30. تحرک و ورزش برای دفع سنگ های کلیه تا 4 میلی متر می تواند کمک کننده باشد .

آیا این مطلب مفید بود؟ 24
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید