از مشکلاتی که حتی یک بار هم که شده برای هر فردی به وجود آمده است، مشکل گرفتگی صدا است که در این بخش با این مشکل و روش های درمانی آن بیشتر آشنا می شویم. در ابتدا به این پرسش می پردازیم که گرفتگی صدا چیست و چه علت هایی دارد و در ادامه با درمان گرفتگی صدا درگیر می شویم.

گرفتگی صدا چیست

گاهی بر اثر فریاد زدن ، بلند صحبت کردن و یا سرماخوردگی خشونتی در حنجره ایجاد می شود که با ورم حنجره و یا حتی درد در هنگام صحبت کردن همراه است که به این مشکل گرفتگی صدا و یا گرفتگی گلو می گویند . لازم به ذکر است که گرفتگی صدا ممکن است نشان از بیماری دیگری باشد لذا شما باید ابتدا علت گرفتگی صدای خود را مشخص کنید .

درمان سرفه و گرفتگی صدا

درمان سرفه و گرفتگی صدا

علت گرفتگی صدا

تارهای صوتی نوار های کوچک ماهیچه ای در گلو هستند که به هنگام تنفس حرکت می کنند و در هنگام حرف زدن دچار لرزش می شود . زمانی که صدا می گیرد چیزی مانع از انجام درست لرزش آنها شده است . این چیز معمولاً التهاب است که التهاب بر اثر داد زدن ، حرف زدن زیاد ، فریاد زدن و یا حتی آواز خواندن ممکن است به وقوع بپیوندد . سرفه نیز مانند گرفتگی صدا ممکن است بر اثر پدیده رفلاکس یا برگشت اسید معده به اتفاق می افتد که در اینگونه موارد با درمان مشکل رفلاکس رفه شما نیز برطرف می شود .

رفع مشکل گرفتگی صدا

رفع مشکل گرفتگی صدا

ورم تارهای صوتی دلایل مختلفی نظیر سرماخوردگی های ویروسی ، عفونت گلو ، استفاده بیش از حد از الکل و رفلاکس یا بازگشت معده را به دنبال دارد . به طور کلی از علائم دیگری که در این بیماری دیده می شود می توان به سوزش سر دل یا بد بو بد مزه شدن دهان ؛ دود سیگار ، حساسیت های غذایی و یا مشکلات هورمونی اشاره کرد . البته اضطراب و استرس به مانند دیگر بیماری ها در این بیماری نیز نقش دارد .

درمان گرفتگی صدا در طب سنتی

معمولاً برای درمان گرفتگی صدا روش های متفاوتی عنوان می شود اما درمان گرفتگی صدا در طب سنتی بسیار آسان تر است و به شما کمک می کند تا سریعتر به نتیجه مورد نیاز خود برسید . برای رفع گرفتگی صدا لازم است تا برخی از موارد را رعایت کنیم و یا در مصرف مواد غذایی نیز ملاحظاتی را انجام دهید . در صورتی که روش های طب سنتی و روش های تغذیه ای برای گرفتگی صدای شما موثر واقع نشد ، آنگاه می توانید به پزشک مراجعه کرده و از او درخواست کمک کنیم .

رفع گرفتگی صدا با آب نمک

یکی از روش هایی که برای رفع گرفتگی صدا استفاده می شود آب نمک است . برخلاف عقیده مردم، غرغره کردن با دهان شویه می تواند گرفتگی صدا را بیشتر کند چرا که بیشتر دهانشویه ها الکل دارند و تارهای صوتی را دچار مشکل می کنند. البته محلولهای قرقره اصلاً به تارهای صوتی نزدیک هم نمی شود بلکه خود عمل قرقره کردن است که مضر است چرا که تارهای صوتی را به هم زده و توان آنها را بیشتر می کند و دهان و بینی با محلول آب و نمک رقیق یا سرم شستشو سبب می شود تا راه های تنفسی و سیستم سینوس ها از عوامل بیماری زا و حساسیت زا پاک شود . لذا این روش هم در پیشگیری و هم در درمان بیماری های تنفسی و سرفه بسیار موثر است . استفاده از دستگاه بخور و یا مرطوب نگه داشتن هوا کمک زیادی به نرم شدن صدا می کند . پس حواس تان باشد که قرقره کردن دهانشویه می تواند حتی مشکل گرفتگی صدای شما را بدتر کند .

مشکلات گرفتگی صدا

مشکلات گرفتگی صدا

رفع گرفتگی صدا با شیر و ترنجبین

از نسخه های قدیمی که برای درمان گرفتگی صدا و درمان گرفتگی در طب سنتی عنوان می شود ، استفاده از شیر و ترنجبین است . این نسخه بسیار قدیمی است .مصرف شیر تازه با شکر یا ترنجبین در درمان گرفتگی صدا بسیار موثر خواهد بود .

رفع گرفتگی صدا با زنجبیل

اگر در خانه ترنجبین دارید می توانید گرفتگی صدای خود را با زنجبیل برطرف کنید . یک قاشق سوپ خوری زنجبیل خرد شده را در یک فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و آن را از صافی بگذرانید و به آن عسل اضافه کنید . لازم است تا روزی سه بار این معجون نوشیده شود به این ترتیب شما می توانید گرفتگی صدای خود را درمان کنید .

رفع گرفتگی صدا با عسل

عسل یک معجون طبیعی که مصرف دو قاشق عسل با مقداری فلفل سیاه و حل کردن آن در آب گرم می تواند به عنوان یک معجون معجزه آسا در درمان گرفتگی صدا عمل کند . روش دوم استفاده از عسل استفاده مقدار مساوی از عسل با عرق شاهسپرم است که شما باسد روزی سه بار این مخلوط را خورده و به گرفتگی صدای خود کمک کنید .

درمان با طب سنتی سرفه و گرفتگی صدا

درمان با طب سنتی سرفه و گرفتگی صدا

رفع گرفتگی صدا با غرغره سرکه سیب

در درمان گرفتگی صدا با قرقره سرکه سیب لازم است از محلول سرکه و آب به میزان برابر یک محلولی درست کرده و برای قرقره دست کم دو بار در روز از آن استفاده کنید .

رفع گرفتگی صدا با فلفل قرمز

اگرچه فلفل در این شرایط می تواند مضر باشد اما یک قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را با 1 قاشق سوپ خوری عسل مخلوط و به آرامی میل کنید تا به رفع گرفتگی صدای خود کمک کنید.

رفع گرفتگی صدا با عسل و آبلیمو

از دیگر درمان هایی که برای گرفتگی صدا عنوان می شود، عسل و آبلیمو است . 1 قاشق سوپ خوری عسل و آب لیمو را در یک فنجان آب ولرم حل کرده و چند بار در روز از این محلول بنوشید.

رفع گرفتگی صدا با سیر

سیر از اصلی ترین ترکیبات درمانی است که در درمان بیماری های سرما خوردگی و دستگاه تنفسی موثر واقع می شود و برای درمان گرفتگی صدای بسیار دو نیم کرده و هر تکه را در یک طرف دهان بگذارید در حالی که به آرامی آن را می جوید آب سیراب هم کتاب تشکیل می یابد و درمان سریعتر حاصل شود.

مواد غذایی مجاز در گرفتگی صدا

مانی که دچار گرفتگی صدا میشوید مواد غذایی مجازی برای مصرف وجود دارد اسفناج پخته می تواند سرفه و گرفتگی صدا را التهاب دهد جوشانده دانه به سینه در سرفه و گرفتگی صدا را درمان میکند در کنار آن سیب دستگاه تنفس را تقویت نموده و گرفتگی صدا و اختلالات تنفسی را درمان می نماید آب نخود پخته ریشه و برگ ختمی جوشانده برگ کرفس و بامیه از دیگر مواردی است که برای درمان گرفتگی صدا و گرفتگی صدا موثر خواهد بود.

مواد غذایی غیر مجاز در گرفتگی صدا

در کنار مواد غذایی پیشنهاد شده که به رفع گرفتگی صدا کمک می کند مواد غذایی غیر مجاز در گرفتگی صدا وجود دارد که لازم است در مصرف آنها دقت شود . شما در هنگام دچار شدن به این مشکل باید از آب یخ ، ترشی و غذاهای آماده دوری کنید .غذاهای چرب تند ، شور و غذاهای غلیظ نظیر الویه سالاد و ماست نباید مصرف شود چرا که می توان درمان گرفتگی صدا را به تعویق بیاندازد. از مصرف غذاهای بخار انگیز یا بخاردار نظیر شاهی و ترب پرهیز کنید و مواد غذایی بخاردار را نیز بهتر است ،مصرف ننمایید. غذاهای خمیری نظیر پیتزا ، لازانیا و غذاهای سرخ کرده از دیگر موادی هستند که در لیست مواد غذایی ممنوع در گرفتگی صدا قرار می گیرند.

مراقبتهای هنگام گرفتگی صدا

همانطور که در راه های درمان گرفتگی صدا عنوان شد مرطوب نگه داشتن گلو به درمان آن کمک می کند . برای درمان گرفتگی صدا لازم است همواره بخار آب داغ را استنشاق کنید و از آب گرم یا دستگاه های بخور کمک بگیرید . در درون بدن به آب کافی نیاز خواهید داشت لذا خوردن آب را به قدری زیاد کنیم تا ادرار شما بی رنگ شود. به این منظور خوردن روزانه ۱۰ تا ۱۲ لیوان ضروری است اگر دچار گرفتگی صدا در اثر سرماخوردگی هستید ، مصرف سوپ مرغ و سوپ سیر به شما پیشنهاد می شود .

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید