گودی چشم چیست و این سیاهی و فرو رفتگی ناخوشایند در اثر چه چیز و یا چیزهایی در زیر چشمان ما جا خوش کرده اند؟ شاید این سوال پرسش بسیاری از کسانی باشد از داشتن چشمهایی فرو رفته و گود ناراحتند . اگر شما هم از جمله کسانی هستید که در جستجوی یک پاسخ کامل و درست به سوال بالا هستید با تانما همراه شوید در این نوشته ما سعی داریم که به علل گودی چشم، درمان گودی چشم، درمان خانگی گودی چشم و درمان پزشکی گودی چشم بپردازیم با ما همراه شوید.

گودی چشم

گودی چشم چیست؟

چرا چشم های ما پف می کند

چشمان فرو رفته می تواند نتیجه سالخوردگی، عدم رعایت نکات بهداشتی و یا هشداری برای سلامتی شما باشد که هنوز نگرانی آنچنانی برای آن وجود ندارد . بد نیست بدانید که درمانهای خانگی و نسخه های خانگی پیشنهادی خوب برای رهایی شما از چشمان فرو رفته تان است بیشتر افراد وقتی به آینه نگاه می کنند متوجه گودی زیر چشمان خود می شوند.اما به راستی چرا چشم های ما پف می کنند ؟

پوست زیر چشم ها ظریف است ، به همین دلیل گاهی اوقات فرورفته به نظر می رسد و رنگ تیره تری نسبت به جاهای دیگر صورت دارد.هر چند که عوامل بسیاری می توانند منجر به فرورفتگی چشم ها شوند اما سن و سال نقش مهمی در فرو رفتگی چشم دارد و بر همین اساس می توان گفت که فرورفتگی زیر چشم در جوانان می تواند علتی غیر از بالا رفتن سن سال داشته باشد و گاه نشانه یک اختلال در سلامتی یا یک کوتاهی در رعایت نکات بهداشتی باشد.

گودی چشم

علل ایجاد گودی چشم

حقایقی برای چشمان گود شده

 • چشم های غرق شده و فرو رفته در بزرگسالان شیوع بیشتری دارد.
 • جراحی زیبایی و پرکننده های پوستی گزینه هایی برای چشم فرورفته ناشی از پیری یا ژنتیک هستند و در این شرایط پزشک از شما پرونده پزشکی شما را درخواست می کند و صورت و چشم را معاینه می کند تا در صورت لزوم برای درمان لازم تصمیم بگیرد

علل گودی چشم

چشمان فرورفته، غیر از پوست اطراف چشم ، که تیره و "توخالی" است نمی تواند هیچ علامت جانبی ایجاد کند و در بیشتر موارد چشمان فرورفته مربوط به کیفیت تغذیه فرد و زندگی سالم است.وقتی این علل اصلاح شوند ، فرو رفتگی چشم می تواند بدون درمان بیشتر برطرف شوند. این بدان معنی است که می توان با اقدامات به موقع از بازگشت چشم های فرو رفته جلوگیری کرد .در زیر برخی از عوامل موثر بر گودی چشم آورده شده است

کم آبی

شایع ترین علت چشمان فرو رفته ، کم آبی بدن یا نداشتن آب کافی در بدن است باید توجه داشت مصرف زیاد قهوه ، سودا و نوشیدنی های بسته بندی شده ممکن است باعث ایجاد اثرات دیورتیک از جمله افزایش تولید ادرار شود که ممکن است منجر به کم آبی بدن گردد.

گودی چشم

کم آبی از علل گودی چشم است

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین C ، ویتامین K و آهن می تواند باعث فرو رفتن چشم شود. همانطور که در مجله SM بیان شده است در واقع ، چشمان "توخالی" یکی از علائم تغذیه ناکافی و نا سالم است.

ویتامین C به جذب آهن و کاهش کبودی کمک می کند ، در حالی که ویتامین K عامل لخته شدن خون است و کمبود یک یا هر دو از این ویتامین ها می تواند منجر به کبودی آسان ، پوست ناسالم و چشم های غرق شده شود.

گودی چشم

کمبود ویتامین از علل گودی چشم است

مشکلات خواب

اختلال در خواب یا کمبود خواب ممکن است باعث گودی چشم شود. ایجاد یک الگوی خواب خوب میتواند به معالجه گودی چشم ماکمک کند.کمبود خواب یا خواب کم کیفیت می تواند باعث گود شدن چشم و تغییر رنگ پوست ظریف در زیر چشم شود.

گودی چشم

خواب نا مناسب از علل گودی چشم است

براساس گزارش سال 2017 بنیاد ملی خواب ، خواب با کیفیت خوب عناصر لازم زیر را دارد:

 • بیشتر وقت خود را در رختخواب بخوابید
 • خوابیدن بیش از 30 دقیقه طول نکشد
 • بیدار شدن بیش از یک بار در هر شب
 • بیش از 20 دقیقه در طول شب بیدار نشوید

سالخوردگی

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان است و به پوست استحکام و انعطاف پذیری می بخشد.با افزایش سن، بدن ، تمایل به از بین رفتن کلاژن دارد و نخستین جایی که از بین رفتن کلاژن قابل توجه است ، پوست زیر چشم است. از بین رفتن کلاژن باعث می شود که چشم ها به داخل چشم بازگردند و فرو رفته شوند.

گودی چشم

سالخوردگی از علل گودی چشم است

کاهش وزن

یکی دیگر از عوامل فرو رفتگی چشم، کاهش وزن چشم گیر و داشتن رژیم های سخت است . بیشتر افراد هنگام کاهش وزن تمایل دارند که ابتدا وزن صورت خود را کاهش دهند. یک کاهش وزن چشم گیر می تواند باعث بر جستگی رگ های خونی زیر چشم، شفافیت پوست و هم چنین فرو رفتگی چشم شود .هم چنین کاهش وزن ممکن است باعث کمبودهایی در تغذیه افراد و به دنبال آن فرو رفتگی چشم شود.

گودی چشم

کاهش وزن می تواند باعث گودی چشم شود

ژنتیک

این امکان وجود دارد که چشم های گود شده در اثر ژنتیک یا DNA فرد ایجاد شود.

گودی چشم

عوامل ژنتیکی در گودی چشم مؤثرند

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث تخریب کلاژن و حالت ارتجاعی پوست می شود. این تلفات می تواند باعث لکه دار شدن پوست در صورت و گود شدن چشم شود.

گودی چشم

سیگار کشیدن می تواند سبب گودی چشم شود

آلرژی

آلرژی می تواند باعث گود شدن چشم ها و ایجاد نقاط تیره در زیر آن شود. این اثرات ناشی از التهاب در رگهای خونی ریز زیر چشم یا معابر بینی مسدود شده است که می تواند با آلرژی همراه باشد.

گودی چشم

آلرژی می تواند سبب گودی چشم شود

عفونت سینوس

سینوس های التهابی یکی دیگر از مقصرین چشم فرو رفته است. احتقان و فشار بینی علائم عفونت سینوس است و باید مورد توجه پزشک قرار گیرد.

گودی چشم

عفونت های سینوسی از علل گودی چشم است

درمان پزشکی

چشم های فرورفته ناشی از شرایط پزشکی ، مانند آلرژی و مشکلات سینوسی ، می توانند با داروها درمان شوند. اینها ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت های سینوسی و آنتی هیستامین ها و قطرات چشم برای آلرژی باشد.

گودی چشم

درمانهای پزشکی گودی چشم

البته برای درمان این عارضه جراحی های زیبایی و پرکننده های پوستی ممکن است موثر باشند که البته باید به این نکته توجه داشت که جراحی هرگز بدون خطر نیست.چرا که پرکننده های پوستی شامل تزریق اسید هیالورونیک به بافت حساس زیر چشم هستند ، بنابراین ممکن است این عوارض جانبی ایجاد کند.

البته باید در نظر داشت که درمان جراحی بهترین روش برای درمان شکستگی چشم ، بازگرداندن چشم و متعادل کردن حجم میزان جراحت در صورت آسیب دیدگی چشم است.

گودی چشم

درمان گودی چشم از طریق جراحی های زیبایی و پرکننده های پوستی

درمانهای خانگی

تغییر سبک زندگی و داروهای خانگی می تواند به کاهش چشم های گود شده کمک کند.البته در مورد داروهای زیر، فرد باید اطمینان حاصل کند که چشمان خود را بسته نگه می دارند و از وارد شدن به چشم خودداری می کند.

گودی چشم

درمان های خانگی گودی چشم

داروهای و روش های خانگی درمان گودی چشم موارد زیر را شامل می شوند :

هیدراته ماندن

کم آبی ممکن است باعث چشمان گود شده باشد، بنابراین نوشیدن آب ممکن است به بهبود گودی چشم کمک کند.آب ضروری ترین عنصر برای سالم ماندن بدن است و کم آبی صدمات جبران ناپذیری بر روی همه اعضای بدن از جمله پوست باقی می گذارد .معمولاً افرادی که چشم های گود شده دارند با افزایش مصرف آب و محدود کردن نوشیدنی های دیورتیک بهبود پیدا می کنند. هم چنین نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز می تواند به افراد در جلوگیری از گود شدن چشم کمک کند.

گودی چشم

هیدراته ماندن به درمان گودی چشم کمک می کند

خواب با کیفیت خوب

غالباً چشمان گود شده نشانه این است كه فرد به اندازه كافی از خواب باکیفیت برخوردار نیست. براساس بنیاد ملی خواب ، بزرگسالان در هر شب حدود 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند ، در حالی که ممکن است نوزادان ، کودکان ، نوجوانان و سالمندان به میزان بیشتری نیاز داشته باشند.

گودی چشم

خواب با کیفیت به درمان گودی چشم کمک می کند

روغن بادام

در بسیاری از موارد چشمان فرو رفته به این علت است که پوست زیر چشم مواد مغذی خود را از دست داده است. این مشکل را می توان با روغن بادام که سرشار از ویتامین E ؛ویتامین حیاتی پوست، حل کرد . روغن ویتامین E نیز یکی دیگر از گزینه های تغذیه کننده پوست است. هر دو روغن بادام و روغن ویتامین E برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

گودی چشم

روغن بادام به درمان گودی چشم کمک می کند

سیب زمینی خام

سیب زمینی حاوی ویتامین C آنزیم ها و نشاسته برای تغذیه پوست نازک در زیر چشم است. و خنک بودن سیب زمینی خام باعث کاهش التهاب رگ های خونی می شود تا تورم و ظاهر تیره به حداقل برسد. برای این کارباید سیب زمینی را به مدت 20 دقیقه در زیر چشم گذاشت.

گودی چشم

سیب زمینی خام به درمان گودی چشم کمک می کند

چای کیسه ای

چای حاوی آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها است. کیسه های چای با بهبود گردش خون و آرامش اعصاب و ماهیچه های چشم ، باعث بهبود چشم های غرق شده می شوند.

بدین منظور دو کیسه چای را حداقل 5 دقیقه تفت دهید. آن را فشار دهید تا مایع آن خالی شده و مطمئن شوید که دمای آنها برای پوست نازک و حساس زیر چشم مناسب است سپس آنها را حداقل 10 دقیقه زیر هر چشم قرار دهید و این کار را در روز چند بار انجام دهید.

گودی چشم

چای کیسه ای به درمان گودی چشم کمک می کند

حلقه های خیار

خیار یک داروی خانگی محبوب برای نقاط تیره و چشم های فرو رفته است. برش های خیار را برای اثر خنک کننده و کاهش تورم و تغییر رنگ پوست می توان در زیر چشم ها قرار داد.

گودی چشم

حلقه های خیار به درمان گودی چشم کمک می کند

روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب است ، و پوست زیر چشم را به عنوان یک ضد التهاب تقویت می کند و باعث بهبودی سلول های آسیب دیده می شود.با شکستن کپسول روغن ماهی و قرار دادن روغن روی پوست زیر چشم می توان روغن ماهی را استفاده کرد. این کار باید قبل از خوابیدن تا 4 هفته انجام شود.

گودی چشم

روغن ماهی به درمان گودی چشم کمک می کند

آب لیمو

آب لیمو سفید کننده طبیعی است و هنگامی که بر روی پوست زیر چشم گذاشته شود به از بین بردن خون مردگی و تغییر رنگ پوست کمک می کند.باید توجه داشت که برای انجام این کار رقیق کردن آب لیمو با آب برای کاهش سوزش پوست و همچنین آسیب ندیدن چشم ضروری است.

گودی چشم

آب لیمو به درمان گودی چشم کمک می کند

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر به نظر می رسد چشم های گود شده با گذشت زمان ، با وجود خواب بیشتر و هیدراته شدن بیشتر شده است و هم چنین با علائم دیگری همراه هستند ، فرد باید به پزشک خود مراجعه کند

اگر گودی چشم با علائم و نشانه های زیر همراه است بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید .

 • احتقان حفره های بینی
 • خارش چشم یا قرمز شدن آن
 • خستگی طولانی مدت
 • کاهش وزن شدید و غیرمعمول یا کاهش اشتها
 • حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی
 • سردرد
گودی چشم

درمان پزشکی گودی چشم

براساس معاینه فیزیکی یا علائم ، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را برای تعیین علت غرق شدن چشم ها انجام دهد.بیشتر اوقات ، چشمان غرق شده مربوط به شرایط تهدید کننده زندگی نیست. اگر به پیری یا ژنتیک مرتبط باشند ، معمولاً مشکلات دیگری ایجاد نمی کنند.با این وجود ، اگر گودی چشمانتان اعتماد به نفستان را نشانه گرفته است و یا باعث ایجاد افسردگی و اضطراب در شما شده است ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید