گوش درد نوزاد به دلایلی مختلفی رخ می دهد و می تواند هم برای کودک عذاب آور و کلافه کننده باشد و هم برای والدین. بنابراین اگر گوش درد نوزاد به موقع درمان نشود می تواند شنوایی نوزاد را در آینده تحت تاثیر قرار دهد. تانما در این مطلب درمان هایی را برای تسکین گوش درد نوزاد بیان می کند؛

علل گوش درد نوزاد

یکی از مهمترین دلایل گوش درد نوزاد عفونت است؛ مثلا عفونت گوش میانی یا عفونت گوش خارجی. تقریبا بیش از نیمی از کودکانی که از عفونت گوش رنج می برند زیر ۳ سال هستند. اولین زمان عفونت گوش تقریبا بین ۶ و ۲۴ ماهگی است. پس توجه ویژه به این علائم به والدین کمک می کند بیماری و عفونت را زودتر تشخیص دهند و به فکر درمان آن باشند.

عفونت گوش در نوزادان زمانی رخ می دهد که مایع در گوش میانی گیر می کند و توسط باکتری یا ویروس عفونی می شود.این موضوع بیشتر زمانی رخ می دهد که لوله استاش(گوش میانی بوسیله لوله باریکی که شیپور یا لوله استاش نامیده می شود به پشت بینی متصل شده است) مسدود شود.

بیشتر اوقات این مسدودشدن به خاطر تورم یا گرفتگی ایجاد می شود که در اثر سرماخوردگی به وجود آمده است. به همین دلیل عفونت گوش زمانی بروز می کند که کودک دچار سرماخوردگی شده است. آلرژی و حساسیت نیز می تواند باعث عفونت شود و سپس لوله استاش را مسدود کند.

همچنین تجمع موم گوش نه تنها می تواند باعث انسداد مجرای گوش شده، که نوزادتان را دچار گوش درد کند. در موارد کمتر شایع، علت گوش درد ممکن است پارگی پرده گوش بر اثر یک تصادف یا مثلا زیادی فرو کردن گوش پاک کن یا اجسام دیگر در گوش بچه است.

فرزند شما ممکن است به خاطر آسیب یا عفونت در اطراف گوش دچار گوش درد شده باشد و به همین خاطر در ناحیه گوش احساس درد کند. این اتفاق هم می تواند مثلا به خاطر سینوزیت (التهاب سینوس ها) یا التهاب لوزه رخ دهد.

به گفته متخصصان اختلالات مادرزادی مثل مشکلاتی که ممکن است هنگام شکل گیری شیپوری گوش برای جنین رخ دهد نیز باعث ایجاد دردهای ناشی از آن در قسمت میانی گوش نوزادان و شیرخواران می شود. البته این موارد کمتر رخ می دهد اما برای اطمینان از علت ایجاد گوش درد بهتر است نوزاد حتما توسط پزشک معاینه شود.

درمان خانگی گوش درد نوزادان

علل گوش درد نوزادان

درمان فوری و خانگی گوش درد نوزاد


1-کمپرس آب گرم

سعی کنید یک کمپرس گرم و مرطوب (یا پارچه گرم و مرطوب) را به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی گوش نوزاد خود بگذارید، این کار می تواند درد او را کاهش دهد.

2-کمپرس سرد

کمپرس سرد نیز در زمره دیگر روش های درمان گوش درد می باشد چرا که سرما باعث کرخت شدن عصب های اطراف گوش می شود به گونه ای در سایه انجام این روش از میزان درد کم خواهد شد.

3-روغن گرم

اگر از گوش کودک مایعی خارج نمی شود و پزشک هم به پارگی پرده گوش آن مشکوک نشده است، می توانید چند قطره روغن زیتون یا روغن کنجد گرم (مطابق دمای اتاق) را، در گوش کودک بریزید.

4- نیمه نشسته به نوزاد شیر دهید

گاهی نوزاد مبتلا به عفونت گوش میانی نمی تواند شیر ( شیر مادر یا شیر خشک ) بمکد یا حتی سرش را آرام روی بالش نگه دارد. به همین خاطر بهتر است نوزاد را به حالت نیم شسته در آغوش گرفته و به او شیر بدهید. بعد از شیر خوردنش هم بهتر است او را نیم ساعت روی شانه یا در وضعیت نشسته نگه دارید و بعد برای خواباندنش در رختخواب، حتما بالشی زیر سرش بگذارید تا با این کار به تخلیه درست مجرای شیپور استاش گوش نوزاد کمک کنید.

5-مایعات بیشتری به فرزند خود بدهید

نوشیدن مایعات بیشتر فشار گوش میانی را کاهش خواهد داد و به کاهش درد گوش کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

6- استفاده از داروهای مسکن

در نوزادان بالای 6 ماه ممکن است والدین از استامینوفین های مخصوص کودکان برای کاهش درد و پایین آوردن تب استفاده کنند. اما توجه کنید که قبل از دادن این داروها به نوزادان زیر 3 ماه حتما با پزشک مشورت کنید.

علل گوش درد نوزاد

درمان فوری و خانگی گوش درد نوزاد

7-استفاده از سیر

سیر نیز می تواند در درمان گوش درد مؤثر واقع شود چرا که سیر خاصیت درد کُش و ضد باکتریایی دارد که می تواند گوش درد عفونی را تا حد زیادی تسکین دهد.

8-دستگاه بخار

اگر درد گوش کودک شما به علت عفونت تنفسی یا سرما خوردگی باشد، استفاده از دستگاه بخار در اتاق کودک بسیار مفید است.تنفس در هوای مرطوب، باعث کاهش درد، و کاهش تورم لوله تنفسی و کاهش فشار سرفه می شود. بخار گرم، یکی از بهترین داروهای خانگی برای از بین بردن درد گوش در کودکان به دلیل احتقان یا عفونت سینوسی، استنشاق بخار است.

9- تخلیه بینی

گوش درد اغلب زمانی که بینی مسدود شده و از تخلیه مایع از گوش ها جلوگیری می کند، رخ می دهد. پاکسازی بینی با مکش آرام یا استفاده از اسپری سالین می تواند به تخلیه طبیعی گوش ها کمک کند. این روش درمان چندان مورد علاقه کودکان نیست، اما امکان تسکین عفونت گوش بدون ترک منزل را خواهد داد.

10-استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب با فواید سلامت بسیاری پیوند خورده است، از این رو جای شگفتی نیست که می توان آن را برای درمان عفونت گوش نیز استفاده کرد. زمانی که نخستین نشانه بروز مشکل پدیدار می شود، چند قطره سرکه سیب را درون گوش ریخته و بگذارید یک دقیقه به همان حالت باقی بماند. پس از آن، اجازه دهید سرکه سیب از گوش خارج شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید