یبوست بارداری مشکل آزار دهنده ای است که افراد زیادی به آن مبتلا هستند زنان غالبا در طول بارداری به یبوست مبتلا می شوند. با این حال، بیشتر زنان به خاطر خجالت و دلایل دیگر دوست ندارند در مورد این مشکل صحبت بکنند. در این مقاله از تانما با روش های درمان یبوست بارداری آشنا خواهید شد.

درمان یبوست بارداری با ماساژ

در طول دوران بارداری در سه ماهه دوم و سوم می توانید یک ماساژ شکمی ملایم برای یبوست داشته باشید. حتما از حرکات نرم استفاده کنید.حتما قبل از انجام هر نوع ماساژ در دوران بارداری حتی ماساژ برای یبوست با پزشک متخصص خود مشورت کرده و از وی اجازه بگیرید. از ماساژ شکم در سه ماهه اول بارداری خودداری کنید.

یبوست در هفته های اولیه ی بارداری طبیعی است و ما معمولا آن را نادیده می گیریم. با این حال، خیلی زود ممکن است به یک مشکل جدی تبدیل شود، بنابراین باید آن را تحت کنترل دربیاورید. یکی از داروهای موثر برای یبوست بارداری ، ماساژ دادن معده است. به یاد داشته باشید این کار را به آرامی انجام دهید. از انگشتان تان برای ماساژ شکم خود در جهت عقربه های ساعت استفاده کنید. اگر شما در معرض خطر زایمان زودرس هستید یا جفت در قسمت پایین رحم است، از این درمان پرهیز کنید.

یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری با ماساژ

درمان یبوست بارداری با شل کردن کف لگن

هر زمان که می خواهید دفع مدفوع داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که تنها هستید. عمیق نفس بکشید: اجازه بدهید عضلات در کف لگن شل شوند. گاهی اوقات حتی می توانید بایستید تا مدفون از بدن تان خارج شود، یا می توانید یک زانو را خم کنید و آن را روی لبه ی کاسه ی توالت فرنگی بگذارید. این حالت بالا بودن یک پا، باعث شل شدن عضلات کف لگن می شود و به این ترتیب به رفع یبوست کمک می کند.

درمان یبوست بارداری با رفلکسولوژی

بازتاب درمانی یکی از بهترین درمان های طبیعی برای بسیاری از بیماری ها است. این تکنیک سیستم منحصر به فرد فشار دادن نقاط منحصر به فرد را در اندام به کار می برد. بازتاب درمانی یک روش کاملا بدون خطر است برای کاهش یبوست در زنان باردار زیرا کاملا طبیعی است. شما می توانید از شوهر یا یکی از اعضای خانواده تان بخواهید که قسمت سینه ی کف پاهای تان را برای ریلکس شدن و تسهیل فرآیند گوارش ماساژ بدهند.

اگر در خانه تنها هستید، می توانید از مناطق رفلکسولوژی کف دست برای کاهش یبوست استفاده کنید. لبه ی کف دست را به طرف انگشتان ماساژ بدهید. به یاد داشته باشید که کف دست خود را در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. شما همچنین می توانید زیر هر پای تان یک بطری بگذارید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که بطری را در هنگام کتاب خواندن یا تماشای تلویزیون به جلو و عقب بر روی زمین غلت بدهید.

یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری با رفلکسولوژی

درمان یبوست بارداری با آروماتراپی

حمام آروماتراپی برای کاهش یبوست مفید است. معمولا، استنشاق بوی برخی از روغن های خاص می تواند به یبوست کمک کند. شما خودتان می توانید حمام آروماتراپی را برای کاهش یبوست آماده کنید. ۴ تا ۵ قطره روغن لیمو، گریپ فروت، نارنگی ، یا پرتقال شیرین را با روغن حاملی مثل روغن زیتون یا بادام مخلوط کنید و ترکیب حاصل را در آب داخل وان بریزید. این درمان بهترین راه حل است اگر به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب داخل وان قرار بگیرید. این روش درمانی بر اساس اصل تحریک مرکز فعالیت در مغز برای القاء خروج مدفوع عمل می کند.

درمان یبوست بارداری با طب فشاری

روش طب فشاری

طب فشاری نوعی روش درمانی است که می توان آن را به عنوان درمان جایگزین استفاده کرد؛ درمان بیماری با طب فشاری بر اساس فنون طب سوزنی انجام می شود که هزاران سال پیش در کشور چین به وجود آمده است. همان طور که از نام اش پیدا است، طب فشاری از طریق اعمال فشار بر اعصاب گوناگون یا نقاط مریدین عمل می کند. وارد آمدن فشار بر این نقاط می تواند به درمان بسیاری از انواع بیماری ها و اختلالات کمک کند.

این سیستم درمانی متعلق به چین باستان در مواجهه با یبوست موثر بوده است. متخصصین این روش درمانی، معمولا معتقدند که یبوست معمولا توسط انسداد انرژی یا چی ایجاد می شود. برای رفع انسداد چی، باید نقطه ی فشاری را در مرکز شکم پیدا کنید که حدودا ۵ سانتی متر زیر ناف قرار دارد. به آرامی این نقطه را فشار داده و فشار را به تدریج افزایش دهید. این کار را حدودا ۲۵ تا ۳۰ بار در روز انجام دهید، در مراحل بعدی بارداری خود دست از انجام این روش درمانی بردارید. اگر نگران رخ دادن زایمان زودرس هستید، این نقطه را ۲۰ تا ۳۰ بار فشار دهید و چندین بار در روز تکرار کنید.

درمان یبوست بارداری با هومیوپاتی

هومیوپاتی یا همسان درمانی تکنیک های جایگزین فراوانی را برای بسیاری از بیماری ها و اختلالات فراهم می کند. این روش همچنین می تواند به رفع یبوست بارداری کمک کند و برخی از تکنیک های آن کاملا موثر بوده اند. آلومینیا، بایرونیا، گرافیتس، لیکوپودیوم، نوکس وومیکا و سیلیکا بعضی از داروهای محبوب هومئوپاتی هستند که معمولا پزشکان تجویز می کنند.

گرچه بیش تر متخصصین طب آلوپاتیک به درمان های هومئوپاتی اعتمادی ندارند، اما اگر شما به دنبال یک سیستم درمانی بدون عوارض جانبی هستید، هومئوپاتی کاملا بدون خطر است. با این حال، مطمئن شوید که فردی که داروهای شما را تجویز می کند، یک متخصص رسمی هومئوپاتی است.

یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری با هومیوپاتی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید