بیشتر افراد برای یک بار هم که شده یبوست را تجربه کردند و این به علت رژیم غذایی فقیر می باشد .علت اصلی یبوست کندی در سرعت عبور مواد دفعی از روده بزرگ است که منجر به جذب بیشتر آب به مواد دفعی شده و در نتیجه مدفوع خشک تر می شود و عامل آن کم آبی و یا مصرف کم فیبر غذایی است که البته بیماری های متفاوت می توانند در این عامل تاثیر بگذارند. درمان یبوست با روش های متفاوتی امکان پذیر است اما به طور کلی درمان یبوست با طب سنتی یکی از روشهای سریع برای رفع این مشکل است . از جمله دلایل بروز یبوست را می توان کم آبی و یا بیماری هایی مثل تومورهای روده بزرگ و دیابت نام برد .

دلایل بروز یبوست

از آنجا که تنوع در افراد متفاوت وجود دارد لذا برای بیماری یبوست تعریف یکسانی وجود ندارد اما در حالت کلی هر فرد باید بتواند در روز سه بار اجابت مزاج داشته باشد و برخی از افراد هفته ای سه مرتبه این عمل را انجام می دهد اما دفع خشک و سفت اجابت مزاج را بسیار سخت می کند و بعضی مواقع سبب ایجاد درد می شود . سفت شدن از جمله نشانه های وجود یبوست است . حال که به سوال یبوست چیست پاسخ دادیم قصد داریم تا شما را با درمان یبوست آشنا کنیم . قطعاً دردناک بودن مدفوع می تواند بسیار مشکل ساز باشد اما باید بدانید که درمان فوری یبوست با طب سنتی امکان پذیر است .

در درمان یبوست با گیاهان دارویی باید توجه کنید که بیشتر گیاهان حاوی فیبر هستند که همین فیبر به روان شدن دفع مدفوع کمک می کند چرا که گیاهان ملین هستند و حرکت روده را بهبود می بخشند. پس جا دادن گیاهان در برنامه غذایی افراد بسیار مهم است .مهمترین علت یبوست را رژیم غذایی نامناسب ، کم تحرکی و استرس و کمبود منیزیوم تشکیل می دهند .

درمان یبوست با لیمو

درمان یبوست با لیمو

درمان یبوست با نوشیدن آب گرم اول صبح

درمان یبوست با نوشیدن آب گرم در اول صبح می تواند بسیار موثر باشد . مایعات گرم یا هم دما با دمای محیط باعث تحریک روده برای هضم غذا می شوند و اگر این مواد را صبح ناشتا بنوشید، حتماً به شما برای دفع مدفوع کمک خواهد کرد . به طور کلی آب رسانی به بدن بسیار مهم است و با انجام این عمل می توان یبوست را کاهش داد .

درمان یبوست با خاکشیر

استفاده از خاکشیر برای درمان یبوست در طب سنتی بسیار عنوان می شود . امروزه یکی از مشکلات شهرنشینی کم تحرکی و در نتیجه ابتلا به یبوست است که رفع این مشکل و درمان آن با خاکشیر است . به طور کلی در درمان یبوست با خاکشیر معمولاً از خاکشیر شربت درست کرده و برای افراد مسن ، کودکان و خانم های باردار استفاده می کنند . مصرف روزانه دو تا سه قاشق غذاخوری خاکشیر با آب جوش علاوه بر بهبود یبوست به زیبایی رنگ چهره نیز کمک می کند .

درمان یبوست با آب کله پاچه

برای درمان یبوست با آب کله پاچه باید توجه شود که این ماده به افزایش رطوبت و دفع مواد زاید کمک می کند . به این منظور تا ۷ روز یکبار آب کله پاچه بخورید تا اجابت مزاج شما عادی شود .

درمان یبوست با سبزیجات

درمان یبوست با سبزیجات

درمان یبوست با روغن زیتون

بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته مصرف روغن زیتون و روغن بادام شیرین بیش از ظرفیت جذب روده باریک است و می تواند به نرمتر شدن مدفوع کند . از عوارض رایج دیالیز بروز یبوست است که مصرف روغن کتان و روغن زیتون می تواند به رفع این مشکل کمک فراوانی نماید .

درمان یبوست با روغن کرچک

درمان یبوست با روغن کرچک امکانپذیر است چرا که می توان از این ماده برای رفع یبوست در کودکان نیز استفاده کرد . چون بوی روغن کرچک ممکن است باعث شود به محض نوشیدن، آن را برگردانید لذا لازم است تا در خوراندن این ماده به کودکان بینی آنها را بگیرید . بیشترین مقدار از روغن قرچک شامل اسید چربی است که می تواند سطح عضلات روده را نرم و روان کند .

درمان یبوست با فیبر درمانی

میوه ها و سبزیجات خام ، لوبیا ، آجیل و دانه ها باید در رژیم غذایی روزانه قرار گیرد چرا که مواد غذایی دارای فیبر بالایی هستند و می توانند حرکت راحت تر روده ها را فراهم آورند ، به همین دلیل است که یکی از روشهای درمان یبوست با فیبر درمانی می باشد .

درمان یبوست با زیتون

درمان یبوست با زیتون

درمان یبوست با رازیانه

رفع یبوست و درمان یبوست با رازیانه نیاز دارد تا هر روز یک قاشق چای رازیانه را بو داده و با یک لیوان آب در هنگام خواب بخورید . رازیانه بو داده به عنوان یک ماده ملین خفیف عمل می کند .

درمان یبوست با انجیر خشک و بادام

انجیر خشک و بادام نیز برای درمان خانگی یبوست بسیار توصیه می شود . به این منظور ۲ تا ۳ عدد انجیر خشک را با دو تا سه عدد بادام خیس کنید و سپس هسته انجیر را درآورده و پوست بادام را جدا کنید . آنها را با هم بکوبید و دو بار در روز همراه با عسل نوش جان کنید .

درمان یبوست با سبوس برنج

سبوس برنج و سبوس سایر غلات فیبر فراوانی دارند که به عنوان یک درمان ساده و بی ضرر یبوست هایی استفاده می شوند که علت مشخصی برای آنها مطرح نمی گردد .

درمان یبوست با آلوئه ورا

آلوئه ورا مزایای زیادی دارد و درمان یبوست با الوورا امکان پذیر است . این ماده تقویت کننده معده و روده بوده و سبب برطرف کردن یبوست و تامین ویتامین های بدن می شود . همچنین گیاه آلوورا به عنوان گیاهی ضد استرس و اعصاب معده شناخته می شود . این گیاه می تواند سیستم تقویت سیستم ایمنی بدن را تقویت کند .

درمان یبوست با گشنیز

سبزی ها دارای فیبر زیادی هستند لذا می توانند به خوبی آب بدن را تأمین کرده و در جهت کاهش آثار یبوست عمل کنند لذا در این جا سبزی گشنیز بسیار برای درمان یبوست پیشنهاد می شود چرا که این مواد غذایی سرشار از فیبر ها و مواد معدنی است. این گیاه در تمامی مناطق ایران رشد می کند و تقویت کننده معده و ضد باکتری روده می باشد و همین دلیل برای جلوگیری از یبوست روزی ۲۰ گرم سبزی گشنیز را خورد کرده و میل کنید .

درمان یبوست

درمان یبوست

درمان یبوست با بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه از خانواده نعناع است . برگهای آن ریز بوده و ظاهری شبیه گشنیز دارد . ویتامین های این گیاه می توانند معده روده و صفرا را تقویت کنند . برای درمان یبوست با بادرنجبویه لازم است تا ۱۰ گرم از این گیاه را در لیوان جوشانده و با یک قاشق پودر گل ، صبح یک قاشق غذاخوری زیتون شربتی غلیظ درست کنید و روزی یک لیوان از آن را میل نمایید .

درمان یبوست با کاهو

کاهو دارای برگ های پهن و ساقه های کوتاه است . این گیاه نیز برای درمان یبوست استفاده می شود و تقویت کننده معده و روده است بهتر از کاهو همراه با روغن زیتون مصرف شود البته برگ های تیره گیاه خواص بیشتری را همراه دارد .

درمان یبوست با روغن مالی

آیا میدانستید که با روغن مالی ناف می توانید پوست خود را درمان کنید . مالیدن روغن سیاه دانه به دور ناف در جهت عقربه های ساعت حداقل ۲ تا ۳ ساعت بعد از غذا به مدت ۱۰ دقیقه می تواند به حرکت های روده کمک کرده و در نهایت یبوست را کاهش دهد . به طور کلی این روش یکی از روش های موثر در درمان یبوست است .

درمان یبوست با روغن بادام شیرین

از آنجا که روغن های گیاهی ملین های طبیعی هستند لذا درمان یبوست با روغن بادام شیرین بسیار موثر است . شما می توانید از این روغن برای نرم تر شدن حرکت روده ها و دفع راحت تر مدفوع استفاده کنید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید