اگر می بینید که کودک زور میزند و یا اگر پوشک او پر از گلوله های سفت است این علامتی است که نشان می دهد کودک شما دچار یبوست مزمن است و از نشانه های یبوست در نوزادان است. اگر در مدفوع کودک خود خون پیدا کردید ، حتما با پزشک مشورت کنید. البته خون نیز می تواند از نشانه های یبوست در کودکان باشد. یبوست در کودکان و یبوست در نوزادان بسیار شایع است . شما باید حواستان به فرزندانتان باشد . یبوست نه تنهابرای بزرگسالان آزار دهنده و ناراحت کننده است بلکه برای نوزادان و کودکان نیز مشکلاتی ایجاد می کند . در زمان یبوست نوزاد ، تماشای گریه و زجر کشیدن کودکان بسیار دشوار است . اضافه کردن غذای جامد به رژیم ، نوسانات ، حساسیت و عدم تعامل پروتئین شیر ، مصرف زیاد محصولات لبنی ، شیر خشک و کم آبی از علل یبوست نوزادان است .

درمان یبوست در کودکان

از آنجا که یبوست در کودکان بزرگتر نیز به وجود می آید باید بگوییم که از جمله علل یبوست در کودکان می توان به مشکل کم آبی ، فقر غذایی و عدم تغذیه مناسب اشاره کرد . درمان خانگی یبوست نوزادان به شیوه ای است که پزشکان نیز آن را توصیه می کنند. درمان یبوست شیرخواران معمولاً به روش های دیگر نیز انجام می شود . در اینجا قصد داریم تا با درمان خانگی یبوست کودکان و روش های درمانی آن آشنا شویم .

درمان یبوست در کودکان

درمان یبوست در کودکان

درمان یبوست در نوزادان

شیرخوارانی که شیر مادر را می خورند کمتر دچار می شوند چرا که شیر مادر به راحتی هضم شده و ترکیب چربی و پروتئین آن به گونه ای که کودک شما دچار یبوست نمی شود. یبوست نوزادان معمولا به شیرهای خشک باز می گردد چرا که این شیرها دارای پروتئین های پیچیده تری هستند که سبب می شوند مدفوع در روده کودک باقی بماند و آن را دچار یبوست کند. در درمان یبوست کودکان باید به پزشک مراجعه کنید و اگر کودک شما سن بیشتری دارد لازم است تا از ماساژ شکم بهره بگیرید. این کار کمک می کند تا کودک شما به راحتی درمان شود. حمام آب گرم از دیگر موارد موثر در درمان یبوست کودکان باشد. معمولا در درمان یبوست شیرخواران اولین پیشنهاد مراجعه به پزشک است چرا که یبوست کودکان می توانند مشکلات بسیاری را برای افراد ایجاد کند . البته اگر کودک شما بین ۳ تا ۵ ماه سن دارد شما می توانید از درمان خانگی یبوست کودکان استفاده کنید.

نشانه های یبوست در کودکان

برای تشخیص یبوست نوزادان در ابتدا باید ببینید که آیا فرزند شما بسیار گریه می کند یا خیر و آیا در پوشک آن ، گلوله های سخت مدفوع دیده می شود؟ در یبوستهای مقاوم و شدید معمولاً درخواست آزمایش خون و میزان درخواست میزان کلسیم داده می شود . وجود یبوست شدید در نوزادان می تواند یک مشکل بسیار جدی به شمار می رود . پس نشانه های یبوست و علل یبوست کودکان را باید بسیار جدی گرفت.

رفع یبوست

رفع یبوست

درمان یبوست نوزادان با ماساژ شکم

برای درمان یبوست کودکان با ماساژ شکم با نوک انگشتان خود شکم نوزاد را به آرامی و در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید . این حرکت را با حرکات دورانی انجام داده و به رو به بیرون انجام شود . این کار تنش شکم نوزاد را برطرف کرده و علائم یبوست را کاهش می دهد .

درمان یبوست نوزاد با حریره بادام

روش های متفاوتی برای درمان خانگی یبوست نوزادان عنوان می شود اما نوشاندن آب کافی و مایعات دیگر به نوزاد و استفاده از رژیم های غذایی فیبردار نظیر حریره بادام ، پوره میوه و انواع لوبیا می تواند به درمان این مشکل در آنها کمک فراوانی می کند . به طور کلی درمان یبوست کودکان با تغییر سبک غذایی به آسانی امکان پذیر است.

درمان یبوست نوزاد با پوره میوه و سبزی

موز ، غلات برنج ، هویجو پنیر از مهم ترین رژیم های غذایی کودکان به شمار می رود و آنها همچنین می تواند اثرات جانبی بر روی مدفوع داشته باشند. مواد غذایی نظیر زردآلو ، هلو و آلو برای کمک به جلوگیری از یبوست بسیار مفید هستند . برای نوزادان می توان از پوره میوه ها برای درمان یبوست استفاده کرد.

درمان یبوست نوزاد با افزایش مصرف آب

آب یکی از مواد اصلی برای درمان یبوست است . از آنجا که نوزادان غیر از شیر مادر تنها می توانند مصرف آب داشته باشند لذا درمان یبوست نوزاد با افزایش مصرف آب امکان پذیر است .

درمان یبوست نوزاد با آب میوه

از آنجا که تامین آب مورد نیاز بدن در زمان یبوست بسیار مهم است لذا کودکانی که دچار مشکلات یبوست می شوند ؛ می توانند از آبمیوه استفاده کنند . آب میوه افزایش آب بدن کمک فراوانی می کند که در نهایت می تواند آثار مثبتی در درمان یبوست نوزاد شما به دنبال داشته باشد.

اصلاح اجابت مزاج

اصلاح اجابت مزاج

درمان یبوست نوزاد با حمام گرم

از راه های درمان یبوست کودکان حمام آب گرم است . چرا که این کار می تواند کودک را آرام کرده و اجابت مزاج او را راحت تر کند م. ی توانید در حمام شکم کودک را ماساژ دهید و برای اینکه مدفوع سفت راحت تر خارج شود با مقداری وازلین اطراف مقعد را چرب کنید . به طور کلی یکی از راه های درمان یبوست کودکان با روغن مالی شناخته می شود.

درمان یبوست نوزادان با شیاف گلیسیرین

از راه های دیگری که در درمان یبوست استفاده می شود ، شیاف گلیسیرین است . بسیاری از مادران جهت درمان یبوست از مالیدن روغن بر روی شکم یا عضو تناسلی کودک استفاده می کند که می تواند درد معده را به همراه بیاورد . به همین دلیل استفاده از شیاف گلیسیرین بدون نیاز به بدون نسخه پزشک امکان پذیر است اما این کار برای کودکان زیر دوسال ممنوع است.

درمان یبوست نوزاد با تغییر شیر خشک

اگر کودک شما از شیرخشک استفاده می کند طبق دستورالعمل شیر را تهیه کرده و اضافه کردن مقدار بیشتری شیر می تواند باعث ابتلا به یبوست و یا مشکلات دیگر شود لذا شما باید به این موضوع بسیار توجه کنید. البته تغییر شیر خشک نیز در درمان یبوست تاثیر گذار است . پس اگر فرزند شما دارای مشکل یبوست است، برای یک بار هم که شده شیر خشک وی را تغییر دهید تا تاثیر آن را مشاهده کنید. اگر مشکل یبوست برطرف شد، این نشان دهنده مشکل شیر خشک می باشد.

درمان یبوست کودکان با ملین

اگر قصد درمان یبوست کودکان خود را با استفاده از ملین ها دارید لازم است تا قبل از آن از پزشک او سوال کنید و هرگز بدون تایید پزشک به فرزند خود ملین ندهید. همچنین اگر کودک شما یبوست شدید داشته باشد بهتر است ابتدا شیاف گلیسیرین استفاده شود چرا که این ماده بهتر از ملین ها می تواند در رفع این مشکل کمک کند.

رفع یبوست در نوزادان

رفع یبوست در نوزادان

درمان یبوست کودکان با مکمل فیبر

از آنجا که مواد غذایی فیبردار برای کودک مفید تر هستند و به درمان یبوست کودک شما کمک می کند ، شما می توانید از این مواد استفاده کنید . در صورتی که مواد غذایی فیبردار مشکل شما را برطرف نکرد ،بهتر است زیر نظر پزشک از مکمل فیبر بهره بگیرید.

درمان یبوست کودکان با مصرف آب

چه نوزاد شما با سینه و چه با شیشه تغذیه می کند خیلی آسان بر حسب رژیم غذای ماهی اولیه می توانید تقویم بزنید که چه میزان کافی آب مصرف می کند یا خیر اگر کودک شما نشانه های یبوست را مشاهده می کند سعی کنید و غذای بعد از تغذیه یک دوم یا یک چهارم لیوان آب اضافه کنید تا به روده ها کمک کند .

درمان یبوست کودکان با اصلاح اجابت مزاج

در درمان مشکل یبوست استفاده از یک برنامه مناسب برای اجابت مزاج می تواند مناسب باشد . برای مثال پس از وعده غذایی کودک را مجبور نکنید ، بلکه او را تشویق به رفتن به دستشویی می کنید چرا که اگر اجبار در کار باشد کودک عکس آن را انجام می دهد . لازم است بدانید که ورزش کردن منظم نیز باعث جلوگیری از یبوست میشود.

رفع یبوست در کودکان

رفع یبوست در کودکان

درمان یبوست کودکان با ماساژ

ماساژ در ناحیه ناف چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان می تواند بسیار موثر باشد و در نهایت حرکت راحت تر روده را فراهم آورده و سبب می شود تا کودک شما به راحتی بتواند اجابت مزاج کند . از آنجا که یبوست بیماری دردناکی است و برای کودکان سحت است لذا باید این موارد را برای رفع این مشکل در نظر بگیرید .

آیا این مطلب مفید بود؟ 5
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید