حسن عبدالله‌زاده در سال ۱۳۰۴ در شهر بیدخت از توابع شهرستان گناباد به دنیا آمد و از سن ۱۵ سالگی نواختن سازهای سرنا، نی و دوسازه را آغاز کرد. نوازنده موسیقی به دلیل بیماری سرطان ریه از حدود دو هفته گذشته در بیمارستان بستری و روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

درگذشت نوازنده گنابادی

پیکر نوازنده موسیقی گنابادی (یکشنبه) ۴ شهریور روی دستان اهالی فرهنگ و هنر تشییع و در آرامگاه ابدی‌اش مزار جعفرآباد شهر بیدخت تدفین شد.

نوازنده موسیقی

درگذشت نوازنده موسیقی گنابادی

 

حمیدرضا مهدوی مقدم ـ رییس اداره فرهنگ و ارشاد گناباد ـ با اعلام خبر درگذشت این هنرمند به ایسنا، گفت: حسن عبدالله‌زاده بی‌شک یکی از بی‌بدیل‌ترین و بزرگترین چهره‌های موسیقی مقامی سرزمین خورشید، خراسان بزرگ بود.

او با بیان اینکه صدای سرنای استاد عبدالله‌زاده برای مردان و زنان این دیار یادآور همه سنت‌های نیک نیاکان بوده است، تصریح کرد: صدای سرنای ایشان خاطره گوسفندان در حال چرا و هی هی چوپانان دلداده، بوی کاه گل و کوچه‌های قدیمی روستا، سابات‌ها و بادگیرهای سر بر آسمان برافراشته بود.

مهدوی مقدم اضافه کرد: حسن عبدالله‌زاده نوازنده موسیقی تنها نوازنده یک ساز نبود، نماینده سنت و همت بود، آن هم همت مردان و زنانی که با دستان خالی کویر را آباد کردند و به ساز او دلشاد بودند.

او اضافه کرد: این استاد پیشکسوت، نواها و آهنگ‌های مختلف محلی را در سینه داشت و با مرگش خروارها تجربه را در حوزه موسیقی مقامی در زیر خاک پنهان کرد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید