شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان آورده است:

در این دعا از خداوند می‌خواهیم؛ در روز دوم ماه رمضان کاری کند که به رضایت و خشنودی او نزدیک بشویم‌، می‌گوید: در روایت وارد شده، اگر می‌خواهی بدانی خدا از تو راضی است، ببین که تو از خدا راضی هستی یا نه!؟

بعضی‌ها از خدا راضی نیستند و به درگاه الهی گله می‌کنند که خدایا چرا همه دارا هستند و من چیزی ندارم، یا چرا همه سالمند و من مریضم؟ نباید این طور حالتی داشت، بلکه باید در هر حالتی که هستی از خدا راضی باشی.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در مورد ملاک رضایت خدا با اشاره به صفحه ۱۸۶ جلد سوم تفسیر 'روض الجنان و روح الجنان' گفت: یکی از اولیا الهی ۳۰ سال مریض بود، از ایشان سوال کردند آیا دوست نداری خوب شوی و از این مساله بیماری ناراحت نیستی؟ ایشان اصلا ابراز ناراحتی نکرده بود، چون رضایت خدا را ملاک قرار داده بود و نمی‌خواست خلاف خواست خدا بخواهد.

آیت‌الله احمدی فقیه یزدی با بیان این‌که در دعای روز دوم ماه مبارک رمضان از خدا می‌خواهیم که ما را از آن چیزی که مورد سخط، غضب و خشم پروردگار می‌شود‌ دور نگه دارد، به فراز دیگری از این دعا اشاره کرد و گفت: همواره باید از خداوند توفیق قرائت قرآن را طلب کنیم.

آیت‌الله احمدی فقیه یزدی افزود:‌ قرائت آیات پروردگار اثر بزرگی در تکامل، فهم و انسان برجای می‌گذارد،‌ بنابراین از از خداوند متعال می خواهیم که او ما را موفق بدارد آیات قرآن را بخوانیم، هم به تلاوت و خواندن آیات قرآن بپردازیم و هم حقیقت آن را به درستی درک و برای خود تثبیت کنیم.

وی با بیان این‌که آیات قرآن دارای مراتب متعددی است و به ادنا، حد وسط و اعلی تقسیم می‌شود، گفت: درجه ادنا قرائت معمولی و توجه به الفاظ و معانی است، درجه بالاتر حقیقت قرآن است که سبوطش در حقایق آفرینش و بیت المأمور تثبیت شده و درجه اعلی، جنبه کن فیکونی دارد که حقیقت اصلی کلام قرآن و عالی‌ترین درجه کلام الله است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید