پانته‌ آ بهرام با انتشار متنی در اینستاگرام نوشت که قرار نبوده پایان این سریال و نقش افسانه به گونه ای باشد که ما دیدیم و اشاره به سانسور سریال دلدادگان کرد اما شاهرخ استخری و تهیه کننده این سریال ماجرا را به گونه ای دیگر روایت کردند. در ادامه ماجرای واقعیت داشتن یا نداشتن سانسور سریال دلدادگان را بخوانید و نتیجه گیری کنید.

بررسی ماجرای سانسور سریال دلدادگان

پانته‌آ بهرام، خبر از تغییر پایان سریال صداوسیما با بازی خودش داد. او نوشت:

«پایان افسانه این نبود، اگر بدقولی صداو سیما نبود!! افسانه برای نجات پسرش، توسط هاتف کشته میشد و ….. #مسائل_مالی»

توضیح منوچهر هادی درباره سانسور سریال دلدادگان

از سوی دیگر منوچهر هادی کارگردان این سریال توضیح داد:

«صدا و سیما هیچ دخالت و سانسوری در قسمت‌های پایانی نداشته. حتی یک فریم. یکی از بازیگران اصلی ما در فینال کار با ما همراه نشد. که دلیل آن را تهیه کننده توضیح خواهند داد. و تلاش من و نویسنده هم موثر واقع نشد. ایشان را قضاوت نمیکنم ولی ما مجبور شدیم فیلمنامه رو تغییر دهیم و در نبود ایشان بهترین فینالی که می‌شد نویسنده کار بنویسه و ما بگیریم همین بود.

دلدادگان

پانته‌ آ بهرام

بی نهایت از بازی بازیگرانم راضی ام. ایکاش این بازیگر توانا و مستعد کار رو ترک نمی‌کرد و ما نیز فینال بهتری رو تقدیم میکردیم. اینکه افسانه باید با امیر روبرو میشد. در نسخه اصلی فیلمنامه موجوده و ابتدایی ترین اصل در داستان ما تقابل این دو کاراکتر بوده که در نبود بازیگر مذکور امکانش میسر نبوده . درنهایت ممنونیم از همراهی شما عزیزان. به شخصه از مخاطبین عزیز و فرهیخته که احیانا فینال کار آنچنان که باید مورد پسندشان نبود. عذرخواهی میکنم ولی بدانید که من و تمام عوامل در نبود این بازیگر تمام تلاشمان راکردیم. حتما این بازیگر محترم هم دلایلش برای ترک کار از نظر خودشون کافی بوده ولی کلیه عوامل فیلم با شرایط خیلی سخت تر از ایشان با عشق و علاقه و تعصب به کارشون ایستادند در کنار هم و کارشونو ترک نکردند و به اتمام رسوندند.»

نوشته شاهرخ استخری درباره سانسور سریال دلدادگان

پس از این شاهرخ استخری، در یادداشتی نوشت:

ارغوان نباید تیر میخورد ،خانم بهرام نازنین درست میگن ، یه سه تا نقطه هم آخر جملشون گذاشتن که اگه اجازه بدین یکى از اون نقطه ها رو هم من بگم، بله قرار بود افسانه توسط هاتف کشته بشه ولى ٢ تا صداى شلیک شنیده میشد که یکیش گلوله نا قابلى بود که افسانه به هاتف میزد.. قضاوت نمیکنم شمارو خانم بهرام ، اى کاش میموندین و همه ى تیم با هم پایان بهترى رو براى سریالى که مردم دوست داشتن رقم میزدیم، احساس کردم مردم حق دارن بدونن این پایان، سلیقه تیم دلدادگان و حتى سازمان صدا و سیما نبود.

دلدادگان

شاهرخ استخری

همچنین: ایرج محمدی، تهیه کننده سریال «دلدادگان» در خصوص آخرین قسمت و مخصوصا پایان بندی این سریال به جوان می‌گوید: «به نظر من به عنوان یک تهیه کننده پایان بندی یک سریال این است که آن سریال توانسته باشد مخاطب را از ابتدا تا آخرین قسمت به دیدن و پیگیری داستان و قصه اش ترغیب کند. این شرط اصلی و لازمه یک سریال موفق و موفقیت یک سریال است. اینکه آن سریال بتواند به لحاظ مضمون، محتوا و داستان اثرگذار بوده و این اثر گذاری را تا انتها حفظ کند.

توضیح ایرج محمدی ، تهیه کننده سریال، درباره سانسور سریال دلدادگان

محمدی درباره شایعات درباره آخرین قسمت این سریال و پایان بندی اش می‌گوید:

«از آنجایی که صدا و سیما به عنوان یک نهاد مهم مدتی است با مشکل مالی رو به رو است، این مشکل مالی به سریال ما نیز منتقل شد و همین باعث شد که ما نتوانیم از پس تامین خواسته‌های مالی خانم پانته‌آ بهرام برآییم».

محمدی ادامه داد: «وقتی صدا و سیما سریالی را شروع می‌کند، انگار خانواده‌ای را به دور هم جمع می‌کند. وقتی اعضا نتوانند نیاز‌ها و خواسته‌های یکدیگر را فراهم کنند، مطمئنا این خانواده از هم می‌پاشد. حداقل با تمام حمایت‌هایی که سازمان از این پروژه داشت، با مشکل مالی رو به رو شدیم و متاسفانه با وجود این که تمام عوامل در تنگنای مالی با یکدیگر همکاری می‌کردند، اما به ناچار یکی از بازیگران اصلی خود که هنرمندی توانا و قهار هم هستند را از دست دادیم و به جمع بندی سکانس فینال نرسیدیم. قطار خانواده «دلدادگان» به خاطر مشکلات مالی به ایستگاه آخر نرسید.»

دلدادگان

عوامل سریال تلویزیونی سریال دلدادگان

این تهیه کننده در خاتمه تاکید می‌کند: من معتقدم ما در برابر تعهدی که به مردم داریم، مسئول هستیم و باید در تمام سختی‌ها در کنار هم باشیم و این کار را به نحو احسنت به اتمام برسانیم. برای خانم بهرام آرزوی موفیقت می‌کنم.

به‌این‌ترتیب، بنابراین گزارش ، به‌نظر می‌رسد باید دلیل این تغییر پایان را سانسور تلویزیون که همان هشتگ پای مطلب بهرام دانست: مسائل مالی.

سریال جایگزین دلدادگان

کارگردان « حوالی پاییز » قصه این سریال را که از ۶ آبان روی آنتن می‌رود، عاشقانه و معمایی توصیف کرد. حسین نمازی درباره سریال «حوالی پاییز» که از ۶ آبان به کارگردانی وی از شبکه سه سیما پخش می‌شود، بیان کرد: «حوالی پاییز» سریالی است که بیننده باید از قسمت اول آن را ببیند تا متوجه قصه شود. وی ادامه داد: قسمت اول و دوم این مجموعه کاملا عاشقانه و معمایی است و اگر مخاطب قسمت‌های ابتدایی را از دست بدهد ممکن است سوال هایی برایش ایجاد شود.

کارگردان «حوالی پاییز» درباره حال و هوای این کار عنوان کرد: من سعی کردم حال و هوایی از زندگی واقعی در این کار جریان یابد و از خرده قصه‌هایی بهره گرفتم که برای مردم آشنا باشد، این یک زندگی ایرانی و معمولی است که تلاش شد مفهوم «خانواده» که برخی با آن قهریم، در آن معنا پیدا کند. وی درباره ویژگی‌های این سریال اظهار کرد: من هیچ‌گاه از کارهایم راضی نمی‌شوم اما از این کار راضی هستم و فکر می‌کنم مخاطبش را جذب می‌کند، چراکه سعی کردم به شکل سریال‌سازی متداول نباشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید