از سالیان دور دمنوش لاغری مختلف در بین خانواده های ایرانی جای داشته، و هر کدام یک خاصیت درمانی داشت. اما امروزه شاهد هستیم که همان دمنوش های مادربزرگ ها درانواع مختلف و در بسته بندی های کیسه ای در بازار موجود است و طرفداران بسیاری هم دارد.
دراین میان شرکت هایی با ادعای لاغری بالاترین میزان فروش را به خود اختصاص دادند،اما اینکه چقدر این دمنوش ها بر روی لاغری تاثیر دارد را مورد بررسی قرار دادیم.

تاثیر دمنوش های گیاهی بر تناسب اندام

رضا غیاثوند عضو هیئت علمی، علوم پزشکی دانشگاه اصفهان درباره تاثیر واقعی دمنوش های گیاهی بر لاغری گفت : این روزها بسیاری از افراد با هدف لاغری اقدام به مصرف دمنوش های گیاهی می کنند که در بسیاری موارد در نتیجه مصرف این داروها و یا دمنوش گیاهی موفق به کاهش وزن خود می شوند اما اینکه تا چه اندازه این کاهش وزن بدلیل مصرف این دمنوش های گیاهی است، برای بسیاری سوال است.
اینکه بسیاری از این دمنوش های گیاهی با کاهش اشتها باعث کاهش وزن می شوند حقیقی غیر قابل انکار است اما برای نتیجه گیری از این دمنوش های گیاهی لاغری باید مقادیر بسیاری زیادی در طول روز در این دمنوش ها مصرف کرد.


یک قرص چای سبز معادل 12 لیوان دمنوش چای سبز است پس یک فرد برای استفاده از تاثیر دمنوش گیاهی باید مقادیر زیادی از این نوع گیاهان مصرف کند، که برای همه امکان پذیر نیست اما در بسیاری موارد شاهد بودیم که مصرف کنندگان از نتیجه این دمنوش های گیاهی راضی بودند.
رئیس کمیته تغذیه هیئت پزشکی ورزش اصفهان گفت: اکثر کسانی که ادعا می کنند با مصرف دمنوش های گیاهی در کاهش وزن موفق بوده اند همزمان با مصرف این دمنوش های گیاهی لاغری، کالری های دریافتی خود را نیز کم کرده اند و علاوه بر آن به ورزش یا پیاده روی پرداخته اند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل نتیجه گرفتن افراد از دمنوش های گیاهی لاغری تاثیر دارونما هاست یکی از مباحث مهم در پزشکی تاثیر پذیری از دارونماهاست به این شکل که گاهی فرد داروی بی اثری می خورد اما مکانیزم های واقعی در بدن وی به جریان می افتد و در نهایت بیمار به نتیجه دلخواهی که فکر می کند، می‎رسد به طور مثال فردی که دچار سردرد است.

با خوردن یک کپسول مولتی ویتامین که البته بیمار فکر می کند مسکن است، سردردش خوب می شود و در واقع وی با تلقین خوب شده است، نه اثر دارو! دمنوش های گیاهی لاغری نیز در بسیاری از افراد این چنین عمل می کند و افراد با مصرفش لاغر می شوند.

افراط در مصرف داروهای گیاهی مسمومیت کبدی به همراه دارد

متخصص تغذیه گفت: مصرف داروهای گیاهی و فرآورده های سنتی با سلامتی تعارضی ندارد، اما افراط در مصرف این قبیل محصولات، منجر به مسمومیت کبد می شود.
لاغری و کاهش وزن را باید بر اساس یکسری اصول علمی و آزمایش شده به انجام رسانید .

لاغری بی ضرر و آسان که بر پوست و زیبایی اثر سوء نداشته و بر سلامتی نیز مضرر نباشد را باید با کاربرد اصول تغییر در سبک زندگی و عادات غذایی و تحرکی که در یک برنامه مدون در اختیار قرار می گیرد به انجام رساند . گیاهان داروئی موثر بر لاغری و کاهش وزن به عنوان سرعت بخش می توانند روند چربی سوزی را سرعت بالایی بدهند.

انواع دمنوش ها

۱. دمنوش دارچین

قندخون تأثیر مستقیمی روی وزن ما دارد و میزان گرسنگی مان را تحت تأثیر قرار می دهد. قندخون یکی از فاکتورهای تعیین کننده ی انرژی بدن است. هرقدر انرژی شما بیشتر باشد، تمایل بیشتری به ورزش کردن خواهید داشت.

هرقدر قندخون تان متعادل تر باشد، کمتر دچار اشتهای کاذب می شوید و بدن شما روند مناسب تری برای استفاده از چربی های ذخیره شده را در پیش خواهد گرفت.

اگرچه بحث های زیادی درباره ی تأثیر دارچین بر قندخون وجود دارد، اما مطالعات زیادی نشان می دهند که دارچین می تواند میزان سطح قندخون را مدیریت کند. پس ضرری ندارد اگر یک دمنوش تندوتیز دارچین را امتحان کنیم.


مواد لازم برای تهیه ی این دمنوش لاغری

۱ قاشق چای خوری پودر دارچین،
یک تکه چوب دارچین،
۱ لیوان آب

طرز تهیه

پودر دارچین و چوب آن را در یک لیوان بریزید، آب را بجوشانید و داخل لیوان روی دارچین ها بریزید. بهتر است از یک لیوان درب دار استفاده کنید یا روی هر لیوانی که استفاده می کنید، درپوش بگذارید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. دمنوش لاغری شما آماده است. نوش جان! این دمنوش را می توانید ۱ یا ۲ بار در روز میل کنید.
۲. دمنوش چای سبز و زنجبیل

چای سبز علاوه بر خواصی که برای سلامتی دارد، مدت هاست به عنوان ماده ای مؤثر در کاهش وزن، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در حالی که بسیاری از تحقیقات خلاف این فرضیه را بیان می کند، اما مطالعات دیگری صورت گرفته که نشان می دهد چای سبز سه ماده ی اصلی دارد که در کنترل وزن مؤثر هستند.

کافئین، کاتچین و تیانین سه ماده ای هستند که در این مطالعات به آنها اشاره شده است.

کافئین کارکرد سیستم بدن را افزایش و سرعت بعضی از فرایندهای بدن به خصوص متابولیسم بدن (همه ی فرایندهای بیولوژیکی که بدن هر موجود زنده برای حفظ بقا انجام می دهد) را افزایش می دهد و همان طور که می دانید، متابولیسم ارتباط مستقیمی با کاهش وزن دارد.

کاتچین که به عنوان یک فلاونوئید آنتی اکسیدانی شناخته می شود، یکی از سه عنصر مهم چای سبز است که موجب تفاوت چای سبز با چای سیاه می شود (چای سیاه همان تخمیرشده ی چای سبز است) و در شرایطی خاص می تواند به کاهش جذب چربی از روده کمک کند. تیامین هم اسید آمینه ای موجود در چای سبز است که به آزادشدن دوپامین در مغز (ماده ای شیمیایی که باعث ایجاد حس شادی و آرامش می شود) کمک می کند.

بنابراین اگر خواستید استرس تان را کم کنید، تیامین می تواند گزینه ی مناسبی برای این کار باشد، چون برخلاف کافئین، فرد را حساس و عصبی نمی کند. زنجبیلی که به چای سبز برای تهیه ی این دمنوش اضافه می شود به بهبود فرایند هضم کمک می کند و به چای سبزتان بدون اینکه بخواهید شکر یا چیز دیگری اضافه کنید طعم و عطر خاصی می بخشد. از طرفی چون چای سبز طبع سردی دارد افزودن زنجبیل با طبع گرم، دمنوش شما را متعادل می کند.


مواد لازم برای تهیه ی این دمنوش لاغری دوست داشتنی

مقداری زنجبیل تازه ی پوست کنده یا نصف قاشق چای خوری زنجبیل پودرشده،
۱ قاشق چای خوری چای سبز،
یک لیوان آب،
و یک قاشق عسل طبیعی برای شیرین شدن دمنوش (اختیاری)

طرز تهیه
برای درست کردن این دمنوش لاغری و اکثر دمنوش های دیگر، بهتر است از یک لیوان صافی دار استفاده کنید یا صافی مناسبی روی لیوان قرار بدهید. ابتدا زنجبیل و چای سبز را داخل صافی قرار بدهید و یک لیوان آب جوش داخل لیوان بریزید و صافی را داخل لیوان بگذارید.

حواس تان باشد چای سبز را بیشتر از ۳ تا ۴ دقیقه داخل آب جوش نگذارید، چون طعم تلخی پیدا می کند. صافی را خارج کنید. دمنوش تان حاضر است. این دمنوش را با شکر شیرین نکنید و اگر دل تان خواست، می توانید یک قاشق عسل به آن اضافه و روزانه ۱ یا ۲ فنجان از این دمنوش لاغری را با معده ی خالی میل کنید.

۳. دمنوش گل محمدی

فواید و مزایای گلاب که از گل محمدی به دست می آید، چنان برای ما ایرانی ها آشنا و مطلوب است که نیازی به توصیه به استفاده از این ماده ی معطر و پرفایده نیست. گل محمدی یا همان گل سرخ به عنوان یک ماده ی دیورتیک (ادرارآور) بسیار ملایم عمل می کند.

مواد دیورتیک باعث می شوند کلیه ها مقدار بیشتری سدیم توسط ادرار از بدن خارج کنند، بنابراین به سم زدایی بدن کمک می کنند.

نمکِ بیش از حد، آب موجود در خون را کاهش می دهد و موجب غلظت خون می شود که این موضوع برای گردش خون مطلوب اصلا خوب نیست. از طرفی، زمانی که شما وزن کم می کنید، در واقع مقدار زیادی آب از دست می دهید بنابراین باید آب بیشتری دریافت کنید که این آب هم سیستم بدن را پاکسازی می کند و هم بدن را هیدراته نگه می دارد و باور کنید یا نه، این موضوع برای کم کردن وزن بسیار مفید است.


مواد لازم برای تهیه ی این دمنوش لاغری خوش عطر

یک مشت گلبرگ تازه یا خشک گل محمدی،
نصف فنجان آب،
یک قوری درب دار

طرز تهیه

اگر از گلبرگ تازه استفاده می کنید، حواس تان باشد که گلبرگ ها به آفت کش ها، سموم دفع حشرات یا کود شیمیایی آلوده نباشند.

گلبرگ ها و آب را داخل قوری بریزید (طوری که آب روی گل ها را بپوشاند) و قوری را روی شعله ی گاز قرار بدهید. درب قوری را بگذارید و منتظر شوید تا جوش بیاید. پس از آنکه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه جوشید، دمنوش را از صافی رد کنید. این دمنوش لاغری را نهایتا تا ۶ روز می توانید در یخچال نگه دارید. هر روز نصف تا یک فنجان از این دمنوش را می توانید با معده ی خالی میل کنید.

۴- دمنوش سیر و لیموترش و عسل

آب ولرم را در ظرفی بریزید، حبه های سیر را له کنید تا آب به جوش بیاید.

سپس ظرف را از روی حرارت برداشته اجازه دهید خنک شود، عسل و آب لیمو را اضافه کنید.

ملایم هم زده و کمی بعد صاف نمایید. هر روز ۳ بار نصف لیوان از این دمنوش لاغری فوق العاده میل کنید.

با استفاده مداوم از این دمنوش، به تأثیر لاغرکننده آن پی خواهید برد.

۵- دمنوش رازیانه

دمنوش لاغری رازیانه متابولیسم بدن را سرعت می بخشد. در نتیجه کالری ها سریع تر مصرف می شوند و انرژی حاصل از آن به چربی سوزی کمک می کند. دمنوش رازیانه همچنین احساس گرسنگی را کاهش می دهد.

باید توجه داشته باشید که هرچند رازیانه به کاهش وزن کمک زیادی می کند اما زیاد خوردن آن این روند را سریع تر نخواهد کرد. برای اینکه تأثیر این دمنوش را ببینید باید مدت زمانی حدود دو ماه یا بیشتر هر روز یک لیوان از این دمنوش میل کنید.
برای تهیه دمنوش لاغری رازیانه مانند دمنوش های قبل دانه های رازیانه را با آب بجوشانید و سپس صاف کنید.

۶-دمنوش کرفس و چای سبز

کرفس خام میزان کالری بسیار پایینی دارد و دیر هضم بودن آن سبب شده به عنوان یکی از خوراکی های لاغری شناخته شود.

دمنوش ترکیب چای سبز و کرفس تأثیر چشمگیری در روند کاهش وزن دارد.

برای تهیه دمنوش لاغری کرفس و چای سبز، یک لیوان را با آب جوش بشویید تا گرم شود. سپس نصف قاشق چای خوری پودر برگ کرفس و دو قاشق چای خوری چای سبز را در همان لیوان بریزید و آب از جوش افتاده(حدود ۸۵درجه سانتی گراد) به آن اضافه کنید. لیوان را دور از حرارت نگه دارید و بعد از ۵ دقیقه بنوشید.

برای طعم دار شدن دمنوش کرفس و چای سبز، می توانید از اندکی زعفران و زیره سبز استفاده نمایید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید