هفته دهم بارداری در سه ماهه ی نخست بارداری قرار دارد و بسیار شرایط مادر خاص و حساس است و همواره خطر سقط وجود دارد. مادر باردار در هفته دهم بارداری هنوز شکم بزرگی ندارد اما رحمش کمی بزرگتر شده است. تانما در این مطلب به ارائه ی نکاتی قابل توجه در خصوص هفته دهم باردرای پرداخته است؛

مادر در هفته دهم بارداری

اكنون اندازه رحم شما دو برابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه یك گلابی بود. در هفته دهم بارداری، اندازه آن در حدود یك گریپ فروت می شود. در معاینه بعدی توسط پزشك، ممكن است بتوانید به كمك گوشی طبی كه پزشك بر روی شكم شما حركت می دهد، صدای ضربان قلب تند كودك خود را بشنوید. برخی از خانم ها می گویند كه صدای قلب كوچك كودكشان شبیه به صدای اسب هایی است كه چهار نعل می دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یكی از بهترین لذتهای سه ماهه اول حاملگی است.

جنین در هفته دهم بارداری

مادر در هفته دهم بارداری

علائم هفته دهم بارداری

 • تهوع
 • خستگی
 • یبوست
 • سردرد
 • تکرر ادرار
 • حساسیت پستان ها
 • تغییرات خلق وخو

جنین در هفته دهم بارداری

در هفته دهم حاملگی، جنین شما دیگر یک رویان کوچک نیست. هرچند او بزرگ تر از یک توت فرنگی نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی متر یا کمی بیشتر است و کمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است.

از هفته نهم و دهم به بعد مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز شده است، که در این مرحله، بافت ها و اندام های بدن جنین به سرعت رشد کرده و کامل می شوند. اکنون اندام های حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز فعالیت خود هستند، هرچند این اندام ها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می دهند.

کبد جنین به ساختن گلبول های خونی مشغول است و دیگر به کیسه زرده که قبلا این سلول ها را تامین می کرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود. اندازه جنین در سه هفته آینده، یعنی هفته های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم بارداری، بیشتر از دو برابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتی متر خواهد رسید.

مادر در هفته دهم بارداری

جنین در هفته دهم بارداری

سر او در مقایسه با هفته های اول بارداری نسبتا کوچک تر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشکیل می دهد. پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در برگرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقب تر خواهد رفت و ظاهر جنین شما به یک انسان کامل شبیه تر خواهد شد.

​​​​​​ ناخن های انگشتان دست وپا، و موهایی شبیه به کرک هلو. انگشتان او اکنون کاملا از یکدیگر جدا شده اند؛ بازوها در محل آرنج ها خمیده شده و انحنای کمی پیداکرده اند. دستانش از مچ خم شده و روی قلبش قرارگرفته اند؛ پاهای او بزرگ تر شده اند و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیک بوده و با پاهایش لگد می زند!
قد جنین: 31 میلی متر

وزن جنین: 4 گرم

تغذیه در هفته دهم بارداری

 • در این هفته جوانۀ دندان کودک شما در حال شکل گیری است و بنابراین هر غذای غنی از کلسیم اثر مثبت مهمی در دندان کودک شما خواهد داشت. کمی انجیر به سبد غذایی روزانه تان اضافه کنید تا کمی کلسیم به بدنتان برسد.
 • ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی های اشباع شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا3 است که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می کند.
 • همانطور که می دانید فولات، فیبر و آهن مواد مغذی ضروری برای شما و جنین است، با خوردن پیازچه می توانید به بدنتان برسانید.
 • یک رژیم غذایی با فیبر زیاد و تهیه شده از میوه و سبزیجات تازه به عملکرد خوب دستگاه گوارش شما و رفع مشکل یبوست نیز کمک خواهد کرد.
 • برای بهبود سردرد نیز می توانید در طول روز بیشتر آب بنوشید و به جای چای و قهوه کافئین دار معمول می توانید شیر گرم و دم نوش های گیاهی بی خطر را امتحان کنید.
 • رژیم غذایی در هفته دهم بارداری باید سرشار از پروتئین باشد.
 • وجود آب کافی در بدن در طی بارداری امری حیاتی به شمار می آید.

هشدارهایی در خصوص مصرف ماهی

 • گوشت کوسه، نیزه ماهی و ماهی مهره دار و ماهی های پررنگی که عمر طولانی دارند، نخورید.
 • در هفته تنها 30 گرم ماهی یا صدف دارای جیوه کم بخورید. ماهی هایی مثل میگو، ماهی آزاد، ماهی مرکب ، قزل آلای تازه جیوه کمی دارند.
 • هرگز ماهی خام مصرف نکنید.
مادر و جنین در هفته دهم بارداری

تغذیه در هفته دهم بارداری

تانما در زیر نکات خوبی را در خصوص ورزش های مناسب و انجام دستورات دینی در هفته دهم بارداری آورده است؛

ورزش در هفته دهم بارداری

بستگی به قابلیت بدنی خود، می توانید در دوران حاملگی خود، فعالیت های متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده روی بهترین انتخاب ها برای کل نه ماه حاملگی هستند. ورزش میزان کشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می دهد. این موارد می توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی کمک کنند، شما را برای فشار فیزیکی زایمان آماده کرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسان تر کنند.

همچنین یکی از موثرترین روش های آرامش و تعادل سازی بدن در دوران بارداری یوگا می باشد. با استفاده از ورزش یوگا در دوران بارداری می توانید عضلات کمر و تمامی عضلاتی که برای زایمان تحت فشار خواهند بود را تقویت و بین نیم تنه ی بالایی و پایینی بدن خود تعادل برقرار کنید. از دیگر مزایای انجام ورزش یوگا بالا بردن قدرت تمرکز و آرامش دادن به روح و جسم می باشد.

دستور العمل های معنوی هفته دهم بارداری

 • از همسرتان بخواهید تا دست بر پهلوی راست شما بگذارد و هفت بار سوره "قدر" را بخواند، توصیه شده این عمل هر ماه تکرار شود.
 • قبل از نماز دستتان را روی شکمتان بگذارید و صلوات کبیره را قرائت کنید.
 • گندم، گوشت و شیر بخورید و صبح ها کمی عسل بخورید.
 • سوره "یس" را 40 روز بخوانید و به انار فوت کرده و آن را میل کنید.
 • از سبزیجاتی مانند ریحان، نعنا و گیاهان صحرایی مانند شنک و وانک یا آویشن دم کرده میل کنید زیرا در روحیه بچه و طراوت و نشاط او تأثیرگذار است.
 • روزهای پنجشنبه وجمعه سوره آل عمران راقرائت کند.
 • 140مرتبه صلوات با(وعجل فرجهم)بخواند.
 • هرروزبریک عددسیب آیه الکرسی بخواند وآن راناشتا بخورد.
 • همچنین مقداری کندر به اندازه یک عدس ناشتا بخورد.

چکاپ های مهم در هفته دهم بارداری

ملاقات با پزشک

توصیه می شود که اولین جلسۀ مراقبت بارداری بین هفته ها ی شش تا ۱۰ انجام شود. اگر هنوز بعد از باردار شدن به پزشک مراجعه نکرده اید، لازم است در این هفته حتماً یک قرار ملاقات با پزشک تنظیم کنید و به یک پزشک یا ماما مراجعه کنید.

در این جلسه، پزشک یا ماما از شما در مورد سوابق بهداشتی، پزشکی و خانوادگی تان می پرسد. همچنین وضعیت جسمی شما را بررسی می کنند و قد و وزن شما برای مشخص کردن شاخص تودۀ بدنی تان ثبت خواهند کرد تا وضعیت وزن گیری تان را در طول دورۀ بارداری تحت نظر بگیرند.

دستورالعمل های معنوی هفته دهم بارداری

چکاپ های مهم در هفته دهم بارداری

به این ترتیب، پروندۀ سلامت شما را تشکیل می دهند. همچنین پزشک در این جلسه آزمایش های خون، ادرار و سایر آزمایش های سه ماهۀ اول بارداری را برای شما درخواست خواهد کرد. لازم است این آزمایش ها را در زمان مشخص خود انجام بدهید. ممکن است پزشک در این جلسه با شما در مورد آزمایش های غربالگری سه ماهۀ اول نیز صحبت کند. این آزمایش ها برای تشخیص احتمال اختلالات کروموزومی در جنین استفاده می شود.

آزمایش گروه خونی

برای شناسایی این موارد انجام می شود: عامل Rh. سطوح hCG. عفونت مقاربتی (هپاتیت B، اچ آی وی، و سیفیلیس). ایمنی بدن به بیماری هایی مانند سرخک و ابله مرغان. کمبود ویتامین D. سطح قند خون. خطرات ژنتیکی برای کم خونی یک سلول داسی شکل، کم خونی عضلانی (SMA)، فیبروز کیستی، تالاسمی، تالاسمی، و دیگر بیماری های ممکن .

آزمایش ادرار

برای شناسایی این موارد انجام می شود: سطح بالایی از قند خون که دیابت حاملگی را نشان می دهد. سطوح بالای پروتئین که پره اکلامپسی را نشان می دهد و سطوح گلبول های قرمز یا سفید خون و باکتری ها که عفونت دستگاه ادراری را نشان می دهد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید