هفته دوازدهم بارداری در انتهای ماه سوم بارداری قرار می گیرد و ویار حاملگی به تدریج کم می شود. البته برخی از مادران باردار در این هفته دچار سردرد هایی می شوند که طبیعی و گذراست. تانما در این مطلب شما را با وضعیت مادر و جنین، تغذیه، ورزش و دستورات مذهبی هفته دوازدهم باردرای آشنا می کند؛

مادر در هفته دوازدهم بارداری

رحم شما روی استخوان های لگنی در حال بزرگ شدن است و پزشک شما می تواند بخش بالایی رحم را در قسمت پایین شکم شما احساس کند. هرچند تا چند هفته دیگر هم شما به لباس حاملگی احتیاج نخواهید داشت، اما مطمئنا احساس کرده اید که اندازه دور کمر شما در حال بزرگ شدن است و در لباس های گشادتر احساس راحتی بیشتری می کنید.

همچنین ممکن است شما تا هفته 12 بارداری بارها سوزش معده را تجربه کرده باشید؛ در این حالت شما سوزشی را که معمولا از پایین جناغ سینه شروع شده و تا حلق ادامه پیدا می کند، احساس می کنید. این حالت به خاطر تغییرات هورمونی و همچنین تغییرات اندام شما رخ می دهد و ممکن است موجب شود که از غذا یا خواب خود لذت کافی نبرید. در این حالت، خوردن مقادیر کم غذا و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده، چرب، تند و ادویه دار که مشکل را شدیدتر می کنند، می تواند کمک کننده باشد.

علائم هشدار دهنده هفته دوازدهم!

اگر مادر باردار در هفته دوازدهم بارداری علائم زیر را داشت باید به پزشک مراجعه کند:

 • تکرر ادرار شدید با سوزش ادرار و پهلو درد و درد در هنگام ادرار کردن
 • بروز تشنگی زیاد و غیر عادی همزمان با کاهش مقدار ادرار
 • تب و لرز
 • سردرد شدید و مقاوم
 • دردهای شکمی و رحمی
 • تهوع و استفراغ شدید
 • خونریزی واژینال و لکه بینی و هر نوع ترشحات خونابه ای
جنین در هفته دوزادهم بارداری

مادر درهفته دوازدهم بارداری

جنین در هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداری اندازه کودک شما به حدود 5 سانتی متر یعنی تقریبا اندازه یک لیموترش رسیده است و حدود 15 گرم وزن دارد. سر جنین که در ماه گذشته نصف قدش را تشکیل می داد حالا تنها یک سوم جثه او را تشکیل می دهد. صورت جنین در هفته 12 بارداری به صورت یک انسان کامل شباهت بیشتری دارد.

چشم هایش که در ابتدا در دو طرف صورت او شکل گرفته بودند، به یکدیگر نزدیک تر شده اند و گوش های او در نزدیکی مکان نهایی خود در دو طرف سر او قرار دارند.روده های کودک شما که آن قدر سریع رشد کرده اند که تا حدی وارد بند ناف او هم شده بود، حرکت بازگشتی خود را به سمت حفره شکمی آغاز می کند.کلیه های او، ادرار را در مثانه جمع آوری می کنند.

سلول های عصبی او به سرعت زیاد شده اند و ارتباطات عصبی مغز در حال شکل گیری هستند. جنین در دوازدهمین هفته حاملگی ممکن است واکنش های بیشتری مثل مکیدن نشان بدهد؛ مثلا اگر شما به شکم خود فشار وارد کنید، او حتی ممکن است در داخل رحم شما پیچ وتاب هم بخورد. با این حال برای چند هفته دیگر هم شما قادر به احساس کردن حرکات او نخواهید بود.

در پایان سه ماهه اول شکل گیری تمام اندام های اصلی به پایان رسیده است و حالا نیاز به رشد دارند. همچنین جنین حالا صاحب انگشت است و حرکات او به صورت ارادی انجام می شود. او می تواند انگشتانش را جمع کند یا با آنها ضربه بزند. اگر می توانستید انگشتانش را لمس کنید شاید واکنش نشان می داد و دستش را می بست و حتی می توانست انگشت شما را در دستش بگیرد.

قد جنین : 70 میلی متر

وزن جنین: 14 گرم

تغذیه در هفته دوازدهم بارداری

 • غذاهای سرشار از فیبر بخورید.
 • مایعات فراوان بنوشید، حداقل هشت لیوان در روز.
 • میوه ها و آب میوه ها، به ویژه آلوها را فراموش نکنید.
 • وعده های غذایی کوچک تر و بیشتر را امتحان کنید.

نکته: گاهی مکمل های آهن می توانند باعث یبوست شوند. سعی کنید آن ها را با آب آلوها مصرف کنید.

ورزش در هفته دوزادهم بارداری

تغذیه در هتفه دوازدهم بارداری

غذاهای پیشنهادی هفته دوازدهم بارداری

گروه نان و غلات

این گروه شامل انواع نان ها (که در بین نان ها نان سبوس دار توصیه می شود.)، گندم کامل یا پرک شده، ماکارونی، برنج، ذرت است

گروه سبزیجات و میوه ها

این گروه شامل اسفناج، جعفری، نعناع، کاهو، هویج، گوجه فرنگی، لوبیا سبز، خیار، سیب، پرتقال، نارنگی و زرد آلو است.

گروه لبنیات

این گروه شامل شیر و فراورده های آن مانند ماست کم چرب، ماست پروبیوتیک، پنیر، کشک پاستوریزه، دوغ بی نمک، سرشیر، بستنی و خامه است.

گروه گوشت و پروتئین ها

این گروه شامل گوشت قرمز ، گوشت مرغ، ماهی، تخم مرغ، میگو و انواع حبوبات است.

ورزش در هفته دوازدهم بارداری

 • قبل از ورزش حتما حرکات کششی و گرم کردن را انجام دهید چون مفاصل شما در حال حاضر کمی شل است.
 • تا زمان زایمان از ورزش هایی که لازم است شما به پشت بخوابید خودداری کنید.
 • تمرینات کگل (Kegel) یکی از بهترین ورزش ها در هنگام بارداری است؛ زیرا این تمرینات می توانند در تقویت عضلات مهبل شما مفید واقع شوند و این امر موجب می شود تا در طول دوره ی بارداری از کمردرد در امان باشید.
دستورالعمل های معنوی در هفته دوازدهم بارداری

ورزش در هفته دوازدهم بارداری

دستور العمل های معنوی هفته دوازدهم بارداری

 • در موقع نماز صبح و ظهر و عصر دست روی شکم گذاشته و صلوات کبیره بخواند.( صلوات+ و عجل فرجهم و اهلک عدوهم والعن اعدائهم من الجن و الانس من الاولین والاخرین)
 • برای زیبایی جنین در هفته ۱۲، می توانید از میوه هایی چون به، سیب شیرین، انار شیرین، گلابی و خربزه استفاده کنید.
 • هر روز یک سیب با تلاوت آیه الکرسی به آن بخورید.
 • برای کسب آرامش دعای توسل را 40 بار بخوانید.هر روز ۱۷ صلوات (به نیت ۱۴ معصوم، انبیا و اولیا، شهدا و صالحین، صدیقین، ملائکه ی مقرب)
 • هر روز ۷۰ بار استغفار
 • هر روز ۱۰۰ بار لااله الا الله
 • هر شب سوره ی واقعه
 • هر روز ۷ عدد خرما، ۱۱ عدد فندق و ۲۱ عدد مویز

چکاپ های مهم در هفته دوازدهم بارداری

ملاقات با پزشک

در حین سه ماهه اول بارداری ویزیت هر 4 تا 6 هفته ضروری است . در ضمن پزشک درخواست سونوگرافی حاملگی جهت تعیین دقیق سن حاملگی و سلامت کلی جنین و بررسی یک قلویی یا دوقلویی جنین می دهد .

معاینات دندانپزشکی

امکان خونریزی لثه ها در دوران بارداری وجود دارد. بنابراین بهتر است بهداشت دهان و دندان قبل از بارداری شروع شود و در طول این مدت آن را رعایت کنید. حداقل یک بار در دوران بارداری برای مراجعه به دندان پزشک خود وقت بگذارید.

آزمایش غربالگری سه ماهۀ اول بارداری

از هفته های ۱۱ تا پایان هفتۀ ۱۳ بارداری ممکن است یک سونوگرافی برای ارزیابی مایع شفاف پشت گردن کودک به نام سونوگرافی nt انجام شود. یک آزمایش خون نیز به خانم های باردار توصیه می شود تا انواع اختلالات ژنتیکی از جمله سندرم داون، تریزومی ۱۸و اسپینا بیفیدا را مورد بررسی قرار دهند. به مجموع این سونوگرافی و آزمایش خون، غربالگری سه ماهۀ اول بارداری گفته می شود.

دستورالعمل های معنوی هفته دوزادهم بارداری

چکاپ های مهم در هفته دوازدهم بارداری

آزمایش گروه خونی

برای شناسایی این موارد انجام می شود: عامل Rh. سطوح hCG. عفونت مقاربتی (هپاتیت B، اچ آی وی، و سیفیلیس). ایمنی بدن به بیماری هایی مانند سرخک و ابله مرغان. کمبود ویتامین D. سطح قند خون. خطرات ژنتیکی برای کم خونی یک سلول داسی شکل، کم خونی عضلانی (SMA)، فیبروز کیستی، تالاسمی، تالاسمی، و دیگر بیماری های ممکن .

آزمایش ادرار

برای شناسایی این موارد انجام می شود: سطح بالایی از قند خون که دیابت حاملگی را نشان می دهد. سطوح بالای پروتیین که پره اکلامپسی را نشان می دهد و سطوح گلبول های قرمز یا سفید خون و باکتری ها که عفونت دستگاه ادراری را نشان می دهد.

آزمایش نمونه گیری پرز های جفت

آزمایش دیگری که در شرایطی خاص ممکن است در هفته ها ی ۱۱ تا ۱۴ بارداری به خانم ها پیشنهاد شود، نمونه برداری از پرزهای جفتی یا cvs است. این آزمایش به تمام زنان باردار توصیه نمی شود و پزشک در شرایط مشخصی آن را تجویز خواهد کرد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید