رنگ های بیشترین تاثیر را در دکوراسیون داخلی دارند و شناخت آن ها و تاثیرشان می تواند نقش اساسی در زندگی شما داشته باشد. مهم ترین نقش در دیزاین بر عهده رنگ ها می باشد و بیشترین نقش را رنگ ها ایفا می کنند. رنگ ها باعث می شوند تا شما حس بیشتری از محیط بگیرید و هر کدام از رنگ ها معنی خاص خود را می دهند.رنگ های گرم در افزایش آدرنالین خون تاثیرگذارند و موجب بالارفتن فشار خون و افزایش تنفس و احساس گرما می گردد که از جمله رنگ های گرم می توان به رنگ قرمز، زرد و نارنجی اشاره کرد. رنگ های سبز و آبی در چرخه رنگ سرد قرار می گیرند که ماهیچه ها را ریلکس کرده و دمای بدن را پایین می آورند.

رنگ آبی

رنگ آبی در دکوراسیون

آبی رنگی آرام کننده، شفا بخش، صلح آمیز، رسمی، ضد قرمز و نشانه هوش در دکوراسیون داخلی است. آبی در ترکیب با زرد می تواند رنگ باز و گیرایی باشد و حسی به مانند ساحل را ایجاد کند و در ترکیب با رنگ هایی نظیر صورتی، سبز نعنایی و آبی کم رنگ تر برای آرامش کامل و محیطی بی صدا مناسب است و برای اتاق کودکان بهتر می باشد. آبی باعث ایجاد آرامش و اعبار می شود و موجب کاهش میزان تنفسِ، حفظ تعادل، ایجاد محیطی بی سر و صدا و انصاف و عدالت می گردد. آبی برای قسمت های پذیرش مناسب است و محیطی رسمی، محافظه کارانه و متعادل ایجاد می کند. زمانی که شما نیاز به سایه های مختلف دارد تا حالتی ایده آل را ایجاد کند و مناسب اتاق خواب و یا سرویس های بهداشتی باشد.

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ سبز

سبز آرامش و آسایش و اعتدال و احتیاط و امنیت و تعادل و آرامش اعصاب را به دنبال دارد و نشانه ی ثروت، رشد، تولد، تجدید حیات و همدردی است. سبز را اگر با بنفش و نقره ای به کار ببرید می توان در خنثی کردن دکوراسیون داخلی استفاده کرد. سبز در همه جای طبیعت وجود دارد و هر رنگی می تواند کنار آن قرار بگیرد و ظاهر مناسبی را ایجاد کند. رنگ سبز آرامش بخش بوده که برای اتاق خواب و سرویس بهداشتی پیشنهاد می گردد و اگر کنار رنگ نقره ای و بنفش قرار بگیرد، حس رفاه و زیبایی را القا می کند. سبز رنگ پوست را به خوبی انعکاس نمی دهد به همین دلیل در فروشگاه های لباس بهتر است از آن استفاده نکرد. سبز را می توان با رنگ هایی نظیر صورتی پر رنگ، زرشکی، آبی روشن و زرد و بنفش به کار برد.

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ قرمز

قرمز باعث افزایش آدرنالین در خون می گردد و افزایش فشار خون، پرخاشگری و خشم از آثار این رنگ است. قرمز پر رنگ رنگی است اعتماد به نفس را می رساند. قرمز رمانتیک، نشانه خطر و توقف است و هیجان و نشاط و پیشرفت و شجاعت را می رساند. اگر قصد استفاده از رنگ قرمز را در فضا دارید بهتر است آن را به صورت پراکنده در همه جا به کار ببرید. ایجاد یک اتاق گرم با استفاده از رنگ قرمز میسر می گردد و با این کار محیط بسته تر می شود و حس صمیمیت ایجاد می گردد. قرمز مناسب اتاق خواب نیست چون میزان تنفس را زیاد و خواب و آرامش را کم می ‌کند. استفاده از مبلمان قرمز در فضای تجاری و آویز های قرمز می تواند مرکز توجه ها را جلب کند و در فروش تاثیرگذار باشد.استفاده از قرمز در محل آرایش و اتاق پرو پیشنهاد می شود و استفاده از آن در اتاق ناهار خوری می توان بازخورد های خوبی را به دنبال داشته باشد.

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ زرد

زرد رنگی مثبت و خلاق است که استفاده از آن برای اتاق نوجوانان توصیه می گردد چرا که حافظه را تقویت کرده و در مطالعه کمک می کند. زرد می توان موجب درون نگری شود و نشانه توجه، ارتباطات، مناظره و حکمت است. تحریک پذیری و تبعیض از دیگر خاصیت های این رنگ می باشد. زرد را اگر با رنگ های دیگر در محیط به کار ببرید نشانه توجه و مناظره است و استفاده از رنگ هایی نظیر طلایی می تواند اشتها آور باشد. کرم نباتی، شاد و مناسب اتاق نوزاد است. استفاده از رنگ زرد برای مغازه های کوچک مناسب به نظر می رسد و جلب نظر می کند و در افزایش فروش تاثیر گذرا است.

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیون


 

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید