دیابت نوع 1 چیست؟

وقتی سیستم ایمنی بدن سلولهای بتا را در بخشی از لوزالمعده تخریب می کند، دیابت نوع 1 توسعه می یابد. سلولهای بتا در پانکراس انسولین تولید می کنند.

محققان مطمئن نیستند که چرا یک سیستم ایمنی بدن انسان به سلول های تولید کننده انسولین خود حمله می کند. با این حال، محققان و پزشکان معتقدند که حساسیت ژنتیکی و عوامل محیطی خطر ابتلا به دیابت نوع 1 را افزایش می دهند.
دانشمندان ژن ها و مناطق ژنی را شناسایی کرده اند که خطر ابتلا به دیابت نوع 1 را افزایش می دهد، اما تنها عامل هایی نیستند که باعث بیماری می شوند.

محققان نشان می دهند که عوامل محیطی مانند عفونت ویروسی و یا شاید عوامل مرتبط با رژیم غذایی یا بارداری نیز ممکن است در ایجاد دیابت نوع 1 نقش داشته باشند.

چه کسی دیابت نوع 1 را می گیرد؟

اگرچه دیابت نوع 1 در هر سنی می تواند رشد کند، حدود دو سوم موارد جدید در افراد زیر سن 19 تشخیص داده می شوند.

محققان دو زمان پیک برای توسعه دیابت نوع 1 را ذکر کرده اند؛ اولین در دوران کودکی است و دوم در بلوغ اتفاق می افتد.

دیابت نوع 1 بر مردان و زنان به طور مساوی تأثیر می گذارد و در قفقاز رایج تر از سایر گروه های قومی است. سابقه خانوادگی دیابت نوع 1 همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع 1 را افزایش می دهد.

تشخیص دیابت نوع 1

آزمایش ساده خون می تواند سطح قند غیرطبیعی خون را نشان دهد. اگر یک فرد علائم دیابت داشته باشد،

آزمایش قند خون ناشتا یا حتی یک آزمایش قند خون تصادفی معمولا اولین گام در تشخیص است.

آزمایش هموگلوبین می تواند سطح قند خون را برای 2 تا 3 ماه گذشته نشان دهد. در بیشتر موارد این آزمایش ها حداقل دو روز جداگانه تکرار شده است. سایر آزمون های مورد استفاده عبارتند از آزمایش تحمل گلوکز یا آزمایش آنتی بادی های خاص در خون

نظارت بر سطح قند خون

برای بیمار مبتلا به دیابت، با تنظیم میزان قند خون، عوارضی که می توانند به اندام آسیب برساند، جلوگیری یا کاهش می یابد.

این کار با کشیدن انگشت و قرار گرفتن یک قطره خون در نوار تست انجام می شود. نوار سپس در یک مانیتور قرار می گیرد که سطح گلوکز را می خواند.

نظارت دقیق بر سطوح گلوکز به فرد اجازه می دهد که قند خون خود را با هر دو دارو تنظیم می کند اگر میزان قند بالا باشد یا اگر مقادیر قند کم باشد.

اگر فرد مبتلا به دیابت بتواند سطح قند خون خود را در محدوده طبیعی یا نزدیک آن حفظ کند، احتمال ابتلا به عوارض را کاهش می دهد و انرژی و مشکلات کمتر مرتبط با دیابت را کاهش می دهد.

درمان مداوم قند خون (CGM)

دستگاه دیگری که گلوکز را اندازه گیری می کند، یک سیستم نظارت بر قند خون مداوم (CGM) نامیده می شود.

این سیستم شامل یک سنسور کوچک زیر پوست برای کنترل سطح قند خون است. این اطلاعات را به دستگاه اندازه گیری شده تلفن همراه ارسال می کند که میانگین گلوکز را هر 5 دقیقه در حدود 72 ساعت ثبت می کند.

در حال حاضر CGM برای استفاده طولانی مدت در برخی از بیماران مبتلا به مدل هایی است که انفوزیون انسولین را هنگامی که قارچ ها شروع به کاهش می کنند، پذیرفته اند.

درمان انسولین عکس

هر فرد مبتلا به دیابت نوع 1 نیاز به تزریق انسولین برای کمک به فرآورده های قند خون خود دارد.

اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انسولین را به شکل تزریقی مصرف می کنند و نیاز به چندین عکس در روز دارند. انواع مختلفی از انسولین در دسترس وجود دارد.
انسولین باعمل سریع در عرض چند دقیقه و چند ساعت طول می کشد.
انسولین به طور منظم یا کوتاه مدت حدود 30 دقیقه طول می کشد تا کار کند و 3-6 ساعت طول می کشد.
انسولین با ​​فعالیت متوسط طول می کشد تا 2-4 ساعت کار کند و تا 18 ساعت طول می کشد.
انسولین طولانی مدت می تواند برای یک روز کامل کار کند.
شما و دکتر شما می توانید عکس های انسولین خود را بر اساس نتایج آزمایش قند خون تنظیم کنید.

همانطور که قبلا گفته شد، هدف این است که گلوکز را در خون در حد نرمال نگه دارید تا آنجا که ممکن است.
انسولین را می توان با استفاده از یک سوزن و سرنگ، یک سیستم کارتریج یا سیستم قلم پر از تزریق کرد.

انسولین استنشاقی، پمپ انسولین و یک دستگاه انسولین سریع عمل نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. تزریق انسولین به بدن شما بهترین محل ان شکم می باشد، بازوها، ران و باسن نیز موثر هستند.

انسولین چه کار می کند؟

انسولین یک هورمون از پانکراس است که اجازه می دهد قند وارد سلول شود. انسولین همچنین مقدار قند موجود در جریان خون را کاهش می دهد.

بدون انسولین، قند قادر به وارد شدن به سلول ها نیست. این به این معنی است که سلول هایی که عضلات و بافت های دیگر را تشکیل می دهند قادر نخواهند بود که منبع اصلی انرژی خود را دریافت کنند.

بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 یک قند در جریان خون ایجاد می کند و باعث ایجاد شرایط تهدید کننده زندگی می شود.

اثرات جانبی انسولین

قند خون پایین
سردرد
نشانه های آنفولانزا
افزایش وزن هنگامی که شما برای اولین بار از انسولین استفاده می کنید
تجمع، زخم، یا بثورات در محل تزریق

شوک انسولین

گرچه انسولین یک دارو شگفت انگیز است که به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند،ولی باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد.

اگر یک فرد بیش از حد انسولین مصرف کند، ممکن است سطح قند خون به سطوح خطرناک کاهش یابد. این وضعیت واکنش انسولین (قند خون پایین به علت انسولین بیش از حد) نامیده می شود.
انسولین بیش از حد می تواند در معرض علائمی باشد که ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد، بسته به اینکه چقدر سطح قند خون پایین و چه مقدار خون در بدن وجود دارد.

برخی علائم و نشانه های قند خون پایین عبارتند از: خستگی، خارش بیش از حد، سردرگمی ملایم، کاهش هماهنگی، عرق کردن، تکان خوردن عضلات و پوست کم رنگ. همانطور که این علائم به طور مداوم بدتر می شود، تشنج ، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ ممکن است رخ دهد.
افراد مبتلا به دیابت، به خصوص دیابت نوع 1، توصیه می شود تا 15 گرم کربوهیدرات مصرف کنند.

کربوهیدرات هایی که سریع عمل می کنند، غذاها یا نوشیدنی های حاوی گلوکز هستند که به سرعت در بدن و خون جذب می شوند.

نمونه هایی از آن شامل نیم فنجان آب میوه یا یک نوشابه بدون رژیم غذایی ، پنج نوشیدنی تازه ، دو قاشق غذاخوری کشمش، یک فنجان شیر یا سه قرص گلوکز.

این کربوهیدرات ها ممکن است واکنش های انسولین خفیف تا متوسط ​​را حل کنند. برای واکنش شدید، یک داروی به نام گلوکاگون باید زیر پوستی توسط یک عضو خانواده یا دوستان آشنا با درمان واکنش های شدید انسولین تزریق کند و فرد باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دیده شود.

درمان پمپ انسولین

اگر چه بسیاری از افراد در طول روز چندین بار تزریق انسولین را انجام می دهند، برخی افراد ممکن است از یک پمپ انسولین استفاده کنند.

این پمپ با استفاده از فشار تزریق انسولین از طریق لوله نازکی که به پوست فرد وارد می شود، اطمینان حاصل می کند.

پمپ انسولین را می توان برنامه ریزی کرد تا مقادیر دقیق انسولین را در دوزهای مداوم و همچنین دوزهای اضافی در زمان های خاصی، مخصوصا در هنگام خوردن مصرف کند.

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، تشویق می شوند که در مورد مزایا و معایب این سیستم تحویل انسولین با پزشک خود صحبت کنند.

اندازه گیری قند خون

یک آزمایش به نام آزمایش خون هموگلوبین وجود دارد که برای کمک به تعیین میزان چاقی فرد در کنترل قند خون خود استفاده می شود.

این آزمایش در دفتر دکتر انجام شده و میزان چاقی قند را در طی 2 تا 3 ماه کنترل می کند.

اگر نتایج نشان دهنده کنترل قند خون ضعیف (سطح A1c بالا) باشد، این نشان می دهد که درمان انسولین، عادات غذایی و / یا فعالیت فیزیکی فرد برای کاهش سطح قند خون به یک محدوده طبیعی تر تغییر می کند.

دیابت نوع 1 و رژیم غذایی

افراد مبتلا به دیابت نوع 1، مانند همه افراد دیگر، باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند.

این امر به درمان انسولین کمک می کند و احتمال عوارض دیابت را کاهش می دهد. "رژیم غذایی دیابت" وجود ندارد. حتی یک فرد مبتلا به دیابت نوع 1 می تواند شیرینی بخورد تا زمانی که بخشی از یک رژیم متعادل است.

این بدان معنا نیست که آنها بتوانند هر زمان غذا بخورند، اما باید توجه داشته باشیم که شیرینی ها چگونه می توانند در رژیم غذایی متعادل قرار بگیرند.

بیماران دیابتی نوع 1 باید این واقعیت را که کربوهیدرات ها سریعتر از سایر مواد غذایی سطح قند خون را افزایش می دهند، مورد توجه قرار دهند.

مواد غذایی کم کربوهیدرات، کلسیم، پتاسیم، فیبر، منیزیم و سایر ویتامین های دیگر، انتخاب های غذایی عالی برای افراد دیابتی است. هنگام برنامه ریزی وعده های غذایی، دستورالعمل های زیر را در نظر بگیرید:
چربی ناسالم کمتر مصرف کنید
فیبر کافی دریافت کنید
پیگیری مصرف کربوهیدرات را دنبال کنید
پیگیری کربوهیدرات ها در غذاهای بدون قند را دنبال کنید
کارکنان بهداشتی مانند متخصصین تغذیه می توانند به افراد مبتلا به دیابت کمک کنند که یک رژیم غذایی متعادل و متنوع را برنامه ریزی کنند.

دیابت نوع 1 و بارداری

زنان مبتلا به دیابت نوع 1 باید به پزشک خود در صورت باردار شدن اظلاع بدهند. کنترل ضعیف قند خون ممکن است باعث عوارض مانند نقص های زاد و ولد شود. پیشگیری، پیش از بارداری، کنترل سطح قند خون می تواند خطر سقط جنین و نقایص زایمان را کاهش دهد.

در حاملگی مهم است که گلوکز خون را اندازه گیری کنید و A1c خود را کمتر از 7٪ نگه دارید. کنترل قند خون خوب می تواند عوارض دیگر در دوران بارداری مانند فشار خون بالا یا آسیب های شبکیه در مادر را کاهش دهد.
پره اکلامپسی یک بیماری است که از 18٪ تا 30٪ زنان باردار مبتلا به دیابت می شود.

پره اکلامپسی پس از نشانه 20 هفته توسعه می یابد و با فشار خون بالا و پروتئین ها در ادرار مشخص می شود. مهم است که درمان پره اکلامپسی را درمان کنید، در صورت عدم درمان، ممکن است به نوزاد آسیب برساند و مادر را در معرض خطر سکته و تشنج قرار دهد.

هنگامی که نوزاد متولد می شود و اگر تغذیه با شیر مادر باشد، برای او مهم است که میزان گلوکز خود را به طور مرتب بررسی کند.

دیابت نوجوانان

در ایالات متحده، 13،000 کودک در هر سال دیابت نوع 1 تشخیص داده می شوند.

تشخیص دیابت در کودکان یک وضعیت زندگی در حال تغییر است زیرا بر کل خانواده تاثیر می گذارد. والدین باید به کودکان کمک کنند تا قند خون را کنترل و غذا های خانوادگی را که برای کودک مبتلا به دیابت و سایر اعضای خانواده مناسب است، برنامه ریزی کنند.

مقدار انسولین باید کنترل شود و سطح قند خون باید توسط مراقبین کودک بررسی شود.
دیابت در کودکان یک مشکل 24 ساعته روزانه است که باید در نظر گرفته شود خصوصا هنگامی که یک کودک در مدرسه شرکت می کند و در فعالیت های اضطراری شرکت می کند.

والدین و فرزندان آنها نیاز به ترتیب برای پیگیری از طریق درمان با انسولین حتی در حالی که کودک در مدرسه است را دارند.

این ترتیبات باید به طور پیش فرض برنامه ریزی شود، زیرا هر دولتی یا مدرسه نمی توانند در مراقبت از کودک به همان شیوه شرکت کنند.

درمان دیابت نوع 1: لوزالمعده مصنوعی

محققان تلاش دارند پانکراس مصنوعی را توسعه دهند. این دستگاه ترکیبی از پمپ انسولین و سیستم نظارت بر قند خون مداوم است که توسط یک برنامه کامپیوتری کنترل می شود. هدف از این سیستم انتشار انسولین در پاسخ به سطح قند خون و کاهش انسولین در صورت کاهش قند خون است.

هدف این است که دستگاهی داشته باشیم که عملکرد یک پانکراس معمولی را تقلید کند. برخی از آزمایشهای اولیه دستگاههای تجربی نشان می دهد این دستگاه ممکن است در آینده در دسترس باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید