آیا می توانیم در طول بارداری رابطه جنسی داشته باشیم؟ معمولاً در یک بارداری عادی نزدیكی برای زن باردار سالم و همسرش ایرادی ندارد. برخی پزشکان آمیزش جنسی را در 4 هفته آخر بارداری ممنوع می کنند، ولی همه پزشکان با این نظر موافق نیستند.
معمولاً زوجین می توانند فعالیت جنسی قبلی خود را ادامه دهند. البته اگر در معرض زایمان زودرس باشید یا به تشخیص پزشك خود دچار حاملگی پرخطر باشید بهتر است از نزدیكی خودداری نمایید.

روابط جنسی راحت در دوران بارداری

۱- استفاده از مقدار زیادی روان کننده

از روان کننده شخصی برای داشتن رابطه جنسی راحت تر در طول دوران  بارداری استفاده کنید. تغییرات هورمونی در طول دوران بارداری ممکن است تولید روان کننده طبیعی خود بدن را راحت تر یا سخت تر کند. برای اجتناب از هرگونه ناراحتی واژنی در طول رابطه جنسی، اگر نیاز به راحتی بیشتری دارید، مقدار بیشتری از روان کننده را استفاده کنید.

شما می توانید روان کننده را آنلاین یا از داروخانه نزدیک خود خریداری کنید.

محصولات بر پایه آب را بیابید و از آنهایی که بو یا عطر دارند اجتناب کنید چون ممکن است سوزش آور باشند.

۲- رابطه جنسی به پهلو را امتحان کنید

به پهلو دراز بکشید و شریک جنسی شما باید پشت سر شما قرار بگیرد. این موضع فشار را از شکم بزرگ شده شما کاهش می دهد و با دراز کشیدن به بدن شما مقاومت بیشتری می دهد.

این موضع دخول سطحی تری را فراهم می کند که این ممکن است برای برخی خانوم های باردار راحت تر باشد.

۳- حالتی را امتحان کنید که در آن خانم، بالا قرار می گیرد

در بالای شریک جنسی خود قرار بگیرید اینگونه شما می توانید سرعت و عمق دخول را کنترل کنید. با کنترل کردن عملکردها شما می توانید تعیین کنید که چه چیزی برای شما راحت تر است.

۴- حالتی را امتحان کنید که از پشت سر باشد در حالی که بالش زیر شکم شماست

به صورت چهار دست و پا شریک جنسیتان از پشت سر شما دخول را صورت می دهد. شما می توانید یک یا دو بالش را زیر شکم بزرگ شده خود برای تکیه و مقاومت بیشتر قرار دهید.

۵- از مدل های دیگری برای ایجاد رابطه استفاده کنید

اگر مقاربت برای شما خوشایند نیست یا دردناک است، ماساژ، بوسیدن و بقیه مدل های فعالیت های جنسی را امتحان کنید. می توانید یک قرار شبانه فوق العاده را در خانه با شمع و نوازش برای حس نزدیکی بیشتر بسازید.

با شریک جنسی خود مرتبا در مورد اینکه چه حسی دارید و چه چیزی برای داشتن حس امنیت نیاز دارید، صحبت کنید. مشکلی وجود ندارد اگر شما تمایلی به ایجاد رابطه جنسی نداشته باشید.

ممکن است بگویید: کمر من آسیب دیده یا درد دارد و من امشب واقعا حس جنسی ندارم. میدانم که ما در مورد نزدیکی کردن صحبت کرده بودیم ولی به جای آن میتوانم تو را ماساژ بدهم و حس ویژه ای را به تو بدهم.

رابطه زناشویی در بارداری

اگر مقاربت برای شما خوشایند نیست یا دردناک است، ماساژ، بوسیدن و بقیه مدل های فعالیت های جنسی را امتحان کنید.

۶- در صورت مشاهده علائم درد و اذیت شدن با پزشک خود تماس بگیرید

گرفتگی در طول رابطه جنسی به خصوص زمان ارگاسم، در دوران بارداری طبیعی است. به هر حال اگر خونریزی مداوم، ترشحات مایع یا درد بعد از رابطه جنسی دارید به چکاپ بروید تا دکتر برای شما تعیین کند که ادامه دادن فعالیت های جنسی در طول دوران بارداری برای شما بی خطر است یا خیر.

تمرین رابطه جنسی بی خطر در طول بارداری

۱- اگر بارداری پر خطری دارید با پزشکتان مشورت کنید

اگر خونریزی واژینال نامعلوم، ترشح مایع از واژن، بارداری چندگانه یا سابقه زایمان زودرس دارید با پزشکتان صحبت کنید. این شرایط ممکن است شما را مجبور به استراحت تا زمان زایمان کند و ممکن است استراحت لگنی به شما توصیه شود.

۲- از صاف دراز کشیدن به پشت، بعد از سه ماهه اول خودداری کنید

از صاف دراز کشیدن به پشت در دومین و اولین سه ماهه خودداری کنید. در این حالت رحم شما که بزرگ شده است به شاهرگ بزرگی در بدنتان فشار وارد می کند که ممکن است روند جریان خون را برای جنین کاهش بدهد و حس گیج بودن به شما بدهد.

۳- از دمیدن هوا به داخل واژن خودداری کنید

از شریک جنسی خود بخواهید که در طول رابطه دهانی هوا را به داخل واژن شما دمش نکند. در برخی موارد این فوت هوا می تواند یک شاهرگ را مسدود کند که این می تواند به جنین آسیب برساند.

۴- اگر شریک جنسی شما تبخال یا زگیل دارد در سه ماهه سوم رابطه جنسی برقرار نکنید

در سه ماهه سوم اگر شریک جنسی شما زخم های سرد یا زگیل های تناسلی دارد راه های دیگری برای نزدیکی امتحان کنید. زگیل ها می توانند باعث ایجاد زگیل در نوزاد شود. در حالیکه این زگیل ها یا تبخال ها اذیت جزئی برای بزرگسالان دارد، می توانند برای اطفال کشنده باشند.

کسانی با زخم های دهان (زخم های سرد) می توانند ویروس را به دستگاه تناسلی شریک جنسی خود در طول رابطه دهانی منتقل کنند، بخصوص اگر زخم فعالی باشد. بهتر است که با خانم باردار رابطه جنسی دهانی انجام نشود.

اگر شما و شریکتان درد مشابهی از زخم ها را داشته باشید در سه ماهه سوم خطری برای رابطه ی واژینالی یا دهانی وجود ندارد. اگر موقعیت زخم ها را نمی دانید پزشک شما از شما می تواند آزمایش خون بگیرد.

۵- از انجام رابطه جنسی مقعدی قبل از رابطه جنسی واژنی خودداری کنید

داشتن رابطه جنسی مقعدی پس از رابطه واژنی می تواند باکتری های مضری را به مجرای رحم منتقل کند. این باکتری ها می توانند در بسیاری موارد باعث عفونت های رحمی و واژنی شود. رابطه مقعدی را به بعد از زایمان معوق کنید.

بسیاری از مادران باردار نیز در طول دوران بارداری بواسیر دارند که این میتواند رابطه مقعدی را دردناک کند.

بهترین پوزیشن نزدیکی در بارداری چیست؟

در هنگام صحبت در مورد نزدیکی در بارداری ، پزشکان و زنان باردار، بر حالت های زن در بالا، پهلو به پهلو، یا حالت چمباتمه (به حالت چهار دست و پا یا تکیه بر تخت) تاکید دارند. برخی از این حالت ها ممکن است شکم شما را محافظت کند؛ سایر حالت ها می تواند عمق نفوذ را کنترل کند، زیرا نفوذ عمیق در حین بارداری احساس خوشایندی را ایجاد نمی کند.

در سه ماه سوم، حالت missionary را کنار بگذارید، نه تنها به این دلیل که شکم شما مانع خواهد بود، بلکه پزشکان توصیه نمی کنند که شما به روی کمر بخوابید.

هنگامی که شما روی کمر می خوابید، رحم بر آئورت و سیاهرگ بزرگ (مجرای بزرگی که خون را به قلب می رساند) فشار می آورد، که این مساله باعث بالا رفتن فشار خون و کاهش میزان خونی که به قلب می رسد شده، و این مساله نیز به نوبه خود باعث کاهش خونرسانی به کودک می شود.»

مهمترین علل گرفتگی عضلات بعد از نزدیکی در بارداری

اگر پس از نزدیکی در بارداری عضلاتتان دچار گرفتگی شد، نترسید. یک یا دو ساعت گرفتگی متوسط بعد از نزدیکی در بارداری ، غیر طبیعی نیست، زیرا هم ارگاسم و هم پروستاگلاندین های موجود در مایع منی، می توانند موجب انقباضات رحمی شوند.

اگر بعد از نزدیکی در بارداری دچار گرفتگی عضلات شدید: ” پاهای خود را بالا ببرید، و سه لیوان بزرگ آب بنوشید. چنانچه گرفتگی ها شدید تر شد، با پزشک متخصص خود تماس بگیرید”. این کار را هنگام لکه بینی نیز انجام دهید.

افزایش جریان خون، مجاری سطحی دهانه رحم را آسیب پذیر تر می کند. با این حال در خونریزی هایی مشابه حالت قاعدگی هستند ضروری است که فورا با پزشک متخصص خود تماس بگیرید، زیرا این امکان وجود دارد که جفت جنین در خارج از رحم پاره شده باشد.

در صورت تخلیه مایعات نیز با متخصص زنان تماس بگیرید، زیرا ممکن است کیسه آب پاره شده یا ترشح کرده باشد. اما اجازه ندهید که هیچ کدام از این مسائل، میل جنسی شما را کاهش دهد، زیرا احتمال این موارد بسیار کم است.

رابطه زناشویی در بارداری

هنگامی که شما روی کمر می خوابید، رحم بر آئورت و سیاهرگ بزرگ (مجرای بزرگی که خون را به قلب می رساند) فشار می آورد

اگر پزشک نزدیکی در بارداری را منع کرد چه کنید؟

چنانچه در زایمان قبلی تان تولد یا وضع حمل پیش از موعد داشتید، و یا احتمال زایمان زودرس در بارداری فعلی تان وجود دارد، پزشک شما ممکن است نزدیکی در بارداری را برایتان منع کند. زیرا هر آنچه می تواند منجر به انقباضات قاعدگی شود (مانند تحریک نوک سینه، ارگاسم و پروستاگلاندین مایع منی) باعث بالا رفتن ریسک زایمان زودرس نیز می شود.

«زمانی که ما نیاز به تحریک برای زایمان داریم، پروستاگلاندیس ها را وارد واژن می کنیم، و مقاربت جنسی به طور طبیعی این کار را انجام می دهد.»

همچنین در صورتی که جفت جنین در مسیر بوده و مدخل دهانه رحم را پوشانده باشد، ممکن است پزشک شما در این حالت نیز، نزدیکی را منع کند.

چنانچه دهانه رحم پیش از موعد مقرر باز شده باشد، قانون رابطه جنسی ممنوع، باز هم به کار می رود، زیرا در این حالت ممکن است کودک شما در معرض باکتری هایی قرار بگیرد که می توانند از طریق واژن وارد رحم شوند.

مسلما پاره شدن کیسه آب یکی دیگر از موارد منع کننده است، اگر چه در صورت بروز این اتفاق، مقاربت آخرین چیزی است که به آن فکر می کنید. چنانچه پزشک شما مقاربت جنسی را ممنوع کند، از او بپرسید که این به معنی منع دخول است یا منع ارگاسم.

«تا زمانی که زن به دلیل زایمان زودرس یا جفتی که در مسیر قرار گرفته است، باید در ناحیه لگن استراحت داشته باشد، دلیلی برای نداشتن ارگاسم وجود ندارد، و می توانید بدون مقاربت رابطه جنسی داشته باشید. یعنی بدون دخول یکدیگر را ارضا کنید»

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید