شستشوی پرده برای خانم ها بسیار با اهمیت است چراکه تاثیر بسزایی در دکور خانه دارد. توجه داشته باشید که برای شستشوی پرده می بایست مطابق با نوع آن وارد عمل شد. شما می توانید در تانما با انواع پرده و شستشوی صحیح آن آشنا شوید.

شستشوی پرده

شستشوی انواع پرده

نکات مهم شستشوی پرده

بهتر است قبل از اینکه پرده را برای شستشو و نظافت از گیره ها جدا کنید، در حالت کاملا باز و زیر نور خورشید یکبار پرده را بررسی کنید. قسمت های ضعیف تر پارچه که نخ نما شده به خوبی مشخص می شود. چنین پرده ای ارزش شستشو و استفاده دوباره را ندارد. فاصله بین شستشوی پرده با توجه به محل نصب و آلودگی محیط مشخص می شود و معیار مشخصی ندارد. در شهرهای بزرگ و هوای کثیف بهتر است پرده ها زود به زود شسته شوند تا آلودگی موجب کدر شدن پارچه پرده نشود. پرده های بسیار کثیف را نمی توان در منزل به خوبی شستشو داد.

توصیه های شستشوی پرده

 • در صورت پوسیدگی در اثر آفتاب یا کشیدگی های مختلف بهتر است آن را عوض کنید.
 • هنگامی که پرده های خانه تان را بیرون می آورید، پیش از خارج کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرار گیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید. با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد.
 • شستشو پرده های آستردار را به خشکشویی بسپارید.
 • به جای شستن پرده های بزرگ با ماشین لباسشویی ، آن ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.
 • حلقه های زنگ زده را داخل سرکه بجوشانید تا مثل قبل براق شوند. روی چوب پرده های قدیمی صابون بمالید تا گیره ها روان از داخل آن عبور کنند.
 • پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار آویزان کنید. به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک شدن آن صاف می شود و دیگر نیازی به اتوکشی به مدت طولانی نخواهد بود.
 • هر چند وقت یکبار برای غبار روبی، روی پرده ها جاروبرقی بکشید. برای جلوگیری از رفتن پرده داخل جاروبرقی، میزان مکش آن را کم کرده، بین پرده و لوله جاروبرقی از یک صفحه پلاستیکی مشبک استفاده کنید.
 • از پرده های کهنه یا از مد افتاده می توانید برای دوخت کوسن و روباشتی استفاده کنید.
شستشوی پرده

توصیه های شستشوی پرده

راهنمای شستشوی پرده

پرده های نخی را قبل از شستن به مدت 15-10 دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده بر روی آن جدا شود.
پرده را به آرامی بلند کنید. آب کثیف را خالی نمایید. سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید. البته با ملایمت سعی کنید که آن را به هیچ وجه نچلانید. سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید.
پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک شود، وقتی کمی نمدار است اتو بزنید. اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید.

شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم 2 دقیقه با درجه کم تنظیم کرده و بشویید.

شستشو پرده های بدون آستر را می توانید با ماشین لباسشویی و دمای پایین انجام دهید. پرده های مدل دار ، بزرگ و چند رنگ را به هیچ وجه با ماشین لباسشویی نشویید.
شستشو پرده های آستردار را به خشکشویی بسپارید. به جای شستن پرده های بزرگ با ماشین لباسشویی، آن ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.
برای شستشوی پرده با ماشین لباسشویی باید از درجه آب ولرم استفاده کرد. بهتر است که از درجه خشک کن استفاده نشود.

شستشوی پرده

شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

شستشوی دستی پرده ها

گاهی ایمن ترین شیوه شستن پارچه ها، شستشوی دستی با شیوه های سنتی است. یک تشت بزرگ را پر از آب کنید و از صابون ملایم برای شستن پرده استفاده کنید. جنس پارچه های پرده ای متفاوت است ولی با کمی احتیاط می توانید پارچه های حساس تر را هم با دست بشویید. شستشوی دستی پرده کار دشواری است ولی اگر امان شستشو با ماشین لباسشویی نباشد، تنها چاره شستن دستی است. مثلا الیاف پنبه ای را بهتر است با دست بشویید. شستن پرده های زبرا ، شستن پرده پلیسه ای و پرده لوردراپه هم با لباسشویی امکان پذیر نیست.

نکته

پس از شستشوی پرده و آبکشی پرده ها را آویزان کنید تا چروک نشوند.

شستشوی پرده با بخارشوی

برای تمیز ماندن پرده ها هر چند وقت یکبار روی پرده ها جاروبرقی بکشید یا با دستگاه بخارشوی روی آن را بخار دهید.

شستشوی پرده

شستشوی پرده با بخارشوی

شستشوی پرده های توری و حریر

پرده توری و حریر آن هم از نوع سفید، کرم و یا رنگ های روشن مورد علاقه خانم های ایرانی است چرا که ضمن انتقال نور به خانه، جلوه زیبایی به اتاق نشیمن یا اتاق خواب می دهد.

هیچ گاه اجازه ندهید پرده توری یا حریر آنقدر کثیف شود که نیاز به شستشوی اساسی داشته باشید. چراکه اگر بخواهید یک پرده را به نیت سفیدی و تمیزی بارها در یک مرتبه بشویید، به ریزبافت آن آسیب جدی وارد می شود. از آنجایی که این گونه پرده ها چرک تاب هستند توصیه می شود هر چند وقت یک بار پرده های خانه، به خصوص پرده توری یا حریر را بشویید. همچنین اگر پرده را در فواصل کوتاهی بشویید، پارچه چرک مرده نمی شود، گرد و خاک از بین می رود و میزان ذرات آلرژی زا و عوامل بیماری در خانه کم تر می شود.

اما از ضرورت شستن پرده که بگذریم، توصیه می کنیم حتما پیش از شستن پرده توری یا حریر، گوشه پرده را بشویید. اگر رنگ پرده تغییر نکرد یا بافت حریر یا تور آسیب ندید، کل پرده را با دمای مناسب بشویید.

با این حال جنس پرده های توری و پرده های حریر بسیار نازک است و با کوچک ترین اشتباه امکان پارگی و آسیب دیدن به پارچه وجود دارد.

 • پرده حریر یا توری را از چوب پرده خارج کنید
 • پرده را در آب ولرم قرار دهید
 • پاک کننده اضافه کنید
 • دوباره آبکشی کنید
 • سرکه اضافه کنید
 • پرده را از لگن خارج کنید
 • پرده را از چوب پرده آویزان کنید
شستشوی پرده

شستشوی پرده توری یا حریر

شستن پرده لوردراپه

اغلب مواقع جنس پرده لوردراپه موجب می شود مواد افزودنی، مواد مقاوم در برابر آتش و مواد ضدعفونی کننده موجود در آن از بین بروند. با آگاهی از این نکته شاید بهتر بتوانید نسبت به شستن پرده لوردراپه اقدام کنید.

 • هرگز ار آب داغ برای شستن پرده لوردراپه استفاده نکنید.
 • برای خشک کردن پرده شسته شده نباید آن را در خشک کن لباسشویی قرار دهید. در عوض از یک حوله خشک برای گرفتن رطوبت آن استفاده کنید و سپس آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.
 • برای تمیزکردن و گردگیری پرده لوردراپه می توانید از جاروبرقی با برس باریک و کوچک نیز استفاده کنید. برس کوچک جاروبرقی مکش کمتری نسبت به برس اصلی دارد بنابراین با ملایمت بیشتری می تواند عمل گردگیری پرده را انجام دهد.
شستشوی پرده

شستن پرده لوردراپه

شستشوی پرده های پارچه ای

بعضی از پارچه های پرده ای در اثر شستشو با آب خراب و بی حالت می شوند. بنابراین این گونه پرده ها را باید به صورت خشکشویی شست. مانند انواع پارچه های مخمل، ساتن و ابریشم.

بعد از شستشوی پرده باید آن را اتو کرد. بعضی از پارچه های پرده ای را اگر به صورت مرطوب آویزان کنیم چروک آن از بین رفته و دیگر نیازی به اتو کردن نیست.

درجه حرارت اتو باید با جنس پارچه هماهنگ باشد. برای اتو کردن پارچه های نایلونی باید درجه حرارت کمتر و برای اتو کردن پارچه های نخی و کتانی از درجه حرارت بیشتر اتو استفاده کرد.

شستشوی پرده

شستشوی پرده های پارچه ای

شستشوی پرده های پلیسه

برای تمیز کردن این پرده ها باید از اسفنج مرطوب شده با آب و محلول شست و شو استفاده کنید. به این صورت که اسفنج را به همه قسمت های پرده بکشید تا کاملا تمیز شود.

استفاده از این شیوه شما را از سپردن پرده به خشکشویی و پرداخت هزینه اضافه بی نیاز می کند. چوب پرده ها نیز جایگاه خوبی برای اجتماع میکروب ها به شمار می روند.

این قسمت ها را نیز با اسفنج یا برس مرطوب تمیز کنید. یکی دیگر از راه های تمیز کردن این نوع پرده ها، استفاده از جاروبرقی ویژه تمیز کردن مبل و رختخواب است.

شستشوی پرده

شستشوی پرده های پلیسه

شستشوی پرده های چوبی

تمیز کردن پرده های چوبی را باید با احتیاط ویژه ای انجام دهید. در مصرف آب برای تمیز کردن این پرده ها باید کاملا خسیس باشید.
زیرا آب به چوب آسیب جدی می زند و پرده ها را از بین می برد. با برس نرم و با آب خیلی کم، سطح این پرده ها را تمیز کنید و آنگاه بگذارید زیر نور آفتاب کاملا خشک شوند. شست و شوی این پرده ها را خیلی کش ندهید چون که رنگ براق آنها با زیاده روی در تمیز کردن، از بین می رود.

شستشوی پرده

شستشوی پرده های چوبی

شستشوی پرده های آلومینیومی

استفاده از اسپری تمیز کننده برای این پرده ها راهکار مفیدی به حساب می آید از صابون و دیگر مواد شوینده نیز می توانید استفاده کنید.
همه قسمت های پرده را با استفاده از مواد شوینده اسپری کنید. سپس با یک دستمال تمیز سطح پرده را کاملا پاک کنید.
بعد از چند دقیقه دوباره همین عمل را انجام دهید تا هیچ لکه ای روی پرده نماند. با اسکاچ ها و برس های زبر، این پرده ها را تمیز نکنید زیرا خش دار می شوند و نمای ظاهری آنها از بین می رود و زیبایی خود را از دست می دهند. اگر در قسمت هایی لکه های سمج وجود دارد که به راحتی پاک نمی شوند، می توانید در آن قسمت ها مقداری کرم اصلاح بکشید و بعد با یک برس نرم آن را تمیز کنید.

شستشوی پرده

شستشوی پرده های آلومینیومی

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید