زردی نوزادان یکی از مشکلاتی است که بسیاری از والدین از بدو تولد فرزند خود با آن مواجه می شوند .کمتر فردی وجود دارد که نداند بیماری زردی چیست ؟ همانطور که از اسم بیماری زردی پیداست، زردی نوزادان خود یک بیماری نیست بلکه نشانه و علامتی است که می توانند نشانگر یک حالت طبیعی و یا یک بیماری باشد . زرد شدن پوست بر اثر رسوب ماده ای با نام بیلی روبین در پوست اتفاق می افتد . این ماده به زبان ساده حاصل محصولی است که پس از شکسته شدن گلبولهای قرمز و پیر و فرسوده در بدن به وجود می آید. بنابراین دفع این ماده بر عهده کبد است . کبد این ماده را از طریق صفرا دفع می کند و به همین جهت است که صفرا زرد رنگ می باشد . حالا اگر در مسیر تولید و دفع بیلی روبین اختلال به وجود بیاید منجر به افزایش میزان بیلی روبین در بدن می گردد که در نهایت زردی را در پوست به ارمغان می آورد.

علت ایجاد زردی در کودکان

زردی در کودکان به این دلیل است که حجم گلبول های قرمز نوزاد در مقایسه با افراد بالغ بیشتر است و عمر آنها کوتاه تر است . از سویی در ابتدای تولد حجم زیادی از گلبولهای قرمز جنین باید تخریب گردند و جای خود را به گلبولهای قرمز بالغ بدهند و بنابراین در ابتدای تولد تعداد بسیار زیادی گلبول قرمز شروع به تخریب می کند که حاصل آن تولید مقدار زیادی از بیلی روبین است . از سوی دیگر کبد نوزاد هم تناسب کافی پیدا نکرده و نمی تواند به سرعت این زائده اضافه را دفع کند . بنابراین زردی در پوست نوزاد به وجود می آید .زردی نوزادان بسیار شایع است اما اگر این زردی بیشتر شود باید برای درمان آن فکری کرد. حدود ۶۰ درصد از نوزادان طبیعی و ۸۰ درصد از نوزادان نارس دچار زردی می شوند . این حالت طبیعی و گذراست و معمولاً این زردی نوزادان از روز اول و دوم در فرزند ایجاد می گردد .

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

علائم زردی نوزادان

از آنجا که ضعف ذاتی کبد نوزادان نسبت به نسل های قبلی به وجود می آید و مصرف داروهای شیمیایی و غذایی نامناسب در طول بارداری سبب ضعف جنین می شود لذا این موضوعات می تواند در شیوه زردی موثر باشد . اثرات منفی زایمان های سزارین بر سلامتی نوزاد و واکسن هپاتیت در بدو تولد نوزادان ارائه می شود ، نیز در شیوه زردی تاثیرگذار است. زردی معمولاً از بالاترین قسمت بدن نوزاد یعنی صورت و به خصوص چشم شروع می شود از اصلی ترین نشانه های زردی نوزاد می توان به زرد شدن چشم ها اشاره کرد .هر چه شیوع آن بیشتر شود، به سمت قسمت های پایین تر گسترش پیدا می کند . به این ترتیب علائم زردی نوزاد پس از چشم و صورت، قفسه سینه ، شکم و سپس دیگر دستگاه ها ظاهر می شود.

پیشگیری از زردی با تغذیه

راهکارهای ساده برای پیشگیری از زردی نوزادان با تغذیه وجود دارد شما باید توجه کنید که مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری فراموش نشود . عرق کاسنی یکی از روش های مهم و موثر در جلوگیری از زرد شدن نوزاد در دوران بارداری شناخته می شود . این عرق نه تنها می تواند جلوی زردی جنین را بگیرد بلکه به علت تصفیه خون و پاکسازی کبد از مواد زائد ، نقش بسیار موثری در زیبایی فرزند شما دارد . در دوران بارداری باید از مصرف غذا به صورت داغ جلوگیری شود چرا که این موضوع می تواند سبب تشکیل زردی در نوزاد گردد . بهتر است حتماً در بارداری خرما مصرف شود. سعی کنید روزانه ۳ عدد خرما را مصرف کنید . این موضوع در دوران بارداری به شما کمک می کند تا فرزند سالم تری را به دنیا بیاورید .

درمان زردی با فتوتراپی

درمان زردی با فتوتراپی

پیشگیری از زردی در طب سنتی

از آنجا که از گذشته تاکنون پیشگیری از زردی با طب سنتی صورت می پذیرفت لذا باید شما بدانید که پیشگیری از زردی با روش های طب سنتی به راحتی می تواند به کمک شما بیاید . در طب سنتی پیشنهاد می شود که شیرخشت و ترنجبین مصرف شود . این دارو معروف ترین داروی ضد زردی نوزاد در کشور معرفی می شود به نحوی که از قدیم معمولاً این دارو جزیی از سیسمونی نوزاد به شمار می رفته و متاسفانه تا سالیان پیش خانواده ها به راحتی زردی نوزاد خود را کنترل می کردند لذا مصرف شیرخشت و ترنجبین برای دوران بارداری و برای اوایل دوران شیردهی می تواند تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از زردی نوزاد شما داشته باشد .

پیشگیری از زردی

پیشگیری از زردی

حجامت در بارداری می تواند در تصفیه اصلی خون و پاکسازی کبد از مواد زائد کمک کند و این کار به جلوگیری از زردی در نوزاد بسیار کمک می کند . حجامت تنها سبب جلوگیری از زردی نوزادان نمی گردد بلکه به دلیل پاکسازی کبد از مواد سمی سبب زیبایی جنین نیز می شود . برای حجامت در دوران بارداری توجه کنید که زمان آن پس از ماه چهارم بارداری و در سه ماه دوم بارداری صورت می پذیرد و ماه پنجم بارداری بهترین زمان حجامت شناخته می شود . در طب سنتی برای درمان نوزادی که دچار زردی شده است آن را با عرق کاسنی شستشو می دهند لذا شستشوی نوزاد با عرق کاسنی نیز می تواند برای درمان با طب سنتی بسیار موثر باشد .

پیشگیری از زردی با دارو

درمان بیماری زردی با دارو نیز امکان پذیر است و البته پیشگیری از بیماری زردی با دارو نیز صورت می پذیرد اما در حالت کلی قرص های شیمیایی عوارض بسیار زیادی را به دنبال دارند که پیشگیری از زردی با داروهای شیمیایی پیشنهاد نمی شود و بهتر است به سراغ روش های درمانی گیاهی برویم. البته روش های درمانی گیاهی نباید به صورت خودسرانه شروع شوند بلکه باید توسط پزشک بررسی گردند . به طور کلی برای درمان زردی با استفاده از داروی گیاهی باید شربت گیاهی مورد نظر خود را بسازیم .

به این منظور می توان از شربت ترنجبین وشیرخشت استفاده کرد . برای درست کردن شربت گیاهی باید یک قاشق غذاخوری از ترنجبین را در یک لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه در آب جوش خیس بخورد و پس از این مدت آن را صاف کرده و یک قاشق چایخوری عرق کاسنی را اضافه می کنیم و آن را هم می زنیم . لازم است این مخلوط از درون صافی عبور داده شود و هر دو ساعت یک بار یک قاشق چای خوری به نوزاد بخورانید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید