درمان ریزش موی سکه ای هنوز به طور قطعی کشف نشده و این یک نوع بیماری خود ایمنی است، اما در آن سیستم ایمنی به جای استخوان ها و مفاصل به ریشه موها حمله می کند و در برخی موارد نیز افرادی که در آنها غدد تیروئیدی به خوبی کار نمی کنند و یا دیابتی هستند، در معرض این بیماری قرار دارند.این واکنش سیستم ایمنی در برابر موها موجب می شود تا مو از فاز رشد به یک فاز استراحت برود و ریزش پیدا کند.

این ریزش مو می تواند به روش های گوناگون باشد. مثلا در ناحیه ریش، سبیل، ابرو و یا در بخش حاشیه سر به صورت نواری و یا به صورت سکه ای ایجاد شود.

ما در تانما مطالب مفیدی از ریزش موی سکه ای آورده ایم.

درمان ریزش مو

ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای

متاسفانه هنوز درمان قطعی برای ریزش موی سکه ای کشف نشده است و این عارضه از جمله بیماری های لاعلاج محسوب می شود. البته راه هایی برای مدیریت و درمان ریزش موی سکه ای وجود دارد که به رشد سریع تر موها کمک می کنند.

ریزش موی سکه ای چیست

ریزش موی سکه ای نوعی از ریزش مو است که می تواند در ناحیه ای از سر، ریش و یا ابرو رخ دهد و بصورت تکه هایی به اندازه یک سکه دچار ریزش شود. اگرچه این نوع ریزش مو بی خطر است و در اغلب موارد هیچ دردناکی ندارد اما باعث بوجود امدن یکسری مسائل عاطفی و افسردگی در فرد می شود.
ریزش موی سکه ای معمولا بدون درد است اما برخی بیماران در نواحی که دچار ریزش شده، احساس خارش می کنند.در 80 درصد موارد تنها یک تکه از مو ریخته

می شود، در 3 درصد موارد دو تکه ریخته می شود و در 7 درصد موارد، چندین تکه از سر بیمار میریزد.

در بقیه موارد نیز اداغامی می شود. البته باید گفت بین تعداد تکه های ریخته شده و شدت بیماری هیچ ارتباطی وجود ندارد.
همانطور که کفتیم ریزش سکه ای در همه نواحی که دارای مو است می تواند رخ دهد بطور کلی بر اساس تحقیقات انجام شده، 66 تا 95 درصد این نوع ریزش در سر؛ 28 درصد در ریش، 3 درصد در ابرو و 1 درصد ریزش در مابقی نواحی است که دارای مو می باشد.

درمان ریزش مو

ریزش موی سکه ای چیست

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا باعث ایجاد بیماری های حاد یا مزمن نمی شود و واگیردار هم نیست. منتها از نظر روانی ممکن است تحملش برای شما دشوار باشد. بسیاری از مبتلایان می گویند که این بیماری برای آن ها عذاب آور بوده است. پژوهش ها نشان می دهد که افراد مبتلا به ریزش موی سکه ای، بیشتر در خطر اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و فوبیاهای اجتماعی هستند.

پس مهم است که در کنار این که به فکر درمان ریزش موی سکه ای هستید، به سلامت روحی و روانی خود هم توجه کنید.

درمان ریزش مو

آلوپسی آره آتا

درمان ریزش مو سکه ای با دارو

همانطور که گفتیم، ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. یعنی در اثر تهاجم اشتباهی سیستم ایمنی بدن به فولیکول ها (ارگان های موساز) رخ می دهد. رایج ترین شیوه ی درمان این بیماری، تزریق کورتیکواستروئیدها است. داروهایی که با نام کورتون هم شناخته می شوند.

کورتیکواستروئیدها داروهای ضدالتهابی قوی هستند که باعث سرکوب سیستم ایمنی می شوند. شکل مصرف دارو بسته به شرایط شما و نظر پزشک متفاوت است. بیشتر از تزریق موضعی این دارو استفاده می شود ولی گاهی کرم های موضعی و داروهای خوراکی نیز به بیماران داده می شود.

سایر داروهایی که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند، یا باعث تسریع و تحریک رشد مو می شوند یا سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند. داروهایی مانند ماینوکسیدیل و آنترالین می توانند باعث رشد دوباره ی موها شوند؛ اما نمی توانند از ایجاد ریزش موی سکه ای جلوگیری کنند.

در مورد سایر شیوه های درمانی تحقیقاتی در دست انجام است. مثلاً «شیمی نوردرمانی» یکی از روش هایی است که از ترکیب تابش اشعه UVA و استفاده ی موضعی داروی متوکسالن استفاده می کند و می تواند باعث بهبود ریزش مو شود.

کورتیکواستروئید

این دارو سیستم ایمنی را سرکوب میکند. این دارو میتواند به صورت تزریقی مصرف شود و متخصص پوست دارو را درون مناطق دچار ریزش مو تزریق میکند. بعضی اوقات به بیمار داروی موضعی (برای مالیدن روی پوست) داده میشود. این ممکن است به صورت کرم، لوسیون یا پماد باشد. بیمار دارو را روی نقاط طاس می مالد.

با شیوع کمتر، بیمار قرص کورتیکواستروئید مصرف میکند.

برای بزرگسالانی که ریزش موی سکه ای دارند، اغلب تزریق اولین تلاش درمانی است. بیماران هر 3 تا 6 هفته داروی تزریقی را دریافت میکنند. موها تقریبا 4 هفته بعد از آخرین تزریق شروع به رشد میکنند. بعضی مدت بیشتری طول خواهد کشید.

کورتیکواستروئید موضعی، تاثیر کمتری از تزریقی دارد. معمولا این روش بهترین درمان برای کودکان است. قرص های کورتیکواستروئید میتوانند عوارض جانبی شدیدی داشته باشند. به همین دلیل معمولا متخصص های پوست آن ها را تجویز نمی کنند. قرص ممکن است برای بیمارانی که نقاط طاسی بسیاری زیادی دارند درمان انتخابی باشد.

ماینوکسیدیل برای ریزش سکه ای ریش آقایان

یک داروی رشد مجدد مو، ماینوکسیدیل 5 درصد، ممکن است به بعضی از بیماران برای رشد مجدد موها کمک کند. هم کودکان و هم بزرگسالان میتوانند از این دارو استفاده کنند. بیماران آن را دو بار در روز روی پوست سر، ابروها یا ریش خود می مالند. موهای جدید ممکن است حدود 3 ماه دیگر شروع به رشد کنند. اغلب بیماران این دارو را کنار دیگر درمان ها استفاده میکنند.

آنترالین (دیترانول)

این دارو عملکرد سیستم ایمنی در پوست را تغییر می دهد. بیمار یک ماده ی قیر مانند را روی پوست خود می مالد و 20 تا 60 دقیقه آن را باقی می گذارد. ممکن است متخصص پوست به این درمان، درمان کوتاه تماس بگوید. بعد از 20 تا 60 دقیقه، برای جلوگیری از تحریک پوست آنترالین شسته خواهد شد.

دیفن سیپرومین (DPCP)

این دارو روی پوست طاس شده مالیده میشود. این دارو یک واکنش حساسیتی کوچک ایجاد میکند. وقتی واکنش اتفاق افتاد، بیمار دچار قرمزی، تورم و خارش میشود. متخصص های پوست باور دارند این واکنش حساسیتی سیستم ایمنی را گمراه میکند، و باعث فرستادن گلبول های سفید به سطح پوست میشود. این موضوع با التهاب مبارزه میکند. همچنین این موضوع از به خواب رفتن فولیکول های مو و در نتیجه ریزش آن ها جلوگیری میکند.

با استفاده از این دارو، 3 ماه طول می کشد تا موها دوباره شروع به رشد کنند.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو سکه ای با دارو

درمان ریزش مو سکه ای با طب سنتی

برای درمان ریزش مو سکه ای با طب سنتی ابتدا باید علت اصلی را پیدا کرد؛ در برخی افراد از داروهای خوراکی، یا به صورت شست وشو و یا به صورت مالشی استفاده می کنیم، مصرف عرقیجاتی مانند شاتره، کاسنی، کیالک، خارشتر و خارخاسک هم با پاکسازی و تصفیه خون به درمان بیماری کمک خواهد کرد.

یکی از راهکارهای طب سنتی برای درمان ریزش مو سکه ای مصرف حریره سیاه است که می توان آن را با عسل یا نبات میل کرد، علاوه بر آن روغن حلیله هم راهی برای درمان اختلال است که می توان آن را روی سر مالید؛

درمان دیگر گِل سرشور است و می توان هفته ای یکی ۲ بار آن را روی موها قرار داد، قابل ذکر است که این گِل موجب رویش مو می شود.

گِل سرشور را داخل کاسه ای مسی ریخته و آن را یا مقداری آب خیس کنید و روی موهای خود بمالید تا نتیجه مطلوب را مشاهده کنید، مالیدن روغن نارگیل به همراه روغن کرچک و مالش آن هم می تواند تاثیر چشمگیری در احیای موهای از دست رفته داشته باشد، همچنین برای شوره سر و موخوره موثر است.

دمنوش مفید در درمان ریزش مو سکه ای

برای درمان این عارضه از دمنوش هایی مانند مریم گلی با عسل استفاده کنید؛ مصرف گیاه دم اسب هم برای درخشندگی و رویش مو تاثیر دارد، در این میان استفاده از اسانس گزنه و رزماری و مالش منظم آن ها بر روی نقاط ریخته شده موجب تحریک و بهتر شدن جریان خون می شود.

از جمله دم کرده هایی که برای علاج این اختلال می توان نام برد بابونه، آویشن و همچنین گیاه رزماری است که خواص آنتی بیوتیکی دارد؛ مالش سیر در نقطه ریزش مو تاثیر دارد، همچنین آب پیاز در رویش مو موثر است، علاوه بر این شنبلیله نیز موجب تقویت ریشه مو می شود که این گیاه را هم می توان با عسل مصرف کرد و هم تخم آن را می توان با مقداری آب خمیر کرد و به قسمت ریخته شده گذاشت.

در مرحله اول برای درمان ریزش مو باید خلط غالب را پیدا کرد و باید سعی کرد از صابون و شامپو استفاده نکنیم

محل ریزش مو را با آب گل زوفا و آب خرفه ماساژ داد، پنج گرم پیاز عنصر و ۲.۵ گرم خردل خوب کوبیده شود و با سرکه ترکیب شده و روزانه سه مرتبه روی موهای ریخته شده ماساژ دهند.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو سکه ای با پیاز عنصل

چند نسخه از طب سنتی برای درمان ریزش موی سکه ای

نسخه اول

تربد مجوف ، فلفل سیاه ، شهم حنظل ، قاریقون ، افطیمون شامی ،بسفایج و صبر زرد از هر کدام ۱۰ گرم ، مشک ترامشیع ۲۰ گرم ،پوست هلیله زرد ، پوست هلیله کابلی و استوخدوس هندی از هر کدام ۳۰ گرم
همه را نرم بسایید سپس با ۱ کیلو عسل مخلوط کنید و صبح و ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید

نسخه دوم

قسط تلخ ، کف دریا ، پر سیاوشان ، افسنطین ، ابهل و درمنه ی ترکی از هر کدام ۵ گرم مخلوط کنید و بسیار نرم بکوبید بعد با کمی روغن زیتون مخلوط کرده و روزی سه مرتبه بمالید.

نسخه سوم

پیاز عنصل ، کندش ، تخم ترب و پرسیاوشان را مخلوط کرده و نرم بسایید و با کمی روغن زیتون و یا روغن کنجد مخلوط و روزی سه مرتبه بمالید.
برای شستن آن از آب جوشانده گل زوفا استفاده کنید.

نسخه چهارم

ابتدا محلی که خالی از مو می باشد را با روغن سیاه دانه به مدت ۲۱ روز روزی سه مرتبه بمالید سپس هر دو هفته یکبار سه مرتبه از زالو درمانی استفاده کنید ،
جوشانده ی اسطوخدوس و سنبل الطیب را هر شب به مدت ۴۵ روز با عسل میل کنید.

همچنین بکاربردن حجامت و زالو درمانی بنا به تشخیص پزشک طب سنتی در پیشبرد روند درمان بسیار موثر خواهد بود.

گفتار محمد زکریاى رازى‏ جهت درمان ریزش موی سکه ‎ای

مالیدن پیاز عنصل به محل ریزش مو و پوشاندن سر و محل ریزش مو لازم است.او معتقد است که براى روییدن موها پر سیاوشان بهترین دارو است،با توجه به گفتار فوق شستشوى محل ریزش مو با پر سیاوشان بهترین دستور است.او معتقد است که براى روئیدن ابروها فندق سوخته را در روغن ترب حل کرده بمالند.

نکته

پیاز عنصل و برخی از گیاهان دارویی که در نسخه های فوق به آن اشاره شده است بایستی توسط پزشک حاذق تجویز شده و مراقبت های زیادی هنگام مصرف آن داشته باشیم زیرا این گیاهان در صورتی که بی دقت و بدون در نظر گرفتن نکات فنی، روی پوست مالیده شوندموجب زخم شدن پوست و حتی تاول زدن شوند.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو سکه ای با طب سنتی

علت ریزش موی سکه ای

علیرغم آنکه دانشمندان هنوز در مورد علت بروز این تغییرات اطمینان کافی ندارند، اما به نظر می رسد که عوامل ژنتیکی هم در بروز آلوپسی سکه ای نقش دارند، زیرا احتمال بروز این عارضه در افرادی که قبلاً یکی از اعضای خانواده یا فامیل نزدیک آنها به آن مبتلا شده است، بیشتر است. در واقع از هر پنج نفری که به عارضه ریزش موی سکه ای مبتلا می شوند، یک نفر قبلاً در بین اعضای خانواده خود سابقه ابتلا به این بیماری را داشته است.

نتایج تحقیقات دیگری که در این زمینه انجام شده است حاکی است که بسیار از افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به آلوپسی را دارند، سابقه ابتلا به سایر بیماری های خود ایمنی از قبیل آتوپیک (یک بیماری که باعث افزایش "درد و حساسیت های شدید" یا واکنش های "هیپر آلرژی" در بیمار می شود)، تیروئید و ویتیلیگو (لک و پیس) را نیز در بین اعضای فامیل و خانواده خود دارند.

نکته مهم دیگر در مورد بیماری ریزش موی سکه ای آن است که علیرغم آنچه که خیلی از افراد تصور می کنند، شواهد علمی چندانی در تأیید ارتباط این بیماری با استرس های روحی و روانی به دست نیامده است. این احتمال وجود دارد که استرس بسیار شدید بتواند نقش تحریک کننده این عارضه را داشته باشد، اما تحقیقات جدیدتر نشان داده است که عوامل ژنتیکی در بروز آن نقش مهم تری دارند.

از نظر طب جدید، علت بروز ریزش موی سکه ای کاملا شناخته شده نیست،ولی فرضیه های زیر را میتوان برای آنها برشمرد

 • یک بیماری التهابی مزمن که مبنای آن یک مشکل خودایمنی میباشد
 • پیش زمینه وراثتی
 • ناشی از عوامل روانی (مانند استرس و اضطراب)
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا عفونی
 • ناشی از تخریب مستقیم کراتینوسیت ها و ملانوسیت های اپیدرمی یا فولیکولی.
 • گاه ممکن است بیش از یکی از این عوامل فوق بطور همزمان سبب بروز ریزش موی سکه ای ( آلوپسی آره آتا ) گردد.
درمان ریزش مو

علت ریزش موی سکه ای

علائم ریزش موی سکه ای

گرچه علت این بیماری تا حدی ناشناخته است اما بسیاری از بیماران ممکن است به استرس های شدید قبل از ریزش مو اشاره کنند، از این رو استرس یکی از فاکتور های شروع یا تشدید کننده این بیماری محسوب می شود.

در معمول ترین حالت ممکن ریزش موی سکه ای ناحیه ی دایره ای شکل کوچک یا قسمتی بیضی شکل را بر روی پوست سر تحت تاثیر قرار می دهد. این ناحیه از پوست سر ظاهرا لطیف و طبیعی به نظر می رسد. در بیشتر موارد هیچ گونه علائم دیگری بر روی پوست سر بوجود نمی آورد.

گاهی علائمی نظیر خارش خفیف، مور مور شدن، حساسیت و یا احساس داغی در ناحیه تحت تاثیر بوجود می آید. در بعضی از افرادی که دچار ریزش موی سکه ای هستند، ممکن است دچار ناهنجاری های سطحی در ناخن های خود نظیر فرورفتگی های کوچک، شیار، تیکه تیکه شدن ناخن و یا قرمزی غیر عادی می شوند.

در شرایط نادر و شدیدتر این اختلال، باعث ریزش مو در کل سر یا در کل بدن نظیر ابرو ها، مژه ها، ریش و موهای زائد می شود و درمان ریزش مو سکه ای را کمی سخت تر می کند.

انواع ریزش مو سکه ای

ریزش مو می تواند به شکل های مختلفی اتفاق بیفتد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلوپسی منطقه ای (ریزش موی سکه ای)
 • آلوپسی کامل (ریزش تمام موهای سر)
 • آلوپسی سراسری (ریزش تمام موهای بدن)
درمان ریزش مو

ریزش موی سکه ای

درمان خانگی ریزش موی سکه ای

برای درمان ریزش موی سکه ای راه های درمانی خانگی هم وجود دارند. تاثیر این راه ها از لحاظ علمی اثبات نشده و بیشتر تجربی هستند. به هر حال امتحان این راه ها خالی از لطف نیست و ممکن است برای شما موثر باشد.

پیاز

پیاز حاوی گوگرد است و بنابراین رشد موها را تحریک می کند. برای استفاده از پیاز جهت درمان ریزش موی سکه ای آب یک پیاز را بگیرید و آن را روی تمام قسمت های کف سر پخش کنید. بعد از ۱۵ دقیقه موها را شامپو کنید و اجازه بدهید در معرض هوا خشک شود. دو بار در هفته این درمان را تکرار کنید.

روغن نارگیل

این روغن حاوی مواد مغذی مانند ویتامین E و ویتامین K و آهن است بنابراین رشد موها را تحریک می کند. دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در مایکروویو گرم کنید و بعد آن را کف سر مالش دهید. بگذارید روغن شب تا صبح بماند. صبح موها را شامپو کرده و اجازه بدهید در معرض هوا خشک شوند. هر روز این درمان را تکرار کنید.

درمان خانگی ریزش موی سکه ای با عسل

عسل نه تنها آلودگی هایی را که فولیکول های مو را مسدود کرده اند از بین می برد، بلکه رشد موها را نیز تحریک می کند. نصف فنجان عسل و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و ترکیب به دست آمده را چند ثانیه در مایکرویو گرم کنید. بعد آن را کف سرتان بمالید و اجازه بدهید ۳۰ دقیقه بماند. در نهایت موها را شامپو کنید. این برنامه ی درمانی را هر دو هفته یک بار تکرار کنید.

درمان ریزش مو

درمان خانگی ریزش موی سکه ای با عسل

لیمو

آب لیمو سطح Ph کف سر را متعادل می کند و سلول های مرده را که سبب انسداد فولیکول های مو شده اند از بین می برد و به این ترتیب به رشد موها کمک می کند. آب نصف یک لیمو را بگیرید و آن را با مقداری ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را روی تمام قسمت های سرتان بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. در نهایت سرتان را با آب سرد و یک شامپوی ملایم بشویید. سه بار در هفته این درمان را تکرار کنید.

درمان خانگی ریزش موی سکه ای با سیر

سیر جریان خون را در کف سر تحریک می کند و سبب تمیز و قوی شدن فولیکول های مو می شود و به این ترتیب در رشد مو تاثیر مثبتی دارد. آب هشت حبه سیر را بگیرید و آن را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را کف سر بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. در نهایت با یک شامپوی ملایم موها را بشویید. سه بار در هفته این درمان را تکرار کنید.

درمان خانگی ریزش موی سکه ای با تخم مرغ

تخم مرغ حاوی بیوتین، فولات، ویتامین های A و D است و بنابرین هم رشد موها را تحریک می کند و هم آنها را از درون تقویت می کند. یک تخم مرغ را خوب بزنید و بعد دو قاشق چایخوری روغن نارگیل را با آن مخلوط کنید. ترکیب را روی سرتان بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. در نهایت سرتان را با آب سرد بشویید و نرم کننده بزنید. دو بار در هفته این درمان را تکرار کنید.

درمان گیاهی ریزش موی سکه ای

درمان های گیاهی ریزش موی سکه ای خیلی محدود هستند، پژوهش هایی که از درمان های طبیعی حمایت میکنند کم تعداد هستند.

بعضی افراد هستند که توصیه میکنند پیاز، سیر، چای سبز سرد، روغن بادام، روغن رزماری، عسل یا شیر ی نارگیل را روی پوست سر مالیده شود. با این حال که هیچ کدام از این ها به نظر آسیب زننده نمی رسند، تاثیر آن ها نیز در پژوهش ها تایید نشده است.

بعضی افراد به درمان جایگزینی مثل طب سوزنی یا ماساژ درمانی رو می آورند، گرچه اگر شواهدی برای تاثیرات درمانی آن ها وجود داشته باشد، مقدار کمی است.

درمان ریزش مو

درمان گیاهی ریزش موی سکه ای

درمان فوری ریزش موی سکه ای

گرچه درمان دائمی برای ریزش موی سکه ای نداریم، اما راهکار هایی وجود دارد که واکنش خود ایمنی بدن را متوقف و رشد مجدد مو را تقویت می کند.

این راه کار ها عبارتند از

 • کرم کورتیزون
 • ماینوکسیدیل موضعی
 • آنترالین
 • پسورالن و تابش فرابنفش
 • کورتیکواستروئید (کورتون)، پردنیزون

درمان طاسی منطقه ای

معمولا طاسی تکه ای یا منطقه ای، ناگهانی روی می دهد و یک ناحیه محدود را تحت تاثیر قرار می دهد. تقریبا پس از یک سال ریزش مو سکه ای موها مجددا رشد می کند. درمان ریزش مو سکه ای می تواند بهبود آن را تسریع کند. اما در بعضی از افراد، این مشکل مدت زمان بیشتری طول می کشد و شدیدتر است , که در نهایت باعث طاسی کامل یا ریزش موی کل بدن می شود.

سن ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای بیشتر در سنین پایین دیده می شود و یکی از شایع ترین انواع ریزش مو در بچه هاست؛ ریسک بروز خانوادگی این نوع ریزش مو حدود ۱۵ درصد است و همانطور که اشاره شد یک بیماری خود ایمن است و به علت آسیب فولیکول های مو در نتیجه سیستم ایمنی بدن خود فرد ایجاد می شود و ممکن است همراهی با مشکلات خود ایمن دیگر مثل مشکلات تیروئید داشته باشد که به همین علت آزمایشات اولیه برای بیمار جهت رد کردن مشکلات همراه درخواست می شود.

ریزش موی سکه ای در هر سنی می تواند رخ بدهد اما عمده افراد در سنین 15 تا 29 سالگی دچار آن می شوند بطوری که 44 درصد افراد در سن زیر 20 سالگی دچار ان شده اند و 30 درصد بالای 40 سال دارند.

درمان ریزش مو

سن ریزش مو سکه ای

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید