رحم دو شاخ یا رحم دو قطبی مشکلی نسبتا نادر در میان زنان است که می تواند بحث باروری آن ها را تحت تأثیر قرار دهد و خانم های باردار در صورت داشتن رحم دو شاخ باید حتما تحت مراقبت قرار گیرند. تانما در این مطلب در خصوص علائم رحم دو شاخ و روش تشخیص و درمان آن بیان می کند؛

رحم دو شاخ چیست؟

اگر رحم شما دوشاخ یا رحم سپتوم دار باشد، به این معنی است که رحم شما به شکل قلب می باشد. رحم اندامی در بدن زن است که جنین را حفظ می کند. شکل رحم در هنگام بارداری مهم است زیرا بر نحوه قرار گرفتن جنین در رحم تاثیر می گذارد. بی نظمی های رحم نسبتا غیر معمول است. حدود 3 درصد از زنان با نقص در اندازه، شکل یا ساختار رحم متولد می شوند. رحم دو شاخ یکی از رایج ترین انواع ناهنجاری رحم است.

علائم رحم دوشاخ

  • خونریزی نامنظم واژینال
  • سقط جنین مکرر
  • پریودهای دردناک
  • ناراحتی شکمی
  • درد در هنگام مقاربت

علل رحم دو شاخ

رحم دو شاخ یک اختلال مادرزادی است. این اتفاق زمانی می افتد که رحم دختر به طور طبیعی رشد نمی کند. ناهنجاری های مادرزادی رحم در طی روند تکاملی غیر طبیعی مجاری مولرین به وجود می آیند. تمایز جنسی در ابتدا در دوره جنینی شروع می شود. تا هفته ۶ دوره جنینی دستگاه تناسلی مذکر و مؤنث یکسان است و بعد از آن در غیاب بیضه ها، هورمون تستسترون و مهارکننده مولرین، مجاری ولف (مجرایی است که در جنین وجود دارد و بعدا در مرد مجرای منی را ساخته و در خانم ها مسدود می شود) شروع به تحلیل رفتن می کنند و اجازه رشد مجاری مولرین را می دهند.

در طی روند تکاملی رحم از اتصال بخشی از لوله های دو طرفه (مجاری مولرین) تشکیل می شود. از بین رفتن دیواره های این مجاری در طول محل تقابل آن ها سبب تشکیل حفره داخل رحمی، مجاری آندوسویکال و بخش فوقانی واژن می شود. ناهنجاری های مادرزادی رحم ممکن است به صورت اتصال ناکامل مجرای مولرین، جذب ناکامل دیواره و ناهنجاری سرویکس باشند.

علائم رحم دو شاخ

علل رحم دو شاخ

مشکلات بارداری با رحم دو شاخ

دشواری در حفظ بارداری

اگر شما دارای یک رحم دو شاخ هستید، حفظ بارداری یا گذراندن دوران کامل بارداری سالم و منظم و نرمال، بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین می تواند مشکلات بسیاری را برای بارداری به وجود بیاورد و همچنین احتمال رسیدن بارداری به دوره کامل را کاهش می دهد.

وضعیت غیر طبیعی جنین در رحم

اگر جنین موفق شود در قسمت بزرگتر رحم لانه گزینی کند، ممکن است بتوانید بارداری را تا دوره کامل ادامه دهید. با این حال، جنین ممکن است در وضعیت غیر طبیعی، مانند حالت شانه یا بریج و یا در وضعیت عرضی در رحم قرار بگیرد که تغییر این حالت و قرار گرفتن سر جنین در وضعیت طبیعی رو به پایین دشوار خواهد بود. هر چه ماه های بارداری می گذرد و بارداری پیشرفت و جنین رشد می کند، وضعیت بیشتر و بیشتر ناراحت کننده می شود. در نتیجه تقریباً ۱۵ تا ۲۰ درصد از این گونه بارداری ها منجر به زایمان زودرس خواهند شد.

سقط مکرر با رحم دو شاخ

در هر زمان، حداقل ۵۰ درصد از مادرانی که با یک رحم دوشاخه باردار می شوند، دچار سقط جنین می شوند.

داشتن زایمان زودرس

اگر شما دارای رحم دو شاخه هستید و دچار سقط جنین نشده اید، احتمال زایمان زودرس و نوزاد نارس وجود دارد. تقریباً یکی از چهار مادر بارداری که دارای رحم دوشاخه هستند نوزاد نارس خواهند داشت. در صورتی که نوزاد نارس به دنیا بیاید، پزشک شما نوزاد نارس را در دستگاه انکوباتور قرار داده و برای هرگونه مراقبت یا درمان، تحت نظارت دقیق قرار خواهد داد.

علائم رحم دو شاخ

مشکلات بارداری با رحم دو شاخ

نیاز داشتن به سطح بالاتری از پروژسترون

هنگامی که شما یک رحم متفاوت دارید، نیاز به مقدار بیشتر هورمون پروژسترون برای کمک ضخیم شدن دیواره رحم یا لایه داخلی رحم دارید. در بسیاری از موارد پزشک شما آزمایش انجام داده و برای شما آمپول هایی تجویز می کند تا بتواند پروژسترون بیشتری به بدن شما برساند و به طی کردن دوره کامل بارداری کمک کند.

بنابراین اگر پزشک شما تشخیص دهد که شما یک رحم دوشاخ دارید و به مکمل پروژسترون نیاز دارید، مهم است که درمان را هرچه زودتر آغاز کنید. در اکثر موارد، پزشک شما باید از هفته های آغازین بارداری تجویز هورمون پروژسترون را برای شما شروع کند و تا حدود هفته ۳۶ بارداری ادامه دهد.

با رسیدن به هفته ۳۴ بارداری، بدن شما شروع به کاهش تولید هورمون پروژسترون می کند. اگر شما یک رحم دو شاخه دارید، اتمام دوره کامل بارداری بسیار دشوار خواهد بود. در چننین موقعیتی، مکمل های پروژسترون که شما در ماه های گذشته دریافت کرده اید، به کمک شما خواهند آمد.

انجام عمل سزارین به جای زایمان طبیعی

در صورت داشتن رحم دو شاخه، پزشک شما پیشنهاد می کند که زایمانتان به جای زایمان طبیعی ، از طریق عمل سزارین انجام شود. انجام عمل سزارین به شما کمک می کند تا هر گونه عوارض مرتبط با مراحل زایمان را به حداقل برسانید. همچنین داشتن رحم دو شاخه جنین را در وضعیت بریچ قرار می دهد که می تواند مشکلات بسیاری را در زمان تولد از طریق زایمان طبیعی ایجاد کند.

تأخیر رشد در جنین

در صورتی که بارداری شما با رحم دو شاخ ادامه پیدا کند، احتمال بالایی وجود دارد که جنین شما با یک وضعیتی موسوم به تأخیر در رشد جنینی مواجه شود. این وضعیت به حالتی گفته می شود که وزن جنین شما از 90 درصد نوزادانی که در همان سن بارداری متولد می شوند کمتر است.

روش تشخیص رحم دو شاخ

این بیماری را از راههای مختلف می توان تشخیص داد. از روشهای مختلف تصویربرداری مثل سونوگرافی، عکس رنگی از رحم ، سی تی اسکن و ام آر آی می توان استفاده کرد. این بیماری اغلب در اولین سونوگرافی دوران بارداری تشخیص داده می شود.

روش درمان رحم دو شاخ

روش تشخیص رحم دو شاخ

روش درمان رحم دوشاخ

درمان رحم دوشاخه با متروپلاستی

در هر صورت پس از تشخیص قطعی که معمولا از راه سونوگرافی صورت می گیرد، بر طبق شرایط خاص هر بیمار، درمان صورت می گیرد. یکی از روش های درمانی جراحی، به نام متروپلاستی است که گاهی به منظور اصلاح شکل ظاهری و دو شاخه رحم صورت گرفته و این نوع روش جراحی بیشتر در زنان مبتلا به سقط جنین استفاده می شود.

در یک تجزیه و تحلیل تخصصی مشخص شد که 88 درصد از کسانی که جراحی متروپلاستی داشتند، دوران بارداری طبیعی و حاملگی موفقی داشته و نوزاد آن ها بدون هیچ نقص و مشکلی متولد شده است. با این حال باید گفت که اکثر زنان برای ترمیم رحم دو شاخه، نیازی به جراحی ندارند.

انجام این روش در زنان مبتلا به رحم دوقطبی که مشکل ناباروری را هم تجربه می کنند، در جامعه پزشکی بحث برانگیز است. این موضوع به این دلیل است که بر اساس تحقیقات تخصصی روشن شده است که این وضعیت شانس بارداری زن را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

درمان رحم دوشاخ با هیستروسکوپی

یکی دیگر از روش های معمول در درمان رحم دوشاخ، روش هیستروسکوپی است که به صورت ایجاد یک برش بسیار کوچک در رحم است و عمل بسیار مناسبی بوده که زمان زیادی صرف نمی کند. هیستروسکوپی معمولا بدون درد و خونریزی بوده و سرپایی انجام می شود.در این عمل، با استفاده ابزارهای مخصوصی، ساختار رحم اصلاح شده و یا برای این کار از لیزر استفاده می کنند.

سرکلاژ رحم دو شاخ

رحم دو شاخ درمان قطعی ندارد چون یک اختلال مادرزادی است اما یک سری از پزشکان روش جراحی را توصیه نموده اند آن هم در زمانی که مریض به سقط های مکرر دچار می شود اما کاملاً به اثبات نرسیده، به هرحال رحمی که قلبی شکل است فضای داخل رحم را برای جنینی که در حال بزرگ شدن می باشد کاهش می دهد و این مسئله می تواند منجر به سقط و زایمان زودرس گردد. معمولاً در رحم های دو شاخ طول دهانه رحم را در همان آغاز سه ماهه دوم با سونوگرافی های سریال اندازه گیری می کنند و در صورت کاهش در همان سه ماهه دوم دهانه رحم دوخته می شود یا به اصطلاح عمل سرکلاژ انجام می شود.

مشکلات رحم دو شاخ در بارداری

درمان رحم دو شاخ

تنبلی تخمدان در رحم دو شاخ

خانمی که دچار تنبلی تخمدان و رحم دو شاخه است، باید ابتدا برای درمان تنبلی تخمدان خود دارو مصرف کند تا از بروز مشکلات احتمالی در بارداری جلوگیری شود. از طرفی در مورد رحم دو شاخ هم باید بدانید که بسیاری از خانم های باردار که رحم دو شاخ دارند می توانند بارداری خوبی داشته باشند و به راحتی زایمان کنند و هیچ گونه مشکلی هم برای آنها ایجاد نشود.

عکس رحم دو شاخ

رحم دو شاخ چیست

عکس رحم دو شاخ

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید