همانطور که از اصل ماجرا که خبر دارید در یک اتفاق عجیب زهرا رکوعی گوینده خبر یک از هفت دقیقه تأخیر در شروع پخش خبر انتقاد کرد و از مخاطبان به دلیل رفتار غیرحرفه‌ای پخش شبکه سه عذرخواهی کرد. حالا ماجرا از طرفی به شورای نظارت بر صداوسیما کشیده و از طرف دیگر به یک دعوای کودکانه میان  رضا رشیدپور و اخبار شبانگاهی روی آنتن شبکه سه تبدیل شده است.

علت تهدید رضا رشیدپور در اخبار شبانگاهی

شبکه ۳ از خودش انتقاد کرد؟

اولین پرسشی که در نگاه اول به ویدئوی اعتراض گوینده اخبار، برای بسیاری از مخاطبان تلویزیون پیش آمد، این است که مگر می‌شود «بخش خبری شبکه سه» از «پخش شبکه سه» روی آنتن زنده انتقاد کند؟ برای پاسخ به این پرسش، باید بدانیم همه بخش‌های خبری تلویزیون در همه شبکه‌ها، زیر نظر مجید آخوندی معاون سیاسی سازمان صداوسیما هستند و از ساختار مدیریت شبکه‌ها کاملاً جدا شده‌اند.

از سوی دیگر شبکه‌های تلویزیون (به جز شبکه شما) زیر نظر مرتضی میرباقری معاون سیمای سازمان صداوسیما فعالیت می‌کنند و همین استقلال بخش‌های خبری از شبکه‌ها، باعث می‌شود گوینده خبر از هفت دقیقه تأخیر در پخش اخبار، این‌چنین برآشفته شود.

آیا ساعت خبر ۲۲ همیشه ثابت است؟

مخاطبان شبکه سه و علاقه ‌مندان به ورزش ، می‌دانند که بخش خبری شبانگاهی این شبکه که ساعت ۲۲ هرشب روی آنتن می‌رود، بارها و بارها به دلیل پخش مسابقات ورزشی به ویژه فوتبال و والیبال جابه‌جا شده و کمی زودتر یا دیرتر روی آنتن رفته است.

رضا رشیدپور

ادامه دار شدن دعوای رضا رشیدپور و اخبار شبانگاهی

پس چرا اهالی خبر، این بار اعتراض کرده‌اند؟ ساده است: عادت به بوروکراسی. سال‌هاست که در زمان پخش مسابقات ورزشی و برخی برنامه‌های زنده، بین شبکه سه و تحریریه خبر، مکاتبات اداری رسمی انجام می شود؛ از طریق معاونت‌های سیما و سیاسی که بالاتر ذکر آن رفت. اما این بار به دلیل یک مشکل فنی ، پخش سریال دقایقی به تأخیر افتاد و به بخش خبری رسید. بخش خبری هم با شدت عمل کامل با این ماجرا برخورد کرد و اختلاف را به سطح آنتن کشاند.

چرا سریال برای اخبار، قطع نشد؟

می‌دانید که وب سایت‌های شبکه‌های مختلف تلویزیون، جدول پخش خود را به صورت روزانه منتشر می‌کنند . برای نگارنده که به اقتضای تولید صفحه سینما و تلویزیون، هرروز به کنداکتور شبکه‌ها سر می‌زند، یکی از دقیق‌ترین جداول پخش، مربوط به شبکه سه است که حتی تیزرهای کمتر از یک دقیقه‌ای را هم در فهرست برنامه‌ها، ذکر می‌کند.

روز یک شنبه هفته جاری هم اوضاع به همین منوال بود و در جدول پخش، ساعت ۲۱:۱۰ به عنوان زمان پخش قسمت اول سریال « حوالی پاییز » ذکر شده بود. اما به دلیل مشکل فنی سِرور که در بیانیه روابط عمومی این شبکه اعلام شد، این سریال ساعت ۲۱:۲۴ روی آنتن رفت و این فاصله ۱۴ دقیقه‌ای، با ۸-۷ تیزر کوتاه جبران شد و حتی یک تیزر (هر سال اربعین) دو بار روی آنتن رفت!

رضا رشیدپور

دعوای اخبار شبانگاهی و رضا رشیدپور

مخاطبان این شبکه هم که منتظر سریال بودند، پس از پایان برنامه «گزارش ورزشی» در ساعت ۲۰:۴۸، دقیقاً ۳۶ دقیقه مشغول تماشای انواع و اقسام تیزرها بودند تا نوبت به سریال رسید. به همین دلیل مسئولان شبکه سه در اواخر پخش قسمت اول سریال، تصمیم گرفتند سریال را به خاطر پخش اخبار، قطع نکنند و هشت دقیقه پایانی سریال را به بعد از اخبار موکول نکنند. فرض کنید شما مخاطبی هستید که ۳۶ دقیقه آگهی تماشا کرده‌اید تا به زمان سریال برسید. حالا بعد از ۳۶ دقیقه پخش سریال، باید ۱۵ دقیقه اخبار شبانگاهی را تحمل کنید تا به هشت دقیقه آخر سریال برسید! مسئولان شبکه سه برای احترام به وقت مخاطبان، اخبار را بدون هماهنگی معاونت سیاسی به تأخیر انداختند و ماجرا این گونه شد.

چرا برخورد بخش خبری تند بود؟

حالا تنها سؤال بی‌پاسخ، علت واقعی برخورد بسیار تند بخش خبری شبانگاهی، با این تأخیر هشت دقیقه‌ای‌ است. می‌دانید در بخش‌های خبری، این طور نیست که یک مجری ، به راحتی بتواند هرآن چه خواست، به اخبار اضافه کند. بنابراین آن چه زهرا رکوعی به عنوان شکایت بر زبان آورد، بدون تردید با هماهنگی مدیران خود بوده است. این جنجال عجیب، به نوعی از زیرمجموعه مجید آخوندی معاون سیاسی باسابقه سازمان صداوسیما هم بعید است.

آخوندی بیش از یک دهه معاون سیاسی سازمان بوده و حالا هم جزو بازنشستگان این سازمان است. با این حال بخش خبری شبانگاهی که زیرمجموعه اوست، در حالی این اتفاق را به سطح مخاطبان رسانده که می‌توانست با یک مکاتبه اداری درون‌سازمانی، از مدیران شبکه سه شکایت کند. اما ترجیح داد این همه جنجال بسازد.

ادامه اختلاف رضا رشیدپور و اخبار شبانگاهی

اصل ماجرا را در قسمت اصلی خواندید. اما این اتفاقات، حواشی هم داشت که اتفاقاً بیشتر از اصل مسئله، توجهات را به خود جلب کرد. ابتدا عوامل برنامه «حالا خورشید» در بخش اخبار این برنامه، واکنش گوینده خبر را دستمایه شوخی قرار دادند. بلافاصله سیل نظرات منفی به سمت صفحات «حالا خورشید» و رضا رشیدپور روانه شد که چرا گوینده خبر را مسخره کرده‌اید؟ ساعتی بعد رشیدپور در توئیتی به صراحت پخش این آیتم طنز را یک اشتباه دانست و بابت آن عذرخواهی کرد. با این حال بخش خبری شبانگاهی دوشنبه‌شب (۲۴ ساعت بعد از اتفاق اصلی) در واکنشی کودکانه، ماجرا را ادامه داد و این بار در دو مرحله به او کنایه زد.

تاخیر در پخش اخبار شبانگاهی

اول گوینده خبر در ورودیه یک گزارش پزشکی، با تأکید بر کلمه «رشید» گفت: «اگر می‌خواهید سلامت و رشید بمونید، حواستون باشه، به خصوص به قلب‌تون.» در اول این گزارش هم پلاتویی خوانده شد که می‌گفت هرکجا باشید، ممکن است سکته قلبی گریبان‌تان را بگیرد و… . در همان لحظه هم تصویری از غش کردن رشیدپور در سال ۹۵ در حال اجرای «حالا خورشید» روی آنتن رفت و تیر دوم بخش خبری به سمت او روانه شد.دیروز رشیدپور پست دیگری هم گذاشت و لحن مجری خبر را تهدید گونه دانست.

رضا رشیدپور

واکنش اخبار شبانگاهی به شوخی رضا رشیدپور

این کل‌کل‌ها آن‌قدر کودکانه است که ترجیح دادیم در اصل گزارش نیاوریم. راستش تا دیروز فکرش را هم نمی‌کردیم ممکن است بین زیرمجموعه‌های معاونت سیاسی و معاونت سیما، چنین جنگ کودکانه‌ای رخ بدهد. اما متأسفانه این‌ها یک کابوس عجیب‌وغریب نیست؛ صداوسیمای رسمی مملکت است که بخش‌های خبری و تولیدی آن، دارند روی آنتن از خجالت همدیگر درمی‌آیند. چه شده است؟ مدیران ارشد رسانه ملی کجا هستند؟ این اتفاقات را نمی‌بینند؟ ما نمی‌دانیم، فقط متأسفیم.

واکنش رضا رشیدپور به تهدیدش در اخبار شبانگاهی!

رضا رشیدپور با انتشار ویدئوی دیشب اخبار شبانگاهی نوشت:

نویسندگان حالا خورشید چند خط شوخی با اخبار نوشتند. برخی همکاران فرمودند که لحن مناسبی نداشته. رسما و صمیمانه عذرخواهی کردم. اما ناباورانه در برابر عذرخواهی، تهدید می شنوم. کاش رمز گشایی می فرمودند که “رشید” پور برای آنکه “سلامت” بماند حواسش دقیقا به چه چیزی باید باشد؟ کاری کنید که تعامل با شما بر پایه احترام شکل بگیرد و نه ترس از سالم ماندن. تصویر از سینما دیلی

تعجب زهره سادات هاشمی از رفتار کودکانه اخبار شبانگاهی در برابر رضا رشیدپور

زهره سادات هاشمی، گوینده رادیو و مجری و اولین زن گزارشگر فوتبال در ایران با انتشار ویدئو اخبار شبانگاهی نوشت:

امروز وسط ضبط برنامه کاشانه در کاشان یه دقیقه اینستاگرام رو چک کردم و ناباورانه این ویدیو رو دیدم! مبهوتم و متاسف!. پخش شبکه سه چند شب قبل اشتباه در مدیریت زمان داره و انتن رو دیرتر از موعد مقرر و طبق کنداکتور در اختیار پخش خبر قرار میده! دبیر خبر که قطعا فرد حرفه ای نیست و گرنه دعوای خانوادگی رو با اون ادبیات روی انتن نمیاورد باعث ایجاد تنش در مقابل دیدگان مخاطب میشه. فردا صبح رضا_رشیدپور شوخی در قالب نمایش با مجری خبر خانم رکوعی انجام میده که البته در همه رسانه ها باب هست و برای مخاطب عادی،اما بماند که شوخی نه تنها جذاب نبود که باعث دلخوری و واکنش و انتقاد همکاران و مخاطبان شد.

واکنش زهره سادات هاشمی به تهدید رضا رشیدپور توسط اخبار شبانگاهی

رضا رشیدپور چه براساس صداقت و چه سیاست رسما عذرخواهی میکند! قاعدتا باید این عذرخواهی رو رسمی قلمداد کرد چون او تهیه کننده برنامه است قبل از انکه مجری #حالا_خورشید باشد. اما درکمال ناباوری این نوشته! با این لحن اجرا! با این زبان بدن! با این تصویر و با این نریشن! از عجایب حوزه رسانه است! منه مخاطب هم تهدید تلقی میکنم! این رفتار کاملا غیر حرفه ای و کودکانه که چندین بار ان هم در بخش خبر! ادامه دارد نشان از چه دارد!؟ حضرات و اقایان مدیر در سازمان کلاهشان را بالاتر بگذارند و بررسی کنند این بداخلاقیهای غیرحرفه ای و عجیب ما حصل چه سیاست یا تفکری است!؟

قطعا برای تاخیر اخبار شبانگاهی مدیر و همکاران پخش و حتی اعضای شورای کنداکتور شبکه سه باید پاسخگو باشند چون رویه و قانون مشخص است و اخبار راس ساعت باید پخش شود! اما علنی کردن دعوای خانوادگی یا درون سازمانی! وخط و نشان کشیدنهای علنی بهت اور و صد البته درداور است فقط باید تاسف خورد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید