جوان ماندن و جوانی یک اتفاق خوب در زندگی هر کسی است اما برای دانستن راز جوان ماندن و شادابی برخی افراد حتی در سنین سالمندی، باید به عوامل زیادی همچون تغذیه خوب، ورزش، مسائل ژنتیکی و غیره توجه کرد. تانما در این مطلب نکات کلیدی جوان ماندن را برایتان بازگو می کند؛

راهکارهای جوان ماندن

الف)جوان ماندن با تغذیه

1-آب کافی بنوشید/ نوشیدنی ها را با نی ننوشید

آب برای جوان ماندن الزامی است زیرا به خوبی پوست شما را آبرسانی می کند. حداقل باید پنج لیوان آب در روز بنوشید. همچنین نوشیدن یک نوشیدنی تیره رنگ با نی می تواند از رنگ گرفتن دندان هایتان جلوگیری کند اما همان طور که تنگ کردن چشم ها هنگام نگاه کردن می تواند اطراف چشم تان چروک ایجاد کند، جمع کردن لب ها هم می تواند اطراف دهان تان چروک های زودرس ایجاد کند. برای اجتناب از چین و چروک بطری نوشیدنی را لیوان بریزید و بخورید.

2-پرهیز از خوردن زیاد شیرینی جات

علاقه تان به شیرینی، علاوه بر این که وزن بیش تری به بدن تان اضافه می کند، ممکن است چهره تان را نیز از سن تان چند سال پیرتر کند. مولکول های قند در بدن به فیبر های پروتئین موجود در هر یک از سلول های ما می چسبند. این فرآیند آسیب رسان، که با نام گلیکاسیون شناخته می شود، می تواند منجر به از دست دادن شفافیت پوست، ایجاد هاله تیره رنگ زیر چشم، از بین رفتن تن صدا، پف صورت ، افزایش خطوط و چروک های عمیق، و از بین رفتن برجستگی های چهره شود. اگر می خواهید درخشش جوانی تان را حفظ کنید، از خیر خوراکی های شیرین بگذرید.

3-پرهیز از خوردن غذاهای بیرون بر

وقتی خسته از سر کار به خانه برمی گردید، تصمیم می گیرید که یک غذا از بیرون سفارش دهید . گاهی این عادت هر روز شما می شود و اگر پول کفاف دهد، همینطور ادامه هم پیدا می کند اما سفارش غذاهای چرب و روغنی ، آن هم هر روز، شما را به سمت پیری هدایت می کند.

4-مصرف چربی های مفید!

بعضی چربی ها برای حفظ احساس طراوت و ظاهر جوان ضروری هستند. مثلا اسید چرب امگا۳ که برای قلب مفید است. امگا3 در ماهی های چرب (از قبیل سالمون و ماکرال) و بعضی مغزها (از قبیل گردو و بذر کتان) یافت می شود و برای حفظ انعطاف پذیری و استحکام پوست مفید است، از اینرو از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند، سلامت قلب و مغز را نیز بهبود می بخشد. رژیم غذایی تان باید شامل حداقل ۲ وعده ماهی در هفته باشد.

5-اجتناب از غذاهای بسته بندی شده

بهترین روش غذا خوردن برای حفظ سلامتی و افزایش عمر اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری و بسته بندی شده است. البته، چنان که بدیهی است، برخی استثناها برای این قاعده وجود دارند. یعنی برخی غذاهای فراوری شده هستند که می توانند برای بدن شما مفید باشند، از جمله تخم مرغ، آجیل و روغن زیتون. اما در کلیت امر، بایستی از مصرف غذاهای بسته بندی شده و در کل غذاهای کنسرو شده دوری کرد.

راهکارهای جوان ماندن

جوان ماندن با تغذیه

ب)جوان ماندن با ورزش

6-تمرین ورزشی کافی داشته باشید

یکی از فنون جوان ماندن ورزش کردن است و نداشتن تمرین ورزشی کافی یکی از عمده دلایل از دست رفتن جوانی و شادابی پوست است که می توانیم به راحتی آن را تغییر دهیم. شاید گاهی( مثلا یکبار در هفته) ورزش می کنید. شاید در حرف خوب باشد اما اگر هر روز ورزش نکنید ضربه بزرگی به سلامت و زیبایی خود خواهید زد.

متأسفانه برای این مورد هیچ جایگزینی وجود ندارد. ورزش و رژیم غذایی مهمترین عوامل دخیل در زیبایی ظاهری هستند. هر نوع ورزشی مانند نوشیدنی انرژی زا عمل می کند. پس از ورزش کردن هوشیاری و انرژی بالا می رود. بنابراین، ورزش باعث می شود ظاهر جوان و با نشاطی پیدا کنید.

 • ورزش می تواند کیفیت پوست را افزایش دهد و روند پیری را آهسته کند. پوست سفت می تواند ظاهر جوانی به فرد بدهد.
 • با بهبود گردش خون می توان کیفیت فعالیت جنسی را بهتر کرد.
 • با بالا رفتن سن حرکت بدن کند تر می شود. اما با ورزش اندام های بدن انعطاف پذیر و چابک تر می شود. بنابراین با ورزش کردن به طور منظم فرد ظاهر جوان تری پیدا می کند.
 • با افزایش، سن فرد کمی خمیده راه می رود اما در صورت ورزش منظم، حالت بدن بهبود پیدا می کند. با ورزش منظم ، تراکم استخوان و توده عضله تغییر پیدا می کند و این امر ظاهر جوان به فرد می بخشد.
 • ورزش می تواند کیفیت خواب را افزایش دهد. وقتی چرخه خواب طبیعی باشد، پوست و ظاهر کلی بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و این امر یکی از رازهای داشتن ظاهر جوان است.
 • ورزش باعث ترشح آندروفین می شود که تاثیر مثبتی دارد و باعث شادی و نشاط فرد می شود؛ این حالت در ظاهر فرد نیز تأثیرگذار است.
 • ورزش روند سوخت وساز بدن را بالا می برد و کمک می کند کالری به طور مؤثری مصرف شود.
 • با افزایش سن خطر بیماری قلبی عروقی بیشتر می شود. اما با ورزش کردن به طور منظم این خطر به طور چشمگیری کاهش می یابد.
 • با بالا رفتن سن ذهن می تواند تأثیر گذاری خود را از دست بدهد.اما با ورزش می توانید حافظه و مغز را تقویت و روند تأثیرگذاری پیری روی مغز را کند کنید.
راهکارهای جوان ماندن

جوان ماندن با ورزش

ج)جوان ماندن با فکر

7-افکار مثبت داشته باشید

مطالعات بسیاری بر روی این که تأثیر افکار بر روی جسم انجام شده است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که اعتقادات به قدری قوی و تأثیرگذار هستند که می توانند جسم را تحت تاثیر خود قرار دهند و فیزیک را به سمت و سویی خاص تغییر شکل دهند. زمانی که اعتقاد به عمر طولانی تر، سلامتی و حتی بیماری در راه روهای ذهن به حرکت درآیند به همان اندازه تاثیر می گذارند که قلب شما در سالن های ورزشی به جنب و جوش در می آید.

مطالعات اپیدمیولوژیک اخیر نشان داده است که باورهای ما نسبت به میزان تمرینات و تلاش ها برای دست یافتن به سلامتی و یا طول عمر بیشتر می توانند ما را به آن چه که می خواهیم برسانند. حتی اگر این باورها در واقعیت کمی دور از حقیقت و یا نادرست باشند. تفکر ما در زمینه ورزش نیز تا حدی می تواند به کاهش وزن تا چند گرم تاثیر بگذارد.

د)جوان ماندن با تغییر سبک زندگی

8-عینک آفتابی را فراموش نکنید

یکی از دلایل اصلی چروک های اطراف پوست چشم و نیز صدمه دیدن بینایی و پیری چشم استفاده نکردن از عینک آفتابی استاندارد است. علاوه بر خندیدن، اخم کردن و چروک های پوستی در طول زمان، قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طولانی مدت سبب تجزیه کلاژن پوست و تغییر رنگ پوست اطراف چشم می شوند. بهتر است حتی در فصل زمستان و در روزهای ابری هم از عینک آفتابی مناسب و استاندارد با ویژگی محافظت از چشم ها در برابر اشعه های UVA و UVB استفاده کنید.

9-مراقبت پوست خود باشید

شاید نسل گذشته معتقد بودند که صابون یک شوینده عالی برای شستن و تمیز کردن پوست از انواع آلودگی هاست اما مسئله اینجاست که صابون اغلب حاوی مواد شوینده سخت است که چربی طبیعی پوست را از بین می برند. برای تمیز کردن از پوست باید چند مرحله را سپری کنید. ابتدا پوست خود را با یک شیرپاک کن و تمیز کننده پاک کنید، یک شوینده مناسب با پوست خود تهیه کنید و صورت را با آن بشویید.

از تونر برای پاک کردن پوست بعد از شستن پوست با شوینده استفاده کنید، سپس یک کرم یا سرم مخصوص پوست خود استفاده کنید، مرطوب کننده را هم بعد از کرم یا سرم مخصوص روی پوست صورت و گردن و دست ها بمالید، کرم دور چشم را هم روی پوست پاکیزه فراموش نکنید. رعایت کامل مراحل مراقبت از پوست از جمله رازها و نکات جوان ماندن انسان و پیشگیری از پیری زودرس است.

10-استرس کاریتان را کم کنید

اگر به نظر می رسد فهرست کارهایتان هرگز ذره ای کوتاه نمی شود، ممکن است استرس ناشی از زندگی آشفته تان جسم تان را تحلیل ببرد. پژوهش های مختلف نشان داده است استرس مزمن باعث ترشح رادیکال های آزاد می شود، مولکول های ناپایداری که به سلول ها آسیب می زنند و مسبب پیر شدن زودهنگام هستند. به جای این که سعی کنید همه کارها را هم زمان انجام دهید، در هر زمان روی یک وظیفه تمرکز کنید و فقط پس از پایان آن سراغ وظیفه بعدی بروید.

11-ضد آفتاب بزنید

تقریبا علت شماره ۱ تمام نشانه های پیری زودرس در صورت انسان قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش است. حتی زمانی که هوا ابری یا بارانی است و هر وقت که بیرون می روید با ضدآفتاب از پوست تان محافظت کنید.

راهکارهای جوان ماندن

جوان ماندن با تغییر سبک زندگی

12-خیلی آرایش نکنید

آرایش خیلی زیاد هم می تواند شما را به روش هایی که کم تر مشهود است، پیر کند. مصرف بیش از حد لوازم آرایشی ، به ویژه محصولات روغنی، می تواند منافذ پوست تان را مسدود کند و سبب بروز بیماری شود. به علاوه، مصرف بیش از اندازه محصولات پوستی که رایحه، مواد شیمیایی آزاردهنده، و عوامل الکلی دارند، ممکن است با از بین روغن طبیعی پوست، باعث خشکی آن شوند، که سبب ایجاد خطوط و چروک زودرس در صورت می شود.

13-قوز نکنید

ساعت ها قوز کردن جلوی صفحه کلید در نهایت باعث می شود ستون فقرات تان به مرور زمان شکلی خمیده و غیرجذاب به خود بگیرد که احتمالا زیان آور خواهدبود. ستون فقرات یک انحنای اس مانند دارد که به خوبی تنظیم شده است تا ما را استوار نگه دارد و از ما حمایت کند. حالت بدن بد یا قوز کردن ستون فقرات را از حالت عادی اش منحرف می کند و در نتیجه، عضلات، دیسک ها، و استخوان ها تحت فشار غیرعادی قرار می گیرند.

این وضعیت معمولا به درد و خستگی مفرط می انجامد، و ممکن است انحراف ستون فقرات و تغییر شکل دایمی را در پی داشته باشد. برای تمرین حفظ حالت بدن خوب، این مورد را در طول روز بررسی کنید تا گوش، شانه، و پهلو در حالت نشسته باید در یک راستا باشد.

14- سیگار و الکل را فراموش کنید

استعمال سیگار، علاوه بر آن که موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود، پیری زودرس را نیز به همراه دارد و از شدیدترین عادت های پیر کننده محسوب می شود. استعمال سیگار در طولانی مدت، موجب تخریب کلاژن و الاسین پوست شده و نتیجتاً افزایش چین و چروک و تیرگی پوست را به همراه دارد.

همچنین هر چه الکل بیشتری مصرف شود، مواد مغذی بیشتری نیز از میان می رود. این امر برای ویتامین A و ویتامین های گروه B نیز صادق است. ویتامین A جهت تولید کلاژن ضروری است و کاهش آن موجب کاهش انعطاف پذیری پوست می شود. ویتامین های گروه ب نیز جهت تولید گلبول های سفید و تبعاً برای انجام فرآیند بازسازی ضروری است.

فارغ از این موارد، الکل ادرار آور است و موجب می شود که آب زیادی از بدن دفع شود. این امر خستگی و عدم طراوت را به همراه دارد. برخی مطالعات نشان از آن دارند که الکل موجب پوکی استخوان می شود. این ها همه رابطه ای مستقیم با پیری دارند. بنابراین مصرف الکل یکی از عادت های پیرکننده است که شما را مسن تر نشان خواهد داد.

15-کمتر تلویزیون تماشا کنید

مطالعات نشان داده که در ازای هر ساعت تماشای تلویزیون ۲۲ دقیقه از عمر شما کاهش می یابد. نشستن در پشت میز یا جهت تماشای تلویزیون شما را بیمار می کند. بعد از هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید. نشستن تمام وقت بدون ورزش به بدن شما آسیب می زند.

راهکارهای جوان ماندن

جوان ماندن با تغییر سبک زندگی

ه)جوان ماندن با خواب خوب

16-خواب کافی داشته باشید

کم کردن میزان خواب نه تنها منجر به ایجاد هاله تیره زیر چشم ها می شودبلکه با عمر کوتاه تر هم در ارتباط است. خواب بهینه حدود ۷ ساعت است. در خواب، بدن سم زدایی و خود را ترمیم می کند. علاوه بر این بدن هورمون رشد را وقتی خواب هستید ترشح می کند و این هورمونی کلیدی برای جوانی است.

17-روی شکم یا پهلو نخوابید

خوابیدن روی شکم یا پهلو و فرو رفتن صورت در بالش می تواند باعث ایجاد چروک و تسریع فرآیند پیری شود. بافت های پیوندی و کلاژن در پوست تان با بالا رفتن سن ضعیف تر می شود. برای همین وقتی هر شب یک طرف صورت تان را روی بالش می گذارید، پوست تان با همان سرعت که در جوانی داشت، آرام نمی شود یا فرورفتگی های ناشی از فشار بالش به حالت عادی برنمی گردد. خطوطی که ناشی از تماس صورت تان با بالش است می تواند همیشگی شود. به پشت بخوابید یا روبالشی ساتن تهیه کنید تا پوست تان را صاف و بدون چروک نگه دارید.

18-بالشت درست انتخاب کنید

خواب خوب یکی از عوامل مهم سلامتی است. نحوه قرار گرفتن سر شما بر روی بالشت، علت مهمی در چین و چروک پوست صورتتان است. کارشناسان می گویند بهترین روش خوابیدن، خواب صاف به پشت است. در این حالت پوست صورت کاملا در استراحت قرار می گیرد و از کشیدگی و چروک در امان است.

و) جوان ماندن با ارتباطات اجتماعی

19-با دیگران دوست شوید و با مردم در ارتباط باشید

بخش عمده ای از پژوهش ها حاکی از آن هستند که داشتن روابط اجتماعی خوب با دیگران یکی از عوامل زندگی بهتر و طول عمر بالاتر است. برخی مطالعات دیگر نشان می دهند که دوستی، باعث افزایش اعتماد به نفس و همدلی در ما می شود و می تواند با ایجاد اعتماد و همکاری و همچنین القای انگیزه موجب بهتر شدن روند زندگی مان شود.

تحقیقات حکایت گرِ آن هستند که افرادی که در ۷۰ سالگی هنوز مشغول به کار و روابط اجتماعی هستند، وضعیت سلامت بهتری به نسبت سایرین دارند. اما این نکته که آن ها چون سالم بوده اند کار کرده اند یا چون کار می کنند سالم مانده اند بر ما چندان مشخص نیست. اما آن چه که اهمیت دارد این است که افرادی که در سنین بالا هنوز خود را بازنشسته نکرده اند در وضعیت سلامتی بهتری به سر می برند.

راهکارهای جوان ماندن

جوان ماندن با ارتباطات اجتماعی

20- قطع رابطه با برخی افراد!

 • یاد بگیرید ” نه ” بگویید. قرار نیست خودخواه باشیم فقط نمی خواهیم اجازه بدهیم دیگران شخصیت مان را خرد کنند.
 • لزومی ندارد رفتار زشت مادر دوستتان را فقط به دلیل حفظ رابطه تحمل کنید.
 • لزومی ندارد فقط برای در جمع عده ای بودن وارد بازی ها شوید.
 • لزومی ندارد دوست چندین ساله ای را که خیلی دلش می خواهد شما را تخلیه احساسی کنید تحمل کنید.
 • خودخواه بودن با ارزش قائل بودن برای خود خیلی تفاوت دارد، برای خودتان ارزش قائل شوید
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید