زردی نوزادان پس از تولد بسیار شایع است و در خیلی مواقع نشانه مشکل خاصی نیست و با درمان های خانگی و تحت نظر پزشک زود درمان می شود. تانما در این مطلب شما را با علل افزایش زردی نوزادان و رنج نرمال بیلی روبین آشنا می کند

بیلی روبین چیست؟

بیلی روبین ماده ای زرد رنگ مایل به قهوه ای است که از تجزیه گلبول های پیر قرمز خون به وجود می آیند. بیلی روبین از طریق ادرار یا مدفوع می تواند دفع شود.بیلی روبین در جریان گردش خون به دو شکل وجود دارد:

بیلی روبین غیرمستقیم

بیلی روبین غیر مستقیم ( غیرکونژوگه ) که در آب حل نمی شود. بیلی روبین غیر مستقیم از طریق جریان خون به کبد می آید و در آنجا به یک فرم محلول ( مستقیم یا کونژوگه ) تغییر پیدا می کند که محلول در آب است.

علل افزایش بیلی روبین نوزاد

بیلی روبین چیست

بیلی روبین مستقیم

بیلی روبین مستقیم (کونژوگه ) نیز در آب قابل حل است و سپس توسط کبد از بیلی روبین غیر مستقیم ساخته می شود.

علل افزایش بیلی روبین

با افزایش بیلی روبین در خون رنگ پوست و سفیدی چشم ها به زردی می گراید. که به این عارضه زردی نوزادان یا یرقان گفته می شود.

  • بیماری کبدی یا هپاتیت
  • اختلالات خونی یا آنمی همولیتیک
  • انسداد لوله یا مجرای صفراوی انتقال دهنده صفرا از کبد به روده
  • مسدود شدن مجرای صفراوی در اثر سنگ کیسه صفرا ، تومورهای پانکراس
  • افزایش تخریب هموگلوبین مانند کم خونی همولیتیک و یا بیماری همولیتیک

رنج نرمال بیلی روبین نوزاد

برای بزرگسالان بالای 18 سال، بیلی روبین عادی می تواند تا 1.2 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد. برای افراد زیر 18 سال، سطح طبیعی 1 میلی گرم در دسی لیتر خواهد بود. البته نتایج عادی برای بیلی روبین کونژوگه (مستقیم) باید کمتر از 3/0 میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

رنج نرمال بیلی روبین نوزاد

علل افزایش بیلی روبین در نوزاد

در کودکان یا بزرگسالان بزرگتر، مقادیر طبیعی بیلی روبین مستقیم از 0 - 0.4 میلی گرم در دسی لیتر است. مقادیر طبیعی بیلی روبین کل از میلی گرم در دسی لیتر 0.3 - 1 است. سطح بیلیروبین غیر مستقیم در جریان خون، کل بیلی روبین منهای سطوح بیلیروبین مستقیم در جریان خون است.

در نوزادان، بیلی روبین با توجه به استرس تولد طبیعی است. بیلی روبین غیر مستقیم نرمال در نوزادان در 24 ساعت اول تولد کمتر از 5.2 میلی گرم در دسی لیتر است اما بسیاری از نوزادان دارای مقداری زردی هستند و بیلی روبین در عرض چند روز اول پس از تولد بالاتر از 5 میلی گرم در دسی لیتر می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید